Ahoj,
chtěla bych poprosit zkušené cestovatele o radu, kam se podívat v Chile během tří týdnů. Kde se vám líbilo nejvíc a co by člověk neměl v této zemi určitě vynechat? Máme v hlavě hodně míst, který bychom chtěli vidět, bohužel za tak krátkou dobu se to nedá rozhodně všechno stihnout. Nechceme se zase moc honit a každej den přejíždět na jiný místo. Radši máme přírodu, národní parky a tak, než třeba města nebo historický památky. Rádi bysme v nějakým NP šli trek po horách třeba na 3-4 dny, může být i náročnější, ale ne zas něco úplně šílenýho :-).
Napadly mě tři scénáře: 1. Severní Chile (ze Santiaga přejet do San Pedro de Atacama, odtud na El Tatio, Valle de la Luna, atd.), pak zpátky do Santiaga a na jih do Temuco, odsud národní park Conguillio, pak do Puconu a NP Villarrica; 2. Ze Santiaga na jih do Temuco, NP Conguillio, pak do Puconu a NP Villarrica, pak dál na jih do Puerto Montt a tam nějaký NP v okolí (např. Hornopirén, Vicente Pérez Rosales apod.); 3. Patagonie (ze Santiaga přelet do Punta Arenas, odsud Ohňová země, NP Torres del Paine, NP Los Glaciares, po cestě zpět do Santiaga se třeba ještě někde zastavit). Dala by se jedna z těch možností stihnout za tři týdny? Případně něco vypustit nebo něco přidat? Ještě je taky nutný brát ohled na počasí – na ty tři týdny můžeme vyrazit v období od začátku ledna do konce dubna, dobu odletu přizpůsobíme těm místům, který nakonec vyberem…
A teď ještě praktickej dotaz – tušíte někdo, jak je to v Chile s bezlepkovýma potravinama? Nebo co se tam hlavně jí? Nikdy jsem v Jižní Am. nebyla, takže nemám moc představu.
Předem moc díky za všechny tipy a rady!!
Renča
Ahoj, já jsem strávil intenzivním cestováním v Chile 3,5 měsíce a další 2 v Argentině (hlavně v přírodě, města jen málo). Všude to bylo skvělé a nevím, co bych doporučil nejvíc nebo co bych z toho mohl vynechat při méně času. Spíše jsem musel vynechávat další zajímavá místa. Ty návrhy jsou všechny dobré a dají se stihnout. Ten 3. je spíše Argentina, z Ohňové země se navštěvuje většinou jen okolí Ushuaii a NP Los Glaciares je také v Argentině. Do NP Conguillio je třeba mít půjčené auto nebo se pokusit jet v sezóně, nejlépe o víkendu, stopem. Bus snad 1x denně jede, ale jen na okraj. V okolí Pucónu je toho mnohem víc než NP Villarrica. V něm by byl výborný 3-denní trek kolem sopky nebo 4-denní, pokud 1. den bude výstup na vrchol s místní CK. Mnohem lepší než P. Montt je Puerto Varas. Z něj pak na východ do V.P. Rosales nebo Cochamó Valley tzv. chilské Yosemite.
V chilském Lake District a Chiloé jsou v prosinci a v lednu (ne celou dobu) velmi nepříjemná velká hovada tabanos, v únoru je nejvyšší sezóna s citelně vyššími cenami ubytování. Ideální je březen, který jsem tam strávil celý. V dubnu už více prší a je chladněji. Duben už není vhodný ani na jih. Sever je O.K. celoročně, ale do března by mohl vyjímečně nastat přívalový déšť a povodně (jako v roce 2012) a sopky asi bývají odpoledne v mracích.
Lepek jsem nezjišťoval, něco píšou tady:
http://www.celiac.com/gluten-free/topic/85693-gluten-free-in-chile-sin-gluten-en-chile/
Díky moc za vaše tipy, kam se podívat. Ještě bych se zeptala Libora, co by dalšího doporučil v okolí Pucónu?
Zatím to asi vypadá, že zkusíme spojit NP v okolí Puerto Monnt/Puerto Varas a ten sever Chile (Atacama, možná i to Altiplano a Salar v Bolívii) někdy během března. Jak je to s přejezdy na takový velký vzdálenosti? Jezdí noční autobusy, aby se dal ušetřit čas?
Ještě dotaz k těm výletům do NP apod. – hodně tady v diskuzích všichni zmiňují místní CK. Funguje to tak, že vždycky v blízkém městě je nějaká cestovka/y a ty člověka nějak do toho NP dopraví? Dá se v národních parcích stanovat kdekoliv nebo jsou tam kempy? A jak je to v Chile s cenami – je tam průměrně spíš dráž nebo levnějc než u nás? Díky!
V Chile a Argentině jezdí luxusní busy (na noc je lepší si připlatit za cama – je pohodlnější, ale i semi-cama je oproti našim někde jinde).
Místních cestovek je všude plno a jejich kvalita je většinou slušná. Výlety bývají se vším všudy, ale tam kam se dá dostat místní dopravou, tak je to zbytečné platit.
V Chile bylo o něco dráž než tady, ale žádná hrůza.
Já bych teda zůstala v severním Chile a ze San Pedra bych si udělala 4 denní výlet s cestovkou na bolivijské altiplano a Salar de Uyuni. Fakt to stojí za to. Byli jsme i v NP Pan de Azúcar (poušť) a severně od La Sereny (krásné město) v rezervaci tučňáků Humboldtových (s cestovkou). To bylo taky fajn. Ale zase jestli chcete dělat túry po horách tak asi něco jižněji :-).
S přítelem jsme se pred mesicem z Chile vratili, meli jsme sebou pruvodce od Lonely planet vydane v roce 2013 druhou edici resp. nejnovejsi. Mohu vrele doporucit, potkali jsme mnoho lidi s touto sikovnou knizkou. Dá se podle ni vyborne a do detajlu vse splanovat.Jsou tam skvele tipy na mista, o kterych se malokde dovite, tipy na levne a pritom prijemne hosteli pro backpackers. Pokud by byl zajem mame ji stale jeste doma, tak kdyby nekdo chtel, staci napsat . Sarka
V okolí Pucónu rozhodně navštivte NP Huerquehue (jezera mezi araukáriovými lesy, ráno busem tam, odpoledne zpět) nebo http://www.santuariocani.cl/ (podobné jako Huerquehue, ale menší s minimem lidí, blíže k Pucónu, ale vyšší převýšení cestou tam, méně hezká jezera, ale krásný výhled). Dále termály Los Pozones (je jich tam více, ale tyto jsou asi nejlepší), rafting s místní CK na WW III (i pro úplné začátečníky, zabere celkem asi 3 h., z toho 1 a 1/4 h. na vodě) nebo WW IV. Další možnost je busem či na kole na vodopády Ojos de Caburgua (malé ale ze 3 stran) a případně ještě dále 10 km k Lago Caburgua. O treku na sopku a okolo ní v NP Villarrica pošlu zápisky z cesty e-mailem. Ve V.P. Rosales navštivte hlavně Saltos del Petrohué.
Na severu Chile a v přilehlé Bolívii je opravdu krásná krajina, ale je lepší to zkombinovat i s nějakou zelenější oblastí. Výlet ze San Pedra do Bolívie přináší problém s aklimatizací. Z 2400 m n.m. se jede do 4600 a spí ve 4300 m n.m., což je pro většinu neaklimatizovaných lidí velký problém. Ani předchozí krátká návštěva gejzírů v El Tatio moc nepomůže. Lepší a levnější je navštívit JZ Bolívii z Uyuni nebo Tupizy po tom, co už člověk má trochu aklimatizaci. Jako určitá náhrada by byl vhodný celodenní výlet ze San Pedra na Lagunu de Tara s mnoha zastávkami cestou hlavně u krásných skal a jiný výlet na Salar de Atacama. Na Lagunu de Tara moc lidí nejezdí, takže výlet není k dispozici každý den. Je to také vysoko, ale přes den to zvládne skoro každý i bez aklimatizace. Uvidíte, jak se budete cítit po El Tatio. Na Valle de la Luna se jezdí až odpoledne a končí se západem slunce, takže se to stihnout ve stejný den, co El Tatio. Tam se vyráží za tmy, aby se mohlo prohlédnout před východem slunce, kdy jsou gejzíry nejlepší. Při východu už se může koupat v termálním bazénu.
Psala jsi, že chcete na sever letět (asi do Calamy). Jinak je to busem asi 24 h. 1 ze 2 hlavních bus firem: https://www.turbus.cl/ Nákup s předstihem je levnější. Ze Santiaga do Temuca nebo Pucónu je to pohodová jízda busem přes noc po dálnici většinou bez zastávek. Některé nezajíždí do centra Pucónu, staví jen u dálnice. Puerto Montt má smysl navštívit jen, pokud byste jeli na Chiloé.
Místní CK je třeba využít v San Pedru, i když Valle de la Luna by se dalo na kole. Bez průvodce ale můžete minout průchod tunelem vytvořeným vodou a asi nebudete na optimálním místě pro západ slunce. V Pucónu je třeba CK na výstup na vrchol Villarriky, jinak jen pro zkušené, kteří to doloží (možná by stačil Alpenverein) a kteří si seženou vlastní výbavu (což by mohlo včetně dopravy vyjít stejně jako výstup s CK). Jinak na jihu CK třeba nejsou a ani se běžně nepoužívají. Stačí místní autobus (případně loď na jezeře, pokud chcete). Ceny v Chile jsou srovnatelné s našimi, jen jídlo v restauracích je většinou drahé, takže jsem si vařil. V hostelech je vždy kuchyně a snídaně bývá v ceně (lepší v turist. oblastech asi 9000 CLP v dormitory se snídaní). Kurz CLP/CZK je teď i přes intervenci ČNB o 10% výhodnější než před 2-2,5 lety. V některých NP se asi může tábořit kdekoliv (kromě např. Torres del Paine, Huerquehue). Bývají tam tábořiště. Hlavně aby tam byla voda, což je třeba na okruhu kolem Villarriky jen na pár místech. Pokud vyrazíte až odpoledne, vhodné místo s vodou budete 1. večer hledat asi obtížně (já vodu neviděl, ale prý tam je, musí se sejít zřejmě níže).
Libore ty pobiras socku, ze mas porad tolik casu?
Zapomneli jste Valparaiso u more a Eastern Islands
To nejsou „Východní ostrovy“ (Eastern Islands), ale Easter Island – Velikonoční ostrov.