Malajsie, Brunej, Filipíny a Indonésie

Čistota pláže Kuta

Raven

Dobrý den, v květnu se chystáme na Bali, chtěl jsem se zeptat, jestli nevíte, jak je to s čistotou moře a pláže na Kutě v tuto dobu? Viděl jsem videa, kde je pláž plná odpadků, tak nevím, jestli to je jen v období dešťů, nebo spíše pořád. Nerad bych si zaplatil ubytování u pláže, na kterou bych raději ani nechodil.
Děkuji.

Zkušenosti čtenářů

Dan

Mnozstvi odpadku dle meho nesouvisi s rocni dobou. Mozna v hlavni sezone se vice uklizi, ale i kdyby tam ty odpadky nebyly, more u Kuty bude porad stejna zumpa… Na koupani jedte jinam a uz vubec nedoporucuju se zavazovat rezervaci hotelu predem. Ubytovani se da sehbat vzdy na miste – za lepsi penize i dle sveho gusta.

Anežka

Ahoj Dane, můžete nám prosím poradit, kde by to bylo podle Vás ideální na koupání, jaká pláž nebo místo? Máme dvě malé děti a určitě nechceme špinavou vodu ať už s odpadky nebo bez..Budeme na Bali poprvé…děkujeme

Dan

Bali nepatri mezi klasicke plazove destinace. Jeho kouzlo a jedinecnost se da objevit spise ve vnitrozemi. Na plazich jsou casto velke vlny, cili pro deti nevhodne, a jsou casto z tmavsiho pisku. Indoneska ekologie je pro nas nepochopitelna, takze v zastavenych oblastech pobrezi nelze cekat cistou vodu. Neznam vase standardy a predstavy, nevim, jak dlouhy bude vas pobyt a jak moc jste ochotni cestovat. V ramci Bali se mi nejvice libilo letovisko Padangbai, kde jsou 2 pekne zatoky s bilym piskem a dobrym snorchlovanim, je tam i neskutecne levno. Vloni v cervenci(vrchol sezony) tam nebyl problem najit jakekoliv ubytovani. Primo z Padangbai odplouvaji trajekty na ostrov Lombok nebo rychlolode na Gili islands, kde to je na koupani jeste o poznani lepsi.

Anežka

Děkujeme moc! Budeme tam 28.4-19.5. a víme, že se nejedná o klasické plážové destinace, což jsme rádi.Ale když budem u vody, tak se samozřejmě koupat chceme…S cestováním to bude složitější, neboť klukům bude 22měsíců a 7měsíců, takže uvidíme podle situace, taky kam se dostaneme s kočárkem a tak…Tak jsme mysleli, že první týden zůstaneme na Kutě v pronajaté vile, která vyjde cca stejně jako hotel a pak se chceme podívat na jih, na sever, možná právě i na Gili ostrovy nebo Lombok…Jak dlouho cca trvá cesta trajektem na tato místa? Každopádně díky a ještě mám jeden dotaz-jak hrozný je to tam s komárama? Koukali jsme, že někde mají moskitiéry kolem postelí, ale hostitel pak psal, že když se nechají zavřené dveře, že vevnitř komáři téměř nejsou..

Anežka

A ještě Dane jestli se můžu zeptat-jak je to na těch Gili ostrovech s ubytováním a jídlem? Je to tam stejně levné, jako na Bali? Dočetli jsme se, že na Bali jsou takové levné restaurace-warungy?-kde se dá najíst opravdu levně,je to tak? Spoléháme na ně, protože žádné jídlo s sebou nevezeme…Ale nevíme, jak to právě chodí na těch Gili Islands-dá se i tam bez problému sehnat levné ubytování až na místě? Nejsme nijak žádní zkušení cestovatelé, tak se snažíme načíst co se dá takhle předem, abychom se aspoň trošku orientovali. Děkujeme moc za odpovědi 🙂

Dan

Neni zac 🙂 S takto malymi detmi cestovani urcite nebude jednoduche. V Padangbai si nejsem jisty, jestli najdete i odpovidajici zazemi, na ty hezke zatoky se musi pres kopec po stezce. Mozna opacna strana poloostrova (Nusa Dua) nabizi lepsi podminky ke koupani. Mozna by nekdo poradil jeste neco lepsiho, ja nejsem moc velky fanousek Bali 🙂
Nejlepsi by pro vas byly ostrovy Gili – z tech 3 hlavnich je nejhezci Gili Meno. Dopravi vas tam urcite i spousta soukromych spolecnosti z Kuty nebo Padangbai v ramci kombinovaneho balicku – je to drazsi, ale bezproblemove, mensi lod by tam mela doplout za par hodin. Verejny trajekt z Padangbai na Lombok pristava v pristavu Lembak, je velmi levny, pomaly a na ty zname Gili je to jeste kus komplikovanou dopravou. V okoli Lembaku jsou ale i jine mene zname Gili (např. Gili Nanggu), ktere by staly za uvahu.
Komari jak kde, ale pokud jsme pouzili kvalitni repalent, nemeli jsme problem.

Dan

Levne, to je relativni pojem. Indonesie je jedna z nejlevnejsich zemi na svete. Na Bali se ceny strasne lisi podle oblasti, nejdrazsi je turisticky jih, ale i v samotne Kute konkurence tlaci ceny dolu. Nasli jsme tam restarace, kde stalo jidlo i 20 korun, zakladni dvouluzkovy pokoj za 200Kc/noc. Na Gili jsem se zdrzel jen kratce, je tam o neco draz nez na pevnine, ale nic hrozneho. Ubytovani je tam spousta – vetsinou jednoduche chatky, ale tam neco extra ani neni potreba.

Dan

Zadne jidlo s sebou do Asie urcite nevezte 🙂

KotaBalu
Dan:

Jeste aby CESI udelali z Bali Chorvatsko hahahaha dekuji zasmal jsem se

Anežka

Díky! A jak je to tam s měnou? Někde píšou, že si člověk má brát eura, někde zase, že dolary, co je lepší? A jak je to tedy na těch Gili s ubytovaním a jídlem? Dražší?

Anežka

Aha, já si až teď všimla, že už jste odpovídal ohledně toho jídla a ubytování, tak to se omlouvám, že jsem se ptala znovu…

Dobrý den,
ráda bych se podělila s mojí zkušeností co se týká vyměňování peněz na Bali (ale klidně i s jinými). Byla jsem v Indonésii asi před dvěma lety a poměrně živě si vše pamatuji.
Na Bali (konkrátně v Kutě) vyměňují dolary, eura, libry a některé další měny. Libry vyměňují bez omezení, eura podle mě také, u dolarů se často dívali na datum vydání bankovky a obecně se doporučuje vézt tam poměrně recentně vydané kusy (cca vydané po roce 2000).
Co se týká směnáren, zkuste se vyhnout pouličním směnárnám, pokud ovšem nejste milovníky adrenalinových sportů. Je to lákavé, někdy nabízejí dost lepší kurz než řeba banka a pošta, ale téměř pokaždé se vás pokusí ošidit, a věřte nebo ne, mnohdy se jim to povede (občas o poměrně velkou část), i když si myslíte, že jste při směňování sebebystřejší. Směňovat v těchto směnárničkách si mohou dovolit jen opravdu ostřílení a zkušení cestovatelé, vyžaduje to mimo jiné i notnou dávku odvahy, soustředění a neodbytnosti. Jejich způsoby šizení jsou rozličné, takže o tom, jak moc dobře umíte počítat to ani není. Za pár stovek dolarů dostanete milióny rupií a tyto smenárničky vám to naschvál dají v poměrně malých bankovkách. Takže turisté se většinou naprosto ztratí v nulách, nebo při takovém paklu bankovek ani neposřehnete, že vám z toho rychlým a procvičeným hmatem prodejce čtvrtinu nenápadně odebral. Doporučuji jít pro začátek na poštu nebo do banky i za cenu trochu horšího kurzu. Celkově na tom stejně vyděláte, protože tam se podle mých zkušeností nešidí vubec, u stánku vás o berou klidně i o třetinu směňovaných peněz. Problém ale je, stihnout poštu nebo banku otevřenou. Pokud nemáte jinou možnost než měnit ve stánku, určitě nevybírejte ten s nejlepším kurzem. Nejlepší kurz je synonymem pro nejlepšího švindlíře. A vyměňte spíš menší množství peněz ve stánku a větší pak na poště nebo v bance.
Pak je také užitečné si nastudovat dopředu jak vypadají bankovky. Upozornila bych především na barevnou podobnost 10 000 a 100 000 IDR.
Jinak také doporučuju sever, sice horší služby (ne nijak luxusní hotely a není moc na výběr – nám o ale nevadilo), ale nádherné pláže, klid, levno. My jsme na severu spali i jen tak na pláži, které byly krásně čisté, místní si s námi přišli popovídat (i když neuměli anglicky). Vybavuji si vesničku Amed. Bohužel tam bude asi těžké a možná i nemožné sehnat ubytování vhodné i pro děti, ale mžná se za ty dva roky něco změnilo… 🙂
Přeju hodně štěstí a pevné nervy 😉

Anežka

Děkujeme moc a uvítáme jakékoliv další rady nebo nápady 🙂

Anežka

Ahoj všichni co jste ochotní odpovídat 🙂 Platí i pro Gili ostrovy, že člověk nemusí mít rezervované ubytování předem? Budeme tam v květnu, tak mě zajímá, jestli se bez problémů ubytujeme i bez rezervace???Díky

Lada

AKTUÁLNÍ INFORMACE PRO ZÁJEMCE O UBYTOVÁNÍ NA BALI! Nabídka několika osobně prověřených vil, různé lokality, různá ubytovací úroveň, různé ceny. Pro více informací pište, prosím, na e-mail [email protected]. Osobní doporučení = Vaše jistota na cestách! 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: