Mongolsko, Čína, Tibet

Čína duben/květen 2013

Saša

Ahoj, jsme pár (oba 30) a hledáme parťáky pro cestu do Číny na jaře roku 2013. Cestujeme low cost – přespávání po hostelích, prostě klasičtí baťůžkáři 🙂 Najdeme pár pro tuto cestu? Zkušenosti máme (Jižní Amerika, Asie). Saša

Zkušenosti čtenářů

Pavel

Ahoj Sašo,
mužeš mi zaslat plán cesty a termín vašeho výletu, proberu to s polovičkou a dám vědět, díky Pavel
email

pa********@se****.cz











Honza

ahoj, take by me to celkem zajimalo… nejake zkusenosti z cestovani mam… ( Rusko, Indie, Evropa )prosim o zaslani podrobnosti. dekuju H.

Markoff

ak chcete usetrit peniaze tak v cine funguje bez problemov na velmi dobrej urovni couch surfing, mozete si precitat trebars novsi cestopis znameho ktory CS v cine vyuzival
http://blog.hedvabnastezka.cz/drago12

Markoff
http://www.markoff.biz

mimoradnalinka.cz

Jinak na jaro ma Finnair akci na letenky z Prahy do Ciny – necelych 15 tisic. Nevim, kolik mate rozpocet na letenku, pripadne muzu jeste nejake pohledat, kdyz mi napisete pres kontaktni formular.

http://mimoradnalinka.drupalgardens.com/content/z-prahy-do-%C5%A1anghaje-za-14561-s-finnair

Vláďa
mimoradnalinka.cz:

No já to zas jako takovou akci nevidím.

Dobrá cena je do 10.000,- Kč.
Peking se zrovna prodává „z Evropy“ kolem 7.000,-Kč

Jestli chceš poznat opravdovou Čínu, a chceš navštívit Sečuán, nebo Himaláje, tak je výhodnější využit let s Finnair.com do Chongqingu. Na přelom dubna a května 2013 prodávají za 12.181,- Kč. Nám se vloni povedlo dokonce za 9.200,- Kč.
Vláďa

Saša
Vláďa:

díky Vláďo – přesně tyhle letenky jsme si už před dvěma týdny koupili 🙂

Vláďa
Saša:

Jestli by vás zajímalo nějaké info z Chongqingu a „Sečuánu“ tak se ptejt

V.

Míša
Vláďa:

Ahoj Vláďo,
mě by určitě nějaké info z Chogqingu a Sečuánu zajímalo. Chystám se na 3týdenní dovču od 3.května (mám letenky do Chongqingu) a itinerář nemám ještě úplně promyšlený. Tak bych byla určo za nějaké tipy moc ráda – např. místa, která v téhle oblasti stojí za to a co zase zas tak za vidění nestojí. Aspoň by mi to pomohlo rozhodnout se, kam po příletu vyrazit:)

Díky moc Míša
(

xm*****************@gm***.com











)

jarka
Vláďa:

Ahoj Vláďo, do JZ Číny se chystám jaro 2014, každá informace dobrá díky Jarka

David

Pokdu mate kdokoliv cestu do Pekingu,ozvete se rad s cimkoliv pomohu.
David

Vláďa
David:

V Číně jsme byli vloni v září.
Využili jsme zaváděcí akci Finairu z Prahy do Chongqingu.
Napíšu pár našich suběktivních postřehů z cestování po Číně.
1/ Vyměnit peníze lze pouze v China bank, nebo na letišti, kde je ale kurz o hodně horší.
2/ Ubytování je všude dost a v porovnání s Evropou o hodně levnější, takže cenu jsme nějak zásadně neřešili.
Hotely měly sice na recepci vypsané ceny, ale dala se „domluvit“ i cena poloviční. Horší je ale domluva, protože téměř v žádném hotelu neuměli ani slovo anglicky. Nezbývalo, než kreslit na papír postýlky a panďuláčky, aby pochopili jaký pokoj chceme.
3/Doprava – autobusy docela čisté, jízdenky se prodávaly pouze jako místenka, takže se nikde nikdo netlačil. Cestování je ale hodně zdlouhavé, protože cesty mimo dálnice jsou v katastrofálním stavu – rozpraskané betonky s dírami jak vrata. Provoz není nijak hustý, ale cestovní rychlost mizivá – 160 km se jelo 5 – 11hodin.
Nejpomalejší cestování je bezkonkurenčně v Himaláji – kyvadlová doprava v místech oprav s čekáním až 1,5 hod na kamiony v protisměru.
MHD ve městech jezdí za 1Y který se vhazoval u řidiče do kasičky a jízdné platilo celou cestu do vystoupení.
Jestli nechcete zkoumat který autobus kam jede, je výhodné použít taxi. Ve 3 lidech je jízdné přijatelné – 1,8Y/km s minimalní sazbou 8Y. Problém byl opět vysvětlit řidiči kam chceme jet. Řešili jsme to tak, že jsme mu ukázali Lonely planet ve kterém byl vedle českého názvu i název v Čínských znacích. Pokud pochopil a tvářil se že ví kam chceme, tak jsme nasedli. Jestli vypadal nechápavě, oslovili jsme jiného. Občas to byla sázka do loterie, ale za ty prachy nesvez se. / za 10 dnů jsme jeli 16 autobusy a 17 taxíky/.
Rychlovlak z Chengdu do Chongqingu jel 2,15 hod 196km/hod,ale jízdenky byly k mání až na vlak jedoucí za 6 hodin.
3/Jídlo – v pouliční restauraci – polévka,nudle s něčím / i s masem/ kola, pivo za 40Y pro tři.
A opět problém s komunikací. Kapesní překládač se vůbec neosvědčil. Přeložili jsme jen poprvé dvě slova- kuře a rýže. pak jsme to vzdali. Zdlouhavé a stejně nato hleděli jak tele na nové vrata. Vyobrazené jídlo na stěnách taky nepomohlo. Rýži pochopili, ale jakou „kašičku“k ní chceme jsme opět nedovedli vysvětlit. Řešení vymyslela manželka – začla na ně v pohodě mluvit česky, rozšafně se vedrala do kuchyně a začla koštovat z mističek a sama si nabírala co jichutnalo. Kuchař na ni začal čínsky a v pohodě se domluvili. Jednou jsme měli chuť na rýži a nikde jsme ji nenašli. Zkoušeli jsme ukázat na foťáku rýžové pole se snopky rýže a ani to nepochopili. Je to sice masakr, ale na druhé straně to nejkrásnější, na co člověk po čase vzpomíná.
4/Odlišnosti – chrblání a plivání u jídla je pro nás dost odpuzující, ale co se dá dělat. „Masakr “ byl jen va autobusech ve kterých všichni chrblali a plivali do košů v uličce, které jezdily kolem vás tam a zpátky. O tom, že se v autobuse běžně kouřilo nemá cenu ani mluvit.
5/Památky – dost drahé vstupné. My se snažili vybírat místa ne tak úplně běžně navštěvované, takže jsme byli spokojeni. Všechny památky jseu opravené, nebo znovu postavené, takže ani budhistické chrámy v Kangdingu na nás velký dojem neudělaly. Třeba pagoda a hned vedle ní ocelový sloup vysokého napětí. Hrůza.
6/Lidé – pro nás nejpříjemnější a nejochotnější lidé co jsme kdy na cestách potkali. Nikdo po vás nepokřikuje, nikdo nic nevnucuje a když se zeptáte rádi vám pomohou a klidně s váma půjdou půl hodiny a dovedou k bance, nebo zavedou na nádraží a pomůžou koupit lístek.

Prostě Čína je úplně jiný svět a mimo turistické místa se dá najít ten opravdový život obyčejných , milých a ochotných lidí.

Jestli mate rádi dobrodružství a kontakt s obyčejnými lidmi – vřele doporučuji.

Vláďa

albert
Vláďa:

S tímto se absolutně ztotožňuji. Pro ty, kteří se chystají do Číny výstižný a stručný obrázek. Navíc bych doporučoval před odjezdem sledovat kurz a kdyžtak něco vyměnit po pražských směnárnách, ten kdo má možnost.Na to plivání jsem si tam zvykl,že jsem začal taky plivat, aspoň jsem se vrátil do mládí :). V jídelničkách mě akorát zaráží toaleťák místo ubrousků, a před místními radši nesmrkat, i když u pálivého je to těžké. Při hledání nádraží jsem musel kreslit mašinky s nákladem a stejně nepochopili, až při zvukovém doprovodu :D. V Číně nikdo nebude žádat o peníze, jen skuteční žebráci s postižením. Akorát bacha na krádeže, nic mi nikdo neukradl, ale ve vysoce turistických městech, hlavně Xianu jsou schopny ukrast i kapesnicky.

Markoff
albert:

to by ma zaujimalo preco by sa pred cinanmi nemalo smrkat? ked oni mozu plut na zem, odhadzovat zvysky na stol prip. potahovat sople a posmrkavat nepretrzite bez pouzitia vreckovky (vsak oni to potom vypustia na ulici rovno na chodnik bez vreckovky), preco by si to nemohol robit ty. ale asi myslis vysmrkat sa do papierovej vreckovky co kdesi v nejakych sprievodcoch panuje mytus ze to ma byt cosi neslusne pred aziatmi, tak realita je taka ze to ma kazdy na haku tak ako palicky zapichnute do ryze co bezne robia aj cinania, samozrejme ich nezapichnu kolmo ale zosikma to robia bezne aj cinania, ale podla sprievodcov by mal byt clovek evidentne cinskejsi nez cinania samotni keby sa riadil vsetkymi bludmi o nesmrkani, nezapichovani paliciek do ryze a pod.

Markoff
cina.markoff.biz

jarka
Vláďa:

Vláďo, nemohl bys mi poslat itinerář ? Chystám se do JZ Číny duben/květen 2014. díky Jarka

ondřej
jarka:

mohl bych taky poprosit o zaslání, itineráře popř. cestopisu. chtěme v létě na měsíc do číny, děkuji

Markoff
Vláďa:

1) ziadna China bank neexistuje a peniaze sa daju vymenit prakticky v ktorejkolvek banke, priatelka meni v Bank of China, ja som menil v ICBC kde nemam ziadne konto (a ma asi najhustejsie pobocky), to mam v CMB

2) ubytovanie v cine je samozrejme dostupne mimo sviatky, samozrejme vzhladom k nizsej zivotnej urovni je aj lacnejsie, ale rovnako nizsi je aj jeho standard, takze „kvalita“ zodpovedajuca cene, v juhovychodnej azii je ubytovanie daleko lacnejsie a blizsie k zapadnym standardom

3) 1.5hod cakania mi pride v pohode, v horach v secuane po zaplavach busy jazdili len v kazdy druhy den, kedze jeden den sli jednym smerom a druhy den druhym, takze 1.5hod cakania na opacny smer je tazka pohodicka

pri lhsom pobyte v jednom meste sa oplati mat lokalnu kartu na busy/metro, konkretne v pekingu sa tak neplati u konduktora cestovne 1Y ale z karty sa strhne len 0.4Y kedze karty maju 60% zlavu, karta sa da ziskat bez akychkolvek dokumentov na ktorejkolvek metrostanici za vratny depozit 20Y

pri viacerych ludoch su taxiky naozaj pomerne vyhodne, problem je ale najst cloveka a dohovorit sa s nim bez cinstiny, vsetko treba mat vopred pripravene aby sa mu ukazala adresa. ako cudzinci sa obzvlast v pekingu pripravte na okruznu jazdu ak neviete cinsky a vyzerate ako turisti + taxik mozno vyjde vyhodne ale v konecnom dosledku v spicke v upchatych uliciach v nom mozet skysnut dlhsie nez by vylo daleko lacnejsie cestovanie metrom, takze odporucam vyuzivat radsej metro. taxiky v pekingu stoja od 2Y za km co sa bude zvysovat na 2.3-2.6Y + palivovy priplatok + dalsie priplatky a zaokruhlovania zo strany vodica, cena na taxametri nie je prakticky nikdy konecna suma. a to by vas v prvom rade musel chciet zobrat kedze pekingski taxikari sa vyhybaju radi cudzincom kedze cakaju ze ti nebudu vediet cinsky a tak je s nimi viac trapenia nez s domacimi ktori im daju zarobit rovnako

nejaka njednoducha nudlova polievka ci smazene nudle su naozaj pomerne lacne, ale normalne maso s ryzou (gai fan – gaefan) v takom pekingu najskor pod 11-12Y tazko zozeniete, mimo pekingu bude o cosi lacnejsie ale nie dramaticky, pivo bezne stoji 4-5Y kedze aj v obchode stoji nejake 3Y, plechovka coly v obchode do 2Y takze v restike tak 2-3Y, standardna cena za 500ml flasu coly v obchode je 2.5-2.8, v restikach 3-4Y

6) tiez som si o cinanoch na zaklade mojho cestovania myslel aki su to priatelski a mili ludia, co je dane jazykovou barierou ked nevies ako ta odrbavaju a nemas sajnu o realnych cenach, v skutocnosti ak ich trocha lepsie spoznas zistis ze ten kto s tebou robi kseft ta chce prakticky vzdy ojebat, ludia ktori sa s tebou bavia bez toho aby boli vo veci peniaze su aozaj v pohode, ale ak platis komukolvek tak ta chce z 80-90% odrbat ak nema niekde vyveseny cennik (co neznamena ze cnnik sam o sebe nie je predrazeny a vacsina ludi nezjednava z cennikovej sumy). kopec ludi je naozaj napomocnych, ale zasadne by som nikomu neveril pri pytani sa na smery. v cine ti NIKTO nepovie ze nieco nevie lebo by sa znemoznil a stratil tvar takze aj ked nevedia tak ta poslu akymkolvek smerom, kludne aj zlym a ty s tym stracas cas, takze v cine ak potrebujete vediet smery tak sa vzdy spytajte za sebou aspon 2-3 ludi a jedine ak vam naozaj potvrdia viaceri rovnaky smer tak je pravdepodobne ze je to spravna odpoved

Markoff
cina.markoff.biz
moj cestopis z cestovania aj po cine – azia.markoff.biz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: