Ahoj,
rádi bychom vyrazili na cestu autem do Gruzie přes Ukrajinu a Rusko, se zastávkou v centrálním Kavkaze na Ruské straně. Nedaří se mi najít relevantní informace, kam přesně potřebujeme povolení do příhraniční oblasti a jak ho získat. Průvodci uvádí na místě v kancelářích u vojáků (např Nalčik), někdo hovoří o čekací době min měsíc a cestovky dokonce 2. Je možné o něj žádat z ČR? A lze nějak obejít přihlašovací povinnost? Běžně spíme v autě (dodávka) nebo venku, je možné se např. přihlásit v nějakém kempu a pak spát i mimo oficiální tábořiště?
Díky
Ahoj,
máme plán podobný, akorát opačně Ukrajina – Rusko – Gruzie – Turecko nebo ještě zvažujeme variantu z Krymu trajektem do Gruzie a Rusko vynechat.
Co ruští policisté? Nedělají zbytečné problémy a nepožadují pořád různé úplatky pokuty atd? Bohužel znalost ruštiny máme pouze základy.
Rozdíl mezi Ukrajinou a Ruskem je jako mezi Českem a Německem – proto mi připadá strach z Rusů díky nesrovnatelné životní úrovni s Ukrajinou trochu mimo. Ale suchou nohou nelze projet z Ruska do Gruzie (Gruzíni Vás zavřou, protože jste předtím ilegálně vstoupili do jejich odtrženecké Abcházie. Deportují Tě a dostanete všichni zákaz vstupu do Gruzie. Tím Tvé kavkazské dobrodružství na drahnou dobu skončí, protože z Arménie se jinak, nežli přes Gruzii nebo Írán nikam nedostaneš. Oficiální „bilaterální“ přechody jsou jen pro občany Společenství nezávislých států. Proto je lepší a méně komplikovaná varianta místo trajektu přijet do Gruzie (a na Kavkaz) přes Turecko. Bez alespoň základní znalosti ruštiny je pobyt na Kavkaze (Gruzie, Arménie, Nagorno…) jako pohled na akvárium. A anglicky je vše automaticky o hodně dražší (letenky, noclehy, autopůjčovny, účty v restauracích, řešení situace v případě jakýchkoliv problémů…). I Švýcar nebo Singparůřanka tam přijíždějí s namemorovanými alespoň základními ruskými frázemi. Svět, který komunikuje anglicky končí obvykle za letištní nebo hraniční závorou. Domlouvat se s mladým Gruzíncem anglicky trvá pětkrát déle, nežli to samé s ním řešit rusky – nemají reálnou slovní zásobu a zažitým frázím nerozumí – učí je mrtvý školní jazyk. Dospělý Gruzínec se nechytá ani při dotazu anglicky na směr cesty. V Arménii už anglicky naprostá nula (kromě dražších restauací apod.). Obráceně to jde, ale můžeš rovnou zahodit pas. A modlit se, až příště přijedeš do Gruzie, aby Tě neřešili, kudy’s ji před lety opustila. Na pozemních hranicích si Gruzíni fotí každého kdo sedí v autě, aniž bys vystupovala. Mají takové kamerky na husích krcích, které strkají do okének v autech. Takže suchou nohou je to skutečně problém. A ruštinu, alespoň základ, vřele doporučuju!
Hranice RU/GEO Verchnij Lars, nedaleko gruzínské vesnice Stepantsminda je ofiko přechod i pro občany EU a lze zde hranici bez problémů překročit.
Díky za upozornění:-) Přechod je v Severní Osetii a je otevřený od 7 do 19 hodin. Uvidíme, kolik Čechů si to lajsne přes Osetii…
není lepší jet na FL doEverglades koupat se s gladiatorama? babička “ osvobozená“ u Napajedel rumunskejma trestníma oddílama pod vedením soudruha Malinovského jak slyší Rusák tak říká podej vidle nebo mausera
Ahoj,
a kedy sa chystáte? Možno sa stretneme niekde na polceste. Predpokladám, že pôjdete do Gruzie cez jediný otvorený hraničný prechod Verchnij Lars.
K policistom: súhlasím s PaV, v Rusku to nie je také zlé, ale ja som nemal zlé skúsenosti ani s Ukrajinou, 2x cez celú krajinu a bez pokuty. Ale vraj na severnom Kaukaze je to s políciou horšie.
Rusky Kaukaz je nebezpecne misto. Nedoporucuju. Lepse bude jet z Krymu do Gruzie
Ruský kavkaz je relativně klidné místo kromě oblasti na východ od Beslanu. Obyvatelé jsou v poho a spíš počítejte problémy od policie (úplatky za cokoli). Povolení pro vstup do pohraniční zóny dostanete na vojenské stanici v Nalčiku. Vyřízení trvá cca 1 den, ale je možné to zkrátit za úplatek cca 100 rublů na 1 hodinu. Ale může být i bez úplatku. U rusů člověk nikdy neví. Přihlašovací povinnost bych určitě řešil buď přes kemp a pak spal klidně mimo a nebo se to dá zařídit na některé poště. Z ČR je povolení ke vstupu do PZ téměř nemožné vyřídit. Nám to vyřizoval majitel kempu u Elbrusu (cca 1km za obcí Elbrus na levé straně) a vše jsme měli do druhého dne. 🙂
ahojte,rad by som absolvoval takuto cestu a mam k dispozicii aj vw transportet,alebo fiat ducato caravan.ukrajinu uz mam pochodenu a laka ma to dalej.ak by som sa mohol pridat,tak mi napiste na ka*****@az**.sk
ahoj, jak je to s tím přejezdem z Krymu do Gruzie? Je to levnější než letecky? díky
Byli jsme na ruské straně Kavkazu před 2 lety a v Nálčiku nám bylo řečeno, že na povolení do příhraniční zóny se čeká 60 dní..ani úplatek nepomohl.. 🙁 Ale mělo by se to myslím dát vyřídit předem přes některé outdoorové cestovky. Aspoň základy ruštiny jsou nezbytné.
Ahoj,
tiež sa chystám tento rok na Kaukaz, ale chcem ísť taký okruh cez Turecko-Gruziu/Arménsko/-Rusko-Ukrajinu. Ak by si išla tú istú cestu tam aj späť, potrebuješ dvojvstupové vízum do Ruska.
O tých pohraničných zónach v ruskom Kaukaze sú rôzne informácie, skúšam to vybaviť cez jednu osvedčenú cestovku, hodím sem potom info, či sa to dá. Ale napr. po hlavnej ceste na Elbrus vraj povolenie netreba, ale už na nejaké treky mimo vraj áno. A dokonca vraj to povolenie treba vybaviť pre každú oblasť zvlášť.
K prihlasovaniu len toľko, musíš si vybaviť typ víza tzv. „Avtoturist“, potom registráciu nepotrebuješ vôbec. Spanie na divoko tiež nie je problém, bol som v Rusku s obytným autom viackrát a nikdy sme nespali v kempe, nakoniec tie tam ani moc nie sú. Ak chceš ešte nejaké info o Rusku, napíš mi na mail.
A ozaj, kedy sa chystáš ísť?
Do Gruzie vyrazime 27.6.
Trasa Turecko-Kapadokie-Sumela-Batumi-Svanetie-Vardzia-Tbilisi-Tusetie-Vladikavkaz-Krym-Moldavie-Kamjanec Podolskij-Sborov a
domu.
Mesic cesty,necelych 9tisic km.Cilem je priroda,pamatky a setkavani.Kempy nevyhledavame.
Honza Gazela expedition team
Tak podobne som si trasu predstavoval aj ja. Bohužiaľ, musím to odložiť o rok, manželke nedajú toľko dovolenky v kuse a na zháňanie partie do auta je už neskoro.
Šťastnú cestu, užite si to.