Volná diskuse

Cestovatelské body za země

Petr Daubner

Vážení přátelé,
na stránkách Zeměpisného sdružení (http://sweb.cz/zemsdr/) jsem narazil na způsob počítání cestovatelských bodů za jednotlivé země. Zde níže uvádím svůj názor na počítání bodů za jednotlivé země, jak si to počítám já. Co si o tom myslíte? Možná je to dětsky malicherné a samozřejmě neplatí, že čím víc bodů, tím větší cestovatel, ale stejně – co si o tom myslíte a kolik bodů za nezávislé státy kdo máte? …A neříkejte, že jste si to nikdy nepočtali… 🙂
Zde je kopie mého mailu zeměpisnému sdružení:

Vážení přátelé,
jako horlivého cestovatele mě zaujalo, jak si počítáte cestovatelské body. Upřímně řečeno, je to dost zvláštní, počítat si bod za každou spolkovou zemi či třeba dvakrát za Turecko, pokud navštívím evropskou i asijskou část. Naopak třeba u Indonésie provincie nebo ostrovy zvlášť nepočítáte. Zdá se mi to divné. Ale neberte to jako kritiku, je to Vaše hodnocení
Já osobně si počítám body pouze za mezinárodně uznané státy. Čili nepočítám ani závislá území. To je sice nevýhoda, když třeba Grónsko nebo Gibraltar se nepočítá, ale zato je to jednoznačně počítatelné. Protože co to je „závislé území“, je také sporné a statuty jsou různé. Co je to například Francouzská Guyana? Je to v Jižní Americe ale také je to zámořský departement Francie a z právního hlediska tudíž součást Francie (poslanci za Francouzskou Guyanu sedí v pařížském parlamentu), ze zeměpisného však určitě nikoli.
Nezávislé státy musí být jednoznačně celosvětově uznávány, čili „státy“ typu Severní Kypr, Abcházie apod. se nepočítají, neboť nejsou mezinárodně uznávány (i když de facto jsou samostatné, ale de iure podle mezinárodního práva ne).
Mezinárodně uznaných států je přesně 194. 192 jich je v OSN, poslední byla Černá Hora tuším loni. 193. je Vatikán, není členem, ale má status pozorovatele a je mezinárodně uznán. Jediný stát, který není členem OSN ani jako pozorovatel, je Taiwan. I když nezávislost nikdy oficiálně nevyhlásil, je de facto nezávislý a uznáván je nepřímo i mezinárodně – je totiž členem některých mezinárodních organizací, například WTO a APEC (navíc až do roku 1971 byl i členem OSN, ze kterého byl dosti podivným rozhodnutím vyloučen) . Takže nezávislých mezinárodně uznaných států je 194. Počítat body jakkoliv jinak než podle nezávislých mezinárodně uznaných států je podle mého názoru vždy sporné.
Co se týče počtu kontinentů, přikláním se k počtu 7 (Jižní a Severní Amerika zvlášť), ale to je věc názoru.
Ještě technicky k tomu, jak si to počítám: rozhodující je, jestli jsem navštívil daný stát v jeho dnešních hranicích(pobyt pět metrů za hranicí typu Polsko na Sněžce či pouhý pobyt v tranzitním prostoru na letišti se nepočítá). Pokud jsem například navštívil stát Srbsko a Černá Hora v roce 2001 a v roce 2006 se stát rozpadl, tak v současnosti si naopak počítám body 2, protože tehdy jsem navštívil území Černé Hory i Srbska. Naopak pokud někdo například v minulosti navštívil SRN i NDR, má dnes bod jen jeden – dnes existuje jen jeden stát.
Dále jsem byl například v Palestině – závislé území, nepočítám. Pokud však v budoucnosti vyhlásí Palestina nezávislost, což je vysoce pravděpodobné, přibyde mi bod. Body tedy mohou v závislosti na politické situace přibývat i ubývat „samy od sebe“, i bez cestování.
Zajímalo by mě docela, co si o tomto počítání myslíte a kolik bodů pak mají členové Vašeho sdružení při takovémto počítání. Já mám bodů 42 na 4 světadílech.
S pozdravem
Petr Daubner, učitel zeměpisu a dějepisu

Zkušenosti čtenářů

kittz

No mi se to počítání podle Zeměpisného sdružení zdá trochu postrádající logiku.

Země si počítám, to myslím skoro každý, ale spíše jde o to, nepřipisovat tomu zásadní váhu.

Martin T.
kittz:

Země si nepočítám, ale mezi mé obdobné zlozvyky patřívaly body za vylezené tří- a čtyřtisícovky (do doby než jsem svůj tehdejší výškový rekord vytvořil vystoupením z autobusu v průsmyku Taglang La v Ladakhu). Dalším zlozvykem bylo počítání letů, zejména v době, kdy jsem se koukal z okénka při každém startu a přistání a skutečnost, že odněkud někam letím, mne okouzlovala. Bohužel to překazil dlouhý pobyt v Indonésii, kde jsem počítání po cca třicáté letence za pětistovku vzdal. Nějaké další komentáře o podobně zvláštních statistických (zlo)zvycích? Význam jsem těmto číslům nikdy nepřipisoval, hlavně šlo o trénink paměťi, neboť jsem si to nikdy nikam nezapsal.

Feďa Fiala

Počítat si body za navštívené země mi přijde trochu uhnutý, ale když to někomu přijde důležitý nebo zajímavý… Určitě to nic nevypovídá o tom, jak dobře člověk dané navštívené země zná. Spoustu bodů takhle člověk nabere, když si zaletí někam na prodloužený víkend nebo jen kus za hranice. Ale může někdo tvrdit např. že byl ve Španělsku, když strávil tři dny v Barceloně? No byl tam, ale o zemi neví skoro nic.

JJ
Feďa Fiala:

Hmmm… a přesně z tohoto důvodu jsem si nějaké body už dávno počítat přestala. Třeba takové Německo – už jsem tam byla aspoň 10x, ale v podstatě znám jen Hamburg a to jen velmi zběžně. Ale na bod by to bylo 🙂

Petr

No mě to uhnuté nepřijde, holt jsem takový statistik, počítám si skoro všechno, ale musí na to být jasná kritéria…O stupni poznání jednotlivých zemí to samozřejmě nic moc nevypovídá. Na druhou stranu znám lidi, co jedou třeba desetkrát za sebou do jedné země, znají ji dokonale, ale nikde jinde nebyli – to je zas druhý extrém. A zase – něco jiného je jet třeba do Indonésie desetkrát a pokaždé strávit měsíc na jiném ostrově, a něco jiného je jet desetkrát třeba přesně na ta samá místa…Stejně to ale radši obměňuji…

Petr Daubner

Vážení přátelé,
na svých stránkách jsem se rozhodl cestovatelské body zinstitucionalizovat (to je slovo…) a vytvořit žebříček. Můžete se kouknout na tento odkaz – http://www.kompas.estranky.cz/stranka/kompas-zebricek-pravidla-nezavisle-staty-poradi – kde jsou pravidla počítání. Můžete se též zúčastnit!!! Bodování jsem lehce změnil (oproti předchozí diskusi – viz výše) a započítávám i závislá území, ovšem řadím je pod stát, pod který patří. Mezinárodně uznaných států je ve světě kromě ČR 193, takže celkově je možno získat maximálně 193 bodů. Není mi známo, že by kdokoliv na světě navštívil všechny státy v současných hranicích…

Karel
Petr Daubner:

Dobrý nápad 🙂

Petr D.
Karel:

A nechceš mi, Karle, poslat seznam Tvých bodů, že bych to hodil na stránku?

Karel

Body pošlu, ale napiš sem kam to mám poslat a co všechno mám uvést…Dík 🙂

Petr
Karel:

Ahoj Karle, adresu na web hledej v mém profilu. Petr

David G
Petr:

adresa je kompas.estranky.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: