Kavkazské republiky

Arménie, Azerbajdžán, Karabach

Honza

Ahoj,

v červnu bych rád jel do kavkazkého regionu a je mi fakticky jedno, která ze zemí to nakonec bude. Mám na cestu tři týdny, tak myslím, že se může dostat na všechny.

Když se najde někdo s podobným plánem, rád strávím třeba týden dva ve společnosti někoho zvědavého, ochotného to pojmout trochu guerillově a užít si to. Je mi 26, což může a nemusí být důležitá informace 🙂

Ozvěte se, rád se přizpůsobím.

Honza

Zkušenosti čtenářů

Jarda Spáčil

Ahoj Honzo , cestu vřele doporučuji.Tyto země navštěvuji pravidelně,jen doporučuji přidat Gruzii.

Romana
Jarda Spáčil:

Ahoj Jardo,
v létě se chystáme do Íránu přes Gruzii a Arménii. Budeme mít 3 týdny a přes tyto země chceme prakticky jen nejrychleji projet ..Přilétat a odlétat budeme z Tbilisi..Tam chceme zkouknout pár míst v Gruzii a nazpátek v Arménii. Myslíš že je možné po Gruzii a Arménii spát pod širákem?? Mám s tímto zkušenosti jenom ze Španělska a Maroka tak nevím …
Případně tip na nějaké super místo, co by v Gruzii a Arménii stálo za vidění …
Romča

Michal
Romana:

Ahoj, sice to už jsou 2 roky, ale v Arménii i Gruzii jsme spali pod širákem téměř 4 týdny – bez problémů. Velmi často jsme byli pozvání k místním domů, což dá poznávání každé země nový rozměr.

Bazy
Romana:

spát se pod širákem dá, ale v horách a vyšších nadmořských výškach doporučuju nepromokový stan, dost čast prší

Jakub

Zdar, tiež plánujem ísť v lete na pár týždňov do týchto krajín. Máš už nejaký plán odkiaľ začínaš alebo ešte nie?

Honza
Jakub:

Ahoj,

vyrážím v polovině června a vracím se za tři týdny. Letecky.

David

Ahoj všem, může mi tady někdo doporučit roční období – měsíc kdy vyrazit na kavkaz (Gruzie, Arménie) na motorce? Nemám moc rád vedro a také je to nepraktické. Pár rad jsem již získal , ale víc rad víc ví…. Mám enduro, takže rozbité cesty jsou vítané. Cestovat bych chtěl všude – hory, údolí i moře.
Nejvhodnější vypadá přelom září a října. Co ale květen a červen?

Díky za info.

globetrottel
David:

byl jsem v AR v kvetnu – idealni pocasi, ani vedro, ani zima. na motorku myslim idealni.

PaV
David:

Na Arménii je nejlepším měsícem skutečně až druhá polovina září. Ještě uprostřed září bývají vedra až nesnesitelná – záleží ale jak kde – u Sevanu je třeba někdy během konce září i o 10C méně, nežli v Jerevanu. A lidé se tam z hlavního města jezdí chladit… V květnu bych do Arménie na motorce raději nejezdil – už kvůli délce slunečního svitu během dnes a 40 rovnoběžce vzhledem k vnitrozemskému klimatu. Často je tam potřeba jet kdekoliv krokem – a vařit se v motorkářském oblečení ve smogu a kolonách asi není ten nejlepší zážitek. Takže raději doporučuji sázku na jistotu až koncem září, kdy je v Arménii i nejvíce open air skvělých akcí na každém kroku, včetně vinobraní, venkovních koncertů. Letos má být Areni Wine Festival až 6. října a tak dva až tři týdny před ním je nejlepší přijet do Arménie a jím to zakončit. Zpočátku doporučuji třeba spíš Náhorní Karabach, kde je přeci jenom více chladno a příjemně, díky rázu krajiny jak např. ve Slovenských Tatrách.

Zuzka

Ahoj,
poradíte prosím – je nějaký problém při jedné cestě navštívit jak Arménii, tak Ázerbajdžán? Mám na mysli z hlediska pasů, např. že by v jedné zemi vadila razítka z té druhé apod. Podle zdejší diskuse se zdá, že není, ale raději se zeptám… 🙂

Zuzka

Ahoj,
poradíte prosím – je nějaký problém při jedné cestě navštívit jak Arménii, tak Ázerbajdžán? Mám na mysli z hlediska pasů, např. že by v jedné zemi vadila razítka z té druhé apod. Podle zdejší diskuse se zdá, že není, ale raději se zeptám… 🙂

Zuzka:

Mimo, a přesto k věci, ti odpoví samo Ministerstvo zahraničních věcí ČR (navštívila jsi ten web někdy, než se začneš ptát ostatních?):

„Ázerbájdžán: Doporučení k cestám a pro vstup na území

Vzhledem k přetrvávajícímu konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménií o Náhorní Karabach je uzavřena ázerbájdžánsko-arménská hranice. Nedoporučuje se cestovat do příhraničních oblastí s Arménií a do oblastí v blízkosti linie dotyku znepřátelených stran.

Nedoporučuje se rovněž pokoušet se o přechod do Ázerbájdžánu z oblasti Náhorního Karabachu, který se nenachází pod kontrolou ázerbájdžánských úřadů.

Vstupem na území mezinárodně neuznané Náhorně-karabašské republiky bez souhlasu ázerbájdžánských orgánů se občan třetího státu dopouští narušení hraničního režimu Ázerbájdžánské republiky a bude prohlášen za nežádoucí osobu.

Dále upozorňujeme, že hranice mezi Ázerbájdžánem a Ruskou federací je propustná pouze pro občany SNS. Občané jiných zemí nemohou tuto hranici překročit ani v jednom směru.“

Do „Ázeru“ moc lidí momentálně nejezdí a zdejší diskuse je spíše o Arménie – Gruzie; ale pokud tam vyrazíš, jsem první zájemce o zhlédnutí fotek i přečtení povídání!

ehm 🙂 Ano, web mzv jsem nejen „někdy navštívila“, dokonce mám v současné době pocit, že bych z něj snad mohla i citovat :)))
Buď jsi špatně přečetl/a položenou otázku, nebo jsem se já špatně vyjádřila. Samozřejmě, že se nechceme pokoušet dostat z jedné země přímo do druhé, ale objet jejich společnou hranici vrchem, přes Gruzii. Otázkou je, zda v jedné zemi budou mít problém s tím, že jsme „předtím“ byli v té druhé, potažmo jaké pořadí je lepší zvolit. Něco ve smyslu: „Arménské razítko, respektive vízum v pasu se ázerbájdžánským celníkům obvykle nelíbí, avšak tolerují jej.“, což je věta z jedoho zdejšího článku, který je ale z r. 2011, proto mě zajímalo, zda někdo nemá zkušenost aktuálnější. Ať už takovou, co by to potvrdila, nebo naopak vyvrátila…

O.
Zuzka:

Ta odpověď tedy platí ve smyslu, že bys tu jednu cestu „jela po zemi“ …

PaV
Zuzka:

Musíš se přemisťovat přes Gruzii. Obecně jim to při vstupu moc nevadí. Ale jakmile Tě přichytí třeba při fotografování strategických objektů (mostů, tunelů, metra apod.) a Ty budeš mít v pase razítko „nepřítele“, tak se připrav. Automaticky předpokládají, že máš „zadání“ z druhé strany za prachy (podobně, jako např. kurýři narkotik). Státní příslušnost neřeší, protože si to sami navzájem navštívit nemohou. Proto je lepší to během jednoho „výletu“ nekombinovat. A je lepší zvlášť na jeden pas udělat jeden rok Arménii a jiný rok na jiný pas Azerbajdžán. A máš klid:-) Btw. Azerové jsou hákliví i na vztah k Íránu, přestože paradoxně jsou obojí muslimové. Ale naopak vztahy křesťanské Arménie a muslimského Íránu jsou vynikající. A dokonce i někteří Íránci bojovali o Karabach na straně Arménu proti Azerům. Čech to proto nemá šanci pořádně s odstupem posoudit, jak je to tam poskládané. A některé mixy jsou proto nebezpečné:-(

Zuzka
PaV:

No, to je bohužel přesně potvrzení toho, z čeho máme při plánování cesty obavy 🙁 Takže Az. bude holt muset počkat na příště.
Moc díky za info a radu.

TOM
Zuzka:

ja som isiel opacne, teda zacinal v Azerbajdzane, potom gruzinsko, armensko, karabach a zase gruzinsko do turecka…armeni s azeri peciatkami nemali absolutne ziadne problemy, samozrejme pas listovali, videli viza, ale nic, o opacnej situacii som tiez pocul len sprostredkovane ze azeri colnici studovali armenske, velmi vela sa vypytovali, no nakoniec ich pustili, pripadne su problem s tym ak mas nejaku knihu kde je karabach ako armensky pisany, aj take som cital na nete, ze to niekomu vyhadzovali. zacat v AZE je asi najlepsia cesta.
zopar fotiek z Baku, Qobustanu mam tu pre inspiraciu 🙂
http://www.dobrodruh.sk/azia/azerbajdzan#

PaV
Zuzka:

Jj, rozděl si to na dva bloky: Arménie, Karabach(+Írán+Gruzie případně)
Příští rok: Azerbajdžán s čímkoliv (Turecko, Střední Asie, Gruzie) – kromě právě Arménie, Íránu a zejm. Karabachu!!!
Nebudeš se pak bát mít fotky ze zajímavých míst u sebe. A nebudeš se hlavně třást, když se budeš rozhodovat, které objekty a situace oni posuzují jako špionáž.
V Tbilisi nás málem sejmula ochranka, když tam byl Sarkozy a my si fotili a filmovali jeho průjezd po boku Shakasviliho městem. Den předtím v Arménii jsme stáli vedle arménského policisty, kterému to bylo jedno, když jsme si kolonu Sharkyho a místního presidenta fotili a filmovali. Když Tě (u něčeho) lapí, mají hodně času se Ti věnovat – chtějí se zavděčit nahoře a předvést horlivost za každou cenu. Zkazí Ti pak plány a mohou ohrozit návazné letenky, sankce v půjčovnách aut apod. A to šlo o Gruzii, kde Čechy zbožňují a klaní se jim. Lepší je tedy nikde na Kavkaze hada bosou nohou nedráždit – i když to ostatním 80-90% nepovšimnutě může projít.
Zejm. Azeři potřebují upozorňovat na (svůj) Karabach svět stůj co stůj, tak důvody aktivně vyhledávají. Reakce ambasád, států a turistů je nezajímají resp. právě rozhořčení a medializace v případě šikany turistů Azeři vítají a potřebují. Rozděl to proto do dvou bloků a budeš mít (nejen při focení) klid!

cestovatel
Zuzka:

Ja říká PaV, obecně jim to nevadí. My navštívili v 2011 obě země v rámci jedné cesty a hranice bez problémů, jen v AZ se nás ptali jestli nemáme cigarety nebo nějaké české dárky, pak nás zastavili policajti v parku když jsme se fotili, ale nakonec ani pasy vidět nechtěli. Osobně bych jako první navštívil Azerbajdžán, že chcete jet do Arménie nijak nezjistí, a Arméni si z AZ víza zase tolik nedělají, když se budou vyptávat tak řekneš že se ti v AZ nelíbilo a že se už těšíš do Arménie a je to. A pokud umíš rusky, ještě si dobře pokecáte ještě vám poradí co kde máte vidět.

zámečník 24

Zámečnická služba 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. http://www.zamecnik24.cz

Pavel

Hledám spolucestující do Tbilisi (Gruzie), tak cca na 7-10 dní, téměř kdykoli červenec/srpen/září 2013; zpáteční letenka Praha-Tbilisi za 7.000 Kč včetně poplatků celkem tam i zpět; vízum netřeba (do 90 dní stačí jen pas). Jsem z Ostravy (29), v té oblasti jsem nikdy nebyl, ale láká mě to. Turistika, kultura, příroda, spaní ve městě hotel, jinak stanování nebo u místních. Pokud by měl někdo zájem, bylo by již třeba koupit letenky. Piště

eu******@ce*****.cz











; předpokládám, že bychom vyjeli tak ve 2-4 lidech. Děkuji za ohlasy 🙂

dan dejmek

pred tydnem jsem se vratil z Armenie v pripade dotazu rad odpovim kdyz to pujde.

ahoj Honzo, hledám partáka na cestu do Arménie, chystám se tam na 14 dní v září, nemusím být stále ve společnosti jeho či její, ale bylo by fajn být tam chvíli v tandemu, mám v plánu jít po duchovních místech v Arménii, mít základnu v Jerevanu a určitě také trochu chodit po kopcích.
Klara
Kdyby jsi změnil termín, ozvi se
ps: v září tam zraje víno!!!:)

Vít

Ahoj,
taky se tam v září na čtrnáct dní chystám. Můžeš se ozvat na

bu****@se****.cz












Víťa

karlos

Za měsíc letím do Arménie. Ví někdo, kde lze Yrevanu koupit propanové kartuše k vařiči?

pepík
karlos:

Někde v této sekci to již někdo psal, i s adresou, ale již nevím přesně ve kterém vlákně. Hledej šmudlo.

Slavomír Horák

Navštěvu všech koutů Kavkazu jistě lze udělat – viz můj článek o vízové byrokracii na jižním Kavkazu. Největší problém je obecně karabašské vízum (nutné, respektive doporučeníhodné) v AZB. To je posouzeno jako nezákonné překročení AZ hranice a jsou za to hodně vysoké tresty. Arménské razítko (dnes již Arménie bez víza) tolik nevadí, byť není příliš vítáno. Nejlepší kombinace tak je navštívit AZB a poté ARM (vždy nutné přes Gruzii) a případně v rámci Arménie i NKR.
Z Gruzie se dá teoreticky odskočit i do Abcházie, pokud máte vyřízené povolení pro Abcházii na tamějším ministerstvu zahraničí.

Elene

Chystám se do Gruzie na týden koncem června a potom na cca 3 týdny koncem srpna, kdy bych ráda na pár dní jela i do Ázerbajdžánu. Na nějaký společný výlet na pár dní se jistě můžeme domluvit. V Gruzii jsem už několikrát byla,mluvím rusky a trochu gruzínsky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: