Thajsko, Barma, Kambodža, Laos a Vietnam

Barma v srpnu?

Jana

Ahoj vsem,
na prelomu cervence/srpna se s pritelem chysteme na tri tydny do pevninske Malajsie, hlavne za prirodou. Vzhledem k cenam letenek bychom pak radi preleteli a jeli jeate do jedne zeme. Zvazovali jsme Barmu, Laos a Kambodzu, nakonec nam jako nejlepsi moznost prisla Barma (s tim ze poletime do Mandalaje a pak klasicky turisticky okruh – Bagan, Kalaw, Pindaya, Pyiin o Lwin a jezero Inle – cca 16 dni).
Moje otazka je ale na pocasi. Jak.moc v Barme takto na konci srpna prsi v danych oblastech? Je mi jasne ze na jihu to bude horsi. Pripadne je nektera z nami zvazovanych zemi vyrazne priznivejsi co se tyce pocasi?
 
Diky moc, Jana

Zkušenosti čtenářů

Libor

Ahoj, výborný nápad. Myslíš teda přidat ke 3 týdnům v Malajsii ještě navíc Barmu? Předloni v červenci až do začátku srpna jsem byl v Malajsii, kde je to optimální čas z hlediska počasí jak na pevninu (snad kromě Langkawi) tak na Sarawak (na přírodu bych doporučil NP Mulu, pokud by nevadily nějaké lety navíc). Jen na známých ostrovech bude znát hlavní sezóna, ale tam jsem byl v dubnu (v červenci na ostrově Kapas moc lidí nebylo, ale na šnorchlování a scenérie jsou Perhentiany a Tioman lepší, takže Kapas bych doporučil spíš jako přídavek než náhradu). Původní přírody moc v pevninské Malajsii nezbylo (ani na Borneu), ale kromě Cameron Highlands asi plně postačí NP Taman Negara a ostrovy (v Taman Negara jsem nebyl, ale v hlavní sezóně to bude asi chtít jít na 2-denní túru, abyste se vzdálili množství lidí v okrajových částech).
V Barmě jsem byl od 11.8.2017 na 3 týdny a počasí vyšlo (dokonce i v Yangonu modrá obloha, ale dost horko, deštík bych skoro uvítal, pršelo až při odjezdu, ale obvykle tam prší dost). V hlavní sezóně bych na turistická místa ani jet nechtěl kvůli množství turistů a zaplněnému levnějšímu ubytování (to je v Barmě dražší než jinde v regionu). Nějaký spíš kratší déšť v horách byl, ale plány mi to nenarušilo. Jen jsem nechtěl jít trek z Kalaw kvůli asi blátivějším cestám, ale lidi ho chodili. Okolí Kalaw jsem si prošel bez průvodce dle maps.me. Výlet do Pindaya Caves minivanem s dalšími lidmi, který zorganizoval hostel, byl super.
Když už budete v Pyin Oo Lwin (až tak mě nezaujal a pozor na psy v chrámovém komplexu), hlavní atrakce v oblasti je jet pak vlakem do Hsipaw přes Goteik viaduct. V Hsipaw jsem šel sám mezi políčky k vodopádu. Na Inle jsem raději nejel turistickou lodí (lidi si na to stěžují, chce to domluvit si přesně itinerář), ale jel na kole (zdarma v hostelu) podél východního břehu s návštěvou chrámu s vyhlídkou a restaurace na kůlech, kam se jde po dlouhé lávce. Další den i podél východního břehu na chrámy. Prý tam v červenci dost pršelo, ale srpen byl už hezký. Jiný rok to může být naopak.
Oblast u Mandalay a Baganu je celoročně poměrně suchá:
https://en.wikipedia.org/wiki/Mandalay#Climate
Rozvodňuje se tam Iravádí, což bylo docela zajímavé. Ubytoval jsem se v Nyaung U asi 100 metrů od řeky dle mapy. Řeka se ale od druhého dne objevila asi 20 nebo 30 metrů od hotýlku a pomaloučku se přibližovala tak na 10 metrů za pár dnů. Na hlavní silnici směrem, kam jsem nepotřeboval chodit, bylo asi až půl metru a aspoň nebyl provoz. Na pagody se muselo jezdit jinou silnicí dál od řeky. I okolí mostu U-Bein v Mandalay bylo místy lehce zatopené, ale příjezdová silnice suchá.
Laos a Kambodžu bych v srpnu nedoporučoval. Laos je ideální v listopadu (nebo později, ale na severu v horách už pak bude trochu chladněji).

Libor
Libor:

Oprava k Inle. Další den podél západního břehu.

Jana
Libor:

Ano, mysleli jsme si tak na měscí a deset dní dohromady (necelé tři týdny Malajsie, necelé tři Barma). Děkuji za mnoho cenných rad, bohužel na Borneo asi nepojedeme, budeme se prozatím držet pevninské Malajsie.
Vaší zprávou o Barmě jste mě potěšil. Jen mám ještě jeden dotaz, jak je to v Barmě v deštivějším období s komáry? V tropech už jsem byla a vždy mi stačila běžná ochrana ve formě repelentů a moskytiér. Dá se to i období dešťů takto zvládat, nebo je riziko komářího bodnutí (a tím pádem i řady nemocí) vyšší?
Děkuji.

Libor

Na dengue a v některých oblastech i jiné komáry přenosné nemoci je třeba si dávat pozor kdekoliv v tropech a nejen v období dešťů, i když tzv. outbreak nemoci bývá častější v období dešťů. Dobré je zjistit si předem z anglicky psaných webů, jestli v dané oblasti není outbreak, a pokud ano, používat repelent opravdu důkladně (prý v Praze na letišti loni začali vyhazovat i repelenty s mechanickým rozprašovačem z příručních zavazadel, ale v Malajsii se snad dá sehnat kvalitní).
Já jsem tam téměř žádné komáry neviděl a repelent používám v tropech jen občas. Hlavně je riziková varianta dengue DHF:
https://www.mmtimes.com/news/dengue-deaths-cases-rise-myanmar.html
http://www.xinhuanet.com/english/2019-08/14/c_138308717.htm
https://www.thestar.com.my/news/nation/2019/12/01/number-of-dengue-cases-set-to-hit-all-time-high

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: