Píšu pro cestovatele do Číny. Nikde jsem neregistroval obdobné téma, tak bych se rád podělil o své zkušenosti.
Banky:
podobné jako kdekoliv jinde. V bance můžete měnit peníze. Doporučuji vzít sebou USD případně i EUR. CNY z Čech asi nepřivezete. Prozatím nikdo nemění.
Ideálně vyměnit něco na letišti. Kurzy nejsou špatné.
Dále lze vybírat z bankomatů. Vybírejte z debetních karet a pokud možno hledejte bankomaty západních bank. CITI, HSBC atd. U místních bank podle velikosti ICBC, CCB atd. Pozor u bankomatů nemusíte vybrat, jelikož v poslední době bývají problémy s MC, VISA a vším co je ze západu.Asi dochází k lehkému omezení na úkor UNION PAY.
Problém může nastat při placení v hotelu. Moje zlatá MC od CITI měla problémy. Problémy se zvětšují se vzdáleností od velkých měst jako Beijing nebo Shanghai.
Připravte se, že největší bankovka je 100CNY. To platí pro výběry z bankomatů. Nedoporučuji vybírat víc jak 2000CNY, aby prošly dvířky bankomatu.
Jestli můžete, tak při placení pouřívejte pouze kreditní kartu (peníze banky) a ne debetní (peníze vaše). Jenom dopředu ověřte u své banky možnost použití karty v Číně.
Sociální sítě:
Tady si moc neužijete. Čína asi blokuje většinu západních sociálních sítí. Jestli chcete toto omezení obejít, tak si pořiďte na svém zařízení VPN.
komunikace:
Velmi pomalé emaily od gmailu. Cokoli od GOOGLE je pomalé nebo nefunguje. Držitelé ipadů s mapami od google si neužijí. Musíte používat mapy apple. (za posledí období velký posun vpřed od apple).
Jinak doporučím na mobilní zařízení CITYMAPS2GO. Před cestou instalovat aplikaci a stáhnout patřičné mapy. Mapy hodně podrobné.
Také doporučím si koupit čínskou SIM kartu pro případné telefonování uvnitř Číny. Kdo chce volat mimo musí aktivovat rooming na kartě. Kartu koupit i s datovými službami aspoň 1GB. Cena takové karty asi 300Kč a za 14 používaní (normálního) nespotřebujete.
Chcete li komunikovat přes datové toky, tak pozor vše západní buď nefunguje nebo je velmi pomalé. Ideálně pořídit nejrozšířenější čínskou aplikaci WECHAT. Opět nainstalovat před cestou, jak u sebe, tak i u těch s kterýma budete ve spojení. Toto doporučím i držitelů APPLE, kde imessage a facetime nemá problémy.
doprava:
stáhnout aplikace na metra v jednotlivých městech. V metru vše i anglicky. Cestování metrem v Číně jednodušší než v Praze.
Autobusy ve městech mají jízdní řády pouze v čínštině, to také platí i pro autobusy mezi městy. Lístky na autobusy mezi městy jsou na jednotlivá místa.
cestování vlakem je příjemné. Velmi dobré je cestování rychlovlaky. Ucítíte a uvidíte rozdíl mezi CRH a Pendolinem.
Jízdní řády se dají najít mezi velkými městy na stránkách travelchinaguide.com.
jízdenky na vlak se dá koupit na nádraží nebo přes agenta i přes web. (je tam příplatek. Lístky koupené přes web nejsou lístky v pravém slova smyslu. Musíte si je vyzvednou na nádraží před odjezdem. Předkládáte doklad z netu a pas.
U letadel podobné jako u vlaku. Dokonce se dají koupit letenky i přes web.
to je asi vše pro úvod.
Návštěva Číny je opravdu velký zážitek, který se dá udělat i bez CK
tak ako bol post o tych horach informativny tak tu pre zmenu upresnim niektore dezinformacie
Mastercard a Visa karty su akceptovane prakticky v kazdom bankomate kdekolvek, max. vyber z tychto zahranicnych kariet na jednu transakciu je 2-3000RMB, je uplne irelevantne aku banku zvolite, poplatky vam uctuje vasa europska banka, cinania neuctuju nic, rozdiely v cinskych bankomatoch su teda len vo vyske max. vyberu, ICBC a CCB maju asi najvacsiu siet, ak potrebujete nieco vybavit v banke tak najlepsiu anglictinu maju zvacsa v CMB a BoC
tak ako su bankomaty bezproblemove (bud zvolite anglictinu na zaciatku alebo je rovno vsetko dvojjazycne), tak platby kartou v supermarketoch a inde uz skripu kde mozu byt problemy s funkcnostou zahranicnych kariet, samo o sebe zvacsa funguju a chyba je skor v obsluhe ktora vam povie ze sa to neda, co je ich obvykly pristup, aj ked viete ze sa nieco da tak vam lenivi ludia budu tvrdit ze sa to neda, kazdopadne preferovane je vybrat si peniaze z bankomatu a platit vsade hotovostou, vynimku tvoria snad len hotely/hostely ubytovavajuce cudzincov kde vedia aspon anglicky a clovek tam riesi vacsie sumy u dlhsieho pobytu takze tam by som sa karty neobaval
ad socialne siete, tak vsetci vieme ze Facebook.com ci Google+ su blokovane a vseobecne VSETKO od Google je zablokovane a nefunkcne, aj ked mapy a translate sa daju rozbehat cez cinsku domenu, aplikacie ale zvacsa nefunguju, na Picasa zabudnite, rovnako na Flickr.com
ad komunikacia – Skype funguje bez problemov, e-mail si presmerujte ci prestavte na Outlook.com ci Seznam.cz alebo Centrum.cz, tieto su neblokovane v Cine, mapy pokial mozete ponuka zo zapadnych suverenne najlepsia Nokia s ich Here Maps, pripravit si treba vsak vsetko vopred na offline pouzivanie kedze v Cine si uz neskrtnu cez internet, dalsie bezplatne offline mapy ponuka OSMand s ich OSM mapami na offline stiahnutie, inak suverenne najlepsie su samozrejme Baidu maps ale tie su v cinstine, ak sa v nich viete vyznat na zaklade orientacnych bodov tak su suverenne najlepsie a najaktualnejsie, Baidu tiez ponuka Baidu translate anglicku (!) aplikaciu s offline slovnikom, prekladom a nechyba aj OCR na rozpoznavanie cinskych znakov skrz fotoaparat (toto vsak vyzaduje pripojenie k netu myslim), na anglicko-cinsky slovnik su suverenne najlepsie Hanping a Pleco, oba funguju offline
ad baidu mapy – so zapnutym GPS a najdenou vasou polohou staci akurat dlho stlacit prst na vasej destinacii a mapy vam vedia s online pripojenim najst busove spojenie, odporucal by som stiahnut si vopred offline baliky pre tieto mapy, da sa v nich vcelku vysomarit aj bez akejkolvek znalosti cinstiny metodou pokus omyl event. ich online verzia map.baidu.com je velmi jednoducha, pravy klik mysou a prva polozka je vychodzi bod a znova pravy klik mysou a tretia polozka je destinacia, nasledne sa vam v paneli zobrazi spoje MHD a uplne dole pod nimi odhadovana cena taxi, u vysledkov MHD je stvrta zalozka cisto len pre busy bez metra, metro v pekingu je platene podla vzdialenosti medzi 3-6RMB, 3RMB je vsak len na velmi kratku vzdialenost ze sa oplati vziat skor bus, ten stoji bez metrokarty (jikatong citat po cesky) 2RMB, s kartou 1RMB, u metra nie je s metrokartou ziadna zlava ale ulahcuje to otravovanie s automatmi, depozit za metrokartu je 20RMB, kupit sa da prakticky na kazdej stanici, vratit spat s vratenim depozitu len na niektorych staniciach
aktivacna startovacia cinska SIM karta stoji bezne 30-50RMB, ak vam niekto predava drahsiu s najvacsou pravdepodobnostou sa vas snazi natiahnut, z tychto kariet bez registracie na pas je mozne volat a posielat SMSky, ale podla mojej skusenosti sa na nich neda aktivovat datovy balik a treba ich registrovat na pas na ofic. predajni, je mozne ze net funguje bez registracie uctovany podla kB bez balika, vseobecne je net drahy, 100MB balik na predplatenej karte u China Unicom stoji 10RMB, jo europske 3G ma LEN China Unicom, vas telefon nerozbeha 3G od China Mobile a uz vonkoncom nerozbeha nic od China Telecom ktory pouziva exoticku CDMA siet
ohladne map metra odporucam aplikacie Explore Beijing a Explore… dalsie mesta, plna offline funkcnost a fajn pouzivanie
pri bookovani listkov na vlak online dostanete rezervacny kod s ktorym si ich mozete vyzdvihnut na stanici ci v ktoromkolvek train ticket office za 5RMB/listok (+poplatok agentovi, 30-50RMB/listok)
bookovanie leteniek funguje identicky ako v europe, nulovy rozdiel, odporucany je Ctrip a Elong, staci dojst na checkin s pasom
Od kdy se Markoffe zvedly ceny jízdenek za metro v Pekingu?
letos kolem novýho roku…..první týden v lednu?
Většinou souhlasím s Markoffem, jen osobně NEdoporučuju china unicom. V BJ, SH možná, ale pokud opravdu jedete cestovat do Číny (ne do velkých mezinárodních smogových měst), tak Unicom má špatné pokrytí. Na pokrytí je nejlepší Telecom, i ceny na vesnicích má nejlepší.
Jinak Skype, české e-maily (přesměrovat gmail), outlook, nebo vpn, proxy.
Každopádně, cestovatelé internet nepotřebují vůbec.
Telecom nema siet kompatibilnu s GSM, tak ako China Mobile a Unicom, Mobile nema kompatiblne 3G (TD-SCDMA vs europske WCDMA) ale na hovory a pomale data (EDGE/GPRS) staci
narvat SIM kartu China Telecom do mojho medzinarodneho telefonu v ktorom bezi China Unicom, som ale popravde neskusal, hypoteticky by to mohlo fungovat ale neriskoval by som to, je to suverenne najmensi operator s exotickymi standardmi, je lepsie sa mu vyhnut oproti Mobile/Unicom, ze moze mat niekde lepsie pokrytie ako Unicom nepopieram, cinski operatori maju celkovo dost tragicke pokrytie, staci ist ostatne linkou 15 trocha mimo Beijing a uz aj tam v poliach ma clovek problem chytit signal
28.12.2014
metro z neobmedzenej jazdy s neobmedzenymi prestupmi za 2RMB na 3-6RMB (teoreticky aj viac, ale prakticky je maximum tych 6 a minimum skor tie 4, kedze tie 3RMB su na tak kratku vzdialenost ze je to pomaly jednoduchsie prejst peso nez absolvovat marityrium pekingskeho metra)
busy z 1RMB na 2RMB bez metrokarty (s nou z 0.6RMB na 1RMB) za prvych 10km
aj ked nadnarodne Citi ci HSBC by boli fajn kedze maju zvacsa naozaj najvacsie max. vybery na jednu transakciu v bankomate, tak tieto banky/bankomaty su natolko exoticke ze ich ani neodporucam skusat hladat, jedine ak na ne narazite na letisku (kde rovnako predavaju v pekingu aj startovacie sim karty a nemali by sa vas snazit natiahnut, volte LEN China unicom ktory je ako jediny plne kompatibilny s europskymi telfonmi)
ad telefony – na medzinarodne SMS z cinskej karty a opacnym smerom sa nespoliehajte, ich funkcnost je velmi sporadicka, castokrat neprejdu vobec tym ci onym smerom, castokrat dojdu s niekolkohodinovym meskanim, obcas unguju normalne ako maju, takze cinske SMS len v ramci ciny, odporucam vyhnut sa im medzinarodne, na komunikaciu v mobile je najlepsie vybavit si internet a pouzivat Skype + email (gmail nefunguje! cokolvek ine, napr. outlook.com je OK) a celkovo odporucam vyhnut sa akejkolvek medzinarodnej komunikacii inak ako cez internet inak sa nedoplatite za hovory, tie stoja extremne vela z cinskej karty, aspon 1-1.5EUR za minutu uctovane po minutach
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Olinalá: poklad na konci světa
Nové články
Dokonalé holení nejen na cestách
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Olinalá: poklad na konci světa
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.