Kanada

Dovolená Kanada + Aljaška národní parky

Radim L

Ahoj,
v druhé polovině června s ženou letíme do Seattlu a odtamtud půjčeným autem vyrážíme na sever Jasper, Banff a okolí a zpět. Pak ze Seattlu přelítáme do Anchorage na Aljašce a taky půjčeným autem vyrážíme na sever do parků. Poté zpět do Seattlu a zpátky do ČR. Je to taková svatební cesta, celkem 16dní.
Bereme si sebou stan, takže chceme primárně spát ve stanu, popř. co se po cestě naskytne. Někde jsem četl, že se v autě spát nemůže.Má někdo zkušenost s kempováním, nějaká stránka na bookingování kempů nebo jak funguje vstup do parku. Dáse platiti kartou nebo je potřeba mít drobné peníze nachystané. Kempy jsou nějak chráněny proti medvědům? popř. jsou velké rizika při takovémto spaní? Jak to je při pohybu v přírodě. Nějak si tu Kanadu nedokážu představit. 2x jsme projeli Island, toto bude určitě něco jiného… Nemá někdo nějaké zážitky z podobného „výletu“
Děkuji

Zkušenosti čtenářů

Libor

Ahoj, předpokládám, že to „na sever do parků“ bude na sever do Denali NP a na jih do Kenai Fjords NP už jen kvůli nedostatku času, ale i špatné dostupnosti jiných parků. I mimo národní parky je ale na Aljašce spousty krásné přírody. Nechápu moc ten Banff a Jasper, když máte jen 2 týdny (+2 dny na cestu). Ze Seattlu je to ještě asi 1000 km do Banffu.
Nevím, proč by se na Aljašce nemohlo spát v autě. Na parkovištích (třeba i u supermarketu) můžete spát asi kdekoliv v autě i ve stanu, pokud to nebude náhodou zakázáno. A je tam i dost míst určených k přespání (kemp bych to nenazýval), někdy zdarma.
http://www.campgroundsalaska.com/free-camping-alaska.php
Na kemp u vjezdu do Denali (a jiné běžné kempy) není třeba rezervace, ale na asi jediný kemp v parku (sem tam nějaký stan mezi keři, kemp bych to nenazýval) bych raději rezervoval (a možná i jízdenku na autobus, který je v parku povinný):
https://www.nps.gov/dena/planyourvisit/campground-wonder.htm
Zde jsou kovové schránky na jídlo, ale jinde v parku byste museli řešit problém s medvědy pronájmem speciálních nádob. V jiných kempech stačí nechat jídlo v kufru auta (raději ne na sedadle). Nenechte ve stanu ani špinavé nádobí či zubní pastu. Při dodržování určitých zásad (lze najít na webu) je riziko napadení medvědem minimální.
Kartou se asi platit leckde dá, ale to chceš cestovat bez alespoň pár desítek dolarů v kapse?

El.

K Aljašce: Tábořiště v NP Denali je vhodné rezervovat předem (http://www.reservedenali.com/), alespoň kemp u vstupu – Riley Creek (pokud pro vás časově bude vhodný), Camper bus do parku a některá tábořiště uvnitř parku (pokud nebudete chtít stanovat přímo v divočině). Ale jak píše Libor, krásně je na Aljašce i všude jinde.Jinak většina státních tábořišť/kempů na Aljašce (kromě Denali) se platí cash, takže nějaké drobné dolary to mít u sebe chce.
Zásady ohledně medvědů např: https://www.nps.gov/dena/planyourvisit/safety.htm

Ajka

Ahoj, loni jsem byla s dcerou v Albertě a Britské Kolumbii 4 týdny na vlastní pěst. Trasa též půjčeným autem Seattle – Jasper, Banff, Mt. Robson, 4x hot springs a všechny menší parky cestou, Vancouver – Seattle. V prvním infocentru jsme si koupily roční Discovery Pass za 136 CAD- pro celou „posádku“ auta do úplně všech parků Kanady. Vyšlo to výhodněji, než v každém parku zvlášť shánět vstupenky, a hlavně bez starostí, protože bez vstupenky se do parku ani nemělo vjet, přičemž infocentra byla až např. uprostřed NP. Mám permanentku platnou do konce srpna 2016 (vč. účtenky) – můžu přenechat za 100 CAD.
Jinak infocentra jsou bohatě vybavena zdarma všemi možnými letáky, katalogy a brožurami, kde se dají najít kempy, trasy, zajímavosti.
V Seattlu ve Walmartu jsme si do auta koupily matrace, spacáky, polštáře a deku (kdo by se s tím tahal do letadla?), při návratu domů jsme to zase ve Walmartu vrátily jako „nepoužité“. Totéž jsme chtěly udělat s koupenou GPS, ale ta se dá vrátit bez udání důvodu jen do 14 dnů (nebo déle, ale v tom případě se musí připojistit, a to jsme bohužel nevěděly).
Celou dobu jsme spaly POUZE v autě, párkrát v kempech – tzv. „overflow“ byly zadarmo, jinak na parkovištích, u lesa, prostě tam, kde se nám to zdálo trochu bezpečné. Přenocování v kempech bylo od 17 do 35 CAD, dle vybavenosti. Medvědů jsme se trochu bály, ale potkaly jsme jen jednoho černého u silnice. V přírodě NP je tam hodně značených cest a většinou jsme tam nebyly úplně samy, takže žádný strach.
Dalších zážitků spousta – pokud budeš mít zájem, napiš na

r.*******@gm***.com











.
Krásnou cestu, závidím. Ajka

Ajka:

Teda takhle po 4 týdnech „nepoužité“ matrace, spacáky, polštáře a deky bych po vás potom chtěla ve Walmartu kupovat.. aneb vyčůraní Češi all over the world..

Tohle tam dělá americká spodina běžně (mnohem víc než cizinci), ale chlubit se s tím na webu je už trochu moc. Vyčůranost je hlavně v nabízení permanentky, která je nepřenosná na rozdíl od USA, kde se to ještě jakž takž dá díky 2 políčkám na podpis. A ještě za 3/4 původní ceny!
Kempy overflow (určené pro případy velké obsazenosti běžných kempů) nejsou zadarmo, jsou jen levnější než běžné. V národních parcích se nesmí spát mimo kempy na parkovištích.

pdmlynek
Ajka:

Já se taky vyčůranost Ajky odsuzuji.  Chápu když někdo nemá moc peněz a potřebuje si ušetřit, ale to neznamená že takové šidění a klamání je přijatelné.

pdmlynek

Libor, jak obvykle, radí dobře.
 
Chápu že ono na mapě Severní Ameriky ten Banff a Jasper vypadají jen jako kousek od Seattle, ale ono to vážně je dosti daleko.
 
Nechci vám do toho moc kecat, ale být vámi bych si udělal jen okruh ze Seattlu, nebo okruh z Anchorage.  Ten týden na Aljašce bude dosti fofr.

pdmlynek

Jinak ale když máte na Aljašku týden, tak máte týden.  Není to ideální, ale dá se to zvládnout.  Co je dobrého je to že vy jedete koncem června, kdy jsou velice dlouhé dny.  Můžete jet do 22 hodin, a ještě bude světlo.  To znamená že nebudete vůbec hledat kemp, nebo vařit ve tmě.

pdmlynek

Ohledně přenocování na divoko, tak si nemyslím že by měl být problém.  Ale my pokaždy když jsme byli na Aljašce jsem kempovali jen v kempech.  V kempech bývá voda, záchody, sprchy, atd.  Ta Aljaška je dosti neobydlená (je asi 22 krát tak velká jako ČR, ale ČR má asi 14 krát více lidí), takže když sjedete někam z cesty, tak je to docela pravděpodobné že si vás nikdo nevšimne.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: