Ahoj lidi, chtel jsem se zeptat, zda mate nekdo zkusenosti s cestovanim po techto dvou zemich (iran, pakistan)?? Zajimalo by me predevsim, zda neni nejak nebezpecne jet uplne sam a hlavne jak to tam vypada s volnym stanovanim?? Jestli s tim nejsou zadne problemy.
Dekuju moc za prispevky.
Martin
Iran je velmi bezpečný, i pro samotného cestovatele.
Pakistan je něco jiného – hodně záleží na tom, kam tam jedeš a co tam budeš dělat.
Stanování – v Iranu v horach OK, ale jinde si těžko představit, že bys stanoval. V Pakistanu mimo hory stanování nepředstavitelné, na horách prakticky jen vysoko nad vesnicemi (které bývají do 3000m). Lepší je postavit si stan u někoho na zahradě, dohodnout se s ním – taky je to mnohem bezpečnější. Před pár lety zavraždili v Pákistánu dva volně stanující Čechy – postavili si stan pod mostem v nepříliš pohostinné oblasti vedle vesnice. Nemoudré a zbytečné. Ve vesnici by stanovali možná zadarmo, nebo za 100 kč, hotýlek by tam měli za 150 KČ (nebo i míň).
Proč chceš stanovat? Kvůli úspoře peněz?
Puvodne jsem myslel kvuli uspore penez, ale pokud bych vsude nasel ubytovani za takto nizkou cenu, tak bych stan nepouzil (maximalne jak pises u nekoho na zahrade).
Mista, ktera chci navstivit jeste vybrana nemam, ted spis zjistuji informace, zda tuto cestu podniknout.
Mam knihu hedvabna stezka od tebe, na kterou se po zkouskach vrhnu, takze z ni asi budu brat predevsim inspiraci k navstivenym mistum + tady na webu.
Cesta bude ciste turisticka, takze prohlednout zajimava mista a poznat vubec zivot mistnich lidi jak jen to pujde.
V Pakistanu najdes ubytko 3 az 4 dolary, v Iranu za 6- 7, ve vice turistickch mistech je to za dormitory, jinak za normalni pokoj. Trasa z Iranu do Lahore je relativne bezpecna, kazdopadne se urcite vyplati byt v pozoru…
David G.: Jak ses dozvedel o tech dvou zabitych cesich? Vis to jiste? Me by hrozne zajimalo jak se to potom resi, kdyz nekoho v horach zabijou povstalci nebo kdo vlastne… vysetrovani? Jak?
Michal
Bylo to v oblasti Ghizar,…v roce 2001 to byl docela ostre sledovany pripad, bohuzel to skoncilo spatne. Mrtvi byli oloupeni, ale prvotni motiv se neprokazal, zda doslo k nejake konfrontaci a tak. Asi se to resi pres mistni ambasadu CR, zalezi velmi na okolnostech. Neslo o „povstalce“, v tu dobu tam zadni nebyli, bylo to dokonce pred 9/11.
Já bych se teda někam do Kvéty nehrnul…i když šance na bezproblémový průjezd je třeba 90%. Těch 10% by ve mně silně hlodalo.
Je to tak, jak píše Martin T. Pokud vím, tak ti dva Češi si postavili stan pod mostem, kousek od vesnice, v oblasti, která je známá jako problematičtější. Policie pak zatkla hlídače mostu, u kterého našla stan (údajně).
Do Pákistánu bych klidně jel znovu, ale člověk si tam musí dávat pozor a přemýšlet, co dělá a kde je. Není to výlet na Kokořín.
davide,když pomineme bomby, tak je trasa z indie přes lahore, multan, qwettu a taftan bezpečná, je to tak?
Neřekl bych, že je přímo „bezpečná“.
Samozřejmě nejspíš se nic nestane, ale rizika tam jsou. Mimo velká města na této trase se trajdat moc nedoporučuje kvůli banditismu. Navíc tam probíhají občasné vojenské operace. Těch bomb taky není tak málo. Cizinců je tam už minimum – pokud by se nějaký extrémista na ně zaměřoval, má velmi málo terčů na výběr.
Každý si to riziko musí zvážit sám, jestli mu to za to stojí, jaké má zkušenosti, kam tam pojede a na jak dlouho.
ok.díky za informace.
Jeste jsem se chtel zeptat. Predpokladam ze nejake visa karty tam budou k nicemu nebo se pletu?? A take zda je funkcni hranicni prechod azerbajdzan – iran??
Ahoj, mam zkusenost jen z Iranu, kartu jsme nemeli a byla by nam obecne k nicemu. nicmene v jednom kramku s koberci nam rikali, ze u nich kartou platit jde, ze to tahaji pres Katar – protoze vetsina turistu asi nema tisic dolaru v kapse na luxusnejsi koberec. Takze jako nouzove reseni.. za provizi by urcite vysli vstric:-)
otázka je nakolik by to bylo bezpečné…
Zdarec, chtěl bych se zeptat na to stanování v Iránu, není to bezpečný? Jezdím autem a to dycky někde v polu zastavíme a u auta kempujem, v Sýrii třeba problém nebyl.. Teď nevim co si o tom mám myslet…
Karty v Iranu opravdu budou k nicemu, v Pakistanu ale nejaky ten bankomat je + se da obcas kartou platit, ale pochopitelne jen v drazsich zarizenich.
Stanovani v Iranu: je bezpečné. Když člověk jede autem, je to i prakticky možné. Když ale jezdí místní dopravou, zabralo by mu spoustu času najít nějaké opuštěné místo (kromě horských oblastí) a nebýt středem pozornosti okolí, což je někdy na obtíž. Levné ubytování je všude dostupné, kvůli úspoře je stan zbytečný. Hodí se leda na nějaké větší trekování anebo když člověk jede autem jako tarquin.
ad úmrtí čechů, našli se skoro všechny věci, včetně peněz a těch dvou mrtvol, vše je dost nejasný, ale snad vesničany popudilo, že ta holka se tam prošla jenom v „ramínkách“ a ta nahota je pro ně urážka a asi je dost popudila, vrahové byli dopadeni ale asi ne odsouzeni, i když seděli v lochu, ještě v 2004, když jsem mluvil s naší tehdejší ambasadorkou v Isalamabadu, tak měla problem s transportem těl do čr,ještě byli v místní márnici. Je mi líto madých životů, zvláště, když to byli lezci, ale na druhé straně je potřeba mít jistý penzum informací,když tam jedeš a třeba spoléhat pouze na toto forum.
Ahoj, ta holčina – Gábinka – byla moje kamarádka, je pohřbená na Čeladné. Její přítel Petr se nikdy nenašel, co vím. Udělali hloupost, která je bohužel stála život, že stanovali blízko vesnice a mostu, kde je hodně lidí mohlo vidět a zvlášť, když v těchto oblastech je dobré být pod něčí ochranou – bavit se s někým místním, s kým je člověk vidět, minimalizuje tím riziko, že se mu něco stane. V Pákistánu jsem byla několikrát o pár let potom, pohybovala jsem se tam i sama a měla jsem paradoxně ty nejlepší zkušenosti. Člověk musí respektovat jejich pravidla, která s evropskými nemají co do činění. I když je třeba ale respektuje, tak bohužel může narazit na vraha. Přeji všem krásné cesty, ze kterých se vrátíte zpátky.
Ještě k penězům : nedoporučuju do Pakistanu cestovní šeky American Express. Zmíněná firma sice v Pakistanu vesele působí, ale z nepochopitelného důvodu tam přestala obchodovat se svými šeky. Ty je ochotná měnit pouze jediná banka za dosti nevýhodných podmínek přes svou londýnskou pobočku. Celá transakce by měla trvat 3 týdny :-)) Mám pocit, že se tady o tom moc neví…
Odkdy to je takle?
Ještě v červenci jsem v Quettě směnil Amex cestovní šek, komise byla jenom sto rupek.
Michal
Vážně? No tak to bych teda nerad šířil fámy. Každopádně v 2005 úplně bez problémů a tuším i bez komise v Amex pobočce v Lahore. Loni v únoru tamtéž (pobočka Amexu se mezitím přestěhovala z Mallu do budovy PIA) absolutně bez šance. Něco ve stylu : sire promiňte, ale svoje šeky nebereme, teď děláme jenom travell business…Následně jsem pobíhal po všech možnejch bankách, jediná nabídka zněla 3 týdny a tučná provize a nutnost založit si u banky účet. Tak jestli ty z******ý amíci zase začali svoje šeky v Pákistánu měnit, tak jedině dobře…
Obeti nasili se muzete snadno stat i v daleko civilizovanejsich zemich. Casto to je o stesti. Nebyt ve spatnou dobu na spatnem miste, ale hlavne minimalizovat toto riziko dobrym odhadem situace, chovanim a krome hor nikde volne netaborit. Za tech par korun za levne ubytko v techto koncinach to nestoji. Vyhnete se tak nejlepe pripadnym problemum. Nenechavat vsak ani na zamcenych pokojich nic cenneho.
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.