Thajsko, Barma, Kambodža, Laos a Vietnam

Barma – informace

Pavel

Zdarvim,

Jestli tu je nekdo, kdo se z Barmy v posledni dobe vratil, postele mi telefonni kontakt na e-mail. Mel bych nekolik dotazu. Diky

Zkušenosti čtenářů

Ahoj taky me to zajímá

Martin

JJ kazdopadne tak trochu bych se chtel podivat. Leden – Unor

Lucka

Ahoj,
já jsem také zvědavá, jedu v prosinci.
Možná, kdyby se tu někdo našel, kdo by s náma zašel na pivo a my z něj vytáhli všechny rozumy:-)

Lucka z Prahy.

Pepe
Lucka:

Ahoj,
byl jsem v Barmě za posledních 8 let 5x, naposledy letos únor-březen, takže nějaké info bych snad měl. Pokud máte někdo zájem tak na jcphoto(zavináč)seznam.cz
Pepe

Honza Skvor
Lucka:

Nazdar Lucko,v březnu letíme(4) na 14dní do Barmy,okolí Mandalaye.Chceme si půjčit auto či motorky a objet okolí.Do Indočíny se vracím po osmé a tak jsme docela zvyklí,ale Barma byla zavřená takže poprvé.Takže pár dotazů.Jaké jsou silnice a cesty.Jak těžko se shání laciné přespání a jaké jsou aktuální ceny? A podobně. Díky Honza

Matěj K.
Honza Skvor:

Vratil jsem se pred tydnem.

Ceny za ubytovani uplne prestrelene. V Mandalay hotely ale nabizeli celkem rozumny pomer cena vykon. V Yangonu a zejmena v Baganu to bylo horsi. Je pravda ale ze jsme nehledali to nejlevnejsi a pohybovali se v midrange 60-100USD za noc. Jinak jidlo v restauracich vesmes do 5USD vcetne piti. Taxiky levny v Yangonu, v Mandalay drazsi.

Doprava v Barme je nejhorsi co jsem v Indocine videl (Thajsko, Kambo, Malajsie, Sri Lanka). Celkove je infrastruktura naprosto katastrofalni i v ramci asijskych meritek. Silnice vesmes nejsou znacene jinak nez v mistnim jazyce. Existuje sice uz i dalnice v okoli mandalay, ale je zoufale prazdna. Plati se tam mitne, coz je asi pro mistni moc. Jinak po dalnici se da jet max 80-85kmh. V Barme se asi stavi silnice bez zakladu protoze jsou vsude extreme hrbolate a rozvlnene. Mandalay Bagan jsme jeli busem. Silnice ma vyasfaltovany pouze jeden jizdni pruh 🙂 150 km se jezdi 5-6 hodin, coz napovi o stavu cest.
Auto bez ridice podle me ani neni mozne si pro cizince pujcit. Motorky bych neriskoval, vzhledem k nedostupnosti zdravotni pece, cech si navic ze sveho mobilu nezavola.
Auto s ridicem na kratsi vylety se dalo v Mandalay sehnat okolo 30-40 USD na den. Pokud ale chcete jet dale, treba delsi okruh na 4 dny, tak nam v hotelu nabizeli za 90 USD na den. Je to dano predne faktem, ze dovozove automobily jsou drahy i v ramci nasich meritek, taxikari se pak nedaji moc usmlouvat.

Obecne bych ale zvazil jestli skutecne objizdet Mandalay. Prislo mi to z navstivenych mist jako nejnudnejsi, kde staci max. jeden den + jeden den na okoli (Sagaing, U Bein bridge, Mingun, Inwa). Objeli jsme to s taxikem. Yangon a Bagan byly mnohem lepsi nez Mandalay. Zejmena pak jizda vlakem Yangon Mandalaj byl nejvetsi zazitek.

Matěj
Matěj K.:

Jo a jeste jsem nedodal. Vsechny co ceny lonely planet edice 2011, byly cca o tretinu az polovinu vyssi.

Pavla

Ahoj, prave jsme v Barme stravili krasnych 28 dni a radi se s vami podelime o aktualni info.
Viza jsme si vyridili v Bangkoku – dopo podali a odpo dostali celkem za cca 750 kc/os. S airasia jsme leteli z Bnk do Mandalay a cestovani jsme zakoncili v Yangonu.
Penize – je tu spoustu bank a dolary meni v kurzu cca 960 K/1Usd. I kdyz se meni v bance, porad si dolarovky prohlizi a nesmi byt ani naznak prehybu. Mozna je nejlepsi vybirat penize v bankomatech, sice za poplatek 100 kc, ale bez problemu a nemusite si porad hlidat dolary… Kyaty berou vsude. Bydleli jsme levne, jedli vetsinou s mistnima a denni rozpocet jsme meli cca 40-50 usd/den/2os.
Bydleni-kvalita bydleni je mizerna, pokud chcete bydlet levne a to se v nasem pripade pohybovalo od 14 do 22 usd za dvouluzak, nekde s koupelnou a snidani, nekde bez.
Zdravi-antimalarika nebyly v nasi dobe vubec treba. Jinak jsme jedli vse a kdekoli a nebyl zadny problem. Balena voda je vsude.
Cestovani-mistnim na cestovani penize nezbyvaji, takze spoju moc nejezdi. Turisti
plati jine ceny a ty odpovidaji cenam u nas. POZOR ve vlaku z Hsipaw do Mandalay v tunelu u viaduktu Gotkeik nam ukradli batoh! V Barme neuveritelne, ale stalo se.
Vstupy-jsou vyssi nez uvadi nas LP a jiz se jim vyhnout neda. Mandalay palac 10 usd-nedoporucujeme! Bagan 15, Inle lake 10, Swedagon pagoda 8.
DOPORUCUJEME rozhodne Bagan a treky po vesnicich. My jsme dali 2 noci na treku v Hsipaw. Tady se urcite ubytujte u Mr. Charlese. Dalsi trek taky na 2 noci jsme sli z Kalaw do Inle lake. Tady doporucujeme pruvodce jonnyho z Golden Kalaw Inn. Ale ubytujte se jinde-to byla hruza.
Co nas zklamalo byly autobusove zajezdy plne duchodcu ubytovanych v drahych resortech – i to je uz v Barme mozne.
Za to nas nadchli mistni lide. Jsou fakt perfektni. Uz ted se nam po nich styska.
Cestu do Thajska jsme absolvovali busem pres prechod Mae Sot. Uredne to bylo ok, ale cesta peklo.
Uzijte si to, nam se moc libilo.
Zdravi Pavla a Ales

Michal
Pavla:

Díky za super postřehy. Máme v lednu podobnou představu cesty a tak bych se chtěl zeptat, jestli jste z Mandalaye jeli rovnou do Baganu, popřípadě, jak jste se do Baganu dostali. Pak by mě ještě zajímalo kde jste v Baganu složili hlavy? Díky moc Michal

Pavla

Ahoj,z Mandalay do Baganu jsme jeli busem (11000ky za osobu )da se jet i lodi,ale ta co jede denne stoji 45$ a ta co stoji asi 10-25$(cenu jsme presne nedozvedeli)tak jede jenom nekdy a kdy nam taky nikdo spolehlive nerek(Barma:-)sami uvidite)jo a ta jedee do Baganu od 5.00-24.00 takze prijemny cas na shaneni ubytka.Tech 45$ se nam zdalo moc a jeli jsme lodi po rece uz do Mingunu tak jsme si reku uz troch uzili:-).V Baganu jsme bydlely v Guest haose Cherry za 14 $za pokoj bylo to cisty a docela pekny,bez koupelny a bez snidane,je to na Y krizovatce asi 5 min z autobusaku smerem od Old Baganu.Jeste jednou upozornujeme na ty bankomaty urcite jsou lepsi nez hotovy $ jsou vsude a fungovali nam vsechny karty a s tema dolarama je ukrutnej „voser“.Tak zdravime a uz se teste bylo to super !!

Roman

Na základě mezivládní dohody s Thajským Královstvím je možné od 28.8.2013 využívat tyto pozemní přechody Barma-Thajsko :
1) Tachilek-Maisai
2) Myawaddy-Mesok
3) Htee Kee-Phunaron
4) Kawthoung-Ranong
Podmínkou je platný pas a vízum Myanmar (Embassy Berlín nebo Bangkok ) .
Další možné vstupy /výstupy do/ze země jsou letiště Nay Pyi Taw, Yangon a Mandalay .

Markoff
Roman:

prosim zdroj, inak je to len dalsia totalna dezinformacia o hranicnych priechodoch ktore funguju roky a kde sa realne do krajiny vstupit neda, da sa nechat pas na hranici a pobudnut par hodin a spravit si nakupy ci visa run ale neda sa cestovat nikde z hranice do vnutrozemia, pokial viem tak u barmy stale plati ze na normalne cestovanie po krajine plati jedine letecky vstup

Michal

Ahoj, děkuju Pavle za dodatečné informace. Chtěl bych se ještě zeptat, jestli nemá někdo náhodou zkušenost s jízdou na slonovi z Barmy, našli jsme několik Elephant campů, ale na webovkách nabízejí celé programy a ceny jsou minimálně 2500Kč. Hledáme možnost setkání se se slony, vyfocení a na pár minut i svezení. Dá se narazit na slony i u soukromníků, třeba v okolí Kalaw a tak? Díky. Michal

Markoff
burtie:

dakujem za informacie, podla chalana v komentaroch vyzera ze sa naozaj da prekrocit hanica u thajskeho Mae Sot a pokracovat po zemi az do Yangoon, co meni celu situaciu, aj ked u inych priechodov ma byt stale cestovanie dalej do vnutrozemia nemozne napr. u Ranong sa ma da dalej pokracovat len letecky, ale neskumal som vsetky moznosti, kazdopadne ma tesi ze sa do barmy da realne vstupit a cestovat do vnutrozemia min. z mae sot aj bez predrazenej letenky

Petr
Markoff:

My máme vyzkoušen Tachilek z října. Do Barmy se dá nakouknout i bez víza (tuším, že na 14 dní, ale jistý si nejsem), ale pas musíte nechat na hranicích u Barmánců a pohybovat se pouze ve vymezené oblasti (bohužel nevím, jak velké). Dostanete „vízum“ (papír s fotkou) a za to zaplatíte 500 Bahtů na osobu. Když se budete vracet, odevzdáte „vízum“ a dostanete pas zpět.

Zbyněk

Aktuální info z Bkk:
Ofic. stránky barmské ambasády v Bkk http://www.myanmarembassybkk.com
Snadno dosažitelná MHD – u BTS stanice Surasak. Víza – vstup za rohem z vedlejší ulice.
Počítejte s nepříjemným prostředím a dlouhým čekáním. Není A/C, špinavé záchody. Ale děvčata za okýnky jsou ochotná a mluví anglicky.
Požadavky – 1 vyplněný formulář (doporučuji stáhnout z Webu a OBOUSTRANNĚ vytisknout), na místě pro něj musíte k okýnku
2x barevné foto
kopie pasu (jen stránka s fotkou, stačí ČB)
Foto a kopie pořídíte i v copy shopu v té samé vedlejší ulici.
Standardní víza se přijímají Po-Pá 9 – 12.
Výdej 15:30 – 16:30.
Cena – do druhého dne (podáno dopo, vyzvednuto odpo) 1035 THB.
Vyzvednuto další den (vždy odpoledne) 810 THB.
Expres visa 1260 THB, pokud se prokážete letenkou, že standardní vízum nestihnete.
Pak je možné podání dopo a vyzvednutí tentýž den odpo, nebo podání i odpo a vyzvednutí další den.
Je nutné nejprve do fronty na zkontrolování údajů – tam dostanete číslo. Pak čekáte, až se číslo objeví na tabuli. Pak teprve odevzdáte papíry a zaplatíte.
Dostanete potvrzení, kde je uvedené i číslo okýnka, kde bude ve stanovený den vízum čekat.
Mé čekací doby – podání 70 minut, vyzvednutí 20 minut. Ale sezóna ještě není v plném proudu …

Pavel
Zbyněk:

V podstatě jak píše Zbyněk, o vízum jsme žádali 24.12.,letenku nechtěli,jen dotaz kdy si chceme víza vyzvednout. Dop.asi 20min.,odp. fronta,stoupám si“omylem“ jako pátý k okénku bussines viza a jsem po omluvě přesměrován na první místo dlouhé fronty. Chtějí fotku s bílým pozadím, ale brali i s modrým.Za 15min.jsme venku.Záchody byly čisté,asi na vánoce uklidili.Problém byla cena letenky DMK-MDL 220 USD,báli jsme se koupitpřed vízem (zbytečně),měsíc předem 42 USDobojí Air Asia.

SF2
Pavel:

Tak to se hodne zmenilo tedy.. Osobně si pamatuji ze na ambasade v BKK chteli nejdrive potvrzeni letenky jinak vizum nedají.. Musel jsem ji tenkrat delat online primo na miste tedy venku protoze s nejakych duvodu v budouve ambsasady nesel mobilni internet, venku ji bez problemu. Psal se rok 2012.. Jinak jsem nasel stranku kde je napsano které všechny pěší hraniční přechody mezi Thajskem a Barmou se dají použít.
http://www.go-myanmar.com/arriving-and-departing-over-land

Marek

Nějaké informace by asi šly vyčíst z mého blogu… ještě tam toho dost chybí, ale aktuálně to dopisuju.

http://boringmarek.blogspot.cz/

Pavel

Sloni… Na slonovi jsem jel před lety v Indii a už ani nevim, kolik jsem za to dal. Určitě to ale nebylo drahý. V Barmě jsem ještě nebyl a tuhle zkušenost nemám.

Radka

Ahoj cestovatele, rada bych se vas zeptla, zda už je kurz na cernem trhu a v bance stejny. Pripadne, co doporucujete. V bankometech jste predpokladam vybirali dolary? A ma smysl si s sebou brat Eura? Meni je? Jsou skutecne funkcni bankomaty vsude (tedy na klasice Mandaly, Bagan, Rangun, Inle?
Moc vam dekuji

GH
Radka:

Eura k nicemu. Bankomaty jsou vsude v Yangon, Mandalay, Bagan nevim, nesledoval jsem to. Vybirat jsem ale nezkousel.

Dolary brat neohnute serie 2006 a novejsi serie. Maji na to vynos centralni banky ze nesmeji brat starsi nebo prehnute.

Na cernej trh zapomen, tam te akorat okradou. Maji tam „lepsi kurz“ 1000K za USD namisto bankovniho 980K za USD, za to ti urcite nestoji riskovat (prece jen rozdil je asi . V bance/smenarne te neokradou.

Lepsi kurz je na bankovky 100USD, ostatni maji lehce horsi. Vstupy se plati v dolarech.

My jsme s sebou brali vyrazne vic dolaru nez jsme potrebovali (rezerva minimalne na pokryti vsech prespani ikdyz jsme meli hotely zaplaceny predem), rezerva se hodi a lepsi nez se spolehat na bankomat v zemi kde cizincum ani nefunguje mobilni telefon.

Meluzína

ahoj, tak pro případné další cestomily píšu pár informací o barmě „na vlastní kůži“.

my jsme s přítelem letěli na měsíc-únor/březen 2014, ale z toho jsme asi týden trávili při přechodech v thajsku. letěli jsme nejdřív do thajska, v bangkoku vyřizovali víza (nechtěli jsme posílat pasy na ambasádu do berlína). víza jsou v poho, ráno tam přijedeš, musíš si vystát megadlouhou frontu ale docela to ubíhá-hlavně si stoupnout do té správné fronty… chtěli jsme mít víza ještě ten den za tož si malinko připlatíš ale je to pořád ok. takže my jsme víza vyzvedli a hned večer letěli s air asia. let v pohodě, měli jsme obavy co to bude za společnost ale je to ok-akorát let je asi hodinový tak nečekej nějaký servis…už je i nová společnost, myslim Nok Air se jmenuje, takže by ceny třeba mohly jít dolu. my jsme si letenky kupovali předem a doufali že stihnem ty víza vyřídit abysme mohli odletět takže byly trochu nervy ale nakonec to bylo fakt ok. letenky jsou lepší koupit předem, vyjde to o dost levněji.

Barma nás dost zklamala co se týče cen a odpovídajícího servisu. rozhodně nejsme žádný „snobky“, složíme hlavu kdekoli ale barma byla až nechutná v tom jak se tě všude snaží obrat. ceny jsou až absurdně nastřelený a barmánci ani moc nemají potřebu smlouvat-prostě „nelíbí se ti to, tak si běž jinam“. ale vědí že ty nemáš kam jinam, protože všude to bude stejný. takže na tohle se obrnit. za ty prachy co jsme tam nechali, bysme si třeba v thajsku žili úplně pohádkově. v barmě pokoje min. 20 dolarů-nejmíň jsme platili 7 v Kalaw-cimra bez sprchy a wc, vše společné na chodbě-pokud tedy zrovna tekla voda:-)

plán cesty: přiletěli jsme do Yangonu, tam jsme byli asi den, přespali jsme a druhý den v noci jeli do Mandalay-asi 2 dny s tím, že jsme si půjčili motorku s řidičem a objížděli to okolí-Inwa, amarapura, Mingun lodí.to bylo fajn cestování, místňoši ti řeknou po cestě spoustu věcí (taky si za to řeknou nejdřív hroznou částku a i když to ukecáš o půlku míň pořád jsi jim dal dost- i když budou dělat smutný oči jak maj doma velkou rodinu a musí je uživit:-p)

pak jsme jeli do Baganu-ten je krásnej ale děsně prašnej takže po 3 dnech už jsme rádi prchali pryč.ale půjčit si tam kolo je paráda, člověk si může jet kam se mu chce, která stúpa se ti zrovna líbí (akorát se část ostane že přijedeš a místo klidu najdeš místní obchodníky kteří ti budou nabízet svoje mističky, korálky, obrázky, tašky, fajfky atd.)

Mont Popa-velkej omyl, nic moc tam není kromě odrzlých opic, akorát po cestě nám zastavili u domácí výrobny pálenky z cukrové třtiny tak to bylo hezký (a dobrý:-D). ale jinak jsme tenhle výlet mohli klidně vynechat.

ve finále byly nejlepší treky po těch horských vesnicích-šli jsme z Kalaw 3 dny a 2 noci, báli jsme se že to nedáme ale i se značnými střevními problémy jsme to dali a byl to fakt zážitek, život na vesnici to je fakt pecka co tě vrátí o sto let zpátky…

trekem jsme došli až na Inle Lake, tam je to fakt děsně drahý, po jezeru tě akorát vozí od krámu ke krámu a chtějí aby sis něco koupila. ale projížďka po jezeru je hezká. my jsme se tam zdržet nechtěli tak jsme na poslední chvíli chytli noční bus do Baga (mimochodem přejezdy doporučuju hlavně přes noc, ušetříš za ubytko a nejedeš ve vedru-akorát se tam moc nevyspíš protože buď jede naplno klimačka a nebo místní karaoke z televize a nebo modlitby. a všechno fakt na plný kule!).

my jsme se barmou už kodrcali fakt dlouho takže když jsme přijeli do Baga, už jsme ani nechtěli na ten zlatý viklan, ale třeba by byl hezkej. Místo toho už jsme se těšili na relax do thajska tak jsme si koupili jízdenku, že přejedeme tím pozemním přechodem. Ano jsou opravdu otevřené, není nutné už jen lítat. ALE!BYLO TO TO NEJHORŠÍ CO JSME KDY ZAŽILI A NIKDY UŽ BYCH TO NEOPAKOVALA! nejenže nás chtěli okrást s tím, že nemáme jízdenky zaplacený až na hranice…kodrcali jsme se pickupem kde nás jelo snad 30, nahoře, dole, vestoje, no prostě šílený, opravdu se člověk nemohl ani pohnout, otočit. cesta trvala celkem asi 12 hodin! navíc nikdo neuměl anglicky, nevěděli jsme kam vlastně jedem, stmívalo se,všichni se na nás mračili že jim zabíráme místo, najednou jsme se ocitli v horských serpentýnách a jeli asi 1,5 hodiny pořád do kopce, motor se několikrát vařil,takže jsme museli chladit, pak to samé zase z kopce, brzdy nestíhaly. v tom příhraničním pásmu už jsme potkávali vojáky, asi dvakrát nás kontrolovali ,svítili nám baterkama do očí, prohlíželi pasy, mířili samopaly, dost nepříjemná situace, připadali jsme si jak dobytek vezený na porážku. Zkrátka-dobrodruzi celkem jsme, ale v okamžiku kdy jsem začala mít obavy o svůj život, jsem si řekla že tady už je něco špatně a tohle už bych znova neabsolvovala (to radši zbaštim talíř smažených cvrčků a červíků;-) )

jinak jsme v celé barmě nijak nepociťovali ohrožení, většinou turisty všude pouští a kontrolují místˇnoše (taky si za to pořádně zaplatíš…)

některé oblasti jsou pořád nedostupné ale nemusíš se bát že do nich „omylem“ vstoupíš, mají to ošéfovaný a každý krok hlídají.

jinak místňoši byli většinou milý, byli z nás spíš docela na větvi, fotili si nás, pořád se na nás hihňali, prý ještě pořád nejsou na „běluhy“ tolik zvyklí (největší zážitek, když mi v baganu jeden asi stoletý dědula nevěřícně sáhnul do výstřihu-asi nevěřil, že to je pravý nebo co :-))).

kdyby kohokoli cokoli zajímalo tak klidně pište, rádi se podělíme o své zkušenosti a zážitky;-)

Meluzína

petra

může mi někdo doporučit nějaké nenáročné treky po nějakých zajímavých místních vesnicích, ale tak aby jednodenní ? díky

Honza
petra:

V oblasti Keng-tungu jsou dovoleny vyhradne jednodenní výlety, tzn. tak 1-4 hodiny pěší chůze, zbytek dne je cesta tam a zpět plus pobyt ve vesnicích. Nenavštěvuj vesnice nejblíž Kengtungu, jsou už napůl turistické, chtěj dál. Bude-li šikovný průvodce, dopravu vyřeší tak, že Tě vezme skůtrem. Budete-li dva, bude potřeba další skůtr. Cena únor 2015 (byli jsme dva):průvodce 25USD/osoba,den (jedna osoba má dopravu zdarma, jede s průvodcem), druhá platila navíc 15USD za řidiče druhého skůtru. Do vesnic „dlouhých domů“ (jsou skoro až na čínské hranici) je nutno objednat auto, cca 80USD/den, nutno najít další společníky plus opět 25USD/osoba,den průvodci. V období dešťů nebudou odlehlejší vesnice přístupné. Pravděpodobně bude třeba o ceně smlouvat, prý je v turistické sezoně vyšší.
Další hezké treky jsou i v okolí Kyaukme, kde lze i spát ve vesnicích. Max. délka treku je cca 2,5 dne při asi 6-7 hodinách chůze denně, poslední den 3-5 hodin. Spí se ve vesnicích v soukromí včetně snídaně a večeře. Je to tiü levnější než u Keng-tungu. Je třeba být opatrný při volbě průvodce, většina, např. Thura, zdá se, nerada chodí pěšky a obsah treku omezuje jen na vesnice v blízkosti hlavní silnice. Opět třeba vyjednávat a podrobně se dohadovat před trekem.
Inle je příliš turistická.
Zajímavá je i delta Ayeyarwadi. Trek je pak lodní.

petra

díky moc za info… ta vesnice dlouhých domů – nevíš název ? Byli jste tam? Nebyli by nějaké fotky? Díky

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: