Volná diskuse

Altaj 2008 – Pozor rošíření pohraniční zóny!!!

Karel Jelenovič

Altaj – pozor rozšíření pohraniční zóny!
Zdravím všechny cestovatele, kteří se letos chystají na Altaj do oblasti Akkemského a Kučerlinského jezera. Včera jsem se vrátil po třítýdenní cestě po Altaji a zde jsou mé poznatky. Pokud chcete jít údolí řeky Akkem a Kučerla a chcete začít v Tjunguru budete potřebovat zvláštní povolení pro vstup do této oblasti. Bez něj vás vojáci na kontrolním bodě nepustí dál. Tento kontrolní bod je umístěn přesně uprostřed mezi městy Usť-Kan a Usť-Koksa (do každého asi 60 km). Na jediné silnici, která touto oblastí prochází, uprostřed polí. Pozor, to se týká i těch, kteří přijdou směrem od Tjunguru! Pokud nebudete mít povolení budete zadržení jako narušitelé a čekají vás průtahy. Nepříjemné pokud spěcháte na letadlo;-)Pokud pojedete z Gorno-Altajska do Čibitu, Aktaše, nebo Inji není žádné povolení potřeba (vraceli jsme se přes Inju). Toto povolení se týká také těch, kteří touto oblastí jen procházejí, třeba do Mongolska. Teď jaké jsou možnosti. 1) Na místě,kontrolní bod nebo v G-A, ale trvá to až 10 dní. 2) Zkusit to vyřídit přímo z ČR. Bohužel nevím kam žádost faxovat. 3) Z ČR pomocí nějaké ruské cestovky nebo agentury. My jsme měli štěstí, že jsme v maršrutce potkali pracovnici jedné takové agentury. Ztratili jsme tak pouze jeden den a stálo nás to 700 RUB na osobu, které si vzala jako náklady agentury. Tři amatérští hvězdáři z Vlašimi už takové štěstí neměli a na kontrolním bodě je drželi 4 dny!!! Zde jsou stránky agentury www.koksa-tour.ru, bohužel jsou pouze rusky…

Charley Yelen

Zkušenosti čtenářů

jeff

700 rublů je podle mě dost neadekvátní částka poskytnutým službám, bohužel moje letošní zkušenosti z ruské strany Kavkazu/Bezingi/ jsou obdobné. To že vás v rusku okrade policista je běžnou praxí a zadržení na 4 dny je protiprávní mohou pouze na 2. Jinak úplatky, úplatky a zase úplatky což vše nehozázně prodražuje a vůbec mě to nebaví…

kitty
jeff:

a nepatří to prostě mezi „poznávání cizích kultur“?

jeff
kitty:

jestli patří ke kultuře národa okrádání a šikanování cizinců státním aparátem,pak jsem toho poznal dost a vím o spoustě jiných s podobnou zkušeností, ono stačí jít zkusit vyřídit ruský vízum bez cestovky a člověk už toho pozná docela dost.

ivan:hrozny
jeff:

Prosim te, nesir tady lzi! Ze jsi nebyl schopen si vyridit rusky vizum sam o necem svedci. O tve neschopnosti. Rusky vizum jsem dostal behem 7 pracovnich dnu (podruhe behem 6 prac. dni) bez jakychkoliv problemu a celkem me to se vsim vsudy stalo 1518,- korun ceskych (podruhe 1550,-).

jeff
ivan:hrozny:

to tě vzali soudruzi na hůl já platil 990,- co se týká korubce a uplacení sám jsem jí několikrát osobně viděl a nejde o to čeho jsem schopen já ale oni již zmínění soudruzi, jo mimochodem zkusil jsi třeba někdy v Brně na Hlinkách pokecat s bodygardem? tys asi jenom vyřídil to vízum a do toho ruska vůbec nejel

ivan:hrozny
jeff:

1/ Vis, tech 1500, to je cena vcetne pozvani a registrace v Moskve.

2/ Brno me celkem nezajima a bodyguard uz vubec ne.

3/ Korupce se pise s „p“.

jeff
ivan:hrozny:

nejsi tedy tak schopný, když si musíš platit za pozvání,ja ho měl zdarma, tolik k těm schopnostem, to že se musíš po 3 dnech pobytu registrovat na oviru jako zločinec aještě za to platit, přitom ve finále to milici vůbec nezajímá, že máš všechny ty nesmysly v pořádku a chtějí pouze prachy je podle tebe nornální v demokratické zemi? ty jsi asi pan neomylný, to že se překlepne někdo na klávesnici je celkem běžný a neměl bych to nikomu za zlý.Překvapuje mě, že bráníš politickej systém co posílá do okolních zemí tanky asi jseš divnej nebo to nemáš v hlavě vpořádku.

ivan:hrozny
jeff:

1/ Jsi prilis omezeny. V ruznych zemi sveta musis platit za ruzne veci. Pokud se ti to nezda, sed doma na zadku. Je v normalni demokraticke zemi mozne, aby s vysledky voleb bylo obchodovano? Viz cesky bantustan poslednich 2 let.

2/ Pak nechapu na co si stezujes? Pozvani zadarmo, vizum jsi dostal za 990,- a na OVIRU jsi platil 100 RUB nebo ne? To je jedno z nejlevnejsich viz co je. Nebo budes takova ta ceska cestovatelska socka ve stylu hippies, co jezdi stopem a vsechno chce nejlip zadarmo? Nebo radeji vizum k bratrum do USA, kde z ambasady volaji i tvemu zamestnavateli a vyptavaji se na vsemozne hovadiny!

3/ Ty tedy patrne budes branit politicky system, co posila rakety a statisice vojaku nikoliv do okolnich zemi, ale do zemi po celem svete! To asi nemas v hlave neco v poradku!

ivan:hrozny
jeff:

PS: „B“ a „P“ je na klavesnici zcela nekde jinde. Takze zadny preklep. Doporucuji tedy budto silnejsi bryle nebo misto noveho LP ucebnici ceske gramatiky.

Charley Yelen
ivan:hrozny:

Souhlasím s kitty a spíše bych to zařadil mezi „poznávání cizích kultur“ ;o) Na „východ“ jezdím často takže mě to nepřekvapilo. Pokud člověk vyráží do těchto končin měl by být připraven na každou situaci. Za všechno se platí a to že jsme neměli povolení byla naše chyba. Za neadekvátní nepovažuji ani 700 RUB.

Svým příspěvkem jsem chtěl upozornit případné cestovatele do této oblasti na nutnost mít povolení. Návštěvu Ruska mohu jen doporučit. Byl jsem tam dvakrát a bylo to super!!!

Pokud by všechno šlo tak jak si to člověk naplánuje tak by to byla nuda, ne??? ;o)

jeff
ivan:hrozny:

tvá xenofobie vůdči sociálně slabším, američanům či hippies mě nepřekvapuje, když zastáváš názory jaký zastáváš, LP je docela solidní průvodce, samozřejmě v rámci možností a jestli jsi to ještě nepochopil tady nejde o peníze, ale o to, že v Rusku je každej cizinec automaticky považován za špiona a narušitele, četl jsi tam třeba noviny nebo viděl televizi? Asi ne co, jinak by ti možná došlo, že tahle země má blízko k demokracii asi jako eskymák na Saharu. Jinak v různých částech Ruska má tento teror různou intenzitu, např Kamčatka je v poho, asi proto, že je tak bokem. Pokud mám v plánu určitý projekty, který tam chci realizovat,rozhodně není přínosem šikana a okrádání ze strany státního aparátu, a ještě něco ty hlídači čekýho pravopisu, mě vadí americkej radar a vojáci v čechách.

Rape
jeff:

Ruské vízum bez cestovky jsem vyřídil naprosto v pohodě. Rychlé, korektní, profesionální, vše šlo podle přede-psaných a jasných pravidel konzulátu RF…

Josef

Na konci srpna jsme také skončili na vámi udané pohraniční kontrole,jako občani člen.státu Nato podléháme přísnější kontrole a na vyřízení žádosti o vstup mají ruské orgány vskutku 10 dní.My jsme to po dvou dnech vzdali a jeli do Altaje z druhé strany od Čibitu a Aktaše do doliny Mašej.Pohraničník nám však dal číslo faxu +7(38848)22-9-19 na kterém se dá vyřídit povolení vstupu na určitý termín dopředu.Po příjezdu na zmíněnou pohraniční kontrolu telefonují vojáci do Usť Koksy jestli je vaše povolení vyřízeno a vaše jména tam zapsána. Pokud má někdo zkušenosti s faxováním můžete zkusit zažádat o povolení na tomto čísle.

JIrka

Chodil jsem po Altaji sám celý srpen. Kontrola mě také vyvedla z míry. Když mě jako jediného cizince na této kontrole napráskali spolucestující ze ZILu (Jdou vyloženě po cizincích: „Jesť inostráncev?“), tak jsem byl předveden před samopaly do buňky k nějakému důstojníkovi (srdce jsem měl ještě níž než v kalhotách) a tomu po chvíli velmi nerovného rozhovoru nevadilo, že jsem neměl ani povolení z OVIRu. Po té oficiální chvíli napětí si zavzpomínal na Mílovice, kde sloužil dva roky za totáče. Napsal si moje data a upozornil mě, že kdybych jel autobusem, že by mě vůbec nekontrolovali (autobus ale jede jen do Usť-Koksy, ale i ta je již za jejich stanovištěm). V téhle oblasti berou Kazachstán jako určitou hrozbu a jak je vidět chovají se zcela nevyzpytatelně. Ale to byl rok 2004. V srpnu 2009 to chci opět zkusit – Altaj a její obyčejní obyvatelé mi svítí v naší zběsilé civilizaci jako maják 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: