Volná diskuse

exotika s dítětem

Natálie

Kam byste mi doporučili vyjet za exotikou s dvouletou dcerou? Z hlediska bezpečnosti a ucházející zdravotní péče… Díky za tipy

Zkušenosti čtenářů

Medvěd

Nikam.
Riziko cesty a pobytu v exotických destinací jsou pro takhle malé děti enormní. A to počínaje samotným letištěm (vysoká koncentrace lidí a s tím i přenašečů choroboplodných zárodků) a pokračuje letadlem (dítě ohrožují zejména nákazy přenášené vzduchem, tj. i klimatizací v letadle, snížený obsah kyslíku, suchý vzduch, a kromě toho – takto malé dítě neumí vyrovnávat tlak ve středouší a cesta letadlem se tak pro něj stává utrpením).
K dalším rizikům patří:
– sluníčko (kromě úžehu či úpalu může u malého dítěte dojít snadněji i ke kolapsu či křečím z horka, vůbec nezanedbatelné je i vysoké riziko spálení dětské kůže a následná zvýšená náchylnost k velmi nebezpečným a často smrtelným kožním nádorům),
– nedostatek příjmu tekutin (musí být vyšší, ale dítě si většinou neřekne, že má žízeň a hrozí dehydratace),
– střevní potíže (nezvyklá strava, nekvalitní strava v restauracích), které mohou velmi rychle vést k dehydrataci. Když budete mít dítě s úporným průjmem, případně zvracením (ale on stačí třeba i docela „obyčejný“ zánět hrtanu) a do nejbližší aspoň trošku kvalitní nemocnice třeba 5 hodin cesty, tak vám to dítě může docela snadno umřít.
Nechci strašit, ale nebylo by první a vy byste nebyla první rodič, který by o dítě tímto naprosto zbytečným způsobem přišel. A to už nemluvím o lokalitách, kde se může dcerka potkat třeba s malárií či jinou tropickou nemocí.
Uvědomte si, že imunitní systém dvouletého dítěte není ještě zcela vyvinutý. Navíc pochybuji, že vaše dcera má všechna česká základní očkování, natož ta „cestovatelská“, bez kterých byste možná nevyjela ani vy sama.
Má smysl ještě něco dodávat?
Snad jen to, že je to vaše dítě, že jste to vy, kdo za něj plně zodpovídá, kdo má taky vlastní rozum, ale současně možnost konzultovat tuto problematiku s lékaři z oblasti cestovní medicíny. Vůbec nevěřte radám z internetu (a klidně ani té mé.) Ale opravdu zvedněte telefon a zkuste si promluvit s pár doktory z oboru. Pak si ta rizika vyhodnoťte sama. Já vám budu upřímně držet palce, abyste svého rozhodnutí nemusela nikdy litovat.

Kateřina Petríková

Věk dvou let je naopak zlomový a v podstatě po jeho dovršení je již možné dítě de facto na všechno očkovat, imunita je lepší a dítě je celkově odolnější, takže ideální věk začít. Za předpokladu, že budete na cestě brát na dítě ohledy a nepřetížíte jeho organismus. Více třeba v našem článku: https://www.hedvabnastezka.cz/cestovani-do-exotiky-s-detmi-ano-ci-ne/

Jinak taková ideální začátečnická destinace je Thajsko – skvělá zdravotní péče a ještě dobrý servis. Špatný nemusí být ani Vietnam nebo Indonésie. Menší exotika, ale krásný a velmi bezpečný zážitek může být Nový Zéland, Austrálie nebo USA. Více už v rubrice cestování s dětmi: https://www.hedvabnastezka.cz/rubrika/cestovatelske-zajimavosti/cestovani-s-detmi/

Medvěd

Vážená paní Petríková,
prosím o zodpovězení několika otázek.
Mohla byste prosím jasněji definovat ten konkrétní zlom (fyziologický, biologický, psychický či jiný, který máte na mysli) u dvouletého dítěte? Co přesně se tak razantně změní, že pro dítě cestování do exotiky a s ním spojená všechna výše uvedená rizika náhle ve dvou letech přestanou být aktuální a nebezpečná?
Mj. také tvrdíte, že po dovršení dvou let věku „je již možné de facto na všechno očkovat“. Zkusila jste někde požádat pediatra, aby vám dvouleté dítě naočkoval proti virové hepatitidě A, břišnímu tyfu, meningokokové meningitidě aj., patřícím k základním cestovatelským očkováním? Nebo o totéž požádat ve zdravotním ústavu v oddělení očkování a cestovní medicíny stanici, či v očkovacím centru? (Ujišťuji vás, že solidní lékař, který nezná výborně a do detailu zdravotní stav dítěte, ho nenaočkuje. A jsme zpátky u pediatra a otázky, zda jste zkusila požádat pediatra o proočkování dvouletého děcka?)
O čem z pohledu bezpečnosti cestování s dvouletým dítětem vypovídá, že děti pana Gladiše měly to štěstí a přežily? Viz článek pod odkazem, který jste připojila. (Moc jim to přeji a panu Gladišovi taky.) Spousta lidí dělá spousty věcí a ne vždy je nejvhodnějším řešením jejich postupy opakovat. Doporučila byste stejně výstup na Everest třináctiletému dítěti, protože už tam jiný třináctiletý chlapec vylezl, takže to je pro děti zcela v pohodě? Nebo osmiletému děcku výstup na Mont Blanc? I takového už tam nějaký ambiciózní rodič jistě vytáhl.
Prosím tedy o konkrétnější argumentaci, v čem je dovršení věkové hranice dvou let tak zlomové, že si troufnete pobyt doporučit.
A poslední poznámka: Dotaz zněl na dovolenou v exotice. Nemyslím si, že tazatelka zahrnuje pod exotiku zrovna USA nebo Austrálii či Nový Zéland. Letěla jste někdy do Austrálie či na Nový Zéland letadlem, v něm bylo dvouleté děcko? Jak si to užívalo? Jak se mu ta mnohahodinová cesta líbila? Jak příjemný to pro něj byl zážitek? A jak pro všechny okolo něj?

Děkuji.

Kateřina Petríková

Krásný den,
ta dvouletá hranice je názor mnohých odborníků. Více třeba v mém rozhovoru s panem Maďarem: https://www.hedvabnastezka.cz/odbornik-na-cestovni-medicinu-rastislav-madar-odpovida-na-nejcastejsi-cestovatelske-dotazy/

Vše záleží na konkrétním dítěti a rodičích. Jsem si vědomá, že tohle bude vždy ložiskem mnohých svárů a rozhodně Vám Váš názor neberu. Za mě je cestování do exotiky od dvou let do v pořádku, pokud budete připraveni a dokážete přizpůsobit program. Má zkušenost je, že děti občas v psychické pohodě zvládnou více nepohodlí, než bychom čekali. Na druhou stranu dítě opravdu není malý dospělý a je potřeba na něj brát jisté ohledy.

Destinace doporučuji podle mých informací a není nic na tom přidat něco dalšího 🙂

Medvěd

Vážená paní Petríková,
děkuji za reakci, byť jste bohužel na můj konkrétní, jasně formulovaný dotaz neodpověděla. Schovala jste se za konstatování, že „ta dvouletá hranice je názor mnohých odborníků“, a odkaz na váš jediný rozhovor s panem docentem Maďarem. Pan docent je jednoznačně jeden z nejlepších expertů na cestovní medicínu, o tom není pochyb. Argumentujete „názory mnoha odborníků“, nabízíte však rozhovor s jediným a nenabízíte byť i jen odkaz na názory dalších („mnoha“) expertů, kteří by vaše doporučení podpořili. Na názor pana doktora Maďara, kterého si velmi vážím, jsem se vás ale neptala, ten je poměrně dobře známý. Ptala jsem se na váš názor, resp. na konkrétní argumentaci ve prospěch dvouleté hranice věku dítěte, konkrétní změny s ní spojené, které vás vedly k tomu doporučit cestování do exotiky s dvouletým děckem.
No, jak vidno, asi se jasné, konkrétní argumentace z vaší strany nedočkám. (Odkaz na jediný rozhovor s jediným lékařem po té, co prohlásíte, že to je „názor mnoha odborníků“ působí spíše jako argumentační nouze.)
Jen pevně doufám, že si maminka, která se ptala, najde rady u lékařů – expertů na cestovní medicínu a rovněž pediatrů (především toho, které její dítě zná nejlépe). A nebude naslouchat ani mně, ani vám.
Hezký den a hodně zdraví tazatelce a zejména její dcerce.

Kateřina Petríková

Hezký den, nejsem fanoušek nesmyslných sporů v online prostředí 🙂 Mějte krásný den!

Jenn

Pro začátek třeba Martinik – exotika v EU bez rizika tropických nemocí, extrémní kriminality, vojenských převratů, absence zdravotnictví…

David Gladiš

Maledivy: bezpečné, ale drahé
Thajsko: zdravotní péče (ta soukromá, placená) na nesrovatelně vyšší úrovni, než u nás; bezpečno (aktuálně se kvůli covidu ale do Thajska jet nedá)
Kostarika
Malajsie, Singapur – ještě bezpečnější a ještě lepší zdravotní péče než v Thajsku
atd.
Bylo by lépe asi dotaz blíže specifikovat.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: