Thajsko, Barma, Kambodža, Laos a Vietnam

Barma nebo Vietnam + Thajsko

Tomáš

Ahoj všem, chtěl bych se zeptat na názor zkušenějších cestovatelů, i když je mi jasné, že finální rozhodnutí je ně mě. Máme koupené letenky do BKK, a původním plánem bylo pokračovat do Barmy. Koukám však, a to nejen tady, že nynější situace tam není až tak friendly, hlavně je to tam drahý. Někdo tu psal o ubytování až 100 dolarů na noc + extrémně drahá doprava. To je z mého pohledu dosti problém, protože pro 2 bude náš rozpočet tak 2000 dolarů na 5 týdnů…Takže se nabízí otázka, zda nesměřovat své kroky spíše na druhou stranu, konkrétně Laos nebo Vietnam a eventuelně projet i Thajsko. Já osobně jsem v JV asii ještě nebyl, ale hlavně chci vidět nějaké přírodní krásy, ve smyslu NP, užít si šnorchlování a hlavně si dát pohodu, třeba i občasně se spacákem bez návalů ostatních návštěvníků. To chce samozřejmě každý, každopádně co jsem zatím orientačně koukal, jeví se jižní Vietnam jako Con Dao celkem parádně…Díky za připomínky, Tomáš

Zkušenosti čtenářů

Palo

Tomas, viem, ktoru diskusiu mas na mysli, tiez som na to cumel s prekvapenim. Ale uvedom si, ze ludia tam pisali, ze leteli na juzne ostrovy mimo klasicky barmsky okruh. To je vzdy drahe – vlada si da zaplatit za to, ze tam turistov pusti a ze nemaju moc na vyber, co sa tyka ubytovania a dopravy. Ale ta centralna cast Barmy (Yangoon, Inle Lake, Bagan, Mandalay, Hsipaw a pod.), tak to zvladnes v pohode za 15 000 za osobu na 28 dni, co dostanes viza.
Ak sa po Barme pohybujes miestnou dopravou a jes u miestnych ludi + byvas v malych hoteloch, tak su ceny uplne inde. Ver mi, bol som v Barme 2 krat. Najlepsia krajina JV Azie. Myslim tym, co sa tyka autenticity, az dojemne zlatych ludi a toho, ze pamiatky ani nie su pamiatky, lebo su proste vsade okolo teba.
Naproti tomu Vietnam je betonova socialisticka dzungla s minimom historickych pamiatok, takmer ziadnou zachovalou prirodou (dzungla, plaze, nieco…?) a hlavne s mega-protivnymi obyvatelmi.

S prihliadnutim na to, ze idete do JV Azie prvy krat, mate pohodovych 5 tyzdnov casu a kralovsky rozpocet 1000 USD na osobu ti odporucam kombinaciu:

juzne Thajsko na plaze, snorchlovanie, relax, ostrovy (napriklad morsky narodny park Tarutao)
plus
Barmu, alebo Laos na spoznanie trochu chudobnejsieho, ale zato autentickeho vnutrozemia Azie (kopce, dzungla, jaskyne, chramy, lokalni ludia v krojoch).

Tomáš

Ahoj, díky za reakci. Jak píšeš, Barmě většina lidí jede základní okruh, především taky proto, že je moc jinam nepustí. Otázkou je, zda právě toto není ten největší průser, protože všichni jedou to samý, takže z toho musí plynout hlava na hlavě. My měli původně plán se dost k Mergujskému souostroví s tím, že tam nebude ještě moc lidí, protože je relativně těžší se tam dostat, ale jak koukám, tak tam to ve finále bude největší provar. Nechci aby to vyznělo, že to jen haním, jen jsem zrovna v takové pochmurnější náladě, taky i díky tomu, že jsem si včera pouštěl nějaké dokumenty z bushmannfilms o Thajsku a Barmě. A konkrétně Thajsko mě dost vyděsilo, asi jsem měl představu o tomto koutě světa příliš zidealizovanou..

Palo

Neviem, ake filmy si videl, ani ake mas predstavy o JV Azii, ale je to proste turisticka oblast a necakaj, ze budes prvy, co to tam objavi. Ale nakoniec to bude aj tak uplne ine, nez si predstavujes. Vsade sa daju najst zabudnute miesta, kde budes sam bleda tvar – Farang. Casto hned vo vedlajsej dedine, alebo na vedlajsom ostrove, hned vedla miesta kam jazdi hafo turistov, lebo je to „must see“ v LP. A to aj v turisticky preflaklom Thajsku, ktore je ale napriek tomu stale paradne a exoticke. Len treba cestovat s otvorenou myslou. Ver, ze hovorim z osobnej skusenosti. Ak mas depku uz teraz, tak Vietnam je presne to miesto, kde sa ti este prehlby. Predali dusu za biznis.

Do Barmy jazdi najmenej turistov vramci JV Azie a ver, ze hlava na hlave ani nahodou nehrozi. Su dni, ked bieleho cloveka neuvidis. Nie su to rozhodne ziadne davy, dost ludi odradi ten opruz z vizom a s tym, ze sa tam nedaju prekrocit hranice po zemi. Takisto relativne nepohodlie a pomalost cestovania na mieste a chudoba krajiny.

Do momentalne nepristupnych oblasti Barmy (alebo pristupnych iba s povolenim) sa pojdem urcite raz pozriet. Len si pockam, az ked sa uvolni rezim a bude sa tam moct clovek dostat individualne po vlastnej ose. Jedine tak to bude za rozumnu cenu. Nebudem podporovat vladu chunty, ktora ma na to monopol a za moje krvave peniaze potom drvi vlastne obyvatelstvo. Ked cestujes v minivanoch s miestnymi, jes u babky na stanku a byvas u miestnych a nie vo vladnych rezortoch, tak davas peniaze obycajnym ludom. Ver, ze to potrebuju, lebo su chudobni jak kostolne mysi.

Ale nemusis jazdi do Barmy, chapem, ze to nie je pre kazdeho. Ak chces vidiet opustene ostrovy v Andamanskom mori bez turistov, kludne sa chod pozriet na thajsko-malajske pomedzie do NP Tarutao. Konkretne na ostrovy Ko Tarutao a Ko Adang. Je to tam paradne a prazdne. A v severnom Laose si zase uzijes horsku krajinu, hustu zelen a horske kmene. 3 tyzdne na Laos/Barmu a 2 tyzdne na thajske ostrovy v Andamanskom mori.

A uz len pribeh na zaver:
Tuto zimu bola v Barme kamoska, co roky jazdi JV Aziu ako turisticka sprievodkyna, takze to tam fakt dobre pozna, vratane prirody a aj povahy miestnych obyvatelov. Klienti jej odleteli z Thajska a ona mala cas ist sukromne a sama do Barmy. Mala obavy, pytala sa, ci to stoji za to. Presvedcili sme ju, ze ano. Ked sa vratila, tak hovorila, ze to bolo po x rokoch to najlepsie, co zazila a pri odjazde plakala.

Zuza
Palo:

Moc hezky napsané….a pravdivě

Suchosh
Palo:

Sorry, nesouhlasím s tebou v tom, co píšeš o Vietnamu. Vietnam jak ho popisuješ je maximálně po cestě Hanoj-Saigon a to ještě jen v těch nejprofláklejších místech. Severní Vietnam je naprosto jinej než celej zbytek, myšleno na sever a západ od Hanoje. Fantastická příroda, hory, jeskyně, vodopády, horské menšiny, milí a pohostinní lidé, téměř žádní turisté…. A mimo jiné, boží pláže na opuštěných ostrovech ve Vietnamu taky najdeš…jen je to chce si najít a nebejt jen ve velkých městech co jsou v průvodcích.

Milan

Palo, Vietnam neni jen betonova soc.džungle. Zkorumpovaná džungle ale možná jo. Pravděpodobně si se zdržoval jen ve městě a nebo v hotelovym komplexu, tam moc krásy (až na výjimky) toho moc není. Projel jsem velkou část severního Vietnamu a tam teda moc betonu nebylo. Naopak tam byly fantastický hory, příroda, etnické menšiny, vesnice, trochu dobrodružství, chutná kuchyně a nízké ceny. A někde nemožnost se domluvit anglicky. Ano na turistických místech je to byznys a někdy i nepříjemní obchodníci, to je ale všude v Asii na velkých znamých místech, Vietnam není výjimkou. Pokud to někdo neztrpí tak at na ty místa nejezdí. Na severu krom Hanoje, Ha Long a Sapy jsou zbývající místa turisty hodně málo navštěvovaná, někde prakticky vůbec a autenticita těch míst je velká. Hodně lidí jede tenhle „trojuhelník“ Hanoj-Sapa-Ha Long, jenže na severu  je dalších X míst a provincií, která stojí rozhodně za to vidět. Však mrkni na můj web http://www.severni-vietnam.cz a na fotkách toho betonu fakt moc neuvidíš.

Zdeněk

Zdravím z Vietnamu.  Souhlasím s Milanem. Jde o to ale jak kdo cestuje. Já třeba už skoro tři týdny neviděl cizince. Jeskyně do kterých se musím  nejprve prosekat džunglí, Horké prameny ve vesnici , minority, skály, jezera. Na motorku neznám lepší zemi. Letos jsem vyzkoušel i cestování se stanem do hor. Ze zemí Indočíny je to navíc země relativně jednoduchá na  cestování. Pokud ale chcete skutečně poznat Vietnam, jednoznačně znát vietnamsky, anglicky neznají a bez komunikace se nikdo nic nedozví. http://www.vietnamista.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: