Na přelomu června a července 2010 jsme společně s ženou navštívili Keňu , nejdříve jsme se rozhodovali ,že bychom navštívili i Tanzanii (viz. můj dotaz zde na HS) , ale zvítězila Keňa.
Nejrychlejší a nejlevnější letenku jsme našli u Turkish Airlanes za cca 15000 Kč z Prahy do Nairobi s přestupem v Istanbulu , pro někoho by mohl být nepříjemný přílet do Nairobi kolem 02:00 ranní , ale nebyl žádný problém přečkat do svítání v příletové hale, nikdo Vás zde neotravuje a v klidu si zde můžete vyměnit peníze .U imigračního úředníka se platí vstupní vízum 25 usd, kartička na vízum se vyplňuje v letadle. Po rozednění berem taxi (officialní 1500 Ksh , černý 1000 Ksh ) do centra na River road area přesněji do baťužkářského hotýlku New Kenya Lodge (double 1000 Ksh),ale večer byl problém s vodou. Hlavní důvod proč jsme tento hotel navštívili je , že organizují nejlevnější safari zájezdy po celé Keni a Tanzanii a to za cenu 110 usd/den (v ceně doprava,vstupy,ubytování,strava), ( http://www.nksafari.com/Home.html ), je třeba počítat se spropitným pro řidiče a kuchaře cca 10 usd/osoba/4 dny + vzít si vodu na celé dny pobytu na safari. Jede se v malé dodávce s odklápěcí střechou pro 8 lidí ,ale nás jelo do Masai Mara 4 ale do Nakuru už jsme jeli 2 . Důležité nezapomeňte si na safari vzít s sebou dalekohled a to pro každého. Dále jsme pokračovali již bez ck a to k jezeru Naivasha ,kde jsme se ubytovali v campu Fisherman´s camp (http://www.fishermanscampkenya.com/index.htm ),bohužel nemáme svůj stan tak si zde půjčujeme staré klasické áčko+matrace+deky (cca 1500 Ksh/den /oba) když budete mít vše své (500 Ksh/za místo pro stan), je zde i restaurace,ale velmi drahá.Pujčují zde i horská kola (špatný stav) za 500 Ksh/den , jsou dobré k návštěvě N.P. Hells Gate (vstup 25usd) a na projíždku podél jezera (doporučuji dojet až do klasické africké vesničky Kongoni k jezeru Oloiden a zde hned za vesnicí sejít k jezeru ,uvidíte zde hroší rodinku + plameňáky + kormoráni + ženy a děti zde perou prádlo (nejedná se o N.P.) .
Přesun do Nairobi jedeme matatu od campu do města Naivasha 50Ksh/os. .Naivasha – Nairobi 150Ksh/os ,rychlý a naprosto bezpečný . Nairobi spíme na hotelu Nawas přímo naproti New Kenya Lodge ( 1000 Ksh single + snídaně pro jednoho ).
Přesun k pobřeží ,letěli jsme na souostroví Lamu s leteckou společností (http://www.fly540.com/fly540.html ) letenku jsme si vyřídili po netu už doma ,(160 usd/os.).z letiště lodí pro místní za 100 Ksh do města Lamu spali jsme na hotýlku Nyumagereza house naproti levému hornímu rohu marketu blízko pevnosti ,( http://nyumagerezahotel.blogspot.com/ ) je to klasický kamenný svahilský dům , asi nejlepší a a autentické ubytování na naší cestě (double 1500 Ksh). Lamu = paráda + klid + nejsou zde žádná auta + historie + bezpečno + islám.
Přesun busem Lamu – Malindi 600 Ksh/os. (asi 6 hod.).matatu Malindi –Watamu 70 Ksh/os. (asi 1 hod.), několik dní ztrávíme ve vesnici Watamu je zde mořský N.P. ,ale pro rozbouřené moře se nedá šnorchlovat ,vlny se tříští přímo o korálové útesy (každý červen/ec je moře rozbouřené). Poblíž Watamu jsou ruiny starého svahilského města Gedi uprostřed pralesa, ve Watamu spíme na hotýlku Tikki guest house (1100 Ksh/double).
Přesun matatu Watamu – Mombasa 300Ksh (asi 2 hod.)
Mombasa je historické multikulturní město ,stará čtvrť stojí za to ,spali jsme na Barachach guest house na ulici Digo road (1100 Ksh/double)
Přesun Mombasa – Nairobi
Letadlo několikrát denně , letěli jsme opět s fly540 ,cca 85 usd ,výhodou bylo to ,že jsme večer přiletěli do Nairobi přímo na mezinárodní letiště a dál jsme po půlnoci již odlétali zpět domů.
Vlak jede 3 týdně na noc kolem 50 usd ,má často zpoždění ,ale prý stojí zato bohužel jsme nejeli .
Bus kolem 25 usd jezdí přes den i noc
KENYA = po návratu domů jsem byl hodně rozčarován z naprosté chudoby v jaké většina populace žije , africký chaos, davy lidí ve velkých městech ,ale teď se již tak všechno usadilo a při vzpomínce na Keňu se mě zvedne nálada , jel bych hned zpět ,úžasná příroda,jiná kultura ,historie ,pohoda,
Co mě v Keni hodně štvalo byli hlavně na pobřeží naháněči a tzv. beachboys – neustále Vás otravují ať jedete s nimi na šnorchlování ,do restaurace ,hotelu apod. 2x nás dostali a to i před restaurací pro místní ,kde si nás odchytli hned před vchodem aniž by jsme tušili , že nejsou majitelé restaurace ,objednali jsme si u nich ,jídlo nám i přinesli a mezitím se s námi bavili že je vše ok , že nám zařídí tohle a tamto a my jsme jim i zaplatili ,ale jak jsme zjistili další den tak to bylo aspoň 3x víc než by to stálo bez nich , na ně opravdu POZOR !!!
Před cestou doporučuji navštívit http://www.kompas.estranky.cz/clanky/clanky—afrika Nejlepší stránky o cestování po jihovýchodní africe ,které jsem v češtině našel . V angličtině je dobré forum lonely planet na http://www.lonelyplanet.com/thorntree/forum.jspa?forumID=9&keywordid=26 ,dá se tam najit hodně aktuálních informací.
Na cestě jsme používali průvodce Rough Guides – Keňa v češtině
Kurz v červnu 2010 : 1usd – cca 80 Ksh
1 kč – cca 4 Ksh
Štastnou cestu snad Vám to někomu pomohlo přeje Honza
Díky za paradní info ,poprosil bych ostatní zda nemají nějaké zkušenosti se západní kenou oblast kolem viktorina jezera , Kisumu , sopka Elgon apod. nejlépe v tomto stylu
to je super popis,díky.kdy je nejlepší doba na návštěvu Keni?my bychom chtěli jet na podzim
My sme boli tiez na prelome jun/jul. Klima bola velmi dobra, zvierat sme videli neurekom. Navstivili sme Masai Maru, Lake Nakuru a Amboseli. Po safari sme sa presunuli do Mombasy a Lamu.Na Lamu(ostovoch) ja osobne odporucam Shelu, ovela kludnejsie miesto ako hlavne mesto Lamu. Byvali sme v novom hoteli Msafini a kedze bol iba zaciatok jula, turistov tam nebolo vobec. Na toto si dajte pozor. Pokial by ste prisli do Lamu v juni, este stale mozu trvat dazde a vsetko je v podstate pozatvarane. My sme dorazili 1. jula a nikde nikoho, avsak ubytovanie v Lamu sa nam zdalo vzhladom na pomer kvalita/cena zbytocne predrazene a nic moc.. Nevraviac o ulickach plnych hov…po somaroch, ktore ked pokvapkal dazd, tak neskutocne zapachali. Preto sme zvolili Shelu. Ubytko stalo 1000Ksh vratane ranajok. Msafini je neskutocny hotel, velmi vkusne zariadeny (ziadny western styl), vyborna kuchna a nevraviac, ze my sme mali izbu na uplne vrchnom poschodi a k tomu obrovsku terasu cez cele poschodie!!
A este jedno upozornenie – voda je tam po obdobi dazdov uplne zakalena a kupanie nic moc, pretoze je tam velmi silny priliv + vlny. Prenajom lode na den je vsak velmi lacny, takze odporucam! Upecu Vam skvele ryby, ktore predtym nachytate:-)
a este jeden dodatok: pocas pobytu sme „stretli“ asi tak tri komare. Bolo to uplne v pohode, nebrali sme animalarika. Boli sme vsak vyzbrojeni moskytierami a repelentom s DEET (mali sme aj spec. DEET sprej na oblecenie).
Ako je to v ine casti roka, to neviem.
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru