Ahoj,
v řijnu jedeme s kamarády do Ekvádoru.Sháním aktuální informace. Předem děkuji za tipy, případně odkazy na stránky s cestovatelskými deníky! 🙂
Díky. Míla
Quito bude mit novy letiste od unora20/2013(ujistete se ,ze to zase neodlozi),je to tak hodinu taxikem od Quita,trafik bude velky a zmatek taky ocekavejte.O zadnym autobusovim spojeni do Quita se tady ani nezminujou.Hotelu v blizkem okoli moc neni,snad taxikar by poradil.Jedna ne moc Hosteria Nevada v Pifo via Papallacta(tak 15minut od novyho letiste) tel.(593)022380074 (593)022381786 na prvni noc pro batohare staci(tak$12us na osobu) a je to primo na ceste do Amazonie do Tena,Puyo,Lago Agrio.Na autobus se muze naskocit pred hosterii.Prktycky kazdou hodinu to jezdi je lepsi ject pres den ,ale i v noci Amazonie je dost spolehliva,zbytek Ecuadoru NE.
Ahoj, diky. Mohu pozadat o tip na nejakou bezpecnou (proverenou)autobusovou spolecnost? Jak nejsou spolehlivy (nejezdi na cas nebo bezpecnost)? Diky.
Ahoj, doporučuji si vzít za pár dolarů taxi (případně, nějaký autobus – pokud umíte alespoň trochu španělsky, tak nebude tak těžké se spojení dopátrar) do Starého města (nebo Mariscal, ale ten je po večerech víc nebezpečný než Staré město) a ubytovat se v nějakém hostelu – dobré reference jsem měla na Secret Garden – a tam ti určitě poradí s autobusy.
Ekvádor je bezpečný všude kromě velkých měst po setmění.
Jo, ještě 12 USD na osobu je fakt velká částka (pokud se bavíme o dormitories) za ubytování. Pokud jedeš do Cuyabeno, potřebuješ pouze do Lago Agrio. V okolí Puyo a Tena ani neleží primární džngle.
Dekuji. Jojo koukala jsem na net a dormitories cca 7-8USD. Kolik stoji cca taxi z letiste do centra mesta (a jezdi nejake vetsi taxiky, je nas 5 :)?
Ekvador je celkem bezpecny(mimo silnice) ve dne i v noci – pokud nemate velkou smulu. Vyjimkou je samozrejme v noci Quito, Guayaquil a par dalsi zon ve vetsich mestech. V Guayaquilu velky pozor na taxi – kazdy den „unesou“ v prumeru dva pasazery a vyberou jim vsechno z karty, apod., nektere vrati zpatky az za par dnu… V Quitu je to o neco lepsi. Cestovat v noci autobusy neni problem, riziko prepadeni je hodne nizke, na linkach, kde dochazelo k prepadeni probihaji policejni kontroly vsech pasazeru, vc. dukladne osobni prohlidky vsech muzu.
Cena relativne levnych, ale slusnych hotelu mimo dve velka mesta je 5-8 dolaru za osobu.
Celkem uzitecne jsou jizdni rady: http://www.ecuadorschedules.com/, ale vetsinou jen prijdes, stoupnes si ke spravne silnici a za par minut jedes. Taxi z letiste do centra je za cca 5 USD, nepamatuji si presne. Me jedna z tech nej spolecnosti temer zabila pri autonehode, takze spolehliva/nespolehliva je relativni.
H.
Diky!
Ahoj Honzo,
jeste jednou diky za odpoved a odkaz na stranky, kde jsme nasli spoustu zajimavych informaci. Ekvador jsme si uzili a jeho navstevu mohu vrele doporucit.
M.
A dostali jste se do deštného pralesa? V Peru stál nějakej třídenní výlet do džungle kolem pěti tisíc, to je docala psycho, tak jsme tam nešli. Nějaké treky v Andách jste taky podnikli? Srovnej prosím Peru a Ekvádor. Dík
Ahoj, z Iquitos se muzes dostat do pralesa za nesrovnatelne nizsi ceny nez pises / ja jsem byl tri dny v jedne vesnicce asi 4 hodiny lodi od mesta a vcetne vyletu a ubytovani jsme ve dvou platili asi 200 Kc/den/osoba. Hloubejsi vylety jsou drazsi hlavne kvuli cene benzinu.
V Ekvadoru hloubeji (napr. Yasuni) jsou ceny min. dvojnasobne nez v Iquitos, ale porad nizsi nez pises.
H.
Až na to, že do Iquitos se dá dostat pouze letecky ne? Čímž náklady stoupají. Nebo je to možná jinak a žiji ve smyšlenkách. No uvidíme co na nás za kalibr vytáhnou v národních parcích v Laosu. Tam by taky nějaké kusy deštného pralesa měli ještě být.
Pokud mas cas, muzes do Iquitos lodi – je to levne, ale trva to. Z Pucallpa to stoji asi 100 solu a trva to 2-3 dny podle stavu vody a ruznych zdrzeni. Lodi to lze i z Ekvadoru, ale pokud budes mit smulu bude to trvat min. dva tydny.
Ahoj, my jsme byli v Cuyabenu. 3,5 dne za 220dolaru (vše v ceně) a moc jsme si to užili. Mohu předat kontakt na našeho průvodce, který je schopen vše zajistit (bez cestovky) a byl opravdu dobrý.Mila
Ahoj, pokud by někoho zajímal Ekvádor i z trochu jiné stránky, třeba i kvůli té návštěvě pralesa mrkněte sem http://zivotpostaru.cz/?lang=en
Ahoj, příští rok se chystám do Ekvadoru na sopky Chimborazo, Cotopaxi, Illinizas Norte, místní kultura, indiánské trhy atd, cca 3 týdny, nechce se někdo přidat?
Sháním info o výstupech, mapy atd
díky
Zbyněk
Zbynku, mapy sezenes v IGM v Quitu, ale pri vystupech ti moc nepomuzou – maji meritko 1:50.000 a jsou 30-40 let stare, cena cca 3.50 USD za list.
Iliniza Norte je za priznivych klimatickych podminek prochazka. Cotopaxi a Chimborazo jsou slozitejsi, pokud nejsi zkuseny horolezec, mel bys jit s pruvodcem prip. alespon s nekym, abyste se jistili. Skoro kazdou noc lezou nahoru skupiny turistu, takze cestu nahoru bys mel najit. Pod vsemi tremi vrcholy jsou turisticke chaty. Krome spadnuti do trhliny je podle me nejvetsi nebezpeci, ze se ztratis v mlze cestou dolu.
Oficialne je po nekolika smrtelnych urazech v poslednich mesicich zakazano lezt nad 5.000 metru bez profesionalniho pruvodce.
Hemoglobínový hemeroid draze ventiluje ekzém pohledávky
Ahoj Honzo,
jaký měsíc v roce je nejlepší co do počásí ( slunečno, stálost počasí ) pro návštěvu Ekvádoru.
díky Zbyněk
Zbynku, podle mistnich je v HORACH nejslunecneji v cervenci a srpnu. Nicmene v poslednich letech je pry pocasi tak promenlive, ze je to spise o stesti. Obecne je tam obdobi destu od rijna asi do dubna, silneji prsi od prosince. Naopak na pobrezi je od cervna do listopadu vetsinou zatazeno.
V ruznych oblastech Ekvadoru je ruzne klima. Urcite neni nejake obdobi destu jako treba v Peru ci Kolumbii. V horach na jihu je nejstabilnejsi a slunecnejsi pocasi, i kdyz zdaleka ne kazdy den, v rijnu a listopadu, coz mam i z osobni zkusenosti z nedavnych 4 tydnu v jizni pulce Ekvadoru. Sever ma sussi obdobi cerven az zari a take castecne prosinec a leden, kdy je obdobi sucha v Kolumbii. Zapadni cast And ma vic deste ci snehu od ledna do dubna, kdy prsi na pobrezi (ale zaroven je tam i vic slunce). Vychodni cast And ma vic deste od dubna do cervna, kdy je obdobi destu v prilehle Amazonii.
Podle ekvadorskeho meteorologickeho uradu i samotnych Ekvadorcu obdobi destu v horach je (i kdyz mas urcite pravdu, ze ne tak jasne vymezene jako v Kolumbii) a ma dva destive vrcholy: rijen, listopad + brezen, duben.
Letos bylo skutecne hezky (dokonce i v paramu) a hezky bylo jeste i pred dny, kdyz jsem odletal. Velke sucho resp. nasledne pozary uz letos znicily obrovske mnozstvi lesu. Naopak v lonskem roce v techto mesicich hodne prselo a snezilo vsude v horach v Ekvadoru.
Vice informaci o klimatu je na http://www.inamhi.gob.ec/, prip. mam kopii nekolik tydnu stareho rozhovoru s reditelem INAMHI, kde popisujie klima v Ekvadoru.
En la Región Interandina o Sierra el Período Lluvioso se inicia en el mes de octubre y finaliza en el mes de mayo, con dos valores de altas precipitaciones, el valor mayor o valor máximo se registra en los meses de marzo a abril, y el segundo valor mayor o segundo valor máximo en los meses de octubre o noviembre; es decir es una distribución BIMODAL. El período seco o verano se extiende desde el mes de junio a septiembre
Nechci se hadat, ale to, ze je nejsussi obdobi roku v horach na jihu (NP Podocarpus) v rijnu a listopadu mam i od mistnich lidi vcetne spravcu parku. Mnozstvi srazek za mesic je treba v Quitu v listopadu 88 mm, coz je jako v lete v CR. Maximalne 150 mm na rozdil treba od 200 az 400 mm v Huarazu v Peru, kde jsou navic skoro cele obdobi destu hory v mracich. Dnes jsem vylezl na Cotopaxi s vyhledem na snad vsechny ekvadorske sopky a muj pruvodce rikal, ze pro vystup na nejvyssi hory je nejlepsi obdobi prosinec a leden, protoze je dobry snih, kdyz obcas nasnezi, na rozdil od sussiho obdobi, kdy je zledovately.
Ahoj Libore,
do ekvadoru na sopky bych chtěl příští rok v červnu, může být tento měsíc?
můžeš mi doporučit po příletu do Quita slušné ubytování a dobrý peníz.
je nutný průvodce na Illizinaz Norte, Cotopaxi, Chimborazo a popřípadě kolik si účtují včetně dopravy, půjčovného (mačky,čakan,lano), ubytování na chatě
děkuji moc za info
Zbyněk
Ahoj, cerven je dobry mesic. Je to zacatek sussiho obdobi a jeste nefouka silny vitr jako v cervenci a v srpnu, coz je nebezpecne hlavne na Chimborazu. V Quitu jsem jeste nebyl a ani se tam dlouho nezdrzim, abych resil ubytovani. Hostely jsou levne. Nevim, jake je presne zneni zakazu lezeni po ekvadorskych sopkach bez pruvodce vyhlaseneho po nedavne smrti horolezcu na Illiniza Sur, nekdo rika, ze je to nad 5000 m, ale zrejme pro treking pruvodce byt nemusi tj. napr. Illiniza Norte (2 Nemci tam ted byli bez pruvodce a v cerstvem snehu to ale nebylo snadne) nebo Chimborazo do 5200 m n.m. k ledovci, kam jsem sel sam pres den. Pak uz vede cesta klikate po skalnich a ledovcovych terasach a vyse po ledovci na hrebeni. Kolem poledne padalo hodne kameni v teto nejprudsi casti. Vylet s pruvodcem na Cotopaxi se zapujcenim veskere vybavy, kterou klient sam nema vcetne plastovych bot, dopravy terennim autem do 4580 m, ubytovani v Refugio Ribas, jidla a caje stoji asi 170 USD, pokud jsou 2 lidi na pruvodce (vice nelze), a 250 USD, pokud je 1 klient. Pokud se domluvi treba 4 lidi v hostelu (ja jsem ted v hostelu Tiana – Latacunga) na spolecnem vystupu a najdou si cestovku (konkretne ted Sierra Negra), vyrazi dnes za 140 USD za osobu a to je skoro minimum, co jsem slysel. Nebrat CK Ruta Volcanica, ta je pry nejhorsi. Ja mel CK Tovar sidlici zde v hostelu za 170 USD a za poplatek 15 USD navic byl vylet o 1 noc v chate Paja Blance ve 3700 m n.m. delsi. Priplatek by byl vyssi, pokud by tam nemeli cestu s jinymi lidmi. Nezavisly pruvodce Juan Carlos pracujici pro Tovar byl zkuseny, sympaticky a umel trochu anglicky. Pokud neumis spanelsky, trvej na pruvodci s AJ. Vystup na Chimborazo ma asi take ceny do 200 USD, ale presne nevim.
aaaahoj Milo. Ekvádor je moc fajn. Samozřejmě že jako jinde v JA tak i zde jsou velké rozdíly v Bezpečnosti (Quito a Cuenca apd.) Rozhodně doporučuju navštívit město na jihu Ekvádoru Cuenca, která je naprosto bezpečná, krásná a přátelská. Představ si Prahu obklopenou andami a plnou milých indiánů. Doporučuji rozhodně si udělat výlet autobusem z Cuenca do města Loja. Je to dvěstě km směrem na Peruánskou hranici. Je to tiž nádherná cesta po andách. Všude sami oslíci a malá políčka na úpatí andského pohoří. Opravdová nádhera. Cesta je sice dost drsná a každou chvíli doslova hrozí sesuv skal, ale rozhodně to stojí za to. Trasa busem trvá 4 hodiny a vyjde na 7 dolarů-. Bus jede z autobus. nádru několikrát denně. Jinak Cuenca stojí opravdu za to . Je zde neskutečně krásně a pokud seš nadšenec přírody tak nevynecháš Cajas – nár. park.
Ahoj,v breznu se chystam vyrazit na pet tydnu do ekvaduru a to ciste za ucelem trekingu + cotopaxi.Potreboval bych nejake podrobnejsi info o pocasi (teploty) a jestli muzete doporucit nejakou literaturu ….budu vdecny za kazdou radu:) Dik moc!
Ahoj, docela fajn knizka je Trekking in Ecuador, parkrat jsem ji videl i v bazarech v Quito. Topograficke mapy (hodne stare, ale dobre) poridis v IGM v Quito. Co se tyka teplot – od 4000-4500m v noci mrzne. Kdyz pres den ve 4500m sviti slunicko a nefouka, je to skoro na kratky rukav.
Kvalitni data o teplotach a srazkach jsou na http://en.climate-data.org Vyhledej si pres google s pozadovanym mestem. V horach je samozrejme vic oblacnosti a deste nez ve mestech. Brezen je s dubnem na vetsine mist Ekvadoru nejdestivejsi mesic, takze na treking to dobre nebude. Na Cotopaxi muzes vylezt, ale muze to byt jako Nemec, ktery tam vylezl hlubokym snehem po kolena 3 dny prede mnou a nevidel ani krater. Kdyz jsme se divali na jeho vrcholove fotky, rikali jsme, ze to mohl jit na hreben Krusnych hor, kde bylo v te dobe podobne pocasi. Penize se nevraci, kdyz se kvuli spatnemu pocasi (ci z jineho duvodu) musi vystup ukoncit. Teploty jsou celorocne podobne a zavisle spise na mnozstvi oblacnosti, tj. pri mensi oblacnosti teplo pres den a hodne chladno v noci.
A jaký typ informací sháníš? ‚Je to dost obšírný dotaz 🙂 Ceny? Bezpečnost? Doprava? Tipy – hory, pobřeží nebo Oriente?
Ahoj, shanim obecne info a pak info k programu (teda tomu našemu) 🙂 Budu konkretnejsi – bezpecnost, hodne jsem k tomu cetla a slysela, jaka je skutecnost? mam zkusenosti treba z Peru. Co nocni busy, ulice, apod (na co si dat pozor, atd.)? Tip na dopravu z Quita do Cuybeno bridge? Pripadne mohu zaslat plan cesty a budu rada za pripadna doporuceni a komentare. Diky. Mila