Thajsko, Barma, Kambodža, Laos a Vietnam

cestování po JV asii :-)

Teri

Ahojte 🙂
jsem úplný začátečník ohledně cestování a proto budu ráda za jakoukoli Vaši radu,připomínku a tip. Začínáme plánovat cestu směr JV asie. Snad jsme vybrali dobře 🙂 Moc nás to láká. 1.otázka- kdy? uvažujeme o přelomu říjen/listopad tohoto roku, že se snad vyhneme největšímu šílenství turistů. za 2. kde? Na kterou zemi a oblast se zaměřit, kolik se toho dá stihnout řekněme za +- 20 dní. Dál budu vděčná za jakoukoli stránku, ze které jste třeba i Vy čerpali nápady před cestou.A ještě jedna věc. Zhruba kolik Vás tak ta dovolená stála, je mi jasné že se to může hodně lišit, ale potřebuju aspoň představu jak moc musím šetřit. Děkuju moc za všechny Vaše názory, díky

Zkušenosti čtenářů

Lucka

Ahoj Teri, vybrali jste si rozhodně moc dobře:)
Přelom října a listopadu není vůbec špatný, ale je třeba podle termínu přizpůsobit destinaci. V některých částech v tomto období už prší. Např. Sumatru bych určitě nedoporučovala, naopak na Sulawesi je v tomto čase hezky, na Filipínách je to úplně ideální (těsně před sezónou = málo lidí a neprší), atd. Je třeba si to načíst, a i v jednotlivých zemích se to může lišit..
20 dní není moc, ale dá se toho stihnout určitě dost. Radila bych se zaměřit spíš jen na jednu zemi/ostrov a pořádně si ji projet, než se snažit stihnout co nejvíc, to potom jednak vyjde draho a jednak člověk stráví více času po letištích a autobusech.. Např. my jsme teď na podzim cestovali 6 týdnů po centrálním a severním Sulawesi a strašně jsme si to užili. Na 20 dní doporučuju třeba Filipíny (ne celé, třeba vybrat pár ostrovů:)) nebo Malajsii, to je podle mě ideální doba.
Pro inspiraci můžeš pročíst náš blog: lucikatomik.wordpress.com a nebo starší lucikatomik.bloger.cz
Co se týče útraty, tak my vždycky počítáme cca 1000 Kč pro nás dva na den. Je ale fakt, že se zrovna neomezujeme a v té ceně je i potápění, dárky domů, případné místní letadlové přesuny apod. Takže se to dá každopádně udělat i levněji:)

Dan

Na prvni rozjezd po JV Asii bych doporucoval Thajsko a Malajsii, na cestování jsou to asi nejprijemnejsi zeme. Indonesie, Kambodza i Vietnam uz jsou trochu divocina a 20 dni je celkem malo, nez se rozkoukate 🙂 Ale nemusi to byt pravidlem. Filipiny neznam.
Listopad je myslim prechodnym obdobim mezi monzuny, tak tezko rict, kde by melo byt s jistotou sucho. Pokud jde o Thajsko a Malajsii, letni monzun prichazi od zapadu, zimni od vychodu.
Co se tyce financi…prvni rok v Thajsku, Malajsii a Kambodze nas vysel cca na 28000,- na 40 dni lautr se vsim(letenky, pojisteni, vsechny vydaje na miste i nakupy), a to jsem cestovali jak blazni 🙂 Lonska Indonesie na 32 dni asi na 27000,- (a to jsme celkem provarili za drazsi letenku). Jen podotykam, jsme narocni na zazitky a navstivena mista, ale nejsme narocni na ubytovani a uz vubec nepotrebujeme luxus, vse si zarizujeme sami, taxikare ignorujeme a jezdime mistni dopravou.

Dan
Dan:

Ta kompletni cena je uvedena samozrejme na osobu 🙂
Byt vami, tak bych jen cekal na dobrou akci na letenky, hezky mista se najdou vsude… Jinak ty nejlevnejsi jsou pravidelne do Bangkoku.

Jirka
Dan:

Tos tam žebral? 🙂 Pokud si spočtu že byste dali za letenky a pojištění zhruba 14 000 Kč, zbylo by vám 350 Kč na den. Rozumné ubytování, kde kolem tebe nechrápe deset dalších lidí (tj. ne dormitory), vyjde tak na 150 – 200 Kč. I ta dormitory bude stát tak stovku či více. Nejméně jsem platil asi 40 Kč za čínskou v Dalí a to bylo skutečně dno. Záleží na oblasti. Stovku dáš za jídlo když dlabeš místní (když si rozmazlený jako já, tak o dost více). Místní doprava může vyjít na málo, ale jakmile se přesouváš mezi městy, okamžitě solíš o dost víc. V Thajsku tě vyjde jedno pivo asi na 40 Kč, takže jste tam asi abstinovali. Když ještě započítám cenu různých vstupenek, tak mi to nevychází. Ledatak že byste si odepřeli prakticky všechno a jeli tam jako totální socky.
Co jsem se díval na určité diskuze a vycházelo to i z mé zkušenosti, pokud má ta cesta rozumnou úroveň, dá se počítat tak letenka + 1 000 Kč na den. A to nemluvím o žádném luxusu.

Dan
Jirka:

Ve spolecne dormitory zasadne nechrapeme, casto vychazi i draz, nez zakladni ciste dvouluzkove pokoje. Staci se jen prohrabat v netu a vytipovat si levne ubytovani s dobrymi recenzemi, staci ulice, kde se tyto ubytka koncentruji a na miste se vzdy neco najde. Nic se nevyplati rezervovat dopredu! V Thajsku jsme nejcasteji spali za 60Kc/os./noc, v Malajsii za 120Kc/os./noc, v Indo 70Kc. A znovu podotykam, do neceho spinaveho bychom rozhodne nesli.
Letenku do Asie jsme vzdy sehnali kolem 10tis.(Viden, Budapest, Mnichov, s Qatar a Etihad airways – jedny z nejmodernejsich aerolinek sveta), pojisteni nejlepe vychazelo tusim ze u Generali (kolem 1000,-).
V Thajsku jsme prejizdeli pokud mozno 3.tridou vlaku, ktera vyjde na par korun a casto je temer k nerozeznani od te nasi druhe :), prelety jsme rezervovali s predstihem u AirAsia (zhruba kazdy tyden maji akci na ruzne destinace za par babek).
Mezinarodni kuchyni v Asii opravdu nepotrebujeme. Teple mistni jidlo v Thajsku i Malajsii vyjde od 25Kc, v Indo od 14Kc, vse se ale lisi podle oblasti.
Dennodenne chlastat mistni drahy pivo taky nepotrebujeme, bohate nam stacila Full Moon Party, kterou jsme si uzili dosyta 🙂
Vstupy do pamatek a chramu jsou otazkou priorit. Snazili jsme se vybrat jen to nejlepsi na trase. Napr. Angkor je dost drahy, ale projeli jsme si ho na kole pujcenem za 1 dolar/den. Jsme studenti, ne penzisti 🙂
At si kazdy cestuje, jak chce, ja mu to neberu, ale troufnu si rict, ze jsme toho videli daleko vice, nez spousta „pohodlnych turistu“, kteri za SAE zaplati jednou tolik 🙂

Dan
Jirka:

Souhlasim s tim, co pise Markoff. I kdyz uplne nesouhlasim s jeho cernobilym videnim sveta :), na prvni cestu po SAE je opravdu nejvlidnejsi Malajsie. Malajci pro me byli nejpratelstejsi ze vsech, na podvodnicky, kteri by se nas snazili ojebat, jsme tam takrka nenarazili. Vyjma ministatu je to nejbohatsi stat JV Asie s minimalni kriminalitou. V Malajsii jsme take videli nejkrasnejsi ostrovy a podmorsky zivot – v rijnu byste meli jeste stihnout suche obdobi na ostrovech Perhentian, Redang a Tioman.
Thajsko je levnejsi, chaotictejsi, o dost turistictejsi, zalidnenejsi, ale i pestrejsi – na kazdym rohu tam vidite chramy, mnichy, nejake ty zajimavosti i NP. Oproti tomu pamatky jsou v Malajsii temer na nule, zato priroda je nadherna. Je to na vas, co uprednostnujete.

Dan
Dan:

No a jeste k tomu pocasi – do Malajsie vyrazte spise drive, do Thajska radeji dele (spis listopad, prosinec). Kombinace s Filipinami za 20 dni nema vubec smysl.

Markoff
Dan:

pamiatky su na nule? no neviem, to by som povedal skor o thajsku kde sa jedna dokolecka o ten isty budhisticky chram ktory sa akurat odlisuje mnozstvom zlata event. farbou tehal ak je z ayuthajskej/kmerskej rise

neviem o co je thajsko pestrejsie ako malajzia – malajzia ma nadherne more na vychode, ma realnu dzunglu v taman negara a jej lahsiu verziu s horami a cajovymi plantazami napr. v cameron highlands (nevraviac o bezpocte menej turistickych miest ktore som nenavstivil), pamiatok je plny Georgetown, Melaka a KL kde sa velmi thajsko nechyta s BKK, Chiang Mai, Ayuthaya a Sukhothai na to ze je 2x vacsie, kuchyna je daleko pestrejsia zmiesana malajzijska, indicka a cinska oproti thajskej s troskou cinskej v Thajsku, detto obyvatelstvo v thajsku v zasade homogenne az na hrstku Cinanov narozdiel od multikulturnej Malajzie s mnozstvom Indov, Cinanov a Malajzijcanov a spletou ich nabozenstiev (hindu, moslimovia, krestania, cinski budhisti atd.) a roznymi chramami kdekolvek narozdiel od jednotvarneho thajska a dalo by sa pokracovat, navyse pre kratku navstevu je kompaktnejsia zhustenejsia malajzia vhodnejsia nez roztahane thajsko s pomalou nestabilnou meskajucou prepravou

thajsko tazi z rozmerov, je vacsie tak je tam toho viac proste k videniu, ale ak by sme to preratali na rovnaky pomer velkosti tak od malajzie pestrejsie nebude

tak ci onak maju obe tieto krajiny od roznorodych naozaj pestrych krajin co sa tyka prirody ako anpr. Turecko ci Maroko kde ma clovek hory, plaze, pust, to Thajsko/malajzia su pravdepodobne co sa tyka prirody jednotvarnejsie nez filipiny/indonezia kde maju okrem dzungle a mora navyse aspon aj sopky, ale su to zase tiez daleko vacsie krajiny

kazdopadne by som osobne odporucal pre zaciatocnikov thajsku sa vyhnut a soku z tamojsich podvodnikov a zacat priatelskejsimi krajinami ako Malajzia event. blbuvzdornym vietnamom kde cloveka sice ak nepozna ceny a nezjednava VSADE naozaj svade odrbu bez usmevu ale v konecnom dosledku aj keby clovek tie ceny nezjednaval tak to vyjde stale lacnejsie nez thajsko a je tam blbuvzdornejsie kvoli extremne lacnym tour kde cestovka zariadi vsetko vr. vyzdvihnutia z hotela, len skoda tych kyslych ksichtov vsade

Dan
Markoff:

Thajska kultura se vyvijela tisice let bez zasahu evropskych mocnosti. V dobe, kdy se v Thajsku stavely kamenne chramy a kralovska mesta, v Malajsii zily jen lesni kmeny, ktere nezanechaly zadny odkaz do soucasnosti (proto pamatky na nule). Kolonialni architektura v Melace a George town mi nechava chladnym. Nepotrebuju jezdit pres pul sveta, abych obdivoval evropskou architekturu z 18. a 19.st.
Narodnostni slozeni je v Malasii opravdu pestrejsi, alespon tedy ve velkych mestech. Naprosta vetsina mesit a chramu je vsak moderni, postavena pred par nedavnem. Thajske chramy nejsou rozhodne jen Ayutthaya a Sukhothai, jsou jich tisice, a nejen tech novych barevnych, ale i tech starych kamennych, o kterych bezni dovolenkari nemaji ani poneti.

Thajsko jako jedna z mala zemi na svete nebyla nikdy kolonizovana, coz ma sve vyhody i nevyhody. Pro oko Evropana je autenticka kultura mnohem vetsi exotika. Na druhou stranu – jazyk, pismo a zvyky jsou natolik odlisne, ze s malokym se domluvite anglicky, a naopak tomu, kdo mluvi hodne dobre, je nejlepsi neverit ani slovo 🙂 Ja miluju thajsky vnitrozemi. Je tam neskutecne levno a na podvodnicky jsem tam takrka nenarazili. Na nejznamejsich thajskych ostrovech je situace jina. Otazkou je, proc do tech komercnich oblasti nekdo jezdi, kdyz tu komerci vlastne nesnasi? :)) Dnes si kazdy muze na netu najit informace, ktere potrebuje, a muze si tak vybrat ostrov dle sveho gusta. I v Thajsku jsou takove, kam turisti nejezdi ve velkem a kde tim padem i mistni k vam budou mit mnohem vrelejsi pristup. Chce to jen hledat…

Dan
Markoff:

Thajsko je bezesporu rozmanitejsi zeme. Staci se jen podivat na google earth… vetsinu Malajsie pokryva dzungle. Netvrdim, ze to je spatne, ale spousta oblasti je tak turistum nedostupna a jeste ceka na sve objeveni. O dost pestrejsi je i vyskova clenitost. Jedinecne krasove hory a skaly davaji thajske krajine jedinecny raz. Stovky nadhernych vodopadu, ktere byste v Malajsii hledali marne. Rozmanitejsi jsou v Th. i NP, kazdy je uplne jiny. Byt je pro me Malajsie nejoblibenejsi zemi SAE, v Thajsku toho za 20 dni opravdu uvidite vice.
Markoff pise casto nesmysly… Do bezvizoveho styku se bohate vejdete (po priletu 30 dni). S dopravou v Thajsku jsme nemeli problem. Naopak jednou v Malajsii pri poruse autobusu jsme nabrali zpozdeni 7 hodin, ale to se muze stat vsude. V Thajsku je sit verejne dopravy daleko hustejsi. Bombovych utoku v Thajsku bych se taky nebal, boucha to jen v jiznich muslimskych provinciich (vyjimecne v Bk) a utoky nejsou zamereny proti cizincum. Jeste neznamena, ze kdyz nekoho v Thajsku par lidi nastvalo, ze jsou vsichni lide zly a cela zeme spatna 🙂

Markoff
Dan:

mas iny nazor ktory ti nikto neberie aj ked pises casto nezmysly (aby som ta parafrazoval), ale asi ti uslo ze sa tu bavime o ludoch co idu do SEA prvykrat, kde ti mozem garantovat ze u tych tvojich prijemnych thajcov skoncia opakovane ojebani o vacsiu ci mensiu sumu, co by sa im v malajzii stalo velmi nepravdepodobne, naopak na kopci miest by si pokecali s priatelskymi indami a moslimami (cinania mi nejako zvlast priatelski neprisli), obzvlast v mesitach, co mozu v thajsku zabudnut

v georgetown ti uniklo ze taka polovica mesta je typicka cinska stvrt s malymi ulickami s nizkymi domami a historicke kolonialne centrum tvori zanedbatelnu malu cast mesta, ale evidentne su cinske tradicne ulice kde chodia natacat historicke filmy aj samotni cinania (!) nedostatocne exoticke oproti zaplave bordelov a 7-11 a cudzincom o ktorych clovek zakopava kazde 3 metre v thajsku. melaka je naozaj mixom portugalskej, holandskej a cinskej architektury, takze tie prve dve mozu europanovi prist menej zaujimave, ale o comsi asi svedci ze je to cele UNESCO heritage a zaroven turistami najnavstevovanejsie mesto v Malajzii

este si zabudol napisat ze si vo velkej casti chramov thajci vypytaju od navstevnika poplatok za to ze sa pozrie na ich uzasne nabozenske miesto co v malajzii coby civilizovanej krajine narozdiel od thajska hrozi tazko a ak sa baviem o tych tvojich vnutrozemskych neturistickych chramoch tak chodit tam je asi obdobne ako chodit po obycajnych kostoloch po dedinach v cesku, coby asi navstevnikovi neprislo ktovieako zaujimave. viem ze maju thajci tie svoje chramy v kazdom meste, ale cloveku ich staci vidiet par aby sa ich prejedol, uplne rovnako by tomu bolo aj u malajzisjkych mesit

thajsko mozno nebolo nikdy oficialne kolonizovane, za to ale prehybali chrbty pod kdekym ci uz japoncami, amikmi, cinanmi alebo inymi ako je ich typicka povaha, nasadit falosny usmev a prehnut chrbat, hlavne nepovedat svoj skutocny nazor, ak take cosi vobec maju pri ich zalostnom vzdelani (oproti malajzijcanom)

ked som cestoval tak som si radsej pokecal s domacim prijemnym clovekom nez obdivoval dalsi 100x ten isty thajsky chram bez moznosti pokecu s lokalnym obyvatelstvom kedze napriek desiatkam rokov nevedia anglicky ani N, co vystihuje asi najlepsie ich postoj k cudzincom (ignoracia ak nejde o prachy) a tomu nakolko si ich vazia, ale v zasade mam pre to pochopenie pri tych zaplavach sexturistov a mladych ozranov, to by cloveka asi presla chut chciet hladat ihlu v kope sena v podobe normalnych turistov ako clovek skor stretne v malajzii

co uvidim v thajsku ine na google earth netusim, hory maju v oboch krajinach, dzunglu taktiez, more a ostrovy rovnako, ryzove polia taktiez, takze mi unika co v thajsku maju co v malajzii nie, suhlasit mozem nanajvys s tymi par krasovymi skalami u krabi ktore vsak strci do vrecka okolie Vang Vieng ci Yangshuo, halong bay je porovnatelne o nicom, nevraviac ze krasove skaly moze nakoniec clovek vidiet aj na slovensku ci v cesku aby z nich bol nadseny zrovna v thajsku

s dopravou v thajsku nie je naozaj problem pokial mas casu a casu a casu, pokial niekto chce fungujucu dopravu s cestovnymi poriadkami a milion moznostami odporucam skor malajziu s tonami busovych spolocnosti ktore prepravia cloveka odkialkolvek kamkolvek za dobre ceny luxusnymi busmi alebo lacne aerolinky, v thajsku clovek zabije cely den cestovanim.

dva bombove utoky si v poslednych tyzdnoch vyziadali 60 zranenych priamo v bangkoku takze odporucat bangkok ako uzasnu destinaciu ked sa v bangkoku protestuje chce hodne velku zaslepenost

v thajsku som bol x-krat a stravil tam mesiace, stale by som sa tam nemal problem vratit na dovolenku lebo viem kam ist a na co si u falosnych thajcov davat pozor, to vsak neznamena ze budem slepy voci faktom a budem obzvlast niekomu kto ide prvykrat odporucat thajsko ked viem ze malajzia je daleko vhodnejsia

viac uz nereagujem, nechavam ti posledne slovo, tak si to uzi…

Dan
Markoff:

Proc vsechno musis hnat do takovych extremu? :)) Vubec neni potreba se hadat, diskutujeme o cestovani, ne o politice. Jen mi prijde hloupe takto generalizovat svet do cernobilych barev. Vzdyt na vetsine vecech se shodneme, ty casto mi vkladas „do ust“ veci, ktere jsem netvrdil a vnucujes toto cernobile videni i vsem ostatnim.
Ja uz se nebudu porad dokolecka opakovat, snad bych jen dodal, ze i v Malasii se posledni roky stupnuje napeti. Nedavno bouchaly bomby na Penangu, do statu Sabah se vubec nedoporucuje jezdit, proti ozbrojenym radikalum tam vlada pred nedavnem musela nasidit armadu a letectvo…To by clovek potom moch jen sedet doma na zadku a nesmel jezdit nikam, ani na Filipiny, ani do Barmy, ani na Bali, ani do Spanelska…

Teri

Děkuju Vám :-)jde vidět, že každý si tam najde to své místo a každý cestuje jinak, takže i my utratíme jinou částku. Každopádně takto zhruba mi to stačí. Jak píšeš Dane ani my nepotřebujem žádný luxus. Počasí to chce pořádně prostudovat, ale právě ten říjen/listopad píšou, že v thajsku končí deště tak snad by to mohlo vyjít.Ted‘ akorát vyřešit dilema kde přesně a co vidět. Vypadá to na thajsko, ale moc bych si přála to skloubit i s filipínama..

Markoff

Thajsko by som ako prve neodporucal, prilis vela podvodnikov, sexturistov, ochlastov, kratky bezvizovy rezim, v kuse same protesty so zablokovanym Bangkokom a obcasne vybuchujucimi bombami, ako prvu cestu chodte radsej do daleko privetivejsej Malajzie kde vsetko klape ako hodinky, busy daleko viac dodrziavaju cestovne poriadky, ludia hovoria vsade anglicky, priroda je zadarmo ci velmi lacna a nepytaju za nu peniaze ako v Thajsku, nie su tam prevraty a nepokoje, kuchyna je velmi roznoroda, clovek moze skusit indicku i cinsku lacno, no a hlavne absolutna vacsina ludi su prijemni a uprimni ktori nepodvadzaju narozdiel od falosnych thajskych usmievajucich sa zlodejov

na nejaky itinerar ktory sa da este mierne roztiahnut na ten vas pobyt mozete pouzit moju posl. navstevu z 2013 tu a pridat k tomu trebars singapur:
http://markoff.biz/pivot/archive.php?c=Malajzia

vseobecne k juhovychodnej azii tu:
azia.markoff.biz

casovo by som volil skor november a zaciatok decembra, aspon v thajsku je oktober este dost uprsany, bohuzial vsak koncom roka nemozete v malajzii dat jej nadherne vychodne pobrezie takze ak by vam to neponahlalo tak skor tak april/maj/jun aby ste mohli dat vychodne pobrezie na kupacku, zapadne az take vynimocne nie je co sa tyka kvality vody/mora

Filipiny su asi druha najoblubenejsia krajina v SEA pre mna, ale neviem ci by som ju odporucal pre prvu navstevu, kazdopadne za 20 dni rozhoden viac ako jednu krajinu dat nemozete, aj na jednu krajinu to nie je extra vela casu

Markoff

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: