Indie, Srí Lanka, Nepál a Bangladéš

Dhaulagiri trek

Zdenál

V roce 2010 jsme uskutečnili trek kolem Dhaulagiri z Beni přes fr. sedlo do Marphy. Vše jsme si zařizovali sami bez průvodců a nosičů, pouze jsme měli vyřízen TIMS a zaplacený vstup do národního parku Anapurny. Nevíte někdo, jestli je možné to samé uskutečnit i v dnešní době? Potřebovali bychom čerstvé informace nejlépe z konce roku 2018. Děkuji. Zdenál.
 

Zkušenosti čtenářů

Libor

A narazil jsi někde na info, že by to už nešlo? Moc lidí tam nezávisle nechodí, takže tu jen tak odpověď nedostaneš. Zkus spíš googlovat v angličtině. Loni jsem byl v Nepálu potřetí včetně Pokhary a ani v diskuzích na netu jsem nazaznamenal, že by bylo nějaké nové omezení na treky v Nepálu. Spíše někde ještě zrušili TIMS karty.

Zdenál

Ahoj Libore. Mám kamarádku, která jezdí do Nepálu pravidelně a podle jejích zkušeností se všeobecně podmínky pro volné treky zpřísňují. Například prý trek kolem Manaslu už tímto způsobem nelze uskutečnit. Jsou tam checkpointy a kontroluje se přítomnost minimálně porterguida či guida. Lidé, se kterými léta spolupracovala, se hodně změnili, jde jim hlavně o prachy. Co se týče D. nedokáže mi s jistotou říci, zda to ještě lze tak, jak jsme to kdysi uskutečnili.Googlování v AJ podle mého názoru nemá smysl. V minulosti jsem šel treky: Dhaulagiri, Rolwaling a Makalu a tímto způsobem chodí jen Češi, ostatní mají nějaký servis, i když to jsou lidé kovaní ze srdce Alp.Za ty roky, co jsem tam jezdil, se Nepál dost změnil, k lepšímu určitě ne. Zdenál

Libor

Manaslu trek je s povinným průvodcem minimálně od té doby, co postavili poslední lodge a stal se z toho teahouse trek (možná šlo o to, aby průvodci, kteří tam chodili, nepřišlo o práci). Před tím tam bez průvodce chodil málokdo, protože stan si přes vysoké sedlo moc lidí nosit nechce, když nemusí. Otázka je, jestli to bylo oficiálně bez průvodce nebo to jen nekontrolovali. Ostatní teahouse treky (Annapurna Circuit a BC, Mardi Himal, EBC, Langtang, Helambu) se mohou chodit bez průvodce včetně odboček kromě těch do restricted areas (Nar Phu, Mustang). Žádné zpřísnění nenastalo, naopak není třeba vyřizovat TIMS pro Langtang a EBC (první je o to levnější, druhý má stejné poplatky celkem).
Majitelům a zaměstnancům CK v Thamelu a některým průvodcům jde jistě o prachy čím dál víc, někteří i dělají podvody vůči pojišťovnám (zbytečné transporty vrtulníkem a pobyty v nemocnici kvůli slabým příznakům AMS) a ty hrozí, že nebudou hradit škody v Nepálu. Negeneralizoval bych ale úplně. Na treku EBC jsem měl před 5 lety párkrát nabídku od průvodce přidat se zdarma ke skupince třeba na přechod sedla. Loni na Mardi Himal, Langtang a Helambu jsem se u ubytovatelů s nějakou honbou za penězi nesetkal a byli velmi příjemní. Na Langtangu často situace: spočítej si útratu sám, dej mi peníze a řekni mi, kolik ti mám vrátit. Určitě jsem necítil žádnou změnu k horšímu oproti roku 2010 na Annapurna Circuit.
Na teahouse trekách chodí tak polovina bez servisu. Jistě jsou i jiní než Češi, kteří chodí ostatní treky bez průvodce. Tady je o Dhaulágiri treku nezávisle něco v angličtině od Francouzů, i když starší:
https://www.blankpage.fr/en/travels-and-treks/around-dhaulagiri-trek/
Loňské info, kde zmiňují možnost jít nezávisle, je tady:
http://www.4seasontrek.com/blog/dhaulagiri-circuit-trek-complete-guideline/

Zdenál

Ahoj Libore,
nejprve děkuji za linky na články k treku D. Nemyslím si, že z toho posledního odkazu to také není úplně jasné, že to lze uskutečnit jako dřív. Přijde mi to jako opsaný a popsaný průvodce pro lidí co nikdy nebyli v Nepálu s mnoha nadsazenými věcmi, hodně plýtký popis i ten od Frantíků.  Hodnotím to ze zkušeností člověka, který jej šel včetně vrcholu Thapa a absolvoval i náročnější nepálské podniky s šestitisícovými vrcholy.  Já při první cestě do Nepálu čerpal z článku od Zuzky Novákové a Jitky Jakešové, který je proti těm jako pohlazení a pohádka. Ač starší, stále má co říci a tak nějak si představuji věcný popis:https://www.pohora.cz/katalog-treku/trek-kolem-dhaulagiri/
Nebo třeba takhle: http://www.travelfun.sk/dhaulagiri-ii/
Ač vše datem zavání pravěkem, stále to má co říci.
Nejsem pesimista a věřím, že to stále tak jde, jen jsem chtěl mít jistotu. Času máme ještě dosti.
O nezávislém trekování v Nepálu jsem neměl na mysli teahouse treky, ale takové, kde je potřeba nést stan a jídlo minimálně pro přechod sedla a to jsem osobně potkal jen Čechy, ale připouštím ojedinělé výjimky.
Opravdu nechci generalizovat, mám procestovaný svět, jak na kole, tak pěšky  mimo mainstream. Tady mluví zkušenosti. Nechci se tu rozepisovat  o důvodech i tragických a odcházet od tématu. Ostatně co se stalo Ueli Steckovi a Morovi  ve stěně Lhoce , kdy byli brutálně napadení, by se za dob minulých nemohlo stát. Kdysi platilo: Nepál nezměníte, ale Nepál změní vás. Nejsem si tím úplně jist a to mám ty kluky a holky nepálský rád.
Ještě jednou díky. Zdenál
 

Libor

V Nepálu jsem se stanem nešel, ale v mnoha jiných mimoevropských zemích ano. Tam jsem Čechy téměř nikdy nepotkal ale jiné národnosti ano, takže soudím, že ostatní nejsou líní nebo neschopní chodit bez servisu, ale když je v Nepálu snadno dostupný a oni nemají tak hluboko do kapsy jako stále mnoho Čechů, tak si ho třeba z důvodu bezpečnosti dopřejí a dají vydělat místním. Jistě se ale i mezi cizinci najdou takoví, kteří chtějí jít z nějakého důvodu bez servisu.
Nechápu, proč zmiňuješ Stecka a Mora. Našel jsem toto: „He and his climbing partner that year, the Italian Simone Moro, had got into a dispute with a group of Sherpas who were fixing ropes on the Lhotse Face and felt that the climbers were endangering them. Moro called one of them a “motherfucker” in Nepali, a grave insult.“ Jestli je to pravda, šerpům se nedivím.
https://www.newyorker.com/news/news-desk/ueli-steck-and-a-fateful-return-to-everest
Někdy mám pocit, že cestovatelé z vyspělých zemí, kteří cestují už dlouho, by nejraději viděli domorodce pořád stejně chudé a aby bez keců sloužili. Stěžují si, že už nejsou ceny jako před dvaceti lety pár dolarů za noc v hotýlku (zrovna v Nepálu na trekách ale stále jsou, protože vydělávají na jídle, to byla jedna stížnost k Bali). Nebo si stěžují, že mnoho lidí včetně Asiatů v jejich zemích si taky dovoluje cestovat a dříve poloprázdné pláže a památky už jsou přeplněné. Sám jsem si ale loni a předloni ověřil cestou po mnoha zemích, že se dá najít při vhodném načasování spousty krásných míst téměř bez turistů jak v odlehlých, tak i v turistických oblastech.

Zdeněk

Ahoj Zdenále, je to stále stejné, TIMS a Annapurna conservation area. Mám v Nepálu kámoše, tak jsem to pro jistotu ověřil (sám jsem byl v Nepálu 5x, moje srdeční krajina :)…) Když napíšeš kontakt na sebe, můžeme si napsat víc.

Zdenál

Ahoj Zdeňku,
Tak super. Děkuji Moc.
zdeněk.******@se****.cz

zdenál

oprva E-adresy:
zd***********@se****.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: