Ahojte. Má niekto skúsenosti s cestovaním s 1,5 – 2,5 ročným dieťaťom.
Kde ste s takým dieťaťom boli ? Trúfli by ste si aj na cestu do vzdialenejších zemí (Thajsko, Malajzia, Filipíny…)
Nejaké rady, odporúčania ?
Radi by sme išli s priateľkou a našim synom na dovolenku niekde do spomínaných končín, keď syn bude mať tesne pred 2mi rokmi. Bude ešte infant, takže na letenke uštrených aj 500 eur. V Thajsku sme už boli, takže malé skúsenosti máme. Alebo radšej len európa ? Zvládne dieťa takú dlhú cestu v pohode ?
Tak to bude super „dovolenka“. Vubec Vam to nezavidim. Nejen, ze dite bude na konci letu polomrtve, ale i rada dalsich cestujicich.
Miro, to zavisi od vas, neviem, ci rady na fore su v tomto pripade nejakym prinosom. Kazdy rodic a kazde dieta je ine. Ak si vy tu dovolenku ako-tak uzijete aj s malym, tak by som isla. Dieta vacsinou v lietadle prespi. Ak si vies predstavit presuny (ak pojdete s ruksakom individualne), stravu pre maleho, vsetky jeho potreby na mieste a zaroven aj ako rodic nieco z tej dovolenky mat, tak asi ano… treba si to dopredu zvazit.
Ja osobne som s detmi lietala kratsie lety od 2-3 mesiacov, takisto absolvovala dlhe cesty autom od 3 mesiacov. Dlhy let az od 4 rokov, bez nejakeho dovodu, tak sa to proste vyvinulo…
S dětmi ve věku do 2 let jsem byl v Thajsku, Filipínách, Srí Lance, Vietnamu, Laosu, Kostarice, Panamě a Nikaragui. Většinou celý let v klidu prospaly. Cestování s dětmi bylo naprosto super, místní lidé jsou pak ještě o hodně vstřícnější.
Aklimatizaci a časový posun děti zvládly mnohem rychleji než já 🙂
Samozřejmě je potřeba cestovat pomaleji, počítat s větší útratou za pohodlnější hotely a dopravu, než když člověk jede bez dětí.
Pro takto malé dítě mi podobná cesta připadá jako zbytečný risk. Nepřipadá mi to moc bezpečné. Můžeš mít sebelepší pojištění a stejně tě to nezachrání, pokud se dítku něco stane. Doporučuju ti nejprve se podívat na tamní nemocnice a zvážit si to.
Ďakujem za príspevky.
@David Prosím ťa, bral si nejaké špeciálne veci so sebou na cestovanie ? Čo očkovanie ? Ja napríklad, keď som išiel do Thajska, dal som sa zaočkovať proti žltačke, ale zbytočne dieťa by som neočkoval. Samozrejme, keď som išiel sám, tak som bol kuknúť aj v džungli a jedol som všetko na ulici, pri dieťati asi len strava z reštaurácie.
@karel samozrejme chcem zvážiť aj mínusy a som rád za reakciu. Ako ďalšiu alternatívu mám Kanárske – len 4 -4,5 hod letu. Ale ako mínus beriem – vietor, studenšie more (či vôbec vlezie do takého chladného mora dieťa), rozbúrené more. Fajn by bol Egypt, Turecko … – ale to zase mne nevonia, kvoli neistej situácii.
Miro nevahejte. Turecko, Egypt a vubec cely stredni Vychod jsou fantasticke destinace. Uz jenom kvuli diteti tam budete mit vsude prednost.
To by bola volba pred niekolkymi rokmi pre mňa 🙂 Teraz som nejaky paranoik, že tam nie je bezpečne a že sa to može zhoršiť.
To je jenom propaganda. Lette do Egypta vemte si auto z pujcovny a precestujte cely stredni Vychod. Naprosto nezapomenutelne a bezpecne. My jsme projeli Gazu, Libanon, Jordansko, Syrii az k tereckym hranicim. V pohode.
@Dana – nepatrím k ľudom, čo majú len svoj názor a vśetky ostatné sú zlé, takže rád si prečítam osobnú skúsenosť s dieťaťom. Na dovolenke s ním som bol pred rokom – na Slovensku v kúpeloch. Áno, užil som si to, vodu miluje. Ale to bolo slovensko. Od diskusie som očakával možno niečo v štýle – bol som tam a tam bolo to super, alebo bol som tam a pre dieťa nič moc, neodporúčam a celkovo neodporúćam tak ďaleko , lebo…
Pýtal som sa aj pediatričky – tá povedala, že je to silne individuálne. Trochu ma ukľudnila tým, že moj syn je trošku fyzicky zdatnejśí – 15 mesiacov, 14 kg a od začiatku 10. mesiaca už chodí.
S tou vyššou cenou za hotel a prepravu a hlavne Jedlo počítam. Má to byť svadobná cesta, tak už nejakú korunku bude potrebné utratiť 🙂
Zdravotně bych se toho nebál, ale pro dobro ostatních, neleť. Zažil jsem několik řvoucích děcek v letadle. Kdybych mohl, otevřu okénko a pošlu ho do moře. Dětský křik je evolucí vymodelovaný tak, aby lezl lidem na nervy. Když se ti dítě rozkřičí, může trvat dlouhou dobu než ho utišíš a do té doby tě budou všichni, oprávněně, nenávidět. Ty z toho budeš mít nervy, všichni okolo, budeš naštvaná na dítě a bát se, co ti cestou zpátky vyvede.
Miro,
děti jsme měli očkované na obě žloutenky. Ostatní očkování jako je meningitida apod. jsme jim nedávali, protože riziko je tak malé, že to podle mne nebylo potřeba. Většina Thajska je nemlaraická oblast.
Ohledně nemocnic: jeden ze zdejších diskutujících zjevně vůbec neví, o čem mluví. Konkrétně v Thajsku jsem byl 2x na operaci. Pokaždé s kolenem. Jednou protože jsem tam žil. Podruhé jsem už byl v Česku, ale vyšetření a přístup v českých nemocnicích byly tak katastrofálně pomalé a neprofesionální, že jsem raději koupil letenku a zaletěl si tu operaci udělat do soukromé nemocnice v Bangkoku, stejně jako tam jezdí za zdravotní turistikou desetitisíce jiných z Evropy, Emirátů, Ameriky.
Takže pokud by nastal nějaký vážný zdravotní problém a budete mít peníze, tak v některé z mnoha soukromých nemocnic dostanete o řád lepší zdravotní péči než u nás. A není to až tak drahé, jak by člověk čekal. Navíc velkou část proplatí pojišťovna. Pokud peníze mít nebudete, ošetří vás v okresní nemocnici, kde to z vlastní zkušenosti je podobné jako v naší okresní nemocnici.
A s tím letadlem je to fakt individuální.
Moje zkušenost je ta, že jakmile se letadlo zvedne do výšky, tlak v něm poklesne, a děti okamžite usly a probudily se za 8 hodin v momentě, kdy letadlo zase kleslo a tlak vzduchu v něm vzrostl.
Jinak jsem ani žádné speciální věci nebral. Stejné jako kdybych jel na týden k babičce na Moravu. Samozřejmě lehké vzdušné oblečení, krém na opalování atd. Ale nic úplně speciálního mě nenapadá.
Když je v česku zima, tak je to v teplých krajích pro malé děti úplně super. Tady totiž musí chodit nabalené do teplého oblečení, takže se ani moc nemůžou hýbat, zatímco tam můžou pobíhat v trenkách a tilku. Ono je to i vidět, že motorika 2 letých dětí, které žijí v teplých krajích je mnohem lepší než motorika dětí od nás.
Ještě mě napadá: ze zdravotních věcí v praxi největší problém byl s klimatizací – rýma, někdy i bolest v krku.
Tip měsíce: Mauricius
Mauricius … tak trochu jiná pracovní cesta
Jak prožít na Mauriciu několik měsíců života?
Nejlepší tipy co vidět a zažít na sopečném ostrově Mauricius
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
Do Španělska za historií, vínem a dobrým jídlem
Švýcarsko s dětmi. Trek po loukách a chatách nad údolím Nendaz
ROZHOVOR: Radek Jaroš – Izolované hory světa jako cestovatelský cíl
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.