Hojky,
pročítám diskuse a názory se různí. Takže antimalarika ano či ne??? Proti nim hovoří, že je lidé špatně snášejí a snad prý se i stává, že příznaky jen utlumí, takže se malarie pozná déle a hůře se pak léčí…. díky e
Ta otazka neni uplna. Do nekterych zemi Afriky antimalarika 100% ano. To same v Jizni Africe. Jihovychodni Asie neni treba. Prozil a procestoval jsem v JVA skoro tri roky a nikdy jsem nemel problem ani jsem neslysel ze by nekdo z turistu chytl malarii. Navic zde v JVA neni tezka forma jako v Africe nebo Pacificke Asii. Je mozne si ceknout stranky svetovych zdravotnickych organizaci, kde maji vyznacene malaricke oblasti se stupni nebezpeci ovsem i ty je treba brat s rezervou protoze se sychruji tim ze prehani. V kazdem pripade antimalarika nici jatra takze nevim jestli to mas zapotrebi. Mne kousali asijsti komari cele mesice, kdyz to sectu, nikdy jsem nepouzival repelent a bez problemu.
Pro nějakou dobrou radu, uvádíš příliš málo informací. Kam se chystáš, kdy se tam chystáš, na jak dlouho plánuješ pobyt, budeš spíše ve městech nebo se chystáš trekovat někde po pralesech, máš nějaké zdravotní omezení (bereš pravidelně nějaké léky)… To všechno totiž ovlivňuje, zda antimalarika doporučit či ne. Vždy je totiž dobré zvážit, jak velké riziko nakažení budeš na své cestě mít a podle toho se dá ze zkušeností i něco doporučit. To rozhodnutí, jestli antimalarika ano či ne, to bude nakonec ale pouze na tobě.
Ale všeobecně bych tu připsala pár vlastních postřehů, protože otázka antimalarika ano či ne je opravdu dost častá. 🙂
– Malárie není jen jedna. Existují 4 druhy, které způsobují čtyři druhy parazitů. Nejnebezpečnějším druhem je malárie tropická, která je rozšířená hlavně v centrální Africe a také v oblasti „Zlatého trojúhelníku“.
– Druh chemoprofylaxe se musí volit podle oblasti, kam cestovatel míří. Jsou oblasti, kde je již parazit způsobující malárii proti některému z léků odolný (rezistentní). Tohle se postupně mění, takže je dobré mít aktuální informace.
– Chemická profylaxe (Malaron, Lariam apod) by neměla příznaky utlumit. Tyto léky by při preventivním podávání (tedy jako profylaxe) měly zabránit parazitu, aby v těle infikované osoby dokončil celý vývojový cyklus a namnožil se, což způsobuje vlastní onemocnění. Uvádí se, že profylaxe nezabrání 100% nákaze, ale snižuje významně riziko onemocnění. Rozvoj onemocnění i přes profylaxi se může stát. Je to zaznamenané, ale není to nijak časté.
Jinak k tomu, co je uvedené v příspěvcích výše:
– pokud Lukáš myslí, vzít s sebou jedno balení Malarone pro případnou stand-by léčbu, tak to jde. Ale pokud je tím myšleno vzít jednu tabletu, tak je to blbost. Při stand-by léčbě (tedy v případě, že je člověk infikovaný a malárie se projeví se všemi nepříjemnými příznaky), se berou konkrétně u Malaronu 4 tablety po tři dny (tedy celkem 12 tablet).
– V JV Asii v oblasti „Zlatého trojúhelníku“ na pomezí mezi Laosem, Thajskem a Barmou se vyskytuje nebezpečá tropická malárie (údaj z roku 2006). Navíc právě v této oblasti se vyskytují kmeny rezistentní vůči chloroquinu a Mefloquinu (Lariam, paludrin apod). Nám do této oblasti doporučovali Malarone nebo Doxybene.
Navíc v JV Asii je velký rozdíl mezi obdobím sucha a dešťů a také mezi jednotlivými oblastmi. Do oblasti pralesa v Bokeu (Laos) bych si osobně antimalarika určitě vzala. Při cestování spíš po městech a v období sucha to asi potřeba není.
– Rozšířené tvrzení, že antimalarika ničí játra mě vždycky dostane. Před naší první cestou jsme to velmi detailně rozebírali s primářem infekčního oddělení, se kterým se přátelíme (nic škodlivého by nám tudíž opravdu nedoporučoval). A nakonec jsme se shodli na oblastech, kam nám antimalarika opravdu důrazně doporučil a naopak někde jsme se shodli, že to riziko je tak minimální, že nemá smysl do sebe něco fedrovat. Jsou to prášky, takže člověk do sebe prostě delší dobu cpe nějaký preparát. Ale na druhou stranu dneska do sebe lidi cpou různé jiné preparáty multivitámínovými kapslemi počínaje, přes různé doplňky až po prášky na hubnutí. A ženský navíc roky denodenně berou antikoncepci a taky kolem toho nedělají humbuk. Antimalarika jsou léky o různém složení – třeba Doxybene patří vlastně k antibiotikůma brát ho delší dobu nejde. Malaron se taky doporučuje brát jen asi měsíc. Lariam zas údajně testovala česká armáda při misích v zahraničí a po užívání v délce jednoho roku nebyly zjištěny žádné zhoršené jaterní testy. Pokud je člověk zdravý, v normální kondici a neprodělal žádné jaterní onemocnění (žloutenka apod.) tak s ním profylaxe nic neudělá.
Ve skutečnosti je nápor při stand-by léčbě na játra mnohonásobně větší než při profylaxi a hrozí mnohem více nějaké zhoršení v jaterních testech. A to nemluvím o tom, co s játry provede prodělání malárie. Koneckonců jedna z fází vývoje parazita v těle člověka probíhá právě v játrech.
Ale opravdu nejdůležitější je vybavit se přesnými informacemi a zodpovědně zvážit, jak velké riziko nakažení mi při konkrétní cestě hrozí.
Navíc je velký rozdíl mezi tím, jestli jedu na měsíční cestu, riziko je vyšší a prodělání nemoci by mi prostě zničilo dovolenou. Nebo jestli jsem někde tři roky pracovně (po takovou dobu se nedá stejně užívat nic preventivně) a případná infekce mě vyřadí pouze na dva týdny z pracovního provozu, ale nezničí mi to dovolenou, kterou si shromažďuju a na kterou se těším celý rok. To je prostě velký rozdíl.
A ještě poznámka k příznakům. Podle primáře infekčního oddělení prý pozná malárii i laik. Je provázena vysokými horečkami a pacienta doslova sklátí do postele, ze které se není schopen zvednout. Bez pomoci druhé osoby je prý dost obtížné se o sebe i postarat stand-by léčbou. Navíc v oblastech s výskytem malárie se má prý při vysokých horečkách s rychlým nástupem vždy přepokládat, že může jít o malárii.
Zatím jsem to nezažila na vlastní kůži, takže nemůžu potvrdit ani vyvrátit. Ale rozhodně netoužím po tom, to zjistit 🙂
s pozdravem
Katka
Dobry den, rada bych se zeptala na doporuceni antimalarik. Na zacatku unora jedu na cestu na 6 mesicu – 2 mesice Indie (cesta z jihu na sever prevazne vlakem) a 4 mesice – Tanzanie (2mesice), Kena, Malawi, Zambia, Zimbabwe, Botswana a Jizni Afrika. V Taznanii stravim dva mesice praci v sirotcinci v oblasti kolem Arushi a pote planuji cestovat na jih v obytnem voze a navstivit nektere parky a odlehlejsi mista. Budu tam v obdobi od kvetna do srpna tzn. ze castecne tam budu v obdobi destu. Nejsem velky zastance brat antimalarika cele 4 mesice a vim ze v Indii je tez riziko. Dekuji za odpoved Lucie N.
Dobrý den Katko,
vypadá to, že jste informovaná, a proto bych se ráda zeptala jak to vidíte s malarií v Botswaně a JARu. Jedu tam na dovolenou na 3 týdny a po přečtení všech diskuzí vím tolik co předtím. Děkuji za radu,
Šárka
Samozřejmě jsem myslel jedno balení pro případ problémů, potom postupovat dle návodu.
Popis od Katky je vyčerpávající, zarámovat a vystavit 🙂
Zdravím z Malajsie,
ponejprv díky všem co odpověděli. Upřesnění dotazu – plánujeme Malajsii, Thajsko, Laos, Kambodžu a Vietnam. Města, džungle, moře… ale spíš takový to víc profláklý než někde ouplně do neznáma.
Jinak mám zajímavý postřeh přímo z Asie. Ptali jsme se tu několika místních (v hotelech, na informačních centrech…) co jako Asie a malárie a oni se vždycky začali smát, že je to hlavně o naší hlavě, že se toho nemusíme vůbec bát. A prej když už tak špatná voda je daleko horší než komáři, tak se v tom pak vyznej. Další věc ale je, jestli tím že tu žijí nemají vyvinuté nějaké protilátky…
Ahoj
mas nacisto pravdu,stravili sme 4 mesiace na castach po Indii,Sri Lanke,Thajsko ,kambodza a ziadne antimalarika sme nebrali…naozaj sa neni coho obavat,miestny maju pravdu,odporucam pouzivat repelenty,,to by malo uplne stacit..uzite si cestovanie a pozdravujte v Azii..vetou Jak jaaaj lai jak lek v Thajsku kazdeho pobavite,vyskusajte bude sranda…
Ahoj,
díky moc za všechny rady, přeci jen bych se ale konkrétně chtěla zeptat na oblast Indonésie. Chtěli bychom s přítelem projet Sumatru(těšíme se na divokou přírodu) a Jávu. Zcela jistě si budeme brát antimalarika s sebou, ale nevíme jestli je dobré je brát preventivně. Oba jsme zcela zdrávi a žádné léky jinak nebereme.Jedeme na tři týdny, tak bychom chtěli abychom se tam nesetkali pokud možno s žádnou nemocí. děkuju j
Opravdu, Letos jsem byl na jaře v Thajsku a Kambodži a možná mě kousl jeden jediný komár a to fakt nevím, jestli ten pupínek byl od něho. Žádní tam nebyli, repelent jsem použil asi 3x, pak jsem zjistil, že nemá cenu to na sebe stříkat. Ale jindy i období sucha jsem v Thajsku komáry zažil, ale nijak hrozné to nebylo, asi jako v létě u nás u rybníka
Mno, já jsem taky narazila asi na 3 komáry za tři týdny, ale z jednoho jsem si dovezla boreliozu 🙁
Dobrý den, Katko, chtěla jsem se zeptat odkud jste si boreliozu přivezla. Poštípali mne komáři na Filipínách. Okolo jednoho štípance se mi udělal červený flíček. Mám teď bolesti kloubů a svalů. Není mi zcela dobře. Tak nevím jak moc mám plašit.
Ahoj
jedeme na 3 tydny Thajsko+ Kambodza. V thajsku sem byl min rok na 3 tydny a antimalarika jsme nebral -jeli jsme v dubnu(koh chang, bangkok, chang mai, Koh phanga, Puket)
ted jedem Banglok- Angkor Wat, jezero Tonlesap (cesta lodi do hl mesta), Phnom Penh, Sihanouville+ nejaky ostov, a zpet do thajska (koh chang)
jedeme v prosinci. Repelenty budeme mit. Takze otazka antimalarik, ano nebo ne. Ja sem spise pro variantu ne, maximalne nejake baleni s sebou na stand by lecbu.
Ahoj,jedu se synem leden-únor Thajsko,Kambodža,Malaisie,Borneo – batoh,divočina-žádný hotel. Beru repelenty a byla jsem přesvědčená že i lariam preventivně, máme ho ozkoušený, žádný problém, ale synovi teď našli zvýšený cukr a nic moc játra, tak zvažuju rizika, nechci mu ublížit (má 21 let). Sama jsem byla loni v Etiopii a vždy jsme se zeptali, kdy tam někdo umřela na malárii a nebyla sezóna, tak stačil repelent a nakonec jsme nic nebrali i když jsme měli s sebou.Je větší škoda zatížit játra lariamem zbytečně dlouho, nebo to risknout a repelentovat?
Zároveň ho nechci připravit o cestu ale ani o zdraví.
Děkuji.
Len taka poznamka k repelentom. Davajte pozor aby ste ho aplikovali na kazdy kusok odkrytej koze. Bol som teraz v Novembri v Kambodzi. Praskoval som sa DEETom ako divy lebo viem ze komare ma aj u nas doma zeru. Aj tak ma v priebehu 2 dni drblo asi 6 komarov na miestach kde som DEET nenastriekal. Zradne su chodidla v sandaloch a kolena nad urovnou spodneho lemu nohavic.
Ahoj, Ted jsem se odtud vratil. Taky jsem zvazoval ruzny moznosti. Nakonec jsem se rozhodl to neresit a nechat to osusu. Vzal jsem si sebou Lariam spis pro jistotu. Kdyz si ale prectes jaky to ma vedlejsi ucinky tak jsem se rychle rozhodl ze ho brat nebudu. Nakonec jsem scestoval s repelentem (chce si to jen ohlidat aby mel vysokou tu ucinnou slozku – bral jsem na doporuceni z ockovaciho centra nejaky z HUDY sportu). Fungoval dobre. Pokoje jsem vystrikal RAIDEM vsude ho prodavaji a maji na nej reklamy. hehe Pres den to bylo s komarama bez problemu. Horsi to bylo pak vecer ale nic tak extremniho to taky nebylo. Myslim ze nema cenu se tim moc stresovat. Co se ma stat se stejne stane….
Ahojte,
planujem cestu do JVA a chcel som sa opytat na nutnost antimalarik. Celkovo planujem cestu na asi 14 tyzdnov:
Jan, Feb 2013 – Filipiny (Palawan, Bohol, Benaue), Borneo (Sabah, Brunei, Sarawak)
Mar 2013 – Vietnam (Sapa, Hanoi, Ho Chi Minh), Kambodza, Thajsko (Bangkok, Chiang Mai, Chiang Rai), Laos (Luang Prabang, Vientiane)
Apr 2013 – naspat do Thajska, Mjanmarsko (Yangon, Mandalay)
Nijake zavaznejsie zdravotne problemy nemam a vzdy som braval Lariam, ako aj do Afriky (Kena) tak aj do JVA a vzdy to bolo bez problemov. Ale vzdy islo o kratke trojtyzdnove vylety. Ako by som sa mal teda zariadit ked ide o takuto rozsiahlejsiu cestu?
Velmi pekne dakujem.
PS: zaroven hladam aj spolucestovatela.
ak si tam bol mal by si vediet aj sam ze je to volovina min. v pevninskej SEA, na borneo by som bol asi opatrnejsi, filipiny by mali byt OK
Markoff
azia.markoff.biz
Bol som tam, ale neviem to. Preto sa tu radsej opytam.
Co znamena byt opatrnejsi na Borneu? Iba repelenty a vacsia opatrnost, alebo aj prevencia?
ja som na borneo nebol, ale co mam referencie od ludi co tam boli vr. kamosa, tak tam je to dost bordel s chorobami ci uz malaria alebo dengue a pod., takze to by bola asi jedina vynimka kde by som sa mozno trocha obaval aj ja a zvazoval nejake lieky
Markoff
Ja na Borneu byla, antimalarika jsem nebrala, meli jsme je s sebou jako prevenci. Byli jsme tam 4, kamaradka bohuzel malarii dostala, ale zacala se na miste lecit antimalarikama z domova a bylo to ok. Ja jsem spise zastancem je preventivne nebrat, ackoliv je fakt, ze napr. na Borneo je vyskyt pomerne velky…
já na svých prvních cestách taky antimalarika brala, ale když jedeš někam na dýl, tak to určitě nemá význam. Vem si je s sebou (do této oblasti myslím spíš Malarone) jen pro případ, že bys malarii dostal. Je zbatečný je brát, ničí játra a dlouhodobě se brát nesmí. Hlavně repelenty a moskitiéru.
Ahoj, záleží do jaké oblasti Thajska se chystáš – pokud jedeš do turisticky známých míst ba dokonce letovisek – je o zbytečné … ale pokud vyrážíš směrem na sever k Barmským hranicím – je minimálně dobré je mít s sebou …
Ahoj, co antimalarika a jižní Afrika? Jedeme na tři týdny do JARu. Johannesburg + jih, Kapské město+ západ. Pokud ano, máme je začít brát už před odjezdem?
Ahoj, jedu na měsíc do Keni, přelom únor – březen. Jedu na zdravotnickou misi a tak většinu času strávím v nemocnici, ale plánuji i výlet do národních parků. Pořád uvažuji, zda antimalarika ano, či ne a pak taky která – Lariam, či Malarone? Máte někdo podobnou zkušenost?
..jednoznačně Malaron – sice dražší, ale lepší bez halucinací a depresí.
Věčné téma. My zase máme v oblibě a odzkoušený Lariam, žádné halucinace, žádné vedl. účinky a alkohol používáme taky.
Na ty různé štípance si mi namísto tolik preferovaného avětšinou i mnou používaného Fenistilu letos osvědčil Framykoin-mast.
Ahoj, z mého pohledu antimalarika ano, pro jistotu. V Tanzanii mě pokousaly blechy v místech, kde jsem to absolutně nečekala a měla jsem takovou reakci, že fleky zmizely až po 3 měsících. Takže jsem byla ráda, že jsem to nevypustila. Doktorka nám k antimalarikům dala i tablety ostropestřece mariánského – čistí játra, neužívat současně, ale s odstupem 12 hodin. Takže jsem v pohodě. Hodně zdaru a pěkných zážitků. Mirka
Když jsme byli v roce 2011 (listopad – prosinec) v Thajsku a Kambodži, měli jsme s sebou krabičku Malarone (je do těchto končin nejvhodnější)na případnou stand-by léčbu. Vezli jsme i dva repelenty do tropů expedition 100+ s 95%DEET – ty vřele doporučuji…vydrží až 10h. a jsou podobné konzistence i vůně jako tee tre olejíček, takže se dobře nanáší a spotřeba není velká. Pohybovali jsme se část pobytu i po horách na severu Thajska i při hranicích Barmy a s komáry jsme naštěstí neměli téměř žádné problémy – takže jsme repelenty ani moc nevyužili. Všude také dávali večer pod stoly doutnající spirály, které také fungují. Letos mám ale velké dilema, protože plánujeme cestu od 21.6. do 3.8. a to je začátek období dešťů 🙁 Navíc z této doby strávíme dva týdny uprostřed července také v Laosu…a přesouvat se budeme po řece Mekong a Nam Ou. Budu moc ráda, pokud se najde někdo, kdo byl v Laosu v tomto období a podělí se o zkušenosti s komáry a Malárií. Stále nevím, jestli Malarone tentokrát začít brát preventivně po příjezdu do Laosu, nebo je mít v záloze na stand-by léčbu – tentokrát pro každého pohotovostní „osobní krabičku“. Samozřejmě se budeme chránit také prevencí, jako je vhodné oblečení, repelenty a moskytiéry. Druhá část dotazu je, zda brát své sítě…nebo se spoléhat na to, že je všude budou mít a budou použitelné. Moc děkuji za odpověď. Mentolka 🙂
Ahoj Mentolko, chystáme se na měsíc do Kambodži, respektive Thajska na začátku listopadu, ale nejsme si moc jisti počasím a i s tím souvisejícím výskytem komárů, tak hledám někoho, kdo tam v tuto dobu byl a byl by nám ochoten podat nějaké info, jestli je to ok a nebo je lepší to třeba posunout až k prosinci, event. radsi leden/unor. Díky moc za jakékoliv info , Honza 🙂
Ahoj, v Kambodži jsme byli od poloviny listopadu do poloviny prosince a bylo to v pohodě, ať už počasí tak i komáři. Antimalarika nepoužívám nikde. Myslím, že stačí běžná prevence a kvalitní repelenty.
Asi je to každého věc, ale zde je moje zkušenost:
Veškeré ty doporučené očkování jsou naprosto zbytečná věc. Žiju v Asii 2 roky, cestujeme tu dost, hodně i na místa, kam obyčejný turista nejede. Nemám ani jedno z těch doporučených očkování a žiju. Stejně tak se mnou přežíají i 100 milionů Vietnamců, nevím kolik Thajců, Indonézanů, Malajců, Kambodžanů, Laosanů atd. Určitě vím, že Vietnamci tyto doporučené očkování nemají, jejich očkovací standard je stejný, jako v ČR.
Pokud chcete opravdu echt prevenci, nechte si naočkovat žloutenku. Ale to je asi maximum, co mi přijde rozumné. Zbytek je zbytečné vkládání chemických látek do těla a naprosto zbytečné.
Mimochodem, na dengue horečku se nedá očkovat.
Raději si kupte probiotika, kvalitní probiotika. Proč? Protože česká střeva nejsou zvyklá na asijskou stravu, jiné bylinky, koření, jinak pěstovaná zelenina nebo i specifické druhy zeleniny. A dost lidí to neustojí, respektive jejich střevní mikroflóra na to není zvyklá a pak mají lidé průjmy. Mylně to pak pokládají za špinavé jídlo a špinavé prostředí.
Probiotika vám pomohou srovnat střevní mikroflóru na asijské jídlo.
Na začátku listopadu už by mělo být období sucha, tedy výskyt komárů minimální. Ale ze zkušenosti z Vietnamu vím, že komáři se vyskytují velmi různě a nedá se moc spoléhat na to, zda budoou nebo nebudou. Kvalitní repelent je samozřejmostí, hlavně kvůli pokousání. Ale uvidíš sama, že to není tak horké, jak se o tom mluví.
—
Čech ve Vietnamu – praktické rady na cestování po Vietnamu
PRAVE TERAZ JE VYSTRAHA
vYSOKY NARAST OCHORENI A AJ UMRTIE
Dengue fever is spreading in Krabi province with over 400 people having been infected by the mosquito-borne disease and one has died from the infection.
Krabi public health officer Dr Manas Sophonpong said dengue infection has become serious now in Krabi as rainy season is approaching.
He said from January to June this year, accumulated dengue patients rose to 410, with a 36-year-old woman living in Lanta Island died from the infection.
He said only in June alone, there were 65 infections, 25 of which were from Muang district.
He said only in one village in Tambon Ao Nang, there were dengue patients.
http://englishnews.thaipbs.or.th/dengue-fever-spreading-in-krabi
Takze to nieje az take ruzove ako tu niekto tvrdi.. bohuzial aj pre mna , krabi je v kurze za par dni (( denegue je fakt neprijemna a nasledky neliecitelne ,, vygooglite si
Ahoj, chystáme se v manželem v období konec srpna a září do JV Asie, resp. Kambodža a J Vietnam. Přemýšlíme o preventivním užívání Malarone. Přeci jen se budeme pohybovat v deltě Mekongu v období dešťů. Máte někdo prosím zkušenosti z pobytem v této oblasti v této době? Budeme rádi za jakoukoliv zkušenost. Díky 🙂
Zde je můj názor v článku níže, na očkování i na antimalarika. Žiju dva roky ve Vietnamu.
Očkování do Vietnamu
Zdravím
Pravděpodobnost malárie je velmi malá. A z krátkého mailu si myslím, že budete standardní turisté.
Ani v deltě Mekongu není vůbec problém, nepředpokládám, že tam budete týdny spát někde ve stanu.
Ani ve skutečném extrémně vlhkém deštném pralese na Borneu jsem neužíval antimalarika.
Očkování pro cestu do Vietnamu, pokud vůbec, skutečně jenom žloutenka.
Rady co sebou např co sebou do Vietnamu . Doporučuji účinný repelent. Ale komárů v deltě moc není. Výlet do delty většinou organizují místní cestovky.
Cestovat sám hluboko v deltě mimo oblasti bezpečné pro turisty bez předchozích znalostí nebo dobré lokální podpory ani moc dobře nejde.
V deltě je bezpečno všude. Jen tam není co dělat. Placka s vodou, všude řeky a všude palmy. Všechny cestovky jezdí na ty stejná místa, protože nic jiného tam není, projížďka kanálem, továrna na kokosové výrobky a plovoucí trh. Liší se to v kvalitě ubytování.
caute, neviete niekto nahodou ako je to s tymi komarmi v delte? pouzivaju nejake plosne postreky alebo inu chemiu? cakal by som ich tam mraky a ono fakt nic
Zase že v deltě nic není, bych asi rozporoval. Dost jsem jí procestoval (a probloudil). Ale s Vietnamcem, takže jsme se bez problémů domluvili. Zcela na jihu to bylo docela „maso“. Zapadali jsme do močálů, bloudili. Bylo to fascinující, byl jsem překvapen v jakých podmínkách tam někteří přežívají. Ale tam normální turisté nejsou, pro ty jsou to skutečně stále stejná bezpečná místa.
Ano, máš pravdu. Pro turisty tam nic není kromě těch tří aktivit. Pro místní a pro turisty se znalostí vietnamštiny tam toho je mraky. Hlavně jídlo. Ale půjčit si motorku a jet tam, projezdit to křížem krážem, ztráta času. Velké vzdálenosti, jednotvárná placka s palmami, farmami na krevety a podprůměrnými plážemi.
rhf – naše představa je, že v džungli jsou mraky komárů je mylná. Ty jsou extrémní když se oteplí na severu, Aljaška, Sibiř, Finsko, Norsko,.. fakt je, že tam jsou zase zcela neškodní, jenom otravní. V deltě Mekongu jich je daleko méně.
zdenku, ano, presne to sa mi zda ako paradox, keby sa ma niekto spytal ci je viac komarov napr v lahemaa v estonsku alebo v delte mekongu, tipnem tu deltu a pritom je to prave naopak 🙂 je ich tam dokonca mozno aj menej nez v okoli cs jazier a tak ma napadlo, ci v tom nie je nejaka chemia, ale asi fakt len nerozumiem zivotu komarov 😀
Ahoj,
cestuji do jizni Indie. Mesta, plaze, priroda. Od kazdejo trochu.
doporucil by jsi antimalarika do teto oblasti?:)
moc diky!
Bara
Až půjdeš na očkování, zeptej se doktora. Ten bude mít mapy malarických oblastí. I ve jedné zemi může být v určitých oblastech riziko dost rozdílné.
Báro. antimalarika já osobně bych nedoporučoval. Určitě repelenty. Ale osobně Indii a Bangladéš považuji za rizikovou hlavně z hlediska hygieny. Na rozdíl od celé JV Asie. Já skončil dva měsíce na infekčním oddělení tropických nemocí,.. Úplavice, infekce očí s nebezpečím oslepnutí a nějací exotičtí paraziti. Ale možná to byla i vyjímka.
Dobrý den, budeme týden v Senegalu, přelom únor/březen. Máme hotelový resort, ale chceme na nějaké výlety v okolí, park,…
Doporučil by mi někdo, zda užívat antimalarika?
Děkuji za odpověď.
Na to se nedá jednoznačně odpovědět. Každý si musí rozhodnout sám třeba na základě přečtení této diskuze:
https://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g293831-i9219-k12355990-Is_senegal_and_gambia_a_high_risk_of_malaria-Dakar_Dakar_Region.html
Je dobré mít s sebou aspoň malarone, když už ne k prevenci (kterou asi většina lékařů doporučí), tak k léčbě onemocnění malárií s doporučenou dávkou pro dospělé 4 tablety jednou denně po dobu tří po sobě následujících dní.
Koupil jsem si Malarone na cestu do Indie, naštěstí jsem ho nepotřeboval. Nabízím k prodeji čerstvých 24 tabletek s expirací 04/2027 za cenu 1000.-/12 ks. (prodejní cena 1175,50, jen na lékařský předpis). Tel. 602 567 499
právě jsem se vrátil z Barmy, Kambodži, Laosu a doporučuju vzít 1x Malarone na standby léčbu a neřešit.
V období dešťů je to asi horší, ale cca prosinec- květen (červen) není potřeba a stačí repelent s 30% DEET nebo i méně, měl jsem 50% a rozleptalo mi to ten vrchní kryt na lahvičce 🙂 to pak člověk nemá moc chuť to na sebe stříkat
Lariam u mě naprosto v pohodě.. bral jsem dvakrát pri vylete do indie par let zpatky a letos v indocine a nemel sem sebemensi problem.Lariam bez předpisu – https://specialmedassortment.com/?wm=11492&tr=8051