Černá Afrika

Dobrovolnictví v Africe

Alena

Zdravíčko, jedu v létě (přelom červen/červenec) na 4 týdny jako dobrovolník do Afriky (Keňa, Mombasa) je to s malou organizací, které se neplatí žádné poplatky, ale ani ona nám nic neplatí. Dobrovolník si musí zajistit letenky, a tam ubytování a jídlo (minimální položky, pomůžou nám apod.), datum a délka – vše je na nás. Hledám někoho kdo by se ke mě přidal v již zmíněném termínu. Víc info na mailu. Klidně bych si dala i pár dní cestování…

Zkušenosti čtenářů

Tekka

Ahoj, zkus Helpx.net…máš tam spoustu nabídek na dobrovolnictví, ať už ve školách či v zemědělství atp..Vše za jídlo a ubytování:)

Tekka:

To znamená, že přijde o práci někdo z místních, který to jídlo a ubytování zoufale potřebuje. Opravdu si myslíte, že v Africe je nedostatek nekvalifikovaných sil v zemědělství?

hana

Ježiši ty žiješ v Kanadě,ale ni tady…tak místo zaplacení dovolený all inclusive si proste maknes v africe a ma to aspon smysl.

Lída

Ahoj, já bych se moc ráda účastnila a stala se tak dobrovolníkem v Africe. Možná bych jela i toto léto. Víte, alespoň odhadem, kolik bych musela dohromady platit? A také jaké jsou podmínky pro takovou cestu? Děkuji

Alena
Lída:

ahoj, jak jsem už řekla, jedu s malou organizací, platíš si za vše ale neplatíš nic jim, a vše co pro ně uděláš jim opravdu pomůže, nesnaží se ti nacpat „pocit že si pomohla“ a není to jako výlet po africe ale opravdové dobrovolnictví. Letenku sem našla kolem 500GBP, tam mi zatím doporučili hotel který vyjde na cca 250GBP na měsíc (ale snaží se mi ted najit ubytováni u nekoho levneji), celkove doufam to vyjde pod 30tis. kdyby ses chtela pridat det vedet. Je to v Mombase (ostrov v Keni).

Alena:

A co přesně tam děláš, co nemůžou dělat místní? Tohle dobrovolničení je pouze jiný druh turistiky, ego trip. Ve skutečnosti tím škodíš, protože bereš práci místním. Nekvalifikovaná pracovní síla je snad to jediné, čeho je v Africe dostatek.

Alena

odpovídám trochu později, ale přece… už jsem zpátky a s organizací pořád spolupracuji… co jsem dělala co jiní nemůžou? no nic, přiesla jsem jim peníze ze západu, které nemají, zeptala jsem se co na škole potřebují, a místo abych jim peníze vložila do ruky, naplánovala jsem s ředitelkou projekt, aby škola měla přítok vody. Zaměstnala jsem asi 8místních mužů ze slumu, místní mi pomohli nakoupit všechen materiál a já ve vlném čase hrála fotbal s dětmi a učila je anglicky a francouzsky. Žádý učitel nebyl vyhozen kvůli mě, občas jsme pomohla v kuchyni, když jsem viděla že na tu jedinou kuchařku, která vaří pro 200dětí je toho hodně. Jinak jsem se seznámila s bohatým Izraelcem ve městě a ten pozval celou třídu do jeho restaurace na zmrzlinu a oběd zadarmo. Užila jsem si to a nechala jsem se ať si řeknou co potřebují. To jsem dělala.

Alena:

A jakpak dlouho po tvem odjezdu ten vodovod jeste fungoval?

Klaryss
Alena:

Ahoj Alenco,

vim ze muj dotaz neni uz vubec aktualni, ale rada bych se te zeptala, jak seorganizace pres kterou jsi byla v Keni jmenovala. Moc rada bych vyjela dobrovolne do Afriky, nevim kde zacit hledat, budu vdecna za kazdy typ.
Moc dekuju a doufam, ze se ti dari.

Hezky den.
Klara Heroutova

Petra

Ahoj. zaujal mě tvůj příspěvek, studuji Vš a jde mi o to, že škola mi končí 3.7. moc ráda bych jela. Uvažuji o tom už dlouho. Poslala by jsi mi prosím nějaké bližší info na mail? Zda je tř. možnost odjet až po 3.7.?
Měj se hezky. Petra

Petra

Ahoj. zaujal mě tvůj příspěvek, studuji Vš a jde mi o to, že škola mi končí 3.7. moc ráda bych jela. Uvažuji o tom už dlouho. Poslala by jsi mi prosím nějaké bližší info na mail? Zda je tř. možnost odjet až po 3.7.?
Měj se hezky. Petra

Katy

Ahoj, chci jet také jako dobrovolník do Afriky, akorát bych jela až od půlky července do září, napiš mi na mail, 🙂

Katy
Lydu

Ahoj, chci se zeptat s jakou organizací vyrážíš? Děkuju!

Dobročinnost začíná doma

Jestli mají v Africe něčeho nadbytek, je to nekvalifikovaná pracovní síla. Tihle volonturisté tam akorát překážejí a berou práci domácím. Pro ně je to egotrip, aby mohli zbytek života vykládat, že pomáhali ubohým černouškům.

Pokud schcete opravdu někomu pomoct, pošlete jim ty peníze, které byste utratili za letenku. Budou tak moci najmout někoho, kdo tu práci opravdu potřebuje.

Nejdřív se ale rozhlédněte ve svém okolí, jestli někdo nepotřebuje pomoc tam. To má taky tu výhodu, že kdybyste někdy potřebovali píchnout vy, vrátí se vám to.

LoL
Dobročinnost začíná doma:

Nebydlis v okoli Vimperku? To by tak odpovidalo tomuto prispevku.

LoL:

Ne, bydlím v Kanadě, a tady na tyhle ego tripy podobně nahlíží hodně lidí. Jestli umíš anglicky, vygoogli si „volutourism“.

Petra

A nemyslíš, že je lepší, přidat ruku k dílu a pomoci něco vybudovat (samozřejmě u správné organizace a tam, kde to má smysl a budoucnost), než nalévat do Afriky množství peněz, které se stejně nedostanou do správných rukou???

Petra:

Dobročinnost začíná doma. Když chceš někomu pomáhat, určitě najdeš spoustu potřebných lidí ve svém nejbližším okolí.

Petra:

přesně jsi to trefil.“ V přeladu to znamená Já chi jet do Afriky podívat se jak je tam hrozně“ no když už tam budu tak s něčím pomohu. Třeba vykopat studnu, nobo porýt záhonek . ( nedokážu si představit jak za 2 měsíce človělk může rozjet + uskutečnit a poté + zařídit dohled nad něčím užitečným – nebo něco podobného..:)

To raději půjdu do vedljší vesnice 2 km a pomůžu babičce poklidit králíky. má to stajný význam – dobrý skutek a nemusím se kvuli tomu trmácet kraj světa…Nebo vidíte u nás nějaké “ dobrovolníky“
nic ve zlém ale tohle egocestování je „zvláštní“

Ondra

Ty voe, to se tu zase sesla particka humanistu, moralistu a buhvi ceho.
Priznavam ze ona humanitarni pomoc je jako plivanec do more, ale rikat ze tihle lide co jedou dobrovolnicit „polozi afriku na zada“ je naprosta hovadina, praci mozna cernochovi vezme, ale kdyby tam ta humanitarni akce neprobihala tak ji nema moznost ani dostat, navic tyto humanitarni projekty se snazi mistnim pomoct lekama, vzdelanim, stavenim latryn, kopani studen atd. Takze jsou na tom porad lip nez kdyby tam neprobihalo nic

Ondra:

Kopání latrín a studen vyžaduje přesně tu nekvalifikovanou pracovní sílu, které je v Africe dostatek. Připomíná mi to, jak po zemětřesení na Haiti mezinárodní dobrovolníci odklízeli trosky a pohřbívali mrtvoly, zatímco hned vedle Haiťané hráli fotbal.

Pablo

Vy jste zase chytrý. Pokud se vy intelektuálové zamyslíte nad principem dobrovolničení, určitě nakonec přijdete na to, že to je zadarmo! Nikdo vám nic nezaplatí, tudíš nikomu práci neseberete. Kdyby chtěl někdo z místích pomáhat, může i teď. kopat studnu můžou i dva. Práce tam maj lidi tolik, že málo jich to bude dělat zadarmo a přesně proto tam jezdí tito lidé. Přesně jak to zde píšete, jen jste tomu vůbec neporozuměli. Ano, jet se podívat do Afriky jako turista a zároveň tam s něčím pomoct. Nevidím na tom nic špatného. žádnýmu chudákovi neseberou ani kačku a ještě tam po nich zůstane něco dobrýho. Však ony to ty organizace maj promyšlený. To zas jen internetový chytráci kritizujou. Pomoct babičce s králíkama ti taky nikdo nebrání. 😉

Pablo:

Dobrovolníci v Africe dostávají obvykle zdarma jídlo a bydlení. Za takovou „porci bílého muže“ se tam nají celá rodina, takže by za to klidně někdo z místních pracoval. Totéž s ubytováním.

Dodávání pracovní síly zdarma poškozuje místní ekonomiku stejně jako dodávání potravin zdarma – místní zemědělci mají méně zákazníků, lidé se přestanou namáhat pěstovat vlastní potraviny.

Tereza Šprachtová

Připojte se k dobrovolníkům v Africe!

Připojte se k dobrovolníkům v Africe nebo Indii v rámci osmnáctiměsíčního nebo dvacetičtyřměsíčního programu „Boj proti chudobě“ v CICD v Hullu podporovanými One World University v Mozambiku.
V rámci mezinárodních studií podniknete šestiměsíční cestu po Africe a jako dobrovolníci budete pracovat na projektech výuky a zdravotní péče. Své zkušenosti můžete využít při studiu, zkouškách a v novinářské práci nebo ve vašich vlastních aktivitách jakéhokoliv charakteru.
Studijní programy pro dobrovolníky začínají v listopadu 2012 a únoru 2013.

Tereza Šprachtová:

A kolikpak ty, Terezo, na tom dobrovolničení vyděláváš?

Deny

Já bych Tereze a všem těm nadrženejm buchtám co se tam tak ženou pomazlit s malým nebo větším kakaíčkem vyšukal takovou díru do zadku,že by se i v mombase divili a to sou tam na to expertí.Vona nedá v metru žebrákovi dvacku ale ráda by zadarmo kopala studny cizejm povalečům,který se třesou na to aby jí vokradli,to mně rozum nebere,já teda moc chytrej nejsem,takle vypít pivko,řízek ,zašukat to jó ale třeba to má hlubší smysl ,tak hlubokej že by i můj ferda klacek se nedobral dna..,
Du na pivo a budu kámošům podobnejm negramotům vyprávět,co jsem to zas čet na netu za bláboly a jak chtěj Češi nezištně pomáhat,přitom si neukliděj hovno na dvorku a sousedovi urazej lopatou hlavu,když mu přeroste větev z pozemku…,a chtěj kopat nezištně studny pro černochy..,já se poseru ..,

leos
Deny:

Napsal jsi to sice sproste ale bohuzel vystizne. Vzivote bych nekopal studnu kdyz vedle stoji stovka namakanejch negru ktery jen sukaj kradou a znasilnujou. Sam tu studnu budu kopat mesic a voni v tom kvantu ji vykopou za hodinu. Tak se nezlobte ale kopani studny pro liny spis vychcyny lidi??? ani nahodou. Vzdelavani a jina pomoc to chapu ale tohle nema ani smysl ani logiku. A jestly tak moc chce nekdo pomahat se studnama, tak at prijede, budu velmi vdecny kdyz mi tu nakou vykopete. A jidlo nocleh poskytnu taky.

Kristi
leos:

A vy jste byl v Keni, že o místních s takovou jistotou tímto stylem mluvíte? Já jsem si vloni za celý svůj pobyt nevšimla jediného „vychcaného“ nepracujícího kradoucího Keňana. Jsou to naopak velmi pracovití přátelští lidé, jací zde nejsou. Takové chytráky, co tu píšou suverénní komentáře, aniž by o tom něco věděli, mám nejradši.

Denisa
Kristi:

Kristi, je to tak…nevim co je to tady za sr..nebo rozhodně bych netrapčila před takovou bandou, kterou bych spíš našla v ČR na každý ukrajinský stavbě…já mám přítele z Cameroonu, kterej žije v Anglii, a právě má společnost, co se zabývá dobrovolnictvím.Rozhodně náš čas neni vytížen tim, že bysme jen jak bylo řečeno šu…on je velmi zaneprázděnej, aby furt myslel na kraviny, a tady v Anglii co sem poznala víc těch lidí z Afriky je víc, a jsou to velmi optimističtí, veselí lidé, co věří v Boha, a maj neskutečnou víru ve všem možnym..ja sem tady takovej negativista mezi nima…jsou to lidé sice na mně poněkud s horkou hlavou jak se říká, a někdy je to pro mě náročnější, protože jsou prostě o něco jinší, než my, ale většinou se jedná o lidi co chtěj pomoc a co pomáhaj těm méně štastným, než jsou oni.A to, že oni maj dobrej život.Rozhodně to nejsou takový falešný svině, kterých je v ČR nekonečno…bohužel o povaze lidí v ČR by se dalo hodně pochybovat..tihle lidi komu ubližujou? Mohla jsem bejt v baráku plnejch černejch kluků a nikdo si nedovolil na mně ani špatně podívat, natož snad něco jinýho…oni vědi co je to respekt k ženě.Náký ale prase to se najde všude, to rozhodně neni výhrada těchto míst, i když já to od nich neznám…to je ale ta Česká mentalita, možná že černejm záviděj to, že jsou slušně obdarovaní od přírody, ale aspon co znám já, nejsou to žádní uchyláci.I když by to člověk do nich neřekl, kolikrát to jsou hezcí, slušní kluci, s prací, mladí i třeba už s rodinou, o kterou se ale staraj a i s láskou:-)Ne, že udělaj dítě a jdou do háje…to i takovej zmetek, se o svoje dítě postará.Neni jim třeba ani 30 a maj to v hlavě srovnaný víc, než nákej 40tník v ČR…

Jiří
Denisa:

ty voe tak tohle je poctenicko. Videl jsem hodne v Gambii , v Keni , v Egypte nebo v J.A.R a vsude to ma stejny prubeh at je to Africa nebo particka radoby naturalizovanych africanu v Hamburgu. Vsechny ty skupiny zachranaru pod honosnymi nazvy to je furt stejna pakaz a tem lidem to v Africe prinese minimum. Vysvetluj belochovi v Durbanu ze mu nejakej srac zabil kluka v aute a nikdo nebude resit ze nemel papiry a byl skalenej pac je cernej a ty jsou utiskovani. Jakmile si zacnou vladnout sami tak se v tom lepsim pripade umlatej ( Kongo, Uganda, Somalsko, SAR) nebo v tom horsim nastehujou do evropy protoze my se mame dobre a mame povinost jim kus s toho naseho radoby luxusu dat.

Z ciziny
Denisa:

No tak to je teda dobra pitomost. Slecno, a kolik casu jste prozila v te Anglii? Mluvite uplne z cesty. O cernosich zjevne nevite vubec nic a to rikam jako clovek, ktery mezi nimi opravdu zna dost tech vzdelanych, pracovitych, slusnych, kteri skutecne do te Afriky obcas poslou i neco na charitu. Evidentne vam vsak usla cela spousta dalsich informaci. Ty kecy co vedete stran vlastniho naroda jsou pekny hnus. Cesi maji sve stinne i dobre stranky, presne tak jako jine narody, vcetne Africanu. Clovek, ktery se ve svete pohybuje s otevrenyma ocima a pouziva mozek na to dokaze prijit celkem rychle. Ona je dnes ale moda flusat na to hnusny Cesko/Evropu ci celkove vyspelejsi svet, kde jste mela snadny pristup ke vzdelani a kde muzete pofnukavat jak vam je zle ackoli mate na co si vzpomenete, vcetne moznosti cestovat, a bezmezne obdivovat ty rekneme jednodussi a mene vyspele, ze. Ale akorat do te doby, nez se neco stane. Pak je i ta pitoma CR se svym temer zadara zdravotnictvim a sluzbama na sluzne urovni dobra.

Czech
Denisa:

??? Cože ??? co to má zase bejt? slečno, upřímně a z celého srdce Vám přeji Vaše Africké kamarády zaneprázdněné charitou… co se týká vašeho názoru na českou povahu (nekonečno sviní nebo tak něco…) kdekoliv na světě i v Čr jste v kontaktu především s lidmi, kterými se obklopujete a z vašich řádku o české povaze Vás upřímně lituji, protože jste asi neměla moc štestí na lidi…co se týká Vašeho rozboru obdaření i to je otázkou Vašich priorit (jestli Vám tohle stačí..tak OK) … bagatelizovat sexuální zločiny v africe tím že nějaký to prase se najde všude je teda dost mimo…za to mluví čísla a statistiky…

Lucie

Ahoj Alenko,
chci se zeptat jestli jsi byla v te Africe, popr. napis nejake blizsi info.

dekuji

Denisa

Ahojky všichni mám velký dotaz nevím zda někdo z Vás mi pomůže potřebuji radu jak se dostat do Afriky abych mohla pomoc x chudým a umírajícím dětem!? O Afriku jsem se zajímala už jako malá holka a mým snem je jet do Afriky a pomoc vybudovat školu a nebo zachraňovat děti kteří tam denně umírají vím není to vůbec jednoduchý ale jsem připravena udělat něco pro svět a hlavně pro nevinné obličeje plne smůtku co nemají jednoduchý život! Zkoušela jsem najít nadaci co by mi pomohla ale nikdo se neozval a když jsem jednu našla musela bych jet vše prvně studovat do Velké Británie a pak až do Afriky stalo by to spousty peněz což nevím jak by to bylo?! Vím že mě bude stát něco letenka a ubytování a očkování atd jsem s tím smířená ale nechci dát třeba sto tisíc jestli mi rozumíte 🙂 normální průměr 🙂 díky za každou pomoc a kdyby někdo měl cestu do Afriky a chtěl by společníka budu ráda samotný se mi tam taky moc nechce vždy se ve dvou lépe táhne 🙂 můžu až v září dejte vědet díky Denisa můj E-mail [email protected]

Zuzana
Denisa:

Děvenko, rozhlédni se po svém okolí. Určitě je nejdále o ulici dál starý člověk, který potřebuje donést nákup, pomoct s návštěvou lékaře, nebo si jenom popovídat. Pokud chceš pomáhat dětem, najdeš snadno ve své obci spoustu dětí, které potřebují vysvětlit matiku nebo jinak pomoct. Nebude tě to nic stát a až budeš potřebovat pomoc ty, pravděpodobně se ti to vrátí.

Denisa
Zuzana:

Děkuji za radu snažím se pomáhat lidem jak se dá !! Ale vím ze v Africe je potreba větší pomoc a navíc to vždy bylo mým snem !! Kdyby kazdej myslel takhle tak my Evropané se máme blaze ale co ostatní s chudých kontinentu by umírali hlady a vším protože na ne nikdo nemyslí! Takže děkuji za radu ale očekávala jsem trosku jinou radu a nebo pomoc myslím to smrtelně vážně ale chápu každy nemá na to dost sil,odvahu a žaludek pomáhat někde v délce lidem kteří umírají a jsou chudý! Kdyby mi někdo chtěl pomoc tak budu jedine rada děkuji Denisa 🙂

„Ale vím ze v Africe je potreba větší…“

Afrika si musí pomoct především sama. „Úspěchy“ půlstoletí tzv. rozvojové pomoci bílých dobrodinců mluví samy za sebe.

//For decades, it has been obvious that development aid as a rule achieves exactly the opposite of that which is desired. Hundreds of economists, disillusioned aid workers and experts in recipient countries have discussed in books and essays the senselessness of the well-intentioned undertaking. Those who travel through Africa with open eyes see failed projects everywhere. Particularly those countries which have been favored by development aid — countries which have received billions of euros over decades — are worse off than before. At the same time, countries in Latin America and Asia, which have hardly been helped at all, have undergone dynamic change and are now competing directly with industrialized nations in the global marketplace. How uninspired must one be to demand more of the same in the face of such results?

The failure of development aid is not the result of a lack of money. Insiders quietly report that in many countries they have problems finding enough worthwhile projects to spend their budgets on. There must then be other reasons to explain why some countries make no progress while others that were once just as underdeveloped now boast of phenomenal growth rates. The chancellor wMerkel as clear in her speech in New York: ‚The development process is first and foremost the responsibility of those governing in developing countries. Whether aid can efficiently lead to success is in their hands.‘ It is wrong to pamper regimes that care nothing about their people — or those whose power ends at the edges of the capital city. Doing so only extends their people’s suffering.//

Je to jako s tím koněm co ho sice můžeš dovést k vodě, ale pít se už musí naučit sám. To první se už stalo.

„mým snem je jet do Afriky a pomoc vybudovat školu a nebo zachraňovat děti kteří tam denně umírají vím není to vůbec jednoduchý ale jsem připravena udělat něco pro svět a hlavně pro nevinné obličeje plne smůtku co nemají jednoduchý život!“

Dokud Africe nepřijdou na to že si nemůžou našukat deset hladových krků, když nemají sami co do huby, tak se to nikam k lepšímu neposune. Bohužel nebo bohudík nejsou v prostředí jako naši cikání aby si z plození dětí udělali celoživotní obživu.
Nepochybuju, že to myslíte vážně ale kromě doporučení začít spíš pomáhat kolem sebe tady opravdu asi potřebujete především dospět protože jste především děsně naivní… kolik vám je? Tipnul bych si tak max. na 15.
Jinak si z vás nějaký vykutálený bubák udělá jednosměrnou jízdenku do Evropy a cestu k EU pasu (bohužel v rozkroku vstřícné au pair Češky v Londýně – což bude asi i případ vaší jmenovkyně výše – si v tomto velmi rychle získaly dost nechvalnou proslulost) a multikulturně je Evropa obohacená už víc než dost. Nebo se stanete obětí nějaké Humana One World University a jiných jim podobných gaunerů, kteří (na rozdíl od vás) velmi dobře vědí že „humanitární pomoc“ je především velmi dobrý byznys.

„Kdyby kazdej myslel takhle tak my Evropané se máme blaze ale co ostatní s chudých kontinentu by umírali hlady a vším protože na ne nikdo nemyslí!“

A na tom je něco špatně že se díky přičinění předků a nás samých máme relativně velmi dobře? A je skutečně pozíravější pomáhat doma, pro mne za mne i těm cikánům, kde je problémů víc než dost než se vrhat někam na druhý konec světa kde vaše dobře míněná pomoc spíš nadělá víc škody než užitku.

Denisa

Vidím ze tady mi nikdo nepomůže?! Jen mě tady budete od mého snu odalovat a urazet me! Jen chci říct poslední názor nebudu pomáhat Romům a bílým ty mají pomoci dost máme se Blaze plno jídla doktoru atd! Já chci pomoc jiným lidem co tyto moznosti nemají a kdyby jste viděli nekteré filmy a nebo si přečetli knížky o Africe tak poznáte holou realitu a pokud mi ne poradíte vy tak Škoda pomůžu si sama! A 15 let mi rozhodne není a ze musím dospět 🙂 trosku směšný chápu každy muže mít svůj názor ale nemusí urazet a nebo sesmesnovat ostatní! Díky Denisa

Z ciziny
Denisa:

Jenze vy tu zesmesnujete sama sebe. Chcete jet nekam pomahat, ale neminite se namahat se taky neco naucit. Jak si to vlastne predstavujete, co tam jako budete delat pokud jste nic nevystudovala, neumite poradne anglicky – v nekterych zemich je treba spise francouzstina pripadne oboji, abyste se tam taky nejak domluvila, atd. To si jako predstavujete, ze dobra vule staci a proste se chytnete jakekoliv prace na kterou tam narazite? Takhle to ale mila zlata nefunguje. Kdyz tedy chcete rady, tak ctete dal.

Pomahat kdekoliv po svete znamena byt nekym zastiten. Nemuzete se tam pohybovat jen tak sama za sebe. (Pokud tedy nejste sadomasochista a nechcete se dostat fofrem do maleru). Organizace zabyvajici se podporou rozvojoveho sveta a dobrovolnictvim jsou ruzne, statni i soukrome, ale kazda, nez vas nekam vysle, bude chtit vedet co umite, dokazete, a jak se o sebe dokazete postarat vy sama. Nejedete tam preci delat dalsi bremeno k ziveni, ze. Mnoho charitativnich org. trva na ruznych skolenich, zcela logicky – jedna se prece o pomoc v malo vyvinutych zemich. Prece tam nepusti nekoho jen tak. Logicky pak po dobrovolnicich chteji, aby si za skoleni a casto i dalsi naklady na cestu a pobyt platili sami, pricemz na miste maji obvykle zajistene jen zakladni veci plus jidlo. Nejedou prece na luxusni dovolenou. Charitni organizace sice maji sve kmenove zamestnance, ale tech je malo a zbytek jsou prave ti dobrovolnici, kteri si musi sahnout do sve vlastni kapsy aby tu charitu mohli delat. Taky musi mit co nabidnout. Existuji vsak i mista, kde se o nejake vzdelani moc nejedna. To je vsak spise prace pro muze – kopani studni, staveni skol apod. Nekvalifikovanych lidi je prave v tech rozvojovych zemi vic nez dost. Tam je potreba odborniku.

Jste aspon zdravotni sestra, kdyz vas tak dojimaji tvare umirajicich deti? Pokud ne, tak nechapu, jak jim chcete pomahat. Cist jim pohadky? A rovnou v cestine, ne, abyste se nemusela namahat ucenim jazyka a nic to nestalo.

Jste naivni i co se te charity tyce. Budte si jista, ze mnoho techto organizaci stedre vyplaci svuj vyssi management, ktery ma vsecky vyhody jake by meli dejme tomu v uspesnych soukromych firmach (no, dnes uz vlastne i statnich). Odmeny, bonusy, sluzebni auta, plne placene cesty po svete a samozrejme k tomu stedre diety. V UK se verejne vi, ze z kazdych deseti liber vybranych na charitu jde 7 na provoz – ci-li nemaly dil prave na ten preplaceny management, za ktery pak tu skutecnou charitativni praci delaji idealiste jako vy. Nez do toho konecne poradne nahlednou a prejdou je iluze. I tak se vsak stava a ne zrovna malo, ze si takovy mlady Anglan rekne, ze chce svetu neco dat, protoze se ma dobre a nekam odjede. Cele si to plati sam (az na vyjimky) a samozrejme kvuli tomu ma pauzu v praci, skole atd. Neni to zrovna lehka a levna zalezitost. Taky se vzdy nepodari najit slusnou organizaci. Jeden muj kolega tak zaplatil dva tisice liber jen za zakladni veci jako letenka apod., s tim, ze pojede cosi stavet do odlehle casti Indie. A tam jim po priletu rekli, ze projekt je zrusen a nazdar. Agentura se ani nenamahala jim to oznamit vcas. No jo, oni Indove, kteri v tom taky slusne jedou co se tyka zdimani idealistu, halt maji nekdy jine moralni hodnoty. Hlavne ze to sype.

Souhlasim s tim, aby se neco delalo i pro ty chudaky v Africe jak chcete vy. Ale uplne jinak nez si to predstavujete vy a vam podobni, kteri se zrejme doma nudi a pomahat svym lidem jim neprijde dost cenne. My se prece mame dobre.

Janka

slečna je padlá na hlavu, jejím snem je pomáhat Afričánkům a tady se ptá, jak na to… to snad ne!

možnosti jsou, ale to by slečna musela jaksi hnout mozkem – buď přímo vystudujete program africká studia, jazyk, kultura…. na londýnské univerzitě a pak budete pomáhat skrz politiku, sponzory, nevládní org…
nebo vystudujete medcínu a spolu s Lékaři bez hranic nebo jim podobnou institucí se vydáte do některé z českých či jiných nemocnic, ve kterých tito lékaři působí. atd atd

anebo

si kupte repelent, letenku do Keni a tam už nějaké ty potřebné najdete.

Janka:

Doporučil bych tu variantu se studiem medicíny, protože na rozdíl od humanitní pseudovědy typu „africká studia“ nebo „kulturologie“ poskytuje titul MUDr. poměrně slušné možnosti uplatnění i poté co člověk dostane rozum a přejde ho nutkání zachraňovat svět kdesi v Africe, což v tomto případě může být i slušná profesní průprava.

Denisa

Je vidět ze umíte jen urazet ze jsem naivni atd. Vím ze to není zadnej med a ze to vůbec není jednoduché jak si představuji a vím spousty věci ze bych měla umět jazyk a nebo něco vystudovat ale když to vzdám tak to nikdy nevyjde. Jsem ochotna udělat maximum třeba to vyjde třeba ne ale budu mít dobrý pocit ze jsem pro to něco udělala! A vím ze to bude obtížný i finančně jedna se o spousty věci jako letenka, očkováni atd! Jen jsem to myslela dobře a potřebovala jsem více info než mám ale i tak děkuji za ochotu Denisa

dyna

:))) kbych videl film a precetl si knizku tak urcite poznam holou realitu….usmevne…

Naivni = urazka??

Slecno Deniso, uz jen z prispevku jde jasne poznat, ze jste dost naivni.
Ja sem byl taky pomahat, a jedu znova, ale urcite do afriky…jak uz nekdo vyse psal s tim korenem, presne takto to je:-)

Pavel

Hehe, to je supr kolik toho kazdy o Africe a rozvojove ci humanitarni pomoci vi. Zajimalo by me, kolik z toho je zalozeno na osobni zkusenosti. Ja delam v Africe 4. rokem a mohu rici, ze nejblize ma k pravde Janka a castecne Z ciziny, ale kopat studnu jsem Evropana ci Amika fakt jeste nevidel. Ten jestli tak maximalne vede tym mistnich, kterym rika, jak to maj kopat a proc to mistni sami nevi, to je zas jina story. Pomer mistnich zamestnancu vuci belochum je u neziskovek obycejne 10:1- 30:1, u staveb pak treba 100:1

Deniso, Tva predstava je bohuzel opravdu velmi naivni. Pokud opravdu chces do Afriky, tak nejdriv vystuduj vysokou, ziskej nekolik let praxe u nas doma a pak to muzes zkusit treba jako lekarka, veterinarka, architektka, inzenyrka, geolozka, programatorka atd…hodne stesti !

Denisa

Ano já vím ze to není tak lehký jak se to zda a bez vystudování jazyka a nějakého studia se to asi neda co bych tam dělala?! Ale chtěla jsem jen pomoc a poradit kam jít studovat jestli se dá studovat tady u nás nebo speciálně jet napřed do Anglie atd a jak potom dal ??? Ale děkuji za pomoc a pokud si myslíte ze jsem naivni možna z mých textu to vyznívá ale kdo by me znal osobně tak si rekne ze určitě ta holka něco chce dokazat a pomáhalo by se hned lip ale děkuji za rady možna i za urážky třeba opravdu na to nemám?! Denisa

Pavel
Denisa:

Pokud chces pracovat v rozvojove nebo humanitarni pomoci, tak rozvojova a humanitarni studia jsou v Olomouci, neco v Pze – CZU, VSE. Samozrejme ti nedaji tolik, jako prestizni skoly v Anglii velmi uzce profilovane na tuto oblast. Ale jak jsme psal, klidne muzes jit studovat nejakou technicky zamerenou skolu – kvalitni inzenyri jsou stale nedostatkove zbozi v mnoha castech Afriky. Pak doporucuji se podivat na par trhaku (Hotel Rwanda, Shake Hands with Devil, Last King of Scotlad, Cry Freedom…), precist par knizek (The State of Africa, Lost Boys, Zanzibar Chest, Emma´s War) abys vedela, jak Afrika vypada z druhe stranky a do ceho jdes.
P.

Denisa

Děkuji za radu knížky čtu,filmy a dokumenty o Africe taky sleduji zajímám se o Afriku už hodně let 🙂 a navic v Africe mam spousty znamych a na studia nevím zda není pozdě v mým veku ?? Zkusím si to vyzjistit spíše bych to viděla na nejakem kurz a nebo dodělání studia co je na 3 roky dyl ne ale díky za radu Denisa

Denisa:

V tvém věku? Podle toho, jak píšeš, je ti nejvýš 13.

Janka

obor rozvojová studia na české vš jsou o ničem, chudé univerzity si nemůžou dovolit posílat studenty do „terénu“, takže je to jen teorie a téměř nulové uplatnění, pokud tedy slečna chce opravdu pomáhat přímo v Africe. Nejlbližší a a si nejlepší je SOAS v Londýně, součástí studia je totiž i povinná stáž – roční, půlroční… – v Africe, kde studenti už přímo pracují v oboru, který studovali. To samozřejmě spolu s human.organizaci, která má v Africe zázemí a dlohodobě tam působí a s danou univerzitou má smlouvu.
Takže Deniso, jestli se opravdu chceš v budoucnu věnovat takové práci a být užitečná tak bys měla postupovat následovně:
1. udělat maturitu (nejlépe gymnázium s rozšířenou výukou angl.)
2. přihláška na SOAS – motivační dopis + IELTS nebo jiná britská státní zkouška z aj (bez toho ani přihlášku na UK univerzitu nmůžeš poslat)
3. našetřit cca 5000 liber na roční školné (další výdaje jako bydlení + strava se dají hradit z různých přivýdělků, stipendia nebo pokud budeš šikovná, tak tě už podpoří i nějaká nevl.organizace, pro kterou by si po skončení studia pracovala)

no a po třech letech úspěšného studia vyrážíš do Afriky.

Můj syn toto vše absolvoval, začínal v Keni a pokračoval v Ugandě. Je to opravdu náročná a velmi drahá cesta ke snu, ale jako životní zkušenost je to k nezaplacení. Dneska už mu to ovšem nestačí a vrací se do čr ke studiu na lf, doufá, že jednou se do Afriky vrátí jako „polní“ chirurg.

tak zlom vaz a věř, že chtít je málo, musíš makat a zas jen makat

Z ciziny
Janka:

Toto jsou kvalitni informace. Akorat mam pocit, ze to skolne v UK uz je vetsi – na mnoha skolach se totiz minimalne od lonska zdrazilo, navic nektera studia prisla o granty takze ted si studenti musi platit vic nez tomu byvalo v minulosti.

A Denisa se nemuze divit, ze se tu vyskytly celkem negativni reakce na ten jeji prvni (hodne naivni) prispevek. Sama tam totiz pise ze sto tisic se ji za nejake skoleni davat nechce – pricemz to je jeste tak minimalni castka kterou by ji pripadna skola stala, v UK rozhodne. Nemluve o tom, ze i kdyz bude studovat v CR, musi pocitat taky s nejakymi vydaji. Predstava, ze kdyz ma nekdo vuli pomahat tak si koupi letenku a jede, je hodne naivni. Takovych lidi se totiz vsude hlasi vic nez dost a presne jak tu rikaji jini, je zapotrebi hlavne odborniku. Nekvalifikovane sily je vsude dost.

PS: Pro Pavla – jeden muj znamy skutecne stavel skolu cihlu, drevo k cihle, drevu, plus kopal studnu. Nebylo to vsak v Africe, ale v Indii. Pravdou je, ze to delal hlavne proto aby sel prikladem domorodcum, kteri pry kdyz videli, ze se beloch fyzicke prace nestiti, sli do toho ochotneji.

Pavel
Z ciziny:

Hehe, ale joooo, taky jsem jim parkrat musel ukazat jak na to, ehmm vlastne naposledy vcera 🙂

Z ciziny
Pavel:

:-))).

Pavel

Takova CZU posila studenty do zahranici behem studia -treba psat diplomky – Angola, Etiopie, Jizni Afrika, Peru,Vietnam, Mongolsko…

JakubRafael

CICD a organizace Humana People to People hledá dobrovolníky do svých programů. Můžeš přispět k boji proti AIDS a chudobě a stát se vývojovým instruktorem. Je to životní šance, která může změnit život tobě i lidem kterým pomůžeš v Africe nebo Indií! Můžeš pracovat na těchto projektech: • Pomoc dětem v chudých rodinách • Programy v mateřských školách • HIV/AIDS prevence • Životní prostředí & sázení stromů • Sociální práce s dětmi na ulici• Vzdělání (žáků, nebo školení učitelů)
Požadavky: Netřeba žádných předchozích kvalifikací! Osoba musí být starší 18 let, být pracovitá, motivovaná a flexibilní.
Na výběr jsou tyto programy:
– 14 měsíční – Boj s chudobou
– 18 měsíční – Boj s chudobou
– 24 měsíční – Boj s chudobou

JakubRafael:

Na této škole studuju , mám 18 měsíční program, ale sem spokojený. 🙂 Za tři měsíce jedu do Zambie do programu Child aid. Myslím že to bude opravdu životní zkušenost.

Frank

Pobyt v Zambii kazdopadne bude vynikajici zivotni zkusenost. Lituju, ze kdyz mi bylo tolik jako tobe tak jsem tu moznost nemel. Jen mej na pameti, ze problemem naproste vetsiny africkych zemi je desiva korupce a naprosta absence jakekoliv organizace. Cilem neni jim vlastnorucne vykopat studnu (napriklad), ale ukazat jim jak to maji sami udelat rychle,kvalitne a levne. Mas na to odpovidajici vzdelani a budes mit moznost to uvest do praxe.

Martina

Byla jsem jako dobrovolník v JAR. Pravdu mají obě strany. Nicméně existuje spousta projektů, které těmto zemím pomáhají a které by bez dobrovolníků nebyly schopny existovat. Fungují jen díky práci dobrovolníků a nemají peníze na to, aby najali místní a zaplatili za práci jim. A chudý afričan bude těžko pracovat zadarmo.

Dobrovolnictví je v dnešní době velký byznys a je potřeba velmi pečlivě vybírat, který projekt si vybrat. Viděla jsem i mnoho takových, které akorát tahají peníze rodičům náctiletých z kapsy, kteří mají následně pocit, že spasili svět a akorát proflákali prázdniny v Africe. Chce to jen vybrat si oblast ve které chcete pracovat a pak hledat.

Internet je plný informací a možností. Stačí umět jazyk a věnovat tomu nějaký čas. Taky jsem na začátku nevěděla vůbec nic.

A než někam odjedete, zeptejte se sami sebe jestli na to máte, makat 10 hodin denně, 7 dní v týdnu, v pro nás přeci jen nezvyklých klimatických podmínkách, leckdy i životní podmínky nic moc, jste třeba rádi když jednou denně teče voda, aspoň studená a elektřina je leckde luxus, 24 hodin denně jste obklopeni národnostmi celého světa, každý má jiné zvyky a i jazyková bariéra může být problém, měla jsem svým způsobem kliku, že jsem byla jen s lidma z aj mluvících zemí, ale i to může být nevýhoda, jste fyzicky unavení a ještě musíte celý den „jet“ v pro vás cizím jazyce.

Každopádně až se vrátíte budete mít pocit, že většina problémů tady je naprosto malicherná a nemá cenu se kvůli nim rozčilovat a ať je tahle země jaká je a mám k ní tisíce výhrad, jsem ráda, že jsem se narodila tady a ne tam.

Pavel
Martina:

mě by zajímalo, které země by nebyly schopné bez dobrovolníků existovat. Já říkám ani jedna nepotřebuje nutně dobrovolníky, když místní budou pracovat i za 1 USD denně.
No určitě to nebude JAR, mimochodem nejvyspělejší země afrického kontinentu.

Martina
Pavel:

Člověk není jediným obyvatelem zeměkoule a i nejvyspělejší země Afriky kašle na přírodu. Možná to některým bude znít směšně, ale bez přírody vyhyne i člověk. A to si ti chudí Afričané bohužel uvědomují v málokteré zemi. Podotýkám, že nejsem žádný ekofanatik. Ani sebevrah a jako ženská jsem taky trochu koukala na svoji bezpečnost cestujíc sama 😉

Je to každého věc kam pojede nebo nepojede a za co utratí svoje peníze ;-).

Radek

Dobry den,
Je mi 22 let a chtel bych pomahat lidem kteri meli v zivote min stesti nez ja nemam s tim zadne skusenosti a tak prosim o radu na koho se obratit

Andrea

Koukám, že se to tu pěkně rozjelo.

Bohužel je obrovská spousta lidí, kteří ať už z naivity, nebo jako platbu za své hříchy, které způsobili na svém okolí, nebo pro nadzvednutí ega, se neustále cpou do Afriky jako dobrovolníci pomáhat!!

Africe většina projektů vůbec nepomáhá, naopak ji ničí. Ničí charakter obyvatel, jejich kulturu a díky klišé a vymývání mozků, především myšlení. Nehledě na to, že spousty projektů si na těchto humanitárkách mastí kapsu a jezdí si na drahé dovolené se záštitou humanity.

Afrika je neskutečně úrodný kontinent – plodiny, nerostné bohatství, exotická fauna a flora atd. V některých zemích jsou obyvatelé schopni sklízet úrodu až 4x do roka. Za safari, dovolené a ubytování se platí dost velké peníze. O tom, jaké jsou v Africe možnosti a co Afrika má je diskuze na opravdu dlouho. Bohužel ji nepochopí ten, kdo v Africe nikdy nebyl a nechá se bez použití zdravého rozumu ovlivnit srdcervoucí reklamou na donation!! Nejlepší jsou ty reklamy na Pomoc Etiopii a to dítě ani jako Etiopian nevypadá. Nebo mouchy v očích! Já na svých cestách měla mouchy v očích na spoustě míst v Africe a nikdo mi neposílá peníze!! A umouněné obličeje? V Africe i bělošské děti jsou umouněné a zaprášené – Afrika prostě práší! A místní jsou takový! Neznamená, „když jsem chudý jsem špinavý!!“ 😉 Prostě lidi, myslete!

Nevím, co si všichni, co do Afriky jedou s tím, že jí spasí, myslí!?? Bohužel to není jen ohledně dobrovolnictví, což jak tady již bylo řečeno, je špatně – kolika místním lidem seberete práci, když tam pojedete jen tak dobrovolničit??!! Co tam chcete dokázat? Jaký výsledek má přinést Vaše práce?? – To jsou otázky, na které by každý měl umět odpovědět, logicky odpovědět. Odpovědi typu, chci pomoct umírajícím dětem je nesmysl! Jak jim chceš, konkrétně ty Deniso, pomoci?? Napiš strategii.

Přesně jak opět již bylo řečeno, ukliďte si před vlastním prahem… Rozhlédněte se kolem sebe! Máme mraky těžce nemocných a opuštěných dětí, nemohoucích osob, důchodců, těžce postižených a invalidů! A že tyhle skupiny SAKRA POTŘEBUJÍ POMOC, když péče v zařízeních pro tyto lidi je čím dál tím otřesnější, nebo drahá. Už jste něco pro někoho takového v Čechách udělali??? Né, tak proč se tlačíte do Afriky?! Já vím, „pomohl jsem v Praze těžce postiženým“ nezní tak výsostně a exoticky, že?!

Na černém kontinentu a nejen tam se hodně rozmohlo rozdávání a uplácení ( v případech,kdy to není potřeba). Je dost osob, návštěvníků Afriky, kteří z okénka nabušené Toyoty nebo Landroveru rozdávají peníze, bonbóny a jiné dost často i nepotřebné věci. Za nic, jen tak, protože běloch se má přece lépe. Co myslíte, jaký bude výsledek? Co se s těmi, kteří k tomu oknu té nabušené Toyoty natáhli ruku, stane? Ani tímhle jim do vínku nic dobrého nikdo nedá… V autě nikdo nemá tolik bonbónů, aby stačili pro všechny obyvatele vesnice – a co se stane, když ten dostane a pochutnává si a ten zas nemá nic??? A co na to jejich zubaři? 😉

A jak se teprve bude mít ten, co po takovémto aktivistovi přijede? Žádný med, věřte mi!

Ještě bych ráda přidala pár titulů k Pavlovo seznamu knih… v googlu si vyhledejte autora John Hollaway a najdete zajímavé knihy All poor together, Saving Africa, The Burning of the Bankers – na světě je mnohem více osobností, které studují kontinent a situaci tam, včetně dopadu invaze západního světa. Né každý, kdo stojí za humanitárkou, kdy v Africe byl nebo má dostatečné znalosti o tomto „problému“.
Nebo také Black hope White fear atd atd. Je napsáno stovky knížek, článků atd na téma Pomoc Africe… tak se všichni, kdo jste nažhavení vyjet zachraňovat, nejprve řádně informujte a pak……

Jestli někdo opravdu chcete pomoct Africe – nepoužívejte krvavé mobilní telefony, nenoste krvavé diamantové a zlaté šperky, nebo se aktivně a smysluplně zapojte do pomoci záchrany přírody – ty zvířata si sami proti jedu a samopalu bohužel nepomůžou a člověk je jen součástí přírody. Bez ní to prostě nejde.
Poslední možnost je, chceš-li opravdu pomoc Afričanům, jeď do Konga, Jižního Súdánu, Nigérie atd a pomoc těm, které tam zabíjejí a ničí jim životy, těm, kteří se nemají čeho najíst, neboť se před samopaly schovávají v jeskyních a nemůžou se vrátit na svá pole!! Na takových místech by pomoc byla nejspíš jistě potřebná, ale né v turisticky převálcované Keni…

S.
Andrea:

Tak toto je suverenne nejlepe napsany a nejpravdivejsi prispevek k tematu dobrocinnost a dobrovolnictvi v Africe. Palec nahoru. Mate mou hlubokou uctu.
Jeste by se dalo pripojit, ze Africe by taky pomohlo ze kdyz uz tam bili podnikaji, tak zacit platit slusne platy, zachazet s mistnimi slusne a vic chapat jejich mentalitu vychazejici take z odlisneho zivotniho prostredi nez je treba Evropa, nevyhanet puvodni obyvatele z jejich uzemi a pastvin, neodstavovat je od jejich tradicniho zdroje pitne vody treba proto, ze jim kolem neho vybuduji golfovy resort pro bohate, a nedelat z nich novodobe otroky. A prestat jim bezhlave prodavat zbrane.

Andrea:

Ahoj Právě jsem se vrátil z šestiměsíčního projektu v Zambii kde jsem byl pod záštitou Humany a CICD. Tudíž mluvím z vlastní zkušenosti. Jet pod organizací pomáhat je trochu riskantní, má to svoje výhody a nevýhody. Tak například si nemůžete dělat co chcete a kdy chcete a musíte dodržovat nějaká pravidla. Na druhou stranu když máte dobrý projekt tak můžete dostat finance na spoustu super věcí, které lidem opravdu dokážou pomoci. My jsme tam byli s kamarádkou jako dva umělci takže jsme se snažili rozvít je v tomto směru. Spousta Zambijců je hodně talentovaných, tak jsme se snažily pomoci rozvít jejich talenty, kreslící,hudební, taneční či dramatické. Lidi které jsme něco naučily pak začali dělat různé workshopy v sirotčincích pro děti. Takže jsme byli s naší prací dostatečně spokojeni. Mimo tohoto jsme také pomáhaly s rekonstrukcemi a výmalbou komunitních školek. Tohle byla velmi zajímavá práce. Staly jsme se pro ně jakousi inspirací. Když jsme začaly něco dělat přicházelo více a více lidí nám pomoci, děti i dospělí. Dále jsme v tzv. ženských klubech dělaly přednášky o jídle, jejich nutričních hodnotách stravě pro děti apod. Ten vývoj tam je potřeba . Andrea říká : Africe většina projektů vůbec nepomáhá, naopak ji ničí. Ničí charakter obyvatel, jejich kulturu a díky klišé a vymývání mozků, především myšlení. Nehledě na to, že spousty projektů si na těchto humanitárkách mastí kapsu a jezdí si na drahé dovolené se záštitou humanity. Já se setkal jen s jediným vymýváním mozku a to je také jeden z největších problémů tam ,,BIBLE´´ víra je tam obrovská a ta dělá lidi daleko většími než jsme my. Ale BIBLE a její v mnoha směrech špatné vysvětlení tam omezuje vzdělanost a kulturu a podporuje konzervatismus. Za další, ano někteří pracovníci Humanitárních organizací pobírají velké množství peněz a mají se dobře ale za jakou cenu? tráví někdy i sedm dní v týdnu od šesti-sedmi rána do osmiaž deseti do večera. Nemají čas na své rodiny, utíká jim čas který můžou strávit s dětmi a ty pak jen vidí až když zkolabujou a jsou v nemocnici z přepracovanosti a ony je přijdou navštívit. K tomu že ničíme černý kontinent a jeho kulturu?? tady se to taky zničilo a jak je nám teď dobře že například můžeme pomoci mixeru zvládnout za minutu to co oni ve hmoždíři dělají dvě hodiny. Myslíte že ony by také raději místo toho pracného drcení v hmoždíři si třeba taky nezašli na kafíčko s kamarádkou? Odborné znalosti jsou tam potřeba všude ale i s našima základníma znalostma se tam vůbec neztratíte. I kdyby jste jely jen vyučovat do jedné komunitní školky angličtinu-základy a být inspirací pro kolegy učitele. Je to hodně 🙂 S jakýmikoliv dotazy se můžete na mě obrátit na můj mail [email protected] Hezký den

Pavel

Hmm to se docela dobře čte ze stanu v Jížním Sudánu 🙂

P
Pavel:

Pokud tam jste, Pavle, za lékaře bez hranic nebo tak, tak jedině dobře!!

Krystof

CICD a organizace Humana People to People hledá dobrovolníky do svých programů. Můžeš přispět k boji proti chudobě a stát se vývojovým instruktorem. Je to životní šance, která může změnit život tobě i lidem kterým pomůžeš v Africe nebo Indií! Můžeš pracovat na těchto projektech:
• Projekty ve školách
• HIV/AIDS prevence
• Projekt na podporu a pomoc dětem
• Projekty na školení učitelů
•Farmaření
Požadavky: Netřeba žádných předchozích kvalifikací! Osoba musí být starší 18 let, být pracovitá, motivovaná a flexibilní. Mít platný pas EU
Na výběr jsou tyto programy:
– 14 měsíční – Boj s chudobou začíná v dubnu 2014
– 18 měsíční – Boj s chudobou začíná v květnu 2014
– 24měsíční – Boj s chudobou začíná v únoru 2014
Pro více informací pište na mail.

[email protected]

Díky za přečtení

Aneta

Dobrý den, dříve než jsem narazila na tyto příspěvky byla jsem pevně rozhodnuta, že chci pomáhat..stejně jako Denisa. Ale teď bych chtěla poděkovat Andree a Pavlovi, za to , že mi ukázali realitu. Pochopila jsem,že v Africe nemám co nabídnout(jsem dívka, 18 let, nemám sílu, ani patřičné vzdělání) ,a že moje cesta tam by byla zbytečná a jen pro můj pocit,že jsem pro svět udělala něco dobrého.. uvědomila jsem si,že pomoc lidem v ČR není o nic méně cennější. Pokud nemůžu pomoct v Africe tak začnu pomáhat alespoň tady.
Ještě jednou Vám děkuji opravdu jste mi otevřely oči .
A ještě bych chtěla říct, že si nesmírně vážím lidí kteří mají vůli, sílu a opravdu pomáhají, ne pro svůj pocit,ale pro druhé.

Pavel

Ahoj Aneto, jsem rád, že mé příspěvky Ti trochu napomohly v rozhodování. Zdravím z Jížního Súdánu.
P.

Jirka

Zdravím,
po přečtení těchto příspěvků si pokládám otázku, nejsem-li jeden z naivistů. Byl bych rád, kdyby mi to někdo naférovku řekl. Zajímám se už dobrých 20 let o hmyz, jeho chov, rozmnožování, obchodování s ním a podobně. Z osobních zkušeností vím, že existují poměrně dobře fungující motýlí farmy v Kostarice (tam je samozřejmě ochrana přírody jiný level), Kambodži, Filipínách, a z Afriky, která mě zajímá jsou dvě v Keni, jedna v Tanzánii a jedna na Zanzibaru (já vím, taky Tanzanie, ale moc se to nebere). Osobně mě zajímá osud oblastí, kde byl vymýcen prales a rád bych se pokusil v některé takto postižené oblasti motivovat místní lidi k záchraně a znovuobnově pralesa. Je možné naučit je rozmnožovat místní hmyz a takto sklizené „ovoce“ pak prodat chtivým sběratelům po celém světě. Takto získané peníze pak použít na vysazování nových stromů (a nejen stromů !!!) a tím získat větší kus lesa, tedy větší možnost zase rozmnožit další hmyz a vydělat zas trochu víc peněz, chtělo by to ale záštitu vlády, je možné vůbec očekávat, že něco takového by lidi třeba v Kongu, Beninu, Kamerunu nebo Nigérii zajímalo? A že by nedošlo jen k vynakládání peněz na znovuvysazení vegetace pro budoucí těžaře… Lze takový projekt realizovat, nebo jsem také naivista, peníze bych nějaké posháněl, úřední jazyky nejsou problém, know how pokud by byla vůle taky vlastním, ale má smysl se snažit, případně z kterého konce začít. Mimochodem nechci to řešit přes nějakou humanitárku, protože jsem viděl tak nějak o co se snaží a vůbec se mi to nelíbí, nechci podporovat ani jednoho jediného člověka, který chce něco zadarmo, chtěl bych dát jen možnost lidem si vydělat na nějaké relativně slušné živobytí aniž by musely riskovat svůj život někde v dolech, a zároveň jim ukázat, že jejich rostliny a živočichové jsou důležitější než mobil, benzín, syntetické léky nebo „umělé vzdělání“ (byť to bez těchto věcí nejde). Chtěl bych vyjet, nevím ještě přesně kam, hlavně bych chtěl ze začátku jen zmapovat situaci, zjistit jaké jsou podmínky jako půda, klima, druhové složení atd. Je až k nevíře, že tyto informace nejsou dohledatelné, všichni dělají pořád rozbory něčeho, ale nikdo je nezveřejní… No a pak z domova rozjet písemnou komunikaci s úřady a snažit se získat veškerá povolení k takovým věcem potřebná… No a nejlépe taky nějakou záštitu, tedy pokud by posléze bylo možno z takto vybudovaného lesa vytvořit státem chráněnou oblast, sladit to třeba s turismem, aby byly další penízky atd… Sám nevím, jestli má smysl se do toho pouštět, tak budu rád za každou pozitivní i negativní reakci… Nejde mi o záchranu světa, kdybych zorganizoval znovuobnovení vegetace a rozmanitosti druhů na pár km čtverečních, tak budu spokojený. A jestli vás zajímá můj důvod, je to čistý egoismus, umíralo by se mi lépe, že tu postel a skříň kterou mám doma jsem přírodě vrátil… Samozřejmě to zlehčuji, postel a skříň jsem přírodě vrátil už dávno a ani ne za mně, kupuju nebo sbírám vždy použité určené k vyhození… A pár stromů z mých semínek už taky po ČR roste, jenže tady mi je zase někdo vytěží a spálí… S pozdravem Jirka

Zuzana

Ahoj, pročítám si tady staré příspěvky a nestačím se divit, jak někteří jsou naivní a myslí si, že můžou zachránit svět…
Odjela jsem na 2 měsíce do Keni přes AIESEC, který mi má zajistit ubytování, transport z letiště a potřebný rozkoukání do začátku. Můj buddy (koordinátor v Keni) se na mě vykašlal, musela jsem si zaplatit hotel (bez jídla, bez možnosti koupit pití, bez teplé vody), kam mě dovezli na první dny. Nabídli mi ubytování ve slumu (záchod vedle v budce, bez sprchy) a v somálský dědině (nebyla to místnost, ale možná vězení)- kde bych spolehlivě nakrmila celou ves.
Mám 5ti letou praxi ve školství na plný úvazek, nejsem naivní studentík s ideály o zachraňování Afriky a podobných blbin. Jela jsem sem hlavně učit učitele a učit hudbu na různých školách. Chtěla jsem jim ukázat nové metody a postupy. Nejedu nikoho zachraňovat, jedu učit jako kvalifikovaný člověk s praxí. Dobrovolně – myslela jsem si, že mě Afrika má co naučit a já mám co naučit místní pedagogy. Jo, učitelé jsou fajn, ale jsou to zatím jediní lidé, kteří mě tu nestihli okrást, podvést, či jinak ze mě vyždímat prachy. Vlastně, pracuji pro ně zadarmo, tak to jim asi stačí.
Mám za sebou měsíc v Nairobi a nejradši bych se vrátila zpátky. Všichni vám tu akorát lžou, kamkoliv půjdete, zaplatíte víc jen proto, že jste bílí. Ano, nám v Evropě totiž rostou peníze na stromech! Keňani jsou líní, nic tu nefunguje, nic není včas (obvykle vůbec), na všechno se čeká a za všechno se platí. Prachy, prachy, prachy a žádná práce. Nedivím se, že na ně v minulosti používali bič.
Afrika není taková, jakou si jí představujete! Opustíte město, vyjedete na dědinu, podél ulic na vás budou mávat děti pasoucí dobytek. Jak dojemné, vítají vás v jejich zemi… pak děti natáhnout ručičky a chtějí dolary. Pastelky a bonbony nestačí – ty jsou pro sraby, ale dolary! Těch my máme přeci dost!
A víte, kde končí humanitární pomoc od světových organizací? Obvykle na trzích…
A děti, na které přispíváme? Obvykle je učí bílé děti, které přijedou ze světa zachraňovat černoušky nebo místní absolventi středních škol. Tyto děti, studentíci, někdy ani pořádně nemluví anglicky a nikdy nestáli před třídou plnou českých dětí, natož nějakých cizinců… Máte doopravdy co nabídnout? Nebo chcete jenom dobrodružství?
Všem nadšeným studentům doporučuji zaplatit si týden dovolené za 50 tisíc…že je nemáte? Ale milé děti, tolik mě tady stál teprve první měsíc(očkování, letenka, ubytování, víza, jídlo)! Welcome to Africa!
Afriku nezměníte, Afrika změní jedině vás.

Libor Michalik

Dobry den, jsem Libor Michalik z Komorni Lhotky, puvodem z Ostravy. Mam zkusenosti 24 let z intenzivnniho ovocnarstvi z Jizniho Tyrolska,predevsim jablka, pokud mohu s mymi zkusenostmi byt k uzitku, tak tady jsem, 49 let, svobodny, mam syna 8 let, takze uvitam misto s iT, Kontakt: CZ +420/775081175 , IT +39/3891965639 , idealni termin je po skllizni 31.10.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: