Oceánie

Fiji nebo Samoa

blanka

Ahojte, zrovna jsem na Novém Zélandu a uvažujeme o návštěvě některého z pacifických ostrovu. Rozhodujeme se mezi Fiji a Samou, má někdo zkušenosti, která země je zajímavější? Nechceme jenom ležet u moře, ale taky se na něco podívat. Ideálně jestli se dá mezi Ostrovy Samoi, nebo Fiji přejíždět trajektem a popřípadě jak to cenově a časově vychází, pokud to vůbec je možné?
Má někdo zkušenosti s ubytováním, jak se pohybují ceny a jsou možnosti spaní ve stanu? Děkuju

Zkušenosti čtenářů

Jan

Ahoj Blani,
navštívil jsem oba státy a víc se mi zalíbilo na Samoi. Fidži je levnější, ale je tam víc žebráků a narazil jsem tam i na nepoctivce, zvláště ze skupiny fidžijských Indů. Samoa je více panenská. Pokud jde o přírodu doporučuji jednomyslně Samou, kde je mnoho vodopádů. Přístup do moře na potápění, šnorchlování je lepší zase na Fidži.
Pravidelný osobní trajekt mezi těmito státy nepluje, je to přece jenom daleko, ale dá se letět letadlem – přímé spojení existuje.
Záleží, co chceš zažít. Já jsem si víc užil Samou.

Martin
Jan:

ahoj Jan,

prečítal som si Tvoj príspevok ohľadom cestovania po Samoe. Keďže plánujem navštíviť túto krajinu (zrejme niekedy na jeseň podla toho aké budú ceny leteniek)snažím sa získať čo najviac informácii. Plánujeme ( 2 dospelý a 7 ročný syn) stráviť cca 10 dní v nejakom rezorte na pláži. Žiaden luxus, skôr nejaké ,fale,. Toto tiež ešte nemáme vybraté. Preto by som Ťa chcel poprosiť, ak máš nejaké skúsenosti, prípadné doporučenia ohľadom ubytovania.
Neviem ako je to zo zamenením tala, prípadne platbani kartami, čo som zatiaľ čítal tých bánk a bankomatov okrem Apie asi veľa nie je. Neviem ani ako je to s €, či nie je lepšie mať AUD, príp. NZD.
Taktiež neviem či Upolu alebo Savai.
Ak by ťa to moc neotravovalo bol by som rád akémukoľvek Tvojmu postrehu zo Samoe.

ďakujem

Martin

Jan
Martin:

Martine,
na Samoi jsem bydlel v hotelu v Apii, neboť mi fale v rezortu přišlo divné. Ale po zkušenosti, kterou jsem na Samoi získal, bych se již toho nebál.
Doporučuji si vyměnit WST (tala) až na Samoi. Přiletěli jsme půlnočním letem, přesto jsme si mohli na letišti vyměnit, a celkem se kurzy nelíší. Platební karty berou v půjčovnách aut, hotelech/resortech a v některých restauracích, ale rozhodně bych se jen na ně nespoléhal. Bankomaty jsem viděl pouze v Apii. Já byl vybaven AUDy a myslím si, že to jasně nejlépe směnitelná měna pro Oceánii. USDem také nepohrdnou. Kurzy WST vůči EUR mi nepřišli výhodné. Upolu poskytuje mnoho zajímavých míst: muzeum R. L. Stevensona, mnoho vodopádů, pláže a místa k potápění s dýchací trubicí či s lahvemi. Je více civilizovanější.
Savai je více přírodní s rozsáhlými lávovými poli a větší divočinou. Já se rozhodl pouze pro Upolu a byl jsem okouzlený.
Drtivá návštěva vodopádů je zpoplatněna, ale není to ruinující (5 – 10 WST).
Martine, rozhodně mě neotravuješ, rád poradím, pomůžu. Koneckonců proto jsem i guru pro tuto oblast. 😉
Pokud máš nějaké další dotazy, ozvi se. Já strávil na Samoi týden, proto bych si dovolil doporučit bydlet na Upolu a udělat si výlet na Savai. Mezi ostrovy jezdí trajekt, který přepraví i auto.

Petr

Mně osobně se víc líbila Samoa. Navíc oba dva ostrovy, Upolu a Savaii, jsou kousek od sebe a trajekt tam jezdí každou chvíli. Spal jsem v Apii v hostelu, jinak jsem jezdil hlavně stopem a místními busy a spal jsem pod stanem. Stop doporučuji obzvlášť, ani ne tak kvůli šetření, ale proto, že jsem se tak setkal s jedněmi z neúžasnějších lidí na světě. Ještě víc se mi ale líbilo na Vanuatu, to je pro mě jasná jednička v Tichomoří. Super je také Nová Kaledonie, přírodně asi vůbec nejhezčí země v Tichomoří, kterou jsem navštívil.Více o Samoi najdeš zde (jsou tam celkem 3 články):
http://www.kompas.estranky.cz/clanky/clanky—australie–oceanie-a-antarktida/

karolína

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na kempování v Samoe. Za měsíc tam vyrážím, zjištuji vše co se dá. Chtěla bych spát pod stanem ale prý je to zakázané a místní lidé to nemají rádi. Je to pravda? Nebo víte o nějakém místě kde se dá tábořit?

Jan
karolína:

Stanování na Samoi jsem opravdu neviděl, neboť kdo chce spát volně, použije tradiční fale. Což je vzdušná otevřená stavba a do takových se ubytování dá sehnat. Možná by nebylo od věci optat se na vlastní stan právě v těchto zařízeních. Jinak „volně“ v prostoru to opravdu není možné.
http://www.samoa.travel/accommodation/Beach%20Fales/

Karolína
Jan:

Mrknu na to. Moc děkuju za radu. 🙂

Petr Daubner

Stanovani na Samoi, to je celkem problem. Kazdy kousek pudy totiz nekomu patri. Ja jsem tam ve stanu spal, ale bud vas nesmi nikdo najit, nebo se to chce zeptat mistnich. Jednou jsem spal treba v kokosovem „pralese“, kde jsem si myslel, ze me nikdo nemuze najit, ale rano prisla pani, rekla, ze to je jeji pozemek a zkasla me o 10 dolaru. Jinde me ale nechali spat 5 dni zdarma ve stanu a jeste me k nim zvali na jidlo. Na Upolu jsem taky spal na nadherne plazi ve stanu, nikdo me tam nenasel… Ve fale se samozrejme spat da, ale malokdy zadarmo a na to, ze Samoa je relativne chuda, tak chteji docela dost penez. Myslim, ze zkouset to se stanem je dobra volba, ale chce to trpelivost 🙂

Martin

Ahoj, v první polovině listopadu chci vyrazit na 10 dnů na Samou. Uspěla v mym výberovym řízení ( i na základě informací z diskuzí na těhle super stránkách) před Cook isl a fiji:) Kdesi na netu jsem objevil informaci že je třeba očkování proti žluté zimnici, nevíte zda je opravdu potřeba nebo to tam nikdo řešit nebude?

Jan
Martin:

Martine, očkování proti žluté zimnici je třeba, když přijíždíš ze země, kde se vyskytuje. Na Samoi není. Jinak není třeba žádného očkování. Klasicky však doporučuji žloutenku A+B, tetanus, břišní tyfus, což je základ pro každého cestovatele. Nikdo po mně očkování nechtěl.

katerina Radostova

Letos jsem byla v kvetnu na Fiji.

Nemeli jsme sanci projet cely ostrov, ale dle meho nazoru je to spise na „valeci dovolenou“ takze byt akorat u more nebo snorchlovat.

Pravda je v tom ze nektery lidi nejsou moc poctiví, coz jsem cetla i v nekterem z prispevku vyse.

Za dalsi mi prijde ze jsou hodne na penize, ve smyslu v tom, ze napriklad platite za taxika domluvenou cenu..a ridic stale prepocitava a snazi se vam nahlidnout do penezenky zda tam nemate jeste neco navic pro nej:)

Ale jinak jsou to velmi prijemny lide.

– ockovani povinne neni, je jen doporucene zloutenka a brisni tyfus. Jelikoz jsme byli na Fiji po povodnich které je zasahly v dubnu, radeji jsem si tyfus a zloutenku nechala pichnout.

Martin H.

Zdravím,

v lednu se plánuji s rodinou podívat na Fiji. Plánoval jsem Samou, ale pro let z ČR je výrazně levnější let na Fiji. Bylo by možné získat nějaké info, zda se vyplatí si na ostrově půjčit auto a zda se tam dá rozumně cestovat? Moc díky za jakékoli info.

MAT

Jan
Martin H.:

Martine, pokud plánuješ zůstat na Viti Levu, tak auto není zapotřebí. Funguje velmi dobře autobusové spojení či taxi. U taxi pozor a cenu si dohodni vždy před jízdou, ale ani to není záruka úspěchu. Jinak doporučuji Samou; z Fidži se tam dá poměrně levně a dobře dostat z Nadi letadlem.

Katka
Jan:

Dobrý den. Letíme na Fiji v lednu 2014, máme na cestování celý měsíc, tak bychom rádi jeli i na Samou. Zkoušela jsem hledat leteckou společnost, která létá z Fidži na Samou a našla jsem pouze fijiairlines. Zpáteční letenka vychází zhruba na 10 tisíc. Máte jiné (levnějsí) informace? Budu vděčná za info. Dík Katka

Jan
Katka:

Bohužel nemám. Přesně za tu cenu a s touto společností jsem to letěl i já. Ale to se ještě jmenovala Air Pacific.

Martina
Katka:

Ohledně levných letenek mám jednu radu. Na stránkách fijiairways se dá nastavit tzv. alert na cestu z Fiji na Samou nebo kamkoliv a v případě levnějších letů přijde email s upozorněním. Ale pozor! Většinou je jen pár míst, takže je dobré vědět kdy a s kým letět předem, aby se dalo rychle reagovat a bookovat. Takhle jsme koupili letenku z NZ na Fiji, za 730NZD zpáteční, což je cca poloviční cena oproti klasické.
Jinak doporučuju strávit co nejvíce času na Yasawas, kromě Bula passu existují i jednotlivé přejezdy z jednoho ostrova na druhý a ty vycházejí levněji v případě delších pobytů na jednotlivých ostrovech.
Každopádně nedoporučuji jedna s Mathias agency, Mataiasi Cururese (fidžák). Slíbil nám hory doly a nakonec jsme zjistili, že jsme neušetřili ani dolar, jen jsme čelili spoustě lží a problémům a nakonec nebyl schopný se ani ozvat a vysvětlit. Do teď se po něm slehla zem..

Martin H.
Jan:

Ještě jsem zapomněl dodat, že chci cestovat s 5-ti letým dítětem. Proto zvažuji auto (čekání či něco podobného by pro něho byly mor – je hodně akční) a trochu i proto zvažujeme Fiji (let s jedním přestupem v Soulu.. a navíc za 22.000,-, což je super). Proto ještě jeden dotaz – je Samoa či spíše Fiji o tolik horší, abych to lámal i s dalším přeletem? A asi poslední dotaz – co počasí. Bude asi hodně pršet, koukal jsem na počasí a asi se budu snažit to přesunou na začátek února, leden je nejdeštivější. Letos v lednu jsme byli na Mauriciu, srážky cca 200mm/měsíc (tj. jako v únoru na Fiji) a nebylo to tak zlé…. Taky jsem někde vyčetl, že v tomto období dále od řek, že splavujou zem do moře a je trochu špinavé. Moc děkuji za jakékoli info

M.

Jan
Martin H.:

Martine, na Viti Levu je východní pobřeží deštivější a západní sušší. Pokud cestuješ s malým dítětem, tak si klidně pujč auto, jezdí se vlevo. Fidži je levné, ale špinavější. Samoa je spíš jako zahrádka, všude čisto a upraveno a žádní žebráci. Také je to tím, že tam nejsou žádní přistěhovalci, drtivá většina jsou Polynésané a pár Evropané, sem tam Číňan. To na Fidži je silná skupina Indů. Počasí jsem zažil v červenci na Fidži parádní. Slunečno, teplo a přeháňky pouze ve východní části ostrova. Pokud se však přeplavíte z Viti Levu na nějaký resortní ostrov, nemusíš řešit negativa Fidži.

Martin
Jan:

A snad asi poslední dotaz. Nikde na netu nemůžu najít nic o tom, kam se tam jet podívat, co je tam k vidění atd… Nedokážeš poradit nějaké tipy? Ale asi bude nej si koupit průvodce (sice ENG) ale to nějak přelouskám.
Dekuju…..

Roman
Martin:

Martine, letos v lete jsem byl s rodinou 17 dni na Fidji – 7 dni na Yasawas a 10 dni jsme objeli Viti Levu autem z pujcovny. Příště bych byl více času na Yasawas přes Awsome Adventures, což s malým dítětem platí dvojnasobne. Ubytováni na Viti Levu jsem zajišťoval přes Booking. Com.
Roman

Martin
Roman:

A v jakém resortu či hotelu jste byli? Koždá rada se hodí. Tuhle variantu taky trochu zvažuji. A jinak jak to bylo s cestování sám autem po ostrově? Byly nějaké problémy či omezení? Ubytko přez booking až mám taky obhlédlé, ale zatím ladím strukturu pobytu, abych nenaplánoval nějakou blbost.
MAT

Roman
Martin:

Zde je nás přibližný itinerar:
Přílet – ubytováni v Smuggleŕs Cove ( hotelový shuttle nás bezplatně vyzvedl na letišti)
Den 2 – rano odjezd shuttlem do mariny na katamaran Yasawas Flier (provozuje Awesome Adventures, kteří také mohou zajistit ubytováni na ostrovech – jejich balíčky na dopravu, ubytováni a aktivity vychází nejvyhodneji), příjezd do Korovou.
Den 3 – prochazka džungli, kajakovani, snorchlovani
Den 4 – snorchlovani s mantami, přejezd do Oarsman, zde snorchlovani, výstup na kopec a sledovani západu slunce
Den 5 – snorchlovani v Modre lagune, kajakovani, potapeni
Den 6 – jeskyně Sawa i Lau, návštěva bohoslužby ve vesnici přejezd do Wayalailai
Den 7 – výstup na horu, kajakovani, snorchlovani
Den 8 – snorchlovani se zraloky navrat na pevninu, Hard Rock Cafe, SUV auto od Thrifty, dojezd do Natadola Beach. – asi nejhezčí pláž na Viti Levu, ale Yasawas byly lepsi, ubytováni v Yatule Beach Resort.
Den 9 – vodní lyze a donut, hike po písečných dunach u Sigatoky
Den 10 – Sigatoka, příjezd do Pacific Harbor – ubytováni v Uprising Resort
Den 11 – potapeni a zraloky, na bugynach do dzungle
Den 12 – rafting (mozné s s malým dítětem)
Den 13 – návštěva Suvy a přejezd do Rakiraki – Volivoli resort
Den 14 – snorchlovani a kajakovani
Den 15 – potapeni
Den 16 – vesnice Navala – velky zazitek, příjezd do Nadi – Nadi Downtown hotel
Den 17 – odlet
Z ubytováni bych nedoporučil Nandi Downtown.
U Suvy a Nadi jsou moznosti hikingu v národních parcích.
Zážitkem je sledovani ragby ( v sobotu), které na Fidji hraji skoro všichni.
Všude výborně jídlo – ryby, mořské plody, ovoce, pivo Fiji Bitter nebo Fiji Gold.

Příště bych byl více času mimo Viti Levu – na Yasawas nebo Kadavu nebo Beqa.
Lidé jsou vždy mili ( hlavně původní Fidzijci.
Na Fidji jsou dobre hlavní silnice, maly provoz a řídí se pohodove.

Martin
Roman:

Strašně všem moc díky za info. Kdybych při plánování narazil na nějaké další problémy, s dovolením se zase obrátím.
MAT

Jan
Martin:

Martine,
já jsme tam využil jízdu vláčkem, je to jediná možnost v Oceánii a vhodná i pro děcka. Pak jsem plul rychlými čluny po řece ze Sigatoky ke „kanibalům“ a navštívil jsem NP nedaleko Suvy s deštným pralesem. Jinak mě tam nic neoslovilo.
http://www.fiji.travel/activities
http://www.sigatokariver.com/

Renáta
Jan:

Ahoj hoši, opět diskutujete nad mou vytouženou destinací. Vesměs píšete o resortech, ale mě zajímá, jestli je v těchto končinách možné najít i vhodné ubytování v kategorii hostel, soukromí a pod. Zkrátka žádná snobárna, milí lidi okolo.. díky.

marek

rozhodně FIJI, už jenom kvůli možnostem cestování. Samoa je malá a každej čmoud chce peníze, za to že si navštívil JEHO pláž, či kus lesa. jebat

Matous

Cau Romane, 6 listopadu letim na 14 dni z NZ na Fiji. Ctel bych se zeptat kam si myslis, ze je nejlepsi jet a taky kolik to muze stat? CHtel bych zazit vsechno o cem si tam psal to bylo perfektni kdyz jsem si to cetl 😀

Martina

Pěkný den všem, s manželem rozmýšlíme, kam vyrazit na třítýdenní dovolenou od konce listopadu.
Láká nás právě Fidži nebo Samoa, na netu jsem ale našla, že zrovna v tomhle období roku se tam dají očekávat cyklony, navíc prší… je to opravdu tak zlé?

PaV
Martina:

Lokalove to berou stoicky. Tobe cyclon zkazi 5 dnu az tyden dovolene. Zruší se trajekty a veskery zivot na mori. Ocekavej zatopene silnice a neda se moc fotit diky špatnému svetlu. Je tam dost shelteru, ale obcas jsou i obeti. Navrat do normalu trva 2-3 dny, pokud vydrzi vozovky a pristavni zarizeni i lode a personal. Od vytvoreni do presneho natrasovani cyclonu to taky trva 3-4 dny. Po jeho pruchodu Te ale odmeni jedinecne azuro na tuhle rocni dobu! A je to trochu i dobrodružství:-)

Dzejna

Ahoj cestovatele a dobrodruzi,
chystame se v srpnu na 3tydny na svatebni cestu na Fiji – nejspis par dni na V.Levu a zbytek na Yasawa islands. Zadny luxus resorty, chceme projet a zazit co nejvic, s batohem. Nemate zkusenost, kdy je nejlepsi koupit letenky z Evropy? Jako nejlepsi varianta se mi zdaji Korean Air, jen zatim stoji nejlevnejsi 1100Eur a to mi pri soucasnem kurzu Eura prijde celkem dost.
Nezkouseli jste tam spat u nekoho doma pred couchsurfing?
Diky moc,
Dzejna

Dzejna:

V Oceánii jsem byl před dvěma roky a speciálně na místech jaká uvádíte. Na Yasawa islands pozor! Jsou nádherné, ale příšerně drahé a tam není možnost (nebo jen velmi malá) se ubytovat sólo. Většinou je nutné již v Denarau nebo nějakém jiném přístavu koupit si ubytování na těchto malých ostrůvcích – my byli konkrétně v Korovou a ještě jednom. Letěli jsme takés Korean air. Někdy jsou akce třeba s odletem z Budapešti.
Na Viti Levu je poměrně levně azde se ubytko dá sehnat taky levně, s couchsurfingem zkušenosti v rámci Oceánie nemám, Martin

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: