Volná diskuse

Fikce doruceni

khonsun

Dobry den.Jak to, prosim, vazeni cestovatele delate s institutem „fikce doruceni“? Nove zavedena „reforma justice“ znacne komplikuje vycestovani, nebot jste v podstate povinni nejpozdeji kazdy desaty den prebirat postu. Dekuji za diskusi.

Zkušenosti čtenářů

kitty

Nemůže to někdo převzít za tebe??

khonsun
kitty:

Co by to prevzeti nekym jinym resilo?

Ivan

Pořiď si Datovou shránku a jsi bez starostí ;-))

khonsun
Ivan:

Ivan: Je za tvou radou usmev, tak to doufam myslis ironicky. Ne jen to, ze leckdes inet neni a zdaleka ne vsude budou jasat az se do jejich PC bude instalovat ona aplikace, ale jeste si usijes bic /neuspejes/ pri event. uplatneni namitky neplatnosti one fikce doruceni; tak jak pise dan nize.

Ivan
khonsun:

Do počítače není nutné nic instalovat, stačí mít vhodný prohlížeč ;-)). DS funguje i bez xml-filleru. Odpovědět můžeš přílohou v pdf nebo doc. Není jednodušší se dvakrát do měsíce přesvědčit, jestli mi někdo nepíše, než to hrotit způsobem níže uvedeným a mít obavy z případného popotahování?

khonsun
Ivan:

Obzvlast vhodne napr. pro pobyt v Barme.

Ivan
khonsun:

DS umí zaslat notifikaci nové zprávy na zvolenou e-mailovou adresu. Když už se bojíš vlézt do své DS v Barmě, tak to za tebe může udělat kdokoliv jiný doma od compu. Jasná výhoda je, že včas víš, kdo a proč ti píše a nemusíš se bát postihů spojených s nepřevzetím zásilky. Někdo zvolí variantu hlavy v písku, mě ale DS přijde jako dobrý způsob, lepší než se klepat, jak dopadne námitka neplatnosti…

khonsun
Ivan:

Diky Ivane. Ja hlavu do pisku strkat nechci, ja to chci elegantne resit. Nevim, jakou zkusenost mas napr. s Barmou ty, ale obecne se vi a i na tomto servru se presentuje, ze inet v Barme je problem. Pokud inet najdes v nejakem hotelu, pak rada stranek je blokovana vladou a poslat email jde poslat z hoteloveho uctu, ale jen jednostranne. S telefonem ven a dovnitr je to tez negativni. Napr ted byl inet vypnut uplne.
Necham-li nekoho vstupovat do schranky doma /mam-li koho/, tak on si to precte a co dal? Bude to dle sveho uvazeni resit. Co kdyz to zvrta? Zprava byla dorucena a prectena; zadna namitka ze si byl mimo.
Ja vim, ze to „nejak“ jde a ven na zimu stejne ujizdim /tam s duchodem vyjdu, tady ne/, lec elegantni pravni reseni neznam. Namitku uredniku, ze si mam zmenit po dobu mimo trvale bydliste dorucovaci adresu, odrazim otazkou jakou mam pouzit transkripci pri prepisu me adresy kterou budu mit napr. v khmerstine a jestlipak to budou umet napsat do PC?

m

Datová schránka je sice možné řešení, ale když vycestuju za hranice všedních dnů, odmítám se honit za civiklizačními vymoženostmi a hledat internetovou kavárnu, navíc přístup do DS není možný odkudkoliv! Každý snad zhruba tuší, jaké zásilky může očekávat a i když pošta pověřené osobě nepředá psaní do vl. rukou, právě v souvislosti s reformou pošta vhazuje po uplynutí 10 dnů zásilku do schránky (někdy i rovnou) , byť je to D nebo VlR. Přijde mi jednodušší pověřit někoho vybíráním shcránky.. a pro všechny případy doma nechat blanketní plnou moc 🙂

khonsun
m:

m: Asi zatim jedine reseni pro ty, kteri maji nekoho schopneho tady /doma/. Nema-li…? Zjevne nejpraktictejsi, ale k pravni eleganci to ma daleko. Co si vezmes na znamem, ci pribuznem, kdyz neumyslne zvrta dalsi postup /s plnou moci v ruce/ zatimco ty putujes treba destnym pralesem Bornea, jsi v Barme a pomahas disidentum, jezdis s cirkusakama po stacich a oni jsou s fikci dorucovani na tom stejne?
Ptal jsem se i na min. spravedlnosti a ty mi odpovedeli, ze odpovidaj mimoradne, ze tu nejsou na udileni rad; ze je to tak jak to je a zodpovednost za prijem pisemnosti byla zakonem presunuta na adresata. Nazdar.

dan

Určité řešení nabízí samotné novelizované znění občanského soudního řádu. Je to sice složitější než dřívější znění, ale přesto takové dručení nebude účinné, pokud se v té době budu nacházet např. na dovolené a nebudu mít možnost se se zásilkou seznámit.
Viz § 50d o.s.ř.: Na návrh účastníka rozhodne odesílající soud, že doručení je neúčinné, pokud se účastník nebo jeho zástupce nemohl z omluvitelného důvodu s písemností seznámit. Návrh je třeba podat do 15 dnů ode dne, kdy se s doručovanou písemností seznámil nebo mohl seznámit. V návrhu musí být vedle obecných náležitostí (§ 42 odst. 4) uveden den, kdy se účastník s doručovanou písemností seznámil nebo mohl seznámit, a označení důkazů, jimiž má být včasnost a důvodnost návrhu prokázána.
Halvní je neotálet a jednat rychle.

khonsun
dan:

dan: Dik za relevantni prispevek. Ja vim, ze tato moznost existuje /praxe zatim zjevne neni/. Tvrdim a pisi, ze se tim vyjizdeni komplikuje a to nejen cestovatelum, ale i napr. cirkusakum, tirakum…. Tim mam na mysli jiz temer klasickou situaci z nasich luhu a haju: Prijde upozorneni, ze si jel pred n-lety na cerno v tramvaji a ze dluzis DP /pojistovne, socialce…..;co na tom, ze se spletli/. Nejsi doma, nevis o tom, desaty den prevzato, nasleduje blokace uctu – tedy dalsi neproplacene trvale prikazy……Prijedes, u soudu podas namitku neplatnosti fikce doruceni a budes cekat a cekat. Kdyz mezitim neumres, tak se dockas kladneho vyroku soudu, zacnes davat dohromady odblok. uctu, vyrizovat naskakane dluhy, zprovoznovat pripojku elektriny, kterou odstrihli……

dan
khonsun:

S tou blokací účtu to tak rychle nejde. Nejdřív tě musí zažalovat DP, pak musí mít pravomoný rozsudek a poté musí dát návrh na nařízení exekuce a až teprve může být např. zablokován tvůj účet. Při rychlosti českých soudů, na kterou narážíš, to je otázka min. půl roku, než by ti nějaký účet zablokovali.
Ale chápu jak to myslíš. Je to bohužel komplikace.

khonsun
dan:

Mozna se pletu, ale blokace uctu a exekuce /cili zabaveni ve prospech veritele/u/ jsou ruzne pravni formy. Ucet se zablokuje aby si jej,do doby nez bude event. exekuce, nestacil rozfofrovat, prevest… Obdobne se da udelat plomba v katastru na nemovitost, popr. oboje. To jeste neznamena, ze ti to sbiraj.
Kupodivu to ma logiku, obzvlast jak pises, ze to soudum dlouho trva. To nez soud zasedne, tak by davno bylo po majetku a zasedal by s krizkem po funuse.

dan
khonsun:

K blokaci účtu nebo k tzv. obstavení majetku nebo k plombě v katastru nemovitostí může dojít v podstatě pouze dvěma způsoby 1. v rámci exekuce, která je možná až na základě pravomocného rozsudku a 2. což máš asi na mysli, na základě předběžného opatření. Návrh na vydání předběžného opatření se může podat již v rámci podání žaloby (nebo i před ní), ale slouží jenom k tomu, aby se žalovaný nemohl z důvodu nevykonatelnosti pozdějšího rozsudku zbavovat svého majetku. Pro vydání předběžného oppatření jsou ale poměrně přísné podmínky a soudy je nepříliš často vydávají viz. § 74 odst. 1 o.s.ř.: Před zahájením řízení může předseda senátu nařídit předběžné opatření, je-li třeba, aby zatímně byly upraveny poměry účastníků, NEBO JE-LI OBAVA, že by výkon soudního rozhodnutí byl ohrožen.“ Podmínkou vydání předběžného opatření je proto prokázání důvodného podezření z ohrožení výkonu soudního rozhodnutí např. že žalovaný začne převádět svoje nemovitosti. Nestačí jenom pouze „obecné“ a nepodložené obavy. Navíc musí navrhovatel složit kauci 10.000,- Kč k zajištění náhrady případné škody (§ 75b odst.1 o.s.ř.) Jinými způsoby k tomu dojít nemůže.
Omlouvám se za „necestovatelský“ příspěvek, ale když už se to tu rozjelo… :))

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: