Ahoj, na jaře se budu stěhovat do Číny (pracovní vízum). Budu poblíž Šanghaje a stále mám x otázek, na které mi nikdo nedokázal odpovědět.
Např.:
1. Opravdu je to v Číně s angličtinou tak špatné? (nikdo neumí)
2. Budu tam i s rodinou (1,5r dítě). Je např problém sehnat některé dětské potraviny, kosmetiku apod? Tak jak jsme zvyklí tady?
3. Je Čínská, potažmo Šanghajská veřejná doprava tak přeplněná, že je prakticky nemožné cestovat s kočárkem?
4. Spousta dalšího, hlavně obecně můžu očekávat něco zásadně odlišného od způsobu života v Evropě?
Pokud někdo odpoví, možná ho zasypu dalšími, byť zdánlivě banálními dotazy 🙂
Díky za info
1. ano je to strasne, ale priamo v sanghaji sa da najst niekto kto vladne lamanou anglictinou
2. zohnat sa samozrejme da vsetko (odporucam online z JD.com ci TMall, v klasikcyhc obchodoch sa prehodis…), len sa priprav na to ze flaska detskej kase stoji tak 5-nasobok toho co v Cesku, detto mlieko dvojnasobok, maslo, proste cokovlek stoji nasobky, ak chces nieco bezpecne pre decko tak x-nasobky plus ovzdusie je neskutocne spinave a osobne nechapem ludi ktori povazuju svoju pracu za doelzitejsiu nez zdravie svojho dietata kedze dobrovolne sem teda ist s malym deckom by som urcite nesiel a neviem sa dockat kedy z tejto spinavej diery vypadneme aby sme mohli travit cas vonku
3. sudiac podla pekingu to hypoteticky mozne je, ale je to dost velka rarita, este tak v busoch sa skor najdu ludia co pomozu a je viac casu ale v metre v davoch co rychlo prudia dnu a von to je dost o hubu, mimo spicku to chce velmi silnu naturu ist s kocikom von a pouzivat MHD
4. sanghaj je asi najzapadnejsie cinske mesto takze je to tam relativne stravitelne bez decka, s deckom ist do ciny je podla mna dost sebecke, mne sa tu narodilo a povazujem za sebecke ze sme este stale tu, holt ale beztak musim najprv mat rodny list a papiere na vyoadnutie z tejto krajiny tretieho sveta aj ked to moze na prvy pohlad vyzerat v mestach ako peking ci sanghaj ze su porovnatelne s europou, ale bohuzial treti svet je to hlvne kvoli zmyslaniu ludi lebo nech su aj akokolvek bohati tak sa spravaju horsie nez nejaky chudobny ukrajinec
Ahoj, díky za odpovědi. Na uvzduší jsem byl upozorněn. Budu tam nejdřív nějaký čas sám.
Ještě bych měl otázku ohledně použití GPS navigace. Funguje normálně? Dále gmail, facebook, twitter apod…vím že cenzure je, ale zároveň se prý dá celkem snadno obejít.
Nemáte zkušenosti s posíláním balíků do Číny? Doba dodání, přibližná cena, nějaké problémy, překážky?
Díky
Ahoj, díky za odpovědi. Na uvzduší jsem byl upozorněn. Budu tam nejdřív nějaký čas sám.
Ještě bych měl otázku ohledně použití GPS navigace. Funguje normálně? Dále gmail, facebook, twitter apod…vím že cenzure je, ale zároveň se prý dá celkem snadno obejít.
Nemáte zkušenosti s posíláním balíků do Číny? Doba dodání, přibližná cena, nějaké problémy, překážky?
Díky
GPS funguje normalne, pokial mas stiahnute mapy kedze servery google su blokovane takze odporucam len offline navigacie pri tragickom cinskom nete, trebars aj menej podrobny Osmand alebo Nokia here maps, v pripade google map si vsak treba byt vedomy ze maju zamernu stabilnu odchylku jednym smerom, ono sa na to da zvyknut. ja osobne ale pouzivam lokalnu navigaciu od Baidu, je len v cinstine ale perfektne detailna a da sa ovladat aj bez slova cinstiny vdaka obrazkovym ikonam si clovek trebars najde spoje a podobne, chce to len trocha skusania, vacsi problem je samotna mapa bez pinyin len v cinstine ale ak vies aspon priblizne nejake dolezite budovy tak vies kde si event. so zapnutym GPS vidis aj bez citania znakov kde si a kde je tvoj ciel
gmail, facebook i twitter su absolutne blokovane, obist sa daju platenou VPN ktoru si zaplatis a aktivujes mimo cinu, vseobecne najodporucanejsia pre cinu je Astrill, existuju aj bezplatne ale tie maju velke problemy s konektivitou a rychlostou, ohladne emailu odporucam uz vopred radsej si nechat zasielat kopie aj na iny email napr. outlook.com ktory je tak ci tak daleko lepsi nez gmail a MS ma OK vztahy s cinou takze jeho blokovanie by nemalo hrozit, po dlhsom case inak funguje aj seznam.cz, centrum.cz fungovalo vzdy, je lepsie mat pripravene zalozne emaily a mat kopie na vsetkych. urcite by som nepovedal ze sa da LAHKO obist zadarmo, pokial nemas problem zaplatit si proxy a nastavit ju tak ano je to jednoduche, akurat bezny uzivatel PC s tym zvacsa skusenosti nema
hypoteticky sa to da riesit aj bezplatnym AWS serverom od amazon na rok, na nete je kopec navodov ako si takto sprevadzkovat vlastny tunel, ja som sa k tomu nedopracoval, vyuzivam bezplatne proxy ale trebars dnes som chcel skusit oboje a ziadna z nich sa nevedela pripojit, ono v zasade ak si nepotrpis na facebook, twitter a gmail tak sa bez tej proxy da xistovat, skype blokovane nie je, outlook.com na maily tiez nie, rovnako tak ceske…
baliky chodia, zobseobecnovat rychlost sa neda, ale da sa poslat viacmenej cokolvek normalne (jedlo, oblecenie), drahsie veci by som neposielal, samozrejme postovne je docela palka co som pozeral ceske a slovenske ceny preto tuto moznost nevyuzivam, vsetko posiela vzdy poistene kedze veci sa lahko stracaju, posielat z ceska tak ze adresa je kompletne v cinskych znakoch a akurat cielova krajine v anglictine nech tomu v europe rozumeju, je bezne uviest aj telefon prijimatela aby sa mu posta vedela dovola co je standard
ohladne ovzdusia odporucam rovno na zaciatku zainvestovat do cisticky vzduchu, suverenne najvyhodnejsia od Xiaomi vyjde v cine na 899RMB a staci na ~25-45m2 podla vykonu, nic vyhodnejsie a lacnejsie nezozenies, znackove s porovnatelnym vykonom stoja x-nasobok a zase znackove ci aj cinske cenovo porovnatelne maju x-nasobne nizsi vykon
tiez bacha pri vybere ISP do domu, trears v posl. ubytku som mal Great wall broadband ktory fungoval bez vacsich problemov, v novom som chcel skusit FounderBN a bohuzial absolutna tragedia, kopec zahranicnych webov blokovanych ci spomalenych do nepouzitelnosti, aj ked oficialne nie su v cine bloknute, trebars aj s hedvabnou stezkou mam problem a stretnes sa s kopcom problemov kvoli strankam vyuzivajucim rozne skripty z bloknutych stranok ako fonty google co si kopec ludi neuvedomi ze dodrbana je vacsina zapadneho internetu, nielen tie oficialne blokovane weby kedze je to vsetko previazane ako mas vsade facebook tlacidla na weboch, prihlasovanie tak sa neprihlasis nikde
Vzit takhle male dite do takovehle spiny… Pokud jeste muzes, rozmysli si to. Uvedom si, ze hranicni limit nezavadneho vzduchu je standardne prekracovan alespon trojnasobne. Pred mesicem zemrel 8 lety chlapec v Pekingu na rakovinu plic. A to je jenom vzduch, ktery dychas. Priprav se na svaby [i v novych a modernich domech], hluk, zdravotne zavadne jidlo [k tomu je jeste chutova paleta uplne jinde], bezohledne lidi.
Dat dite do Cinske skolky nemuzes, pokud ti na nem alespon trosku zalezi, to same plati i pozdeji o skolach, ktere jsou uplne neco jineho nez v Evrope [extremni tlak, naroky a soutezivost]. Jedina moznost je dat dite do nejake lepsi mezinaroni skoly a tam si to vybav aby ti to platila spolecnost co te presidlila, jinak si rovnou odecitej stotisicove polozky z vyplaty kazdy rok.
Nemocnice zapadniho standardu [jine nechces] taky vychazi na zajimave castky a pojisteni je ti mnohdy k nicemu, protoze doktori chteji platit predem cash, pokud nejsi obcan CLR. Placnu, priprav si pul mice na operaci slepaku. No, pokud nemas, doktor te posle domu s paralenem. To se musim zasmat, jak cesi protestovali proti 30 korunam u doktora.
Samozrejme zivot v Cine ma spoustu pozitiv, ale nejdriv si rekni, jestli na tyhle vsechny veci co jsem vyjmenoval jsi ochotny pristoupit.
Souhlas s Majklem. Jedna kamarádka, Češka, ještě během jejich studií s manželem měli dítě a nemohli tedy Čínu opustit, dítě bylo v ČLR víc jak dva roky a kámoška se neustále bojí, že mu zapříčinila dalekosáhlé celoživotní zdravotní problémy, astmatem počínaje, zdevastovanou trávicí soustavou až po problémy s kůží atd atd.
Pokud máte svoje dítě rád, nikdo ho do Číny v tomto věku dlouhodobě nevezmete. Možná až bude starší, třeba kolem 10let, na několikatýdenní výlet, ano, možná. Ale dlouhodobý pobyt malého dítěte,….nedokážu si to představit.
Jak říká Markof, můžete mu za několikanásobně vyšší ceny kupovat dětské výrobky ze zahraničí, ale vzduch nikdy nedovezete, vodu,… kůži, která bude neustále vystavená tomu vzduchu i vodě a všem věcem v nich… zelenina a ovoce se dá taky kupovat dražší z čínských „bio“ farem, ale jak bylo řečeno, několika násobně vyšší ceny a nikdy neuhlídáte, že budete mít doma vše kompletně z co nejlepších zdrojů.
Pokud máte jako rodina možnost se dočasně rozdělit, udělejte to, pro zdraví svého dítěte!
Být Vámi, tak se zajímám o dítě, než o GPS.
Rad bych odpovedel z pozice cloveka, co v Sanghaji zije nonstop uz skoro deset let, a taky bych rad uvedl na pravou miru nektere mystifikace, ktere tu pisou ostatni z jinych mest…
1) Pokud vyuzivas hlavne sluzby pro cizince a zijes v plus minus expatsky oblasti, tak s anglictinou problem nebude. Samozrejme jakmile vyjedes nekam, kde na cizince nejsou zvykli, pripadne pokud sednes do taxiku, tak se v naprosty vetsine pripadu s anglictinou nechytas. Zakladem je naucit se cinsky, jde to sice ztuha, ale po ctyrech, peti letech uz to bude OK. Je obrovskej rozdil mezi expatama, co cinsky neumi, a tema, co se cinsky naucili (a firmy uz to zjistily, takze druha skupina ma mnohem vyhodnejsi podminky – nedavno jsem absolvoval kolecko pohovoru a znalost jazyka byla obrovskou vyhodou).
2) Problem to neni, je tu hodne obchodu s kvalitnim importovanym zbozim typu Cityshop, Ole, Freshmart, takze nepotrebujes ani nic resit online. Akorat za to zaplatis opravdu hodne penez. Tim ale zaroven odpadaji problemy typu „jedovaty jidlo“, protoze ve finale budes jist mnohem kvalitnejsi a zdravejsi stravu nez ty chemicky blafy v CR. Pokazdy, kdyz jedu na navstevu do Prahy, tak jsem zdesenej z tech odpadku, co se prodavaji v ceskych supermarketech.
3) Ve spicce bych s kocarkem necestoval (Cinani na to nejsou zvykli a tech lidi je fakt hodne), mimo spicku je to v pohode. Vetsina stanic metra ma vytahy a specialni vchody vedle turniketu, kde se kocarek vejde, a cizinci s kocarkama tu nejsou zas az tak vzacny. Kazdopadne mesto neni moc bezbarierovy, takze na delsi cesty je lepsi nejaky nositko nez kocarek (ten se hodi do parku kolem compoundu, kde budes bydlet).
4) Nejvetsi problem je lidska bezohlednost, takze nepocitej s nejakou ochotou nebo branim ohledu na to, ze jsi cizinec nebo ze mas dite (coz bude asi nejvetsi sok pro manzelku). Samozrejme je problem s dopravou, respektive s tim, ze kdyz si nedas pozor, tak te porazi auto nebo to do tebe napali zombie na motorce. Zrovna pred tejdnem jsem videl, jak takhle totalne apatickej Cinan na motorce sundal kocarek i s ditetem, protoze se jeho matka nerozhlidla a proste s nim najela do silnice. Problem je i se standardem sluzeb – vsechno musis kontrolovat a resit, nepocitej s tim, ze budou veci fungovat samy.
Na druhou stranu never recem, ze te v nemocnici neosetri bez platby cash atd. Pokud mas dobry pojisteni (coz ma v Sanghaji naprosta vetsina expatu s rozumnym zamestnanim), tak je jeho soucasti direct billing (tj. jenom ukazes kartu pojistence a zbytek doresi nemocnice primo s pojistovnou) v nemocnicich typu Huashan nebo UFH, kde je spickova kvalita pece a veskerej personal mluvi anglicky. Ty nemocnice jsem za ty leta, co tu jsem, nekolikrat sam pouzil, takze vim, o cem mluvim.
Kvalita vzduchu je trochu problem, ale zdaleka ne tak velkej jako v Pekingu nebo Tianjinu (na druhou stranu je ten smog horsi nez v Guangzhou). Vicemene se da rict, ze je to blby v prosinci/lednu, ale zbytek roku je to celkem OK. Vidim kolem sebe dost expatskych i cinskych deti a zvladaji to v pohode, takze never katastrofickym scenarum od lidi, co nemaji s dlouhodobym zivotem v Sanghaji zkusenosti.
Díky moc za objektivní názor! Žijeme tady už dva měsíce a vše bez problémů.
Bezohlednost tragická. Cestujeme pouze taxikem, nebo služebním vozem s řidičem, takže pohoda. Potraviny pro dítě máme dovezené (kaše, příkrmy, čaj) zbytek vaříme. Nevěřim kecům, že brambory zelenina, ovoce apod jsou jedovaté. Rozhodně ne o moc víc než v ČR.
A co se týká největšího strašáku – vzduchu a vody.
Voda naprosto v pořádku. Nikdo nemá sebemenší problém.
Kvalita vzduchu je nekdy velice špatná, ale v drtivé většine dní to neni horší než ve městech v ČR.
Díky za info
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.