Mongolsko, Čína, Tibet

Čína, Chongqing, S‘-čchuan, doprava, ceny, hory

Ondra

Ahoj, hraji si s myšlenkou navštívit Chongqing, protože se tam dají sehnat levné letenky a poté se přesunout do S‘-čchuanu a do hor do Tibetské kulturní oblasti. Ale nikde nemohu sehnat nějaké relevantní údaje o cenách v těchto středozápadních oblastech Číny a o dopravě. Nemáte někdo nějaké zkušenosti s touto oblastí a nějaké užitečné informace rady tipy a triky? Jsem batůžkář a zajímalo by mě, jestli by se to dalo zvládnout s nějakým eko rozpočtem.

Zkušenosti čtenářů

jfk

Po Sichuane som nezavisle cestoval v lete tohto roku s rozpoctom cca 20 EUR na den. Staci to na noclahy v hosteloch (dorm – ceny okolo 40-50 CNY), stravovanie v klasickych cinskych vyvarovniach na ulici (5-15 CNY za jedlo) a cesty autobusom na vzdialenosti okolo 200 km (cca 60-80 CNY).

Ondra
jfk:

Ještě mě napadlo, a co kempování ve stanu? :-)Je to tam možné a pokud jo myslíš že je, to bezpečné? Četl jsem jen pár příspěvků a nikde sem se ani nedočetl jestli je to vůbec legální 🙂

jfk
Ondra:

Osobne som nestanoval, chodil som iba na jednodnove vylety po okoli (Shiqu, Garze, Rilongzhen a hlavne Litang), ale ak si postavis stan na nenapadnom mieste dalej od osidlenych oblasti, nevidim v tom problem. V okoli Chengdu, Chongqingu alebo inych velkych miest by som to ale urcite neskusal. Na zapade v tibestkych oblastiach je vsak priroda dostatocne divoka a da sa ist po planinach cely den bez toho, aby si stretol cloveka. Velky problem je zohnat dostatocne podrobnu mapu, celkom dobre vsak mozu posluzit aj reliefne mapy na Google Maps.

Stevo

Ja som bol v Chongqinku toto leto 3x a ceny uvedené od jfk môžem v podstate potvrdiť. Cestoval som busom z Fullingu do Chongqingu, čo je asi 120km a platil som 56 CNY. Druhý krát s Fengdu, čo je ešte asi o 50km ďalej a cena bola cca 70 CNY. Z ubytovaním mam ale trošku iné skúsenosti. Prvý krát keď som tam spal, bol to taky priemerný hostel v centru ale za 100 CNY na noc. Druhý krát keď som tam spal tak som si trošku vyrazil z kopýtka a mal som hotel za 400 CNY. 😛 Ale také normálne hostely so základnou európskou vybavenosťou by som skôr radil do cenovej relácie 50-100 CNY. Jedlo môžeš zohnať lacne ale záleží aký máš žalúdok. Ak budeš v tejto oblasti prvý krát pouličné občerstvenia a vývarovne by som moc nedoporučoval!!! Ale aj v reštaurácii sa v pohode naješ do 30 CNY.

Ondra
Stevo:

Super, tak to mám radost. A co vlaky? Taky se tam musejí kupovat lístky tak předem jako třeba v Pekingu atd.? A co ceny je to o mnoho dražší než autobus?

Stevo
Ondra:

V tejto oblasti som vlakom nejazdil, jazdil som vlakom z Wuhanu ale to bude asi jedno. Maju tri druhy vlaku niečo jak naše rýchliky (160km/h), rýchlovlaky (200km/h), super rýchlovlaky (300km/h). Tým obyčajným som nešiel ale ten rýchlovlak z Wuhanu do Hefei vyšiel na 135 CNY 1tr., do Lu’an za 82 CNY 2tr a z Yichang za cca 68 CNY 2tr. Super rýchly zo Changcha do Wuhanu za 265 CNY 1tr. Samozrejme ceny sa líši podla triedy ale moc veľký cenový rozdiel tam nieje. Ja som preferoval 1tr. skrz batožiny, že tam je na ňu viacej miesta a je trochu prázdnejšia, pokiaľ teda necestuješ pred nejakými ich sviatkami. Vtedy je to úplne jedno 🙂 Takže myslím, že vlak je na presúvanie asi ideálnejší a výhodnejší. Je to rýchlejšie a pohodlnejšie. My sme lístky vždy kupovali predom a na stanici sme ich už len vyzdvihli u prepážky.

Stevo
Stevo:

Len podotknem, ja som bol v Číne pracovne takže náklady som až tak moc neriešil a skôr som preferoval pohodlie, pretože som mal vždy veľa batožiny (preto ta 1tr.). Preto ber ceny skôr orientačne. Myslím, že by sa dali zohnať v niektorých prípadoch o trošku lacnejšie.

Vláďa
Stevo:

Tak já přidám pár cen a postřehů.
Cestu do Chongqingu a po Sechuanu jsme jeli vloni v září.
Pár zkušeností je tady:
http://cina.orbion.cz/cestopisy/v-cem-je-cina-jina-zari-2012-4695/
A několik cen.
Chongqing – taxi z letiště k aut.nádraží 116y. Skutečná cena je poloviční. Trvej na puštění taxametru!
Ubytování u nádraží 182y/pro3. + jídlo ve vývařovně 27/pro3.
Autobus /4h/ Chongqing-Chishui 70y/os.
Hotel Chishui 240y/pro3/2noci – Soutězka červených skal 30y/os.+ autobus /1h/ 20Y/os.
Autobus CHishui – Zigogn /2,5h/ 152y/pro3/
Zigong MHD /1y/ dokud nevystoupiš.+ solné doly 22y/os.
Autobus Zigong-Leshan /3h/ 43y/os.
Leshan hotel 220y/pro3 + „bufet“ nudle+? 18y/pro3+ výlet lodí k „Sedicímu budhovi“ 70Y/os.
Autobus Leshan-Kangding /11h/ + lanovka ke chrámu 45y/os. + vstup 50y/os.
Chengdu hotel 267y/pro3
Rychlovlak Chengdu-Chongqing /2,5h/ 98y/os.
Jízdenky na autobusy bez problému – odjezd max za 2 hod., ale rychlovlak raději koupit den do předu.
Bomba, super, paráda.
Jen anglicky nikdo opravdu nemluví.
Vláďa

Ondra
Vláďa:

Moc vám děkuji za info lidi, takové skvělé informace sem ani nečekal. Teď už mohu mnohem přesněji stanovovat rozpočet:-)

Mr. Wu

Sicuan je moc pekny, hory prakticky bez lidi.

Info k horam v okoli Kangdingu (bude to asi tvoje prvni zastavka na ceste z Chengdu) je treba tady: http://horalka.org/lamo-she-shan/

john

Informaci je obecne malo, protoze se do tyhle oblasti zas tak casto necestuje a situace se pomerne rychle meni (+ dost zalezi na tom jestli zrovna je/neni sezona, pripadne jaka silnice je zrovna otevrena). Pristi tyden bych se mel v horach zapadniho Sichuanu pohybovat, tak se poptam mistnich na aktualni situaci. Kazdopadne ja osobne moc s batohem po zemi necestuju – v destinaci na me bude cekat ridic s terennim autem, se kterym se pak dohodnu co a jak (cinsky se domluvim).

Miro

Skoro se obavam, ze temer po roce je nasledujici informace pro tebe zbytecna, ale pokud preci jen pak:
1) Cesta z letiste do centra stoji v soucasny dobe okolo 50-60 CNY (pred ctyrmi mesici mirne zdrazili taxiky – drive to bylo za cca 45 CNY) – pozor v noci je to o neco vice (okolo 65 CNY). Pokud pujdes na stanoviste taxiku, tak tak se te vetsinou nikdo nebude pokouset okrast.
2) Skoro nikdo nemluvi anglicky a tak je nejlepe nechat si napsat adresu od nekoho cinsky. Nicmene ani to nemusi pomoct, protoze mistni taxikari casto ruzne casti mesta moc neznaji (navic se tu neustale oteviraji a zairaji silnice, takze tam kde si vcera porjel, to uz dnesk anjde) – idealni je pripsat a nejakou vyznamnou stavbu, ktera je pobliz. Nicmene se da do centra dojet I mestskou – akorat, ze jede z vnistrostatniho letiste, ktere je mnohem vetsi nez to mezinarodni a od toho mezinardoniho je cca 10 minut chuze.
3) Ubytovani by nemel byt problem. Pokoj v centru Chongqingu (Jiefangbei)o velikosti cca 60 m2 s kuchynkou, predsini, zachodem, sprchovym koutem a loznici za cca 120 CNY na noc. Pokud se troche uskrovnis v pozadavcich, pak nejnizsi sazba by byla asi 25 CNY, nicmene do toho bych nesel …Rozumne tak okolo 50-60 CNY/noc, 100-120 CNY/noc uz celkem ‚evropsky‘ standard – nicmene Hilton to urcite neni
4) Strava je troche problem, pokud nejis ostry jidla. Tady pali uplne vsechno (I moucnik …). Pokud vsak problem nemas, tak treba studeny nudle (moje oblbeny :)) stojej 5 CNY miska. Jinak za 12-15 CNY dostanes I teply. Nicmene se da jist I podstatne za vic – nicmene temer vzdycky vyrazne levnejs nez v CR.
5) Do Chengdu jezdej specialni vlaky (D trains) a trva to cca 2 a pul hodiny.Listek stoji myslim 95 CNY (prvni trida pak asi 110 CNY, jestli se nepletu, nicmene ta druha je mozna lepsi nez ta prvvni 🙂 )
6) Taky se tu da domluvit s mistnimi vlastniky aut, aby te za predem domluveny poplatek dovezli kam chces, ale to urcite nezvladnes bez slusny cinstiny a znalosti realii, takze akorat s nekym kdo tu dyl zije (ani Cinan od jinud ti nebude moc platnej, protoze se sice domluvi, ale vemou ho na hul uplne stejne jako tebe).
6) Kempovani v horach okolo Chongqingu je docela na zvazenou, protoze je tu spousta jedovatejch hadu. V ‚divoky prirode‘ opravdu spousta – ve mestech pak v podstate zadny. Nicmene vsude tu je jedovata cerna stonozka (wugong) jejiz kousnusti vetsinou neni smrtelne, ale muze byt – v zavislosti na velikosti stonozky a tvem zdravotnim stavu.
6) Jinak Chongqing I Sichuan je v podstate velmi levny v porovnani se Shanghai, Beijing atd. Navic urcite stoji za zhlidnuti, protoze je to stale jeste ta prava Cina. Nicmene jazykova I kulturni bariera je obrovska a ne vsichni to zvladaji uplne dobre.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: