Ahoj, chtěl bych se zeptat na aktuální ceny v Iránu. Je zde více takových vláken, takže mám přibližnou představu. Nicméně bych potřeboval vědět, na kolik zhruba přijde jeden den (ubytování, jídlo + přejezdy), pokud možno nízkonákladově. Budu rád za každou reakci a připomínku.
Ahoj,
vratili jsme se minuly tyden, takze aspon trosku aktualni info mam. Ubytovani je nejlevnejsi couchsurfing 🙂 V celem iranu je pomerne siroka komunita lidi, kteri te radi ubytuji zdarma. Pokud bys chtel hotel, tak se da sehnat slusne (hlavne ciste) bydleni od cca 5 dolaru na osobu a noc…
Jidlo je obecne pomerne levne – ruzne bagety, hamburgery a tak stoji v prepoctu kolem 20-30 korun. Ja ti treba rad kupoval salotkovy jogurt s chlebem = vecere za cca 15 korun.
Prejezdy – uplne super je prejizdet autobusem VIP – luxusni busy s obcerstvenim, klimatizaci i napojema v cene, siroke sedacky a spousta mista na nohy a 7 hodin jizdy Shiraz-Esfahan te vyjde na v prepoctu cca 80 CZK. Pokud bys spechal, tak se da letadlem, letenka pres pul Iranu za 60 dolaru.
Kdybys mel nejake podrobnejsi dotazy, klidne pis 🙂
Poznamka na zaver – blizi se volby 13.cervna a po minulych volbach to bylo nekolik mesicu hodne rizikovy a tusim, ze ani cizince do zeme nepousteli, i vzhledem k pocasi bych doporucil cestu spis treba v rijnu….
Super, přesně tohle jsem potřeboval vědět :). Dík moc. Jak jste řešili víza? V Teheránu na letišti nebo před odjezdem, měli jste zvací dopis nebo rezervaci hotelu na první noc v Teheránu?
Viza jsme resili „on arrival“ na letisti – procedura trvala cca hodinu, poplatek 60EUR/osoba, meli jsme zarizenou rezervaci hotelu (pres Iran Travelling Agency, ale asi budou i jine cesty). Rezervaci chteli videt, takze doporucuju.
Nazdar Tome,
Právě jsme se vrátili z Iránu a vidím tady nové vlákno, tak jsem sepsal hrubý seznam nákladů. Doufám, že to pomůže při plánování případné cesty. Omlouvám se, jestli je to poněkud chaotické, ale psal jsem to po paměti.
Všechny ceny uvádím v Riálech, přičemž za jedno euro jsme dostali na Ferdosi st v Teheránu 45 550 riálů.
VÍZA
Jestliže letíte, tak neřešte ref. number a podobné věci. Vše jde bez problémů na letišti za 60€. Jak psal PaV, MUSÍTE mít potvrzenou hotelovou rezervaci (!!!), kterou oni můžou ověřit.
UBYTOVÁNÍ
Ceny jsou za pokoj s koupelnou (twin/double) a noc.
Teherán
Hotel Mashhad – 300 000
Velmi basic hotel bez koupelny na pokoji. Byli ale schopni potvrdit emailem rezervaci, což bylo to nejdůležitější kvůli VÍZU.
Shiraz
Anvari hotel – 400 000
Nijak nevybočující standard levných hotelů, snad jen hlučnější klimatizace je mínus.
Yazd
Kohan traditional hotel – 550 000
Nádherné, klidné bydlení ve starém městě. Z pokoje vycházíte na dvůr s fontánou a vzrostlými stromy kde je taky posezení.
Esfahan
Naqsh Hotel – 805 000
Sa’adi hotel – 570 000
Rozdíl mezi oběma hotely veškerý žádný, jen v ceně. Sa’adi má ovšem naprosto šílenou klimatizaci, kvůli které jsem se dvě noci pořádně nevyspal.
POZOR s ubytováním v Esfahánu!!! Booknuli jsme Sa’adi hotel přes telefon s tím, že tam budem v 11 večer. Autobus měl zpoždění, kvůli nesmyslným kontrolám na dálnici. Když jsme dojeli asi v 1 ráno na hotel, tak nás poslali do… s tím, že náš pokoj prodali. Všechny hotely v okolí byly plné, naštěstí v Naqsh měli volný double.
Kashan
Noghli traditional hotel – 1 100 000
Podobný jako Kohan hotel v Yazdu, jen 2xdražší:-/
DOPRAVA
Ceny jsou za jízdenku/letenku pro jednu osobu
Minibus z letiště na Azadi sq 40 000.
Ceny lístků na metro v Teheránu si bohužel nepamatuju, ale myslím, že to bylo kolem 2 000 za single. Kdyžtak mě někdo opravte. Jinak metro vřele doporučuji, protože je moderní a dostanete se všude. Akorát trošku psycho, hlavně s báglama ve špičce. Párům doporučuji dodržovat dělení na mužské a dámské vagóny. Nikdo vám sice nic neřekne, ale pro partnerku je to rozhodně pohodlnější „mezi holkama“.
Letenka Teherán – Shiraz s Mahan Air 1 260 000
Bus Shiraz – Yazd 135 000
Bus Yazd – Esfahan 125 000
Bus Esfahan – Kashan 60 000
Bus Kashan – Qom 40 000
Taxi Qom – Letiště Teherán (IKA) 350 000
Chcete-li jet z Qomu do Teheránu busem, doporučuji nechat se vysadit za kousek ZA (!) kruháčem směrem na Teherán, o kterém píšou v LP. Na samotném kruháku jsou dost agresivní taxikáři a jejich nahaněči, kteří vám budou tvrdit, že do Teheránu jedině taxikem. A přitom vidíte mračna busů, co jedou na Teherán.
Taxík po městě do 100 000 kdy v noci je to o něco dražší.
Empirickým pozorováním jsem došel k závěru, že jedete-li taxíkem značky Peykan jsou ceny o něco nižší. Snad možná kvůli komfortu, já osobně ale preferuji Peykan kvůli místu na zadních sedadlech, kdy se tam jeden vejde pohodlěji, než do modernějších aut.
VSTUPNÉ – standardně do 150 000 za osobu. „Velké“ památky (Persepolis, nebo větší paláce) spíš 150 000,-
VÝLETY
Shiraz – Persepolis, Pasagardae 1 000 000
Tour – Yazd, Kharanaq, Chaq-Chaq, Maybod
1 500 000
Pro úplnost připojuji kontakt na super průvodce Brentina
+98 913 454 0354
Br*******@ya***.com
Dělá i celodenní tour po Yazdu, nebo výlety do pouště a má dobrou angličtinu. Jestliže jedete z Yazdu do Esfahanu, tak to s ním můžete vzít přes Na’ain až do Isfahanu jako tour a je schopen pomoct i s vízama do Iránu přijíždíte-li po zemi.
JÍDLO/PITÍ
Samozřejmě záleží, kde jíte, kebab na ulici můžete mít za 75 000 a nebo v lepším podniku za 250 000.
1,5 litr vody koupíte do 10 000, ale na většině veřejných míst jsou fontánky s pitnou vodou, takže můžete plynule doplňovat PETky. Džus na ulici se pohybuje mezi 15 000 – 20 000. Nealko pivo, jiné nekoupíte:-), stojí kolem 20 000 za třetinku v plechu, nejlépe se osvědčila značka Bavaria.
Čaj pro dva s cukrátky a vodní dýmkou pořídíte za 150 000 (Esfahan u bazaru) nebo taky za 400 000 v lepším podniku v Teheránu.
VAROVÁNÍ pro kofeinově závislé, kterým nestačí nescafe!!!
Už to tady někdo probíral v jiné diskusi, já jen potvrzuji. Irán není Střední Východ, kde koupíte kafe na každém rohu. Těm co stačí turek doporučuji vlastní hrnek a dostatečnou zásobu Jihlavanky v batohu:-). Pak už si jen dojdete v hotelu k samovaru s horkou vodou a je po problému. Na latté, či presso rovnou zapomeňte. Kromě Teheránu a Esfahánu, kde se ceny pohybovali kolem 40 000 za šálek, jsme na tyto „vynálezy“ nikde nenarazili. Zas až tak usilovně jsme nepátrali, takže kdyžtak ostatní můžou přidat tipy.
To je asi tak vše na co jsem si dokázal vspomenout.
Alex
Doplnim mozna jeste par postrehu:
Kashan – doporucuju hotel Eshad guest house – kousicek od centra, krasne prostredi (podobne jako popisoval Alex v Yazdu), cena za 3-luzkovy pokoj v prizemi(utulna „jeskyne“) za 800 000 na noc….
– v Kashanu maji jako atrakci historicke „kolonialni“ domy, vstupne je od 75000 az po cca 150000 ale figl – az skoro na konci ulice vlevo je Ameriha Historical House – ten se ted opravuje, ale je tam videt celkem podobne veci jako v ostatnich a vstupne je jen 10 000! (vyplati se:-))
Taxiky po mestech typu Esfahan, Kashan nebo Shiraz jsme se po chvilce smlouvani dostali kolem 50 000.
Pokud chcete zkusit neco jineho nez velka mesta, doporucuju mestecko Na’in (2 hodiny busem od Esfahanu) – krasne stare mesto, stary vodni mlyn….doporucim i pruvodce: http://www.naeinsun.ir/ – Mahmood, umi skvele anglicky, da se domluvit po telefonu, pomuze i s ubytovanim a dalsimi vecmi, sympaticky chlapik 🙂
A jeste obecna poznamka: Skoro vsude se da smlouvat 🙂 V taxiku, v hotelu, na trzisti….dokonce i cenu vstupenek se nam obcas darilo smlouvat 🙂 Vetsinou se takhle da dostat cena 10-30% dolu…iranci jsou na to zvykli. A iranec ani nemusi umet anglicky ani vy persky… 🙂
Mam jednu nabidku – mam doma iranskou SIM kartu s nejakym drobnym kreditem – pro volani do hotelu, psani sms domu a tak (velmi levne ceny, jeste mi zbyvaji i data zdarma). Jsem v Brne, kdyz tak se ozvete 🙂
Super, díky za veškeré info! Iránská simka by se mi možná hodila. Později se možná ozvu, až přijedu do Brna 🙂
Hodně se dá taky ušetřit když nebudete bydlet v hotelu ale u lidí. Vždycky vás někdo pozve, uvaří, postará se o vás… Oni by pak chtěli na oplátku někdy přespat u vás, ale dejte jim falešnou adresu a je to.
no to je docela osklivy pristup klasickeho Cecha..
Milas anoncoval nějaký dnešní výlev bulvárně-pornografického žurnalisty Breziny na tomto vláknu. Dokonce se i řadilo v posledních diskusích téměř nahoru.
Co zde Brezinovi po upozornění Milase censoři museli smáznout?
Rád bych si to uložil do Archivu Brezinova zdejšího parazitování na neštěstí Hančí & Tončí, aby byl co nejvíce kompletní na připravovanou širokou medializaci…
něco o zmrdech podobně jako v diskuzi z dneška ráno pod článkem H+T. Oba příspěvky byly pod fakePaV a oba stály za h…nic jako vždycky
Diky:-)
Pro vsechny slusne diskutujici (tedy s vyjimkou tech dvou vyse): zasadne vzdy pouzivam sve cele jmeno a prijmeni (za ktere se na rozdil od tech anonymu nestydim) a zasadne nepouzivam vulgarni vyrazy. Diskuse ma byt vecna, slusna a ferova, i kdyz to PaV, Milas a dalsi nektera dalsi individua odmitaji respektovat. Takze o mne proste lzou, nemam duvod se za nekoho „prevlekat“. Vic se tu vyjadrovat a reagovat na lhare nebudu – odmitam se nechat zatahnout do jejich vulgarni „flame war“.
to už jsem tu od Breziny četl mockrát, že nebude reagovat a ….. zase se neposlechnul
Vraťme se raději do Íránu. Kdo chce informace ať mi sem napíše, tu zemi znám v Česku asi nejlíp.
Nee: Írán zlý = šátek na hlavě:-)
OK: Pákistán dobrý = skvělý lidi a barvy:-)
S Mgr. et Mgr. et 50% Mgr. Ivanem jsme radili i Hančí & Tančí = a užívají si díky nám už 4 měsíce ZDARMA muslimskou „pohostinnost“!
Máte někdo zkušenosti s tím, že oficiální kurz IRR/EUR se liší od faktického kurzu? Např. Alex psal, že vyměnil v květnu v kurzu 1EUR = 45 000 IRR. Přitom oficiální kurz byl okolo 16 000. http://www.xe.com/currencycharts/?from=EUR&to=IRR&view=1Y
Díky
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.