Spolucestování Asie/ Australie

Filipiny – november 2009

Brano

Ahoj, chcel by som tento rok v novembri odist na asi 5 tyzdnov na Filipiny. Hladam niekoho, kto by chcel zdielat, ako sa hovori u nas, experiences and expenses. Na polovicku cesty som uz nasiel jedneho partaka, ale stale hladam dalsieho. V plane su plaze, plavanie, snorchlovanie a dalsie blbosti na mori, cestovanie po mestach a dedinach, mozno nejaky kratsi trek. Keby to slo, mozno pozicat auto na par dni az tyzdnov a urobit road trip. Ak by mal niekto vazny zaujem, napiste mi aj na email, kto ste a ake mate predstavy alebo otazky. Brano, m(28).

Zkušenosti čtenářů

marie

Ahoj, taky jsme chtěli s jedním kámošem na Filipíny, neco procestovat, někde relaxovat, hlavně by jsme chtěli na Jih, ostrov Luzon, táhnou tam na jaře Žraloci Verlrybí, to by nás zajímalo nejvíc, potápět se tam a pak je nám to celkem jedno, máme rádi dobrodružství 🙂 jsme z Tábora, 30 let. A v únoru by to nešlo ? koncem? 🙂

Brano
marie:

ahoj, v unoru uz budem snad naspat doma. o tych rybickach som pocul, snad ich uvidim.

manolo

filipiny su nadherne, bol som v januari na 2 mesiace, lacne, ludia su fajn, ubytko obtiaznejsie v porovnani s juznou amerikou ale ak si komunikativny tak sa da. rovnako aj doprava je lacna ..krajina nadherna. najviac sa mi pacilo na Negros Oriental a Bicol Region.

Pavel
manolo:

Ahojky Manolo,
zdá se, že budeš dobrý „pramen“ informací…… Mám naplánovanou cestu na Filipíny v únoru 2010. Manila – Bohol – Cebu(Malapasqua) – Kalibo(Boracay) – možná Palawan(potřebuji více info, komplikace při přepravě z Panaye) a nakonec sever Luzonu. Jde mi o klasiku : približný „budget“ rozpočet, tipy na ubytko (nutnosti rezervací, restaurace, kde ti vyjmečně chutnalo…… zda-li je nutné rezervovat si v tomto termínu letenky mezi jednotlivými ostrovy, případně trajekty (Bohol – Cebu). Zatím mám info jen z nového LP a částčně z webu.
Pokud budeš mít i doporučení na jednotlivých ostrovech (Bohol – ChocoHill, Tarsien…., atd.) tak to bude super. Děkuji……

manolo
Pavel:

servus.. je dobre pisat si debilnicek z ciest s cislami lebo inak by som si to nepamatal 🙂
takze:
.ked xces ist na Choco hills:
Local Bus – Tagbilaran – Carmen 55 PHP, tam vyslapes hore, vstup do parku 50 PHP.
Na spiatocnej ceste povedz soferovi ze chces zastavit v Loboc (tadial bus prechadza) 30 PHP, a mozes si pozret zblizka tarsierov, je tam mala zahradka, je to zadarmo. Potom uz len zastavis hocaky bus alebo jeepny co ide do Tagbilaran. Druha moznost zobrat cestovku ale bude ta to stat par stovak a v minivane neazijes tolko srandy ako v localnom buse.
.
doprava medzi CEbu a Bohol , volakde mam foto zo schedules, su tam asi 3, 4 firmy co operuju medzi Cebu-Bohol, napr Wessam Expres stoji 500 PHP, premavaju asi 4 x denne, terminal fee v Cebu je 25 PHP, rezervaciu netreba, ak chces ist velmi lacno mozes ist s Lite Shipping, je to nakladna lod trva to asi 2 x tolko lebo je to pomaly ale stoji len 190 PHP , vyuzivaju to hlavne chudobni domaci.
.
vnitorne lety ma najlacnejsi Philippines Airline, letel som z Manila do Cebu za 1400 PHP one way, velmi lacne, nezabudni na terminal fee, myslim ze 200 PHP, potom je aj Cebu Air ale ked som tam bol ja tak najlepsie dealy malo PhilipAir. Letenka sa da kupit dva dni pred odletom, najlepsie v kancelarii Philz Air. V Ermite na ulici UN myslim.
.
jedlo. spociatku som si zvykal vo fastfoodoch ale postupne som sa dostal na domacu ryzovu a zeleninovu a kuraciu stravu, konkretne miesto neporadim, ale hladom neumries, je tam toho dost.

prilepil by som aj nejake foto, ale neda sa to tu.

Filipiny su este neobjavene v porovnani s inymi exotickymi destinaciami sveta, nastastie nie je tam tolko batuozkarov, zato je tam dost expatriotov a majitelov rezidencii, chyba tam kultura cestovania domacich, lebo napr. v takej Bolivii mas Hostel, ALojamiento, na kazdom rohu za babku, na Filipinach to treba pracne hladat, ale da sa. Ludi su senzacni.

turista
Pavel:

podivej se na internet na nizkonakladovku cebu pacific, ktera pokryva cele filipiny , dobry na prelet z manily. mezi sousednimi ostrovy jezdi spousta trajektu.Malapascua nadherne misto …odtamtud muzes prejet i na leyte a vratit se pres bohol na cebu.

Pavel
turista:

Paráda, nádherné detaily……
Na Bohol se strašně těším; pravděpodobně poletím z Manily rovnou sem a pak přepluju na Cebu trajektem. V LP jsem koukal na jednotlivé společnosti, které operují mezi těmito ostrovy, tak je z čeho vybírat. Juknu tedy na časy odjezdů a budu to směřovat k nim bez rezervací. Za to díky. Ještě něco málo: cokoli o Palawanu (momentálně jen přes Manilu?, stojí za to i bez potápění?…), Manila? (zdržet se tu nebo jen projet?).
Malapasqua nebo Boracay? pro a proti……
Zatím vám moc děkuji……¨

manolo
Pavel:

– na Manilu 3 dni je vela
– jednoznacne radsej Malapascua ako Boracay
– odporucam tiez Siquijor, severna cast.
– Filipny ma jedno z najlacnejsich potapani.
– Palwan nepoznam, vraj je tam malaria risk, stretol som Johana co tam byva a pendluje medzi Belgickom a Palawan a hovori ze je to OK.

turista
Pavel:

mozna lepsi nez lonely planet je pruvodce od Jens Peterse. dej si to do googlu.
ja jsem letel na boracay pote podel visayas n aleyte a odtud busem do manily, coz je opruz, pokud si nechces udelat nekde po ceste zastavku na luzonu, treb au mayonu, co zje nadherna sopka …kolik dni na manilu, zalezi, co te laka, jestli pamatky , tak intramuros zvladnes za jeden den, jestli chces popit, tak tam muzes zustat treba naveky, boracay je moc hezk aplaz, ale to je malapascua taky a neni tam tolik lidi . palawan za to stoji i bez potapeni, hezky ostruvky, podzemni reka, trestaneck akolonie …filipiny doporucuji tri ze tri turistu …

Pavel
turista:

Perfektní, možná stojí za úvahu se na Boracay vyprdnout a přesunout se z Cebu (Malapasqua) rovnou na Palawan. No, je ještě kupa času…. Manila asi nebude můj šálek kávy (i když z Bangkoku – Banghlamphu jsem byl nadšený – strávil jsem tam týden a pořád jsem objevoval něco nového; ale asi den bude stačit, chápu…… zas tak velký piják nejsem…….). Na průvodce od J. Peterse jsem jukal na tvém odkazu a vypadá více než sympaticky (a nejnovější vydání……hmm). Kdybych mohl, mám doma všechny průvodce všech zemí a po večerech si v nich čtu……
No, zpět na Filipíny. Byli jste na Banuae a Batad (rýžové terasy)? Za čím se ještě vydat na sever Luzonu? Jsem nesmírně rád, že tři ze tří jsou pro Filipíny…… ;prý cenová hladina je ale vyšší než v Thajsku či Indonezii?! Naťukli jste i malárii – je třeba ji řešit antimalariky? Nebo jen v případě Palawanu? Jinak stačí A, B, Tetan a břišní Tyfus? Stejné „vybavení“ jako kamkoli jinam do JV Asie nebo myslet na ještě něco speciálního……? Zatím opět díky, pánové, kdykoli si na něco užitečného vzpomenete tak neváhejte.

livie
Pavel:

Ahoj Pavle, sice nejsem pan, ale to snad neva:-), akorat prepisuju denicek (uz asi sedm mesicu:-)) z nasi cesty, kdyz si to odrolujes dolu… akorat jsem se dostala k Filipinam, mozna tam najdes par odpovedi na tvoje otazky. Snad nevadi, ze sem hodim ten odkaz, ale prijde mi divny a zbytecny to opisovat. http://www.fortius.websnadno.cz/DEN_ZA_DNEM_TYDEN_ZA_TYDNEM.html?
Hodne stesti a at se libi. Jeste se pak dostanu k Palawanu. L.

Pavel
livie:

Livie, naprosto ale naprosto čtivé a nádherně zpracované stránky – pročítal jsem se celé dopoledne. Filipíny plné detailů (cesta do Banuae mi hodně pomohla; z Manily budu mít podobný pocit……těším se na Palawan). Spousty užitečného. Ceny a lidi přisuzuji tvému termínu, doufám, že v únoru to bude lepší. Dělali jste nějaké rezervace předem nebo vše až na místě? Díky a těším se na pokračování……

livie
Pavel:

Ahoj pavle, to jsem rada, ze se to asi i pres tu poustu chyb da cist:-). Je toho hodne a nejsem schopna to po sobe ani prelouskat. Rezervace predem jsme nedelali nikde. V unoru to bude urco lepsi. Na palawanu jsme sice byli asi tyden, ale… No, uvidis sam, my si tam more paradoxne moc neuzili. Co jsme tam potkali cechy, jeli z Coronu a tam pry nadhera, ale to jsme uz casove nestihali. El Nido nas nejak nelakalo, lidi co se odtamtud vraceli…kazdy rikal neco jineho, nekdo supr, nekdo hnus. Takze tam opravdu netusim cemu verit.

Brano, nu, nebylo zbyti, v tom terminu jsme tak trosku nevine.
„zbiehaju Filipinci zo vsetkych galaxii“ Hej, to je presne:-).
Meli jsme v planu indonesii, ale tu jsme nakonec odpiskali kvuli destum a skoro ze dne na den se rozhodi pro Filipiny atd. Ale zase je na co vzpominat a ted se tomu uz jenom taky smejeme. Filipinci jsou s temi svatky polosilenci proste. A ti co na sever nejeli kvuli svatkum, tak tam jeli kvuli jejich presidentce, ktera tam mela cestu a oni ji chteli videt, takze kombinace zkratka vrazedna:-).

Brano
livie:

Livie, niekedy skusim tie tvoje zapisky preluskat, zda sa, ze tam budu nejake dobre informacie. zatial som to len tak zbezne presiel ocami a musel som sa smiat 🙂 To prve, co som sa o Filipinach dozvedel z roznych guidebooks, ze cestovat na Filipiny v decembri, obzvlast cez vianocne prazdniny, rovna sa samovrazde. Vtedy sa vraj zbiehaju Filipinci zo vsetkych galaxii a robia si dovolenky, ceny hotelov su 10 krat drahsie nez normalne a vsade je bordel a milion ludi. Nuz, niet nad dobry timing 🙂 Pokracuj dalej v pisani zapiskov, diky 🙂

Šaňo
Pavel:

Ahoj, cestovania po Palawane sa nemusíš obávať, je to nádherný ostrov, odporúčam ,zotrvali sme 12 dní, naj miesto El – Nido s výletmi na okolité ostrovčeky s množstvom lagún a krásnych miest na šnorchlovanie.Niečo fantastické -pozri cez Google earth. Jediná podmienka – musí výsť počasie.Vo vlnách sa robia výlety do okolia na malých loďkách dosť obtiažne.Po pár hodinách máš toho plné zuby a slabšie nátury aj sáčik.Najlepšie spojenie z Manily letecky 45 min let za 40 EUR, nie trajektom, trvá to 34 hodín a z počutia su tam hnusne podmienky na cestovanie.

Markéta
Šaňo:

Ahojky,

jaké ubytování v El Nidu by jsi doporičil? Koukala jsem, že dělají island hopping A,B,C na různá místa. Byli jste na všech? Který by se neměl vynechat a nebo stojí za to jet na všechny tři? Koukala jsem na ubytování, které je trochu stranou u Ca-alan beach, kde je například Golden Monkey Cottages. Stojí za to se ubytovat v těchto místech a nebo je lep3í zůstat někde v El Nido Town?

Pepé

Zdravím všechny.. Mám dotaz. V lednu mám v plánu cca 3-4 týdenní cestu na Filipíny…Legaspi,Cebu,Palawan, Sabang, Banaue, Bohol. Myslím, že je to celkem klasika. Tento plán je třeba brát s nadhledem protože je to zatím jen náčrt. Nemám v plánu nějaké rozhazování peněz. Spíše to bude taková nízkonákladová batůžkářská cesta. Zajímá mě, za kolik jste na Filipínách „výletili“ vy.. A na jaké ceny a celkové náklady se tam mám připravit…Něco mám načtené a nastudované z netu, ale přece jen se zeptám Díky za odpovědi.

Mirek

Zdravím.
Na Filipínách jsem byl letos v únoru měsíc (Mt.Apo, Davao, Digos, Camiguin) a vloni 2,5 měsíce (Cebu, Leyte, Palawan, Baguie), takže kdybyste potřebovali nějaké info… Chystám se tam nejspíš v únoru 2009, chci projít hory na ostrově Leyte. Už se těším…

Honza
Mirek:

Ahoj,
letos v únoru/březnu se chystáme na Filipíny,uvítal bych nějaké info z cest.Nemáš na netu nějaký cestopis nebo blog,kde bych si mohl něco přečíst?
Pokud to bude možné,napiš mi pls na mail,díky,Honza.

Markéta
Mirek:

Ahoj, chystáme se na Filipíny na přelomu února a března.Objevila jsem něco málo na netu o Severním Samaru, konkrétně o ostrovu Dalupiri a ostrůvku Pearl Farm, ale od českých cestovatelů jsem nikde žádné diskuse ani info nenašla. Vůbec je o tomto místě málo info, ale vypadá to tam ještě docela turisticky neobjeveně. Nemáte někdo nějaké zkušenosti? Chtěla jsem na Boracay, ale potom co jsem o tom četla, tak je to prý už přelidněná masa na pláži a prý je tam i znečištěné moře. Co si o tom myslíte? Většina tam jede, ale pak nejsou spokojeni, tak se mi nechce skončit se stejným pocitem.

zuza

Zdravím!!!
Letos v lednu plánujeme cestu na Filipíny. Spíše mezipřestávka po cestování Asií cca týden. Takže bychom volili jen jednu lokalitu – Palawan.
Můžete mi prosím někdo poskytnout nějaké info? Co vidět, co nevynechat, jaký je ostrov na jihu? Zatím víme jen to , že určitě nevynecháme El Nido, ale snažíme se sehnat více informací , tipů, odkazů, doporučení atd.
Budu ráda za každý tip.

Marketa
zuza:

Ahojky,

Na Palawan se chystame unor/brezen 2010. Krom El Nida se casto navstevuje oblast Sabang s pozdzemni rekou, kde se proplouva obrovskou jeskyni s netopiry.

Moc pekne fotky: Palawan
Timto se daji i doporucit ostatni mista krom El Nida na Palawanu jako Port Barton a Cacnipa island. Nahodne jsem tento odkaz nasla na netu.
http://www.pbase.com/asianodyssey/palawan

El Nido info:
http://www.elnidoboutiqueandartcafe.com/

Vlaďka

Ahojky, jakékoliv info o Cebu, Bohol, Malapascua, letíme na přelomu roku na 3 týdny.V

Pavla

Ahoj, chystám se v únoru na Filipíny a prosím o radu, který z ostrovů Bohol, Malapascua a Bantayan byste doporučili?

Markéta
Pavla:

Ahoj Pavlo,

určitě bych doporučila Malapascua a jelikož Bohol není daleko, tak i ten. Na Bantayan jsem nebyla, tak nevím. MALAPASCUA je malý ostrov s krásnými plážemi a domorodou vesnicí. Je tam dost resortů i restaurací a spletice pěšinek, které protkávají vnitřek ostrůvku. Dělají zde i výlety za šnorchlováním či potápěním kolem ostrova a i na vzdálenější místa. Jeden z moc pěkných panenských ostrovů je Calangaman, kam se jede cca 2hod. výletem a pokud se jede dostatečně brzy, tak je možné potkat delfíny, což se nám taky poštěstilo.My zakotvili na Baunty Beach v Blue Water resortu http://www.malapascuabeachresort.com Levná a dobrá restaurace je uvnitř ostrova, kousek od resortů s názvem Ging Ging’s Flower restaurace. Cesta na Malapascua je možná busem z Cebu z Northern Bus Terminal se společností Ceres Liner do 150 km vzdáleného přístaního městečka Maya. Trvá to cca 5hod. a pak cca 30 min. lodí na ostrov. Je lepší se tam dostávat cca do 16hod., aby bylo možné se tam dostat v jeden den.
Na Boholu jsou čokoladové kopečky, řeka Loboc a opičky Nartouni(Tarsier) a turistická oblast na pláže je přilehlý ostrov Panglao. Více info mám v cestopisu na Hedvábné stezce.Pokud se chystáte na Filipíny, tak bych ale určitě nevynechala také severní Luzon s nádhernými rýžovými terasami, hlavně vesnici Batad, Bangaan a Sagadu.

85michal

Ahoj
Byl jsem tam už bvakrát a můžu jen chválit a doporučit Filipíny hlavne ostrovi
např.(Palawan, Bohol, Panglao užasné ostrovi)..i psa jsem si přivezl z Filipín :o)do ČR, sice pakárna ale za to to stálo.. T!! Můj typ – Ost. Panglao od nej lodí 10 km užasny ostrov na potápěná Balicasaq…. A celí Bohol proste všude je neco!!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: