Ahoj,
v červnu bych rád jel do kavkazkého regionu a je mi fakticky jedno, která ze zemí to nakonec bude. Mám na cestu tři týdny, tak myslím, že se může dostat na všechny.
Když se najde někdo s podobným plánem, rád strávím třeba týden dva ve společnosti někoho zvědavého, ochotného to pojmout trochu guerillově a užít si to. Je mi 26, což může a nemusí být důležitá informace 🙂
Ozvěte se, rád se přizpůsobím.
Honza
Ahoj Honzo , cestu vřele doporučuji.Tyto země navštěvuji pravidelně,jen doporučuji přidat Gruzii.
Ahoj Jardo,
v létě se chystáme do Íránu přes Gruzii a Arménii. Budeme mít 3 týdny a přes tyto země chceme prakticky jen nejrychleji projet ..Přilétat a odlétat budeme z Tbilisi..Tam chceme zkouknout pár míst v Gruzii a nazpátek v Arménii. Myslíš že je možné po Gruzii a Arménii spát pod širákem?? Mám s tímto zkušenosti jenom ze Španělska a Maroka tak nevím …
Případně tip na nějaké super místo, co by v Gruzii a Arménii stálo za vidění …
Romča
Ahoj, sice to už jsou 2 roky, ale v Arménii i Gruzii jsme spali pod širákem téměř 4 týdny – bez problémů. Velmi často jsme byli pozvání k místním domů, což dá poznávání každé země nový rozměr.
spát se pod širákem dá, ale v horách a vyšších nadmořských výškach doporučuju nepromokový stan, dost čast prší
Zdar, tiež plánujem ísť v lete na pár týždňov do týchto krajín. Máš už nejaký plán odkiaľ začínaš alebo ešte nie?
Ahoj,
vyrážím v polovině června a vracím se za tři týdny. Letecky.
Ahoj všem, může mi tady někdo doporučit roční období – měsíc kdy vyrazit na kavkaz (Gruzie, Arménie) na motorce? Nemám moc rád vedro a také je to nepraktické. Pár rad jsem již získal , ale víc rad víc ví…. Mám enduro, takže rozbité cesty jsou vítané. Cestovat bych chtěl všude – hory, údolí i moře.
Nejvhodnější vypadá přelom září a října. Co ale květen a červen?
Díky za info.
byl jsem v AR v kvetnu – idealni pocasi, ani vedro, ani zima. na motorku myslim idealni.
Na Arménii je nejlepším měsícem skutečně až druhá polovina září. Ještě uprostřed září bývají vedra až nesnesitelná – záleží ale jak kde – u Sevanu je třeba někdy během konce září i o 10C méně, nežli v Jerevanu. A lidé se tam z hlavního města jezdí chladit… V květnu bych do Arménie na motorce raději nejezdil – už kvůli délce slunečního svitu během dnes a 40 rovnoběžce vzhledem k vnitrozemskému klimatu. Často je tam potřeba jet kdekoliv krokem – a vařit se v motorkářském oblečení ve smogu a kolonách asi není ten nejlepší zážitek. Takže raději doporučuji sázku na jistotu až koncem září, kdy je v Arménii i nejvíce open air skvělých akcí na každém kroku, včetně vinobraní, venkovních koncertů. Letos má být Areni Wine Festival až 6. října a tak dva až tři týdny před ním je nejlepší přijet do Arménie a jím to zakončit. Zpočátku doporučuji třeba spíš Náhorní Karabach, kde je přeci jenom více chladno a příjemně, díky rázu krajiny jak např. ve Slovenských Tatrách.
Ahoj,
poradíte prosím – je nějaký problém při jedné cestě navštívit jak Arménii, tak Ázerbajdžán? Mám na mysli z hlediska pasů, např. že by v jedné zemi vadila razítka z té druhé apod. Podle zdejší diskuse se zdá, že není, ale raději se zeptám… 🙂
Ahoj,
poradíte prosím – je nějaký problém při jedné cestě navštívit jak Arménii, tak Ázerbajdžán? Mám na mysli z hlediska pasů, např. že by v jedné zemi vadila razítka z té druhé apod. Podle zdejší diskuse se zdá, že není, ale raději se zeptám… 🙂
Mimo, a přesto k věci, ti odpoví samo Ministerstvo zahraničních věcí ČR (navštívila jsi ten web někdy, než se začneš ptát ostatních?):
„Ázerbájdžán: Doporučení k cestám a pro vstup na území
Vzhledem k přetrvávajícímu konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménií o Náhorní Karabach je uzavřena ázerbájdžánsko-arménská hranice. Nedoporučuje se cestovat do příhraničních oblastí s Arménií a do oblastí v blízkosti linie dotyku znepřátelených stran.
Nedoporučuje se rovněž pokoušet se o přechod do Ázerbájdžánu z oblasti Náhorního Karabachu, který se nenachází pod kontrolou ázerbájdžánských úřadů.
Vstupem na území mezinárodně neuznané Náhorně-karabašské republiky bez souhlasu ázerbájdžánských orgánů se občan třetího státu dopouští narušení hraničního režimu Ázerbájdžánské republiky a bude prohlášen za nežádoucí osobu.
Dále upozorňujeme, že hranice mezi Ázerbájdžánem a Ruskou federací je propustná pouze pro občany SNS. Občané jiných zemí nemohou tuto hranici překročit ani v jednom směru.“
Do „Ázeru“ moc lidí momentálně nejezdí a zdejší diskuse je spíše o Arménie – Gruzie; ale pokud tam vyrazíš, jsem první zájemce o zhlédnutí fotek i přečtení povídání!
ehm 🙂 Ano, web mzv jsem nejen „někdy navštívila“, dokonce mám v současné době pocit, že bych z něj snad mohla i citovat :)))
Buď jsi špatně přečetl/a položenou otázku, nebo jsem se já špatně vyjádřila. Samozřejmě, že se nechceme pokoušet dostat z jedné země přímo do druhé, ale objet jejich společnou hranici vrchem, přes Gruzii. Otázkou je, zda v jedné zemi budou mít problém s tím, že jsme „předtím“ byli v té druhé, potažmo jaké pořadí je lepší zvolit. Něco ve smyslu: „Arménské razítko, respektive vízum v pasu se ázerbájdžánským celníkům obvykle nelíbí, avšak tolerují jej.“, což je věta z jedoho zdejšího článku, který je ale z r. 2011, proto mě zajímalo, zda někdo nemá zkušenost aktuálnější. Ať už takovou, co by to potvrdila, nebo naopak vyvrátila…
Ta odpověď tedy platí ve smyslu, že bys tu jednu cestu „jela po zemi“ …
Musíš se přemisťovat přes Gruzii. Obecně jim to při vstupu moc nevadí. Ale jakmile Tě přichytí třeba při fotografování strategických objektů (mostů, tunelů, metra apod.) a Ty budeš mít v pase razítko „nepřítele“, tak se připrav. Automaticky předpokládají, že máš „zadání“ z druhé strany za prachy (podobně, jako např. kurýři narkotik). Státní příslušnost neřeší, protože si to sami navzájem navštívit nemohou. Proto je lepší to během jednoho „výletu“ nekombinovat. A je lepší zvlášť na jeden pas udělat jeden rok Arménii a jiný rok na jiný pas Azerbajdžán. A máš klid:-) Btw. Azerové jsou hákliví i na vztah k Íránu, přestože paradoxně jsou obojí muslimové. Ale naopak vztahy křesťanské Arménie a muslimského Íránu jsou vynikající. A dokonce i někteří Íránci bojovali o Karabach na straně Arménu proti Azerům. Čech to proto nemá šanci pořádně s odstupem posoudit, jak je to tam poskládané. A některé mixy jsou proto nebezpečné:-(
No, to je bohužel přesně potvrzení toho, z čeho máme při plánování cesty obavy 🙁 Takže Az. bude holt muset počkat na příště.
Moc díky za info a radu.
ja som isiel opacne, teda zacinal v Azerbajdzane, potom gruzinsko, armensko, karabach a zase gruzinsko do turecka…armeni s azeri peciatkami nemali absolutne ziadne problemy, samozrejme pas listovali, videli viza, ale nic, o opacnej situacii som tiez pocul len sprostredkovane ze azeri colnici studovali armenske, velmi vela sa vypytovali, no nakoniec ich pustili, pripadne su problem s tym ak mas nejaku knihu kde je karabach ako armensky pisany, aj take som cital na nete, ze to niekomu vyhadzovali. zacat v AZE je asi najlepsia cesta.
zopar fotiek z Baku, Qobustanu mam tu pre inspiraciu 🙂
http://www.dobrodruh.sk/azia/azerbajdzan#
Jj, rozděl si to na dva bloky: Arménie, Karabach(+Írán+Gruzie případně)
Příští rok: Azerbajdžán s čímkoliv (Turecko, Střední Asie, Gruzie) – kromě právě Arménie, Íránu a zejm. Karabachu!!!
Nebudeš se pak bát mít fotky ze zajímavých míst u sebe. A nebudeš se hlavně třást, když se budeš rozhodovat, které objekty a situace oni posuzují jako špionáž.
V Tbilisi nás málem sejmula ochranka, když tam byl Sarkozy a my si fotili a filmovali jeho průjezd po boku Shakasviliho městem. Den předtím v Arménii jsme stáli vedle arménského policisty, kterému to bylo jedno, když jsme si kolonu Sharkyho a místního presidenta fotili a filmovali. Když Tě (u něčeho) lapí, mají hodně času se Ti věnovat – chtějí se zavděčit nahoře a předvést horlivost za každou cenu. Zkazí Ti pak plány a mohou ohrozit návazné letenky, sankce v půjčovnách aut apod. A to šlo o Gruzii, kde Čechy zbožňují a klaní se jim. Lepší je tedy nikde na Kavkaze hada bosou nohou nedráždit – i když to ostatním 80-90% nepovšimnutě může projít.
Zejm. Azeři potřebují upozorňovat na (svůj) Karabach svět stůj co stůj, tak důvody aktivně vyhledávají. Reakce ambasád, států a turistů je nezajímají resp. právě rozhořčení a medializace v případě šikany turistů Azeři vítají a potřebují. Rozděl to proto do dvou bloků a budeš mít (nejen při focení) klid!
Ja říká PaV, obecně jim to nevadí. My navštívili v 2011 obě země v rámci jedné cesty a hranice bez problémů, jen v AZ se nás ptali jestli nemáme cigarety nebo nějaké české dárky, pak nás zastavili policajti v parku když jsme se fotili, ale nakonec ani pasy vidět nechtěli. Osobně bych jako první navštívil Azerbajdžán, že chcete jet do Arménie nijak nezjistí, a Arméni si z AZ víza zase tolik nedělají, když se budou vyptávat tak řekneš že se ti v AZ nelíbilo a že se už těšíš do Arménie a je to. A pokud umíš rusky, ještě si dobře pokecáte ještě vám poradí co kde máte vidět.
Zámečnická služba 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. http://www.zamecnik24.cz
Hledám spolucestující do Tbilisi (Gruzie), tak cca na 7-10 dní, téměř kdykoli červenec/srpen/září 2013; zpáteční letenka Praha-Tbilisi za 7.000 Kč včetně poplatků celkem tam i zpět; vízum netřeba (do 90 dní stačí jen pas). Jsem z Ostravy (29), v té oblasti jsem nikdy nebyl, ale láká mě to. Turistika, kultura, příroda, spaní ve městě hotel, jinak stanování nebo u místních. Pokud by měl někdo zájem, bylo by již třeba koupit letenky. Piště
eu******@ce*****.cz
; předpokládám, že bychom vyjeli tak ve 2-4 lidech. Děkuji za ohlasy 🙂
pred tydnem jsem se vratil z Armenie v pripade dotazu rad odpovim kdyz to pujde.
ahoj Honzo, hledám partáka na cestu do Arménie, chystám se tam na 14 dní v září, nemusím být stále ve společnosti jeho či její, ale bylo by fajn být tam chvíli v tandemu, mám v plánu jít po duchovních místech v Arménii, mít základnu v Jerevanu a určitě také trochu chodit po kopcích.
Klara
Kdyby jsi změnil termín, ozvi se
ps: v září tam zraje víno!!!:)
Ahoj,
taky se tam v září na čtrnáct dní chystám. Můžeš se ozvat na
bu****@se****.cz
Víťa
Za měsíc letím do Arménie. Ví někdo, kde lze Yrevanu koupit propanové kartuše k vařiči?
Někde v této sekci to již někdo psal, i s adresou, ale již nevím přesně ve kterém vlákně. Hledej šmudlo.
Navštěvu všech koutů Kavkazu jistě lze udělat – viz můj článek o vízové byrokracii na jižním Kavkazu. Největší problém je obecně karabašské vízum (nutné, respektive doporučeníhodné) v AZB. To je posouzeno jako nezákonné překročení AZ hranice a jsou za to hodně vysoké tresty. Arménské razítko (dnes již Arménie bez víza) tolik nevadí, byť není příliš vítáno. Nejlepší kombinace tak je navštívit AZB a poté ARM (vždy nutné přes Gruzii) a případně v rámci Arménie i NKR.
Z Gruzie se dá teoreticky odskočit i do Abcházie, pokud máte vyřízené povolení pro Abcházii na tamějším ministerstvu zahraničí.
Chystám se do Gruzie na týden koncem června a potom na cca 3 týdny koncem srpna, kdy bych ráda na pár dní jela i do Ázerbajdžánu. Na nějaký společný výlet na pár dní se jistě můžeme domluvit. V Gruzii jsem už několikrát byla,mluvím rusky a trochu gruzínsky.
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru