USA

Campování v Californii – červenec

Mirka

Ahoj,
jedeme se ségrou na přelomu července a srpna do USA a většinu července (21 dnů) bychom rády strávily v Californii, kde bychom chtěly navštívit místa jako Yosemite NP, (Sequoia NP), Death Valley, Grand Canyon apod.
Plánujeme si v San Franciscu půjčit auto a pak udělat takovýto okruh a nakonec se vrátit přes LA a po pobřeží zpět do San Francisca. Budeme mít stan.
Víme, že si musíme rezervovat camping site a proto bych se ráda zeptala, jestli nemáte nějaké tipy na campování v blízkosti těchto míst, které by třeba nebyly tak drahé, jak nabízí na netu (např. 40 USD/night) a přeplněné. Nebo pokud víte o nějaké jiné, levnější alternativě, budeme také rády.
Spát v autě u cesty se prý nesmí. Nemáte s tím někdo zkušenost?
Děkuji,
Mirka

Zkušenosti čtenářů

Mirka

Našla jsem ještě tuto stránku, která by mi mohla pomoci. Máte někdo zkušenosti s rezervací přes tyto stránky?
Děkuji,
Mirka

Libor

Ahoj, nevím, kde jsi vzala těch 40 USD, ale jestli se nemusíte každý den sprchovat teplou vodou a jde vám hlavně o přírodu, budete spát nejspíš v kempech v NP, kde to stojí kolem 20 USD za místo pro více lidí (třeba se i domluvte s jinou posádkou auta na sdílení 1 místa při příjezdu). Jsou kempy za 5 USD na osobu (třeba Camp 4 v hlavním Yosemitském údolí, který jediný nelze rezervovat, ale čeká se ráno na uvolněná místa, vodopády tam už v červenci neočekávejte) nebo zdarma jako Wildrose v Death Valley – ten bych doporučil rozhodně před Furnace Creek kvůli přijatelnějším teplotám, pokud to časově vyjde, protože ve FC je v červenci noční minimum v průměru 31°C (a maximum 46,5°C, což jsem já zažil už v květnu). Další kemp zdarma (z důvodu mírné odlehlosti) je třeba Lava Point v NP Zion. Cesta tam trochu zdrží, ale bude tam podstatně méně lidí než v hlavním kempu, který by mohl být odpoledne plný.
Určitě nespěte u cesty v NP, ale v National Forests (které bývají nedaleko) je to legální. Sám jsem tam několikrát spal, třeba u boční cesty kousek od hlavní silnice. V klasických kempech bych spát nedoporučoval, protože budou asi plné velkých obytňáků (třeba i 3-nápravové autobusy) s puštěnou klimatizací. Sprchu si tam za poplatek můžete dát cestou.
Web jsi sem nedala, ale podívej se na web NP:
http://www.nps.gov/seki/planyourvisit/campgrounds.htm
http://www.nps.gov/yose/planyourvisit/camp4.htm
http://www.nps.gov/deva/planyourvisit/camping.htm

Mirka
Libor:

Ahoj,
díky moc za rady, odkazy…
Nevím, jak se stalo, že se tam ten odkaz nevložil, ale zde je odkaz na ty levné, nebo free campy v Californii:
http://freecampsites.net/#!California&query=region

A tady jsem našla ty campy za 40 USD např. v Yosemitech:
http://koa.com/
http://www.gocampingamerica.com/
http://www.reserveamerica.com/

Jinak, co se týká nočních vysokých teplot, tak to nám nedělá problém. Indii i Čínu v létě bez klimatizace mám za sebou a dalo se to 🙂 30-40°C v noci je OK.

Ještě jednou díky moc.

Libor
Mirka:

Tam jste si na ty vysoké teploty zvykly, ale do Death Valley přijedete z hor.

bibina

Cau, pokud nebudete spat v campu, ale jen tak v parkach jako Yosemite apod, Pozor na medvedy!!!! V campu jsou zelezne bedny na jidlo.

Jana

Ahojky, víte někdo, jak je to s tím spaním na západě USA mimo kempy ve vlastním autě, popř. stanu mimo území národních parků? Je to legální? Někde jsem četla, že velmi často přijedou policajti a zaženou tě do kempu, takže spaní mimo kempy není prakticky možné. Je to pravda? A co když jsou kempy plné?
Ještě mám dotaz ohledně nákupu jídla. Bývá v okolí nejnavštěvovanějších NP možnost koupit si jídlo (a pokud ano, jsou ceny přemrštěné?) nebo je třeba se předem zásobit? A co pitná voda? Je v okolí NP nebo je třeba používat tablety apod.? Poslední dotaz: někde jsem slyšela, že je v USA jiné napětí, takže je potřeba si koupit kromě redukce zásuvky i transformátor. Je to tak? Máte někdo typ jaký a kde se dá sehnat? Díky moc

Libor
Jana:

Ahoj, už jsem to psal víckrát, ale zopakuju: v National Forests, které často sousedí s NP můžeš přespat v autě i třeba ve stanu vedle auta někde u vedlejší cesty. Někdy jsem takto přespal i na nějakém odlehlém parkovišti nebo u vedlejší cesty mezi parky (většinou ve stanu, další park byl daleko nebo kemp plný). Ve městě bych to nedělal už z důvodu bezpečnosti. Když budeš chtít přespat v NP a kemp bude plný, můžeš se skusit k někomu do kempovacího místa po domluvě přidat ve stanu, ale při check-in se zapisuje auto, takže jedině bez auta, které necháš na parkovišti a pak i s tím může být menší problém (stačilo vysvětlit). Jinak musíš odjet na přespání mimo park, což většinou není příliš daleko.
Jídlem jsem se zásobil v supermarketech ve městech, třeba v Page. Je to tam jinak řídce osídlené, ale třeba na McDonaldy a podobné za stejné ceny jako jinde jsem také cestou mezi parky narazil. V malém obchůdku nebo u benzínky je jídlo výrazně dražší všude na světě.
Pitnou vodu jsem si načerpal v kempech do zásoby nebo třeba u benzínky či v rychlém občerstvení zdarma. Tablety jsem neměl. V Arizoně a Utahu se na vodu z potoků stejně nemůžeš spoléhat.
Moje nabíječka funguje na různé napětí, takže jsem transformátor nepotřeboval.

Libor
Libor:

Jen upřesnění: V malém obchůdku nebo u benzínky je jídlo výrazně dražší než v supermatketu všude ve vyspělých zemích (v rozvojových je to jiné, často naopak).

Mirka
Libor:

Ahoj,
ještě jednou děkuji za info ohledně spaní v National Forests. Jen bych se chtěla k tomuto zeptat ohledně medvědů. Předpokládám, že se v NF také vyskytují. Dá se někde u NP, nebo NF půjčit bear conteiner (který bychom případně odnesli dál od auta), nebo jsou bear boxy i v NFs na určitých místech? Díky.

Libor
Mirka:

V kufru sedanu (většina osobních aut v USA) by jídlo před medvědy mělo být v bezpečí včetně samotného auta. To byste si ten bear container/canister museli koupit, spíše dva nebo tři. V hlavním Yosemitském údolí se v autech jídlo nechávat nemá, ale to asi proto, že tam jsou medvědi zkušenější v tom, kde najít dobré jídlo. Jinde to snad bylo O.K. nechávat v autě. Na posledním parkovišti v Kings Canyonu psali, že jsou okolo medvědi a nemá se nechávat v autě nepořádek, protože z toho oni poznají, že tam může být jídlo a samozřejmě ho i cítí, takže toto je pak motivuje ještě více. Jednoho jsem asi o kilometr dál potkal tak 6 m od cesty, ale žral jen nějaký hmyz pod kůrou spadlých stromů. Strávil jsem s ním asi 15 minut, většinou tak 10 m od něj. V NF jsem hlouběji nebyl, takže nevím, jestli tam někde boxy jsou.

Mirka
Libor:

Díky moc. Doufám, že se ty bear-conteinery dají koupit i někde přímo v NP. Viděla jsem fotku, kdy medvěd sedí v autě. Dostal se tam právě proto, že cítil jídlo. Asi to pro ně nebude až tak složité, dostat se dovnitř 🙂

Libor
Mirka
Libor:

No, kdyby to bylo 5 dolarů za týden, bylo by to fajn, ale ty další ceny nejsou moc fajn 🙂 Ale pokud nám jiná možnost nezbude, bear-conteiner si půjčíme. Díky za odkaz.

Milan

Píše se: „Kempování v Kalifornii“

Vím, že se to hodí více do „Bazaru“, ale nemáte, prosím, někdo aktuální mapy national forests v Californii s vyznačenými campy? Případně aktuální autoatlas, kde by taky byly vyznačené?
Díky.

Libor

Proč potřebuješ kempy v NF? Tam se dá spát kdekoliv.

Mirka
Libor:

Jo, jo, to je mi jasné. Jen jsem slyšela, že někde jsou v NFs přímo i kempy (zdarma), kde by snad mohly být bearboxy. Nevím, jestli je to pravda, ale chtěla jsem vědět, jestli něco takového opravdu existuje a jestli jsou k tomu mapy.
Díky.

Libor
Mirka:

Nejlepší bude hledat na jejich webu:
http://www.fs.fed.us/maps/

Mirka
Libor:

Díky moc za odkaz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: