Střední Asie

Afganistan a Turkmenistan

Radek

Ahoj
Kdo má prosím zkušenost s cestováním po severozápadním a severním Afganistánu a dále po Turkmenistánu, zvláště s vlastním vozidlem.
Díky Radek

Zkušenosti čtenářů

Lucie Kinkorova

Ahoj Radku,

celkove je ted v Afghanistanu velmi spatna bezpecnostni situace. V podstate se za posledni dva roky, co jsem tam pracovala, nepretrzite horsi.

Takze pokud nemas v zemi zadne zazemi ani pratele, kteri se o tebe odpovedne postaraji, doporucuju ti se momentalne Afghanistanu vyhnout. I kdyz je to zeme moc krasna :(.

Je pravda, ze severozapad je jednou z klidnejsich casti zeme, ale rozhodne ne nebezpecny. V nekterych mistech operuji bandite a Taliban se sem uz infiltroval take. Nebezpeci mirene na cizince je smutnym rostoucim trendem.

Hrozi riziko unosu (unosy cizincu jsou bohuzel cim dal „popularnejsi“), ozbrojeneho prepadeni … asi nemusim pokracovat.

Pokud se „neco stane“ treba cestovateli, ktery tam prijede pro vlastni poteseni, incident-jako vsechny incidenty spojene hlavne s cizinci – silne ovlivni rozhodovani vsech zahranicnich organizaci, ktere v zemi pusobi – zda dale pusobit nebo odejit. A mnoho jich odvadi opravdu dobrou praci a pomaha valkou zubozenemu obyvatelstvu.

Stredni Asii ma hodne projezdenou vlastnim UAZikem Roman Zebro Pekar, posledni expedice Uparisina byla hodne medializovana, muzes zkusit najit kontak na nej.

Martin T.
Lucie Kinkorova:

Prosím, napiš, to co jsi napsala, ještě tak 10x, aby to bylo jasnější – nemyslím si, že by Afghánistán byl vhodný pro návštěvu – stačí se trochu zajímat o dění. Snížené riziko existuje asi jen někde v Bamijánu pro snědé cestovatele s plnovousem ovládající darí… A to samé začíná platit o nejrůznějších oblastech Pákistánu. Tam bych se vydal možná do Lahore, Islamabádu a fofrem do Severních oblastí (Gilgit, letecky?), ale nebyl bych si moc jist. Toho polského nešťastníka, co ho Talibanci popravili, lapili někde u Islamabádu. Myslím, že region dost přituhnul.

David Gladis
Lucie Kinkorova:

Lucko, co mas tedka vlastne v planu po africke ceste a afhosi? Jsem zvedav, co dalsiho vymyslis 🙂
Nechces nam pro HS napsat neco ze svych zazitku z Afghanistanu?

David Gladis

Radku, projel jsem Afghanistan z Heratu stredem horama do Bamiyanu v roce 2004, ale dneska uz bych asi nejel.
Pákistán (nemluvě o Íránu) je myslím na tom pořád o dost lépe a zážitky budou stejně silné.

MartinT.
David Gladis:

Nechci mluvit o Íránu, kde je podivný režim, ale našinci v podstatě nic nehrozí, není zde otevřené násilí a cizince nikdo nenapadá. Co ale takovej Pákistán, který tu doporučuješ? Dneska kupříkladu v centru Láhauru zaútočili nějací „gunmeni“ na autobus s hráči Srí Lanky, kteří jediní zde byli ochotni hrát kriket. Vím, platí pravidlo, že k teroristickýmu útoku se může přimíchat v případě velké smůly asi každý a větší riziko představuje asi dopravní nehoda. Nicméně v Pákistánu dosti přituhuje i ve dříve zcela neproblematických oblastech. Zdá se mi, že je něco jiného, přimíchat se k nějakému konfliktu, něco jiného, kdyby po vás někdo přímo „šel“ jakožto po cizinci… (a to bez ohledu na to, že jsem před lety měl z Pákistánců velice dobrý pocit). Prostě bych se téhle zemi v téhle době asi vyhnul, kromě Gilgitu a Baltistánu, kde je dosud snad klid. Nějaké další názory?

David K.
MartinT.:

K tomu dnešnímu útoku mě napadlo, jestli to není čistě cejlonská záležitost. Tamilským partizánům tam zvoní hrana, tak se mohli chtít ukázat jinde. Ale je to jen pocit, co je za tím ve skutečnosti nevím.
Jinak Pákistán se určitě mění. Jakým směrem se dá jen odhadovat. On je ale už od založení v podtatě nestabilní a už léta je v něm pár míst, kam se nedporučuje cizincům vstupovat – kmenová území podél hranice a Aghánistánem, včetně pozemní cesty Kvéta-Péšávár, části Sindhu, Karáčí, nedávno přibyl Svát – a není to velký problém. Obavu znovu tam je bych zatím neměl.

David K.

Radku, jsem na tom podobně jako David. V Afghánistánu jsem byl ve 2004 a dnes bych se tam vypravil jen pokud by to byla život zachraňující nutnost. A to přesto, že je to fascinující země, kam se chci vrátit. Teď ale ne, za poslední rok dva se tam situace dost vyostřila.

jeff
David K.:

Vzhledem k tomu, že podmínky pro trekking a lezení v Pakoši jsou tento rok více než příznivé(např. v open zone nepotřebuješ vztyčáka, takže je to třeba jen o hodně levným permitu)a mediální bubák udělá určitě svoje, takže pokud někdo vyrazíte máte možnost si užít super hory s minimem turistů. Tohle je pro mě osobně velká motivace se tam zas mrknout. Co se týká bezpečnosti je to pouze o tom, jak kdo umí danné situace na místě vyhodnotit, samozřejmě s chladnou hlavou. Je to o osobní zodpovědnosti každého z nás. To že někde média informujou o nějakým attaku je normální, vždy když jsem tam byl místní noviny psaly o x takovejch případech. Jinak Afgoš tedka fakt né, leda letecky a pohyb pouze po městech, což je pro mě o ničem. No a tou károu bych to asi objel přes Uzbek a Kirgoš případně Kazach, ale ty víza to prodražujou.

Radek
David K.:

Díky za odpovědi.
Připravujeme cestu po Střední Asii z Turecka až do Mongolska a to na motorce.V okolních zemích kromě Turkmenistanu a Afganistanu sme již byli a proto nás zajímal názor na tyto země , protože informace jsou velmi rozdílné a nepřesné.
Jinak loni jsme projížděli Pakistán na motorce hlavně KHV a neměli jsme zde nejmenší problém, ale situace se zde může změnit velmi rychle.
A jaké máte názory na Turkmenistán, hlavně na získání víza/ i tranzitního/
Radek

jeff
Radek:

Mrkni na web Slavomíra Horáka, to jsou aktuální a ucelené informace.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: