Mam rychlej dotaz – zacatkem cervna se chystam na extremni sever Kanady (Iqaluit, Arctic Bay, Resolute Bay). Mam v planu se par dni potulovat s mistnima pruvodcema, pripadne si pronajmout letadlo a podivat se na chvili do nejakych jeste odlehlejsich oblasti.
Mate nekdo s temahle destinacema osobni zkusenosti? Ma cenu napriklad hrotit charter do Grise Fiord? Hrozne rad bych se podival az nahoru do Alertu, ale tam se podle mych informaci dostane clovek pouze v ramci vojensky nebo vedecky expedice. Pokud by mel nekdo nejaky napad, jak to poresit, dejte mi prosim vedet.
Zní to velice zajímavě. Rád bych se tam někdy vydal. Ale ty ceny jsou příliš vysoké. To máš z PRG do YYZ nebo YOW za takových 15,000 – 20,000 korun, a pak asi dvakrát tolik na Iqaluit (YFB). Na Arctic Bay (YAB), Resolute Bay (YRB) je to z YYZ nebo YOW přes 3000 dolarů. Do Grise Fjord (YGZ) myslím nikdo nelítá, tak si budeš muset pronajmout letadlo, ale nebude to něco jako 172 ani Caravan, ale prý Otter.
Další problém co mě taky zaráží je, že tu nějakou vesnici kam bych přiletěl za deset minut prohlédl, a co pak? Nemáš žádnou dopravu nikam. Trávit hodiny se dívat na nějakou skálu nebo moře a počítat hodiny než přiletí pro Tebe letadlo spátky? Kamkoliv by jsi letěl, tak to jsou další tisíce dolarů.
Kdybych to dělal, tak bych to dělal něco se vyhlídkovou lodí. Něco jako
http://www.expeditiontrips.com/arctic-cruises-canada/arctic-cruise-t3612.html
http://www.expeditiontrips.com/arctic-cruises-canada/canadian-arctic-cruise-t3527.html
http://www.polarcruises.com/arctic/destinations/canadian-arctic
http://www.quarkexpeditions.com/en/arctic/expeditions/the-footsteps-of-franklin
Přiji Ti štestí. Nech nám pak vědět jak to dopadlo.
Tak minimalne v Resolute mam nekolik dobrych kontaktu na lidi, kteri zprostredkovavaji klidne i nekolikadenni vylety do divociny (at uz se psim sprezenim, pesky, nebo na skutrech). A do Grise Fiord lita z Resolute Kenn Borek Air (pravda, vetsinu casi si clovek musi vzit Twin Otter jako charter a pruvodce i vybaveni s sebou, ale zase se muze dohodnout s pilotem, ze to vezme kolem zajimavych mist, pripadne da mezipristani nekde po ceste). Jinak zpatecni letenka z Ottawy do Resolute stoji vetsinou 6000 CAD (mel jsem stesti na cenovou akci, takze jsem platil jenom 4000 CAD). Na vyhlidkovou lod nechci, mam rad trochu extremnejsi cestovani bez nemeckych duchodcu 🙂
Ber to proste tak, ze jsem srozumenej s nakladama i zpusobem cestovani, ale spis me zajimalo, jestli uz tam nekdo byl, pripadne jestli ma nekdo tipy na zajimavy destinace v okoli z jinejch zdroju nez jenom z druhy/treti ruky pres google.
Kazdopadne diky moc za radu, ocenim kazdou snahu! 🙂
Aha, jo, tak to zní že víš o co jde a víš co chceš. Promiň, Johne. Občas jsem chodí lidi co o cestování moc neví, a myslí že by tam mohli jet stanovat autostopem.
Nemám ponětí kolik lidí z ČR jezdí do extrémní severní Kanady. Z hedvabnastezka znám jen jednoho; pošli mi e-mail jestli na něho chceš kontakt. Jinak myslím že se budeš muset obrát na jiné fora. Zkus se zeptat na těchto forách:
http://www.tripadvisor.com/ShowForum-g154978-i2184-Nunavut.html
http://forum.virtualtourist.com/Iqaluit-908046-7/forum.html
https://www.lonelyplanet.com/thorntree/forums/americas-canada
Jak asi víš, tak Tripadvisor je hodně mainstream, ale je tam hodně lidí z celého světa, tak si myslím že se někdo najde kdo pomůže, Thorntree je víc pro dobrodružáky, a s VT nemám žádné skušenosti.
Přeji Ti štěstí!
Mrknu na ty fora, diky moc. A omlouvat se nemusis, jak rikam, jsem hrozne rad za kazdou dobre minenou radu. Pokud bych videl, ze budu potrebovat ten kontakt, tak se ozvu.
Jeste jednou diky moc 🙂
Hledám někoho, kdo má povolení a má v úmyslu sehnat práci v Kanadě jaro, léto, podzim 2014. Jsem sám, povolení mám, ale chtěl bych vycestovat v partě.
Michal (
ku******@ce*****.cz
)
Ahoj Johne,
Trvale ziju v Iqaluitu. Jestli chces zjistit ceny letenek tak se podivej na First Air a Canadian North.Do Grise Fiord lita pravidelna linka, ale je to dabelsky drahy. Kanadska cestovka Black Feather porada treky na extremnim severu Kanady a jsou fakt spickovi.
http://www.blackfeather.com/
Jedna varianta by byla letet do Iqaluitu, pak do Pangnirtungu a udelat Auyuittuq trek. To je fakt fantazie! Ovsem zacatek cervna na to je moc brzy. V ty dobe tady zacina tat snih a reky zacinaji moc hodne vody a tak brodeni je hodne obtizny. Idealni doba na to je konec cervence nebo zacatek srpna. Z Resolute se muzes podivat na Devon Island. Jestli mas zajem o vic informaci tak mi posli email a o vikendu treba muzeme dat Skype.
Frank
Super, diky moc, podivam se na ty linky. Letenky uz mam zarizeny, s tim neni problem (krome toho GF, kde se mi to nehodi na linku terminove, takze pokud tam poletim, tak vezmu charter).
S terminem bohuzel hnout nemuzu, v cervenci a srpnu mam bohuzel pracovni povinnosti v Asii (nejak si clovek na ty vylety vydelat musi). Z toho, co jsem slysel, tak zacatkem cervna by mela byt nahore jeste zima a snih, takze to snad bude s pozemnim presunem v pohode.
Teoreticky by v cervnu mela byt jeste zima a snih, ale v poslednich letech je tady stale tepleji a cerven je osidny. Kazdy rok si v cervnu par lidi mysli, ze led je jeste silny, riskujou a pak se se sneznym skutrem probori. Pravidelne se tady tak nekdo utopi. Jestli chces pokecat o zivote tady na severu tak muzeme dat nekdy Skype.
Tak uz jsem zpatky, bylo to hodne zajimavy. Silnej zazitek byl hlavne prestup v Iqaluitu, kterej uz vypadal trochu jako divocina na konci sveta, ale clovek tam cekal s vedomim, ze poleti jeste dalsi tri hodiny dal na sever. V Resolute byla porad jeste zamrzla zatoka, ale nastesti uz medvedi nechodili az primo mezi baraky 🙂
Pro ty z nás, co asi jen tak nedají min. 3000 CAD za letenku z Ottawy do Qikiqtarjuaq, doporučuju toto pěkné video z 9-denního treku divočinou:
http://www.youtube.com/watch?v=piy7SSmUrKE
Podíval jsem se i na jiné, kde popisují, že koncem července 2011 na tomto treku hodně zapršelo a další skupiny lidí musely být evakuovány.
ahoj Johne, v tak uplnem severnim extremu jsem nebyl, i když…v r 2008 jsme s kamaradem od pul června do 25 cervence 32dni putovali na canoi a pesky /je mineno prenaseni lodi a veci/ z Wekweeti u Snare Lake soustavou rek a jezer pres Starvation Lake a stejnojmennou rekou k Point Lake, pak po nem lodi, je dlouhe 140km a foukalo, pak na severozapad do Redrock Lake odtud rekou Coppermine river až k usti do more do Kugluktuk, je na 67 st 49min.
Cestou z Wekweeti do Kugluktug jsme potkali jedinkrat lidi a to u Redrock Lake.
Mel jsem z padlovani a portazovani vyshapovane telo jak kulturista, zhubl 9 kg, vezli jsme 50-60kg zasob, dva stany, benzin 20litru, dva varice, satelitni telefon co jsme nastesti nepotrebovali. Je to tam dobre ze se nestmiva, muzes padlovat do pulnoci a pak taborit. Chytali jsme ryby, jinou zver ne.
Sjízdeni Coppermine river bylo tezke, ale zabavne, reka je dlouha 845km, nekdy malo vody, nekde moc, 4 x dost desne pereje, kanony.
V Kuglugtuk potkame starostu, rekl ze jsme ten rok 3.canoe co po rece priplula a asi prvni dva Cesi vubec.
Zpet beznym letem ATR 42 do Yellowknife a to jsme vezli lod a pak Calgary, Franfurkt a domu, stejna cesta byla tam do Yellowknife, letenky vsechny prisly do 40tis Kc na osobu.
Z Yellowknife do Wekweeti Otrrem spolecnosti Air Tindi, letenka stala za cenu jizdy busem.
Ahoj, můžu se zeptat, zda jste byli pojištěni pro tuto cestu? Resp. jestli vás nějaká pojišťovna pojistila, když tam snad jsou extrémní klimatické podmínky?
Extrémní klimatické podmínky tam v létě nejsou, ale je fakt, že třeba Generali má ve výlukách účast na výpravách do arktických nebo řídce osídlených oblastí. Zajímavé ale je, že na ještě severnější Špicberky s podobným klimatem u nich platí nižší evropské sazby viz čl. 13:
http://www.generali.cz/soubory/7VJBJS/cestovni.pdf
Asi to chce se zeptat v pojišťovně předem. Nejspíš záleží na tom, jestli člověk bude chodit mimo civilizaci s průvodcem nebo sám.
ahoj Davide,
mel jsem pojisteni Alpinverein, zdravotni vzp do ciziny a neco k platebni karte. Extremni klima na severu Kanady kde jsem byl v lete neni ani severneji neni, jen mnozstvi komaru. Pokud by clovek potreboval pomoc musi byt zpusob jak to dat o sobe vedet – takze nejdulezitejsi je funkcni satelitni telefon. Pomoc jako takovou ti na severu Kanady poskytnou/ tehdy v r 2008/ kdyz potrebujes i bez pojisteni. Pred cestou tam nekam ale musis dat vedet nekomu /rodina, pratele/ kam jedes a kdy se asi vratis, pokud je problem a nevratis se vcas vyzve rodina, pratele RCMP a ta cini. Oni jiz neregistruji cesty dobrodruhu na sever, protozec se stavalo ze se nekdo vratil a nerekl jim o tom a oni pak hledali. Zdravi pk
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.