Volná diskuse

50 nejpoužívanějších slov při cestování

Tomáš

Připravujete se na návštěvu země, kde se nedomluvíte? Vytváříte si nějaký malý osobní slovníček s menším počtem základních slov (dobrý den, děkuji, nashledanou, ano, ne, číslovky do 10,…) nebo se snažíte improvizovat?

Dali by jsme zde dohromady cca 50 nejpoužívanějších slov na cestách? Rád bych si na každou cestu přeložil tyto slova a následně je tam používal pro lepší kontakt a dorozumění. Navíc to tamní lidi potěší, že má někdo snahu se učit. Jaká slova se tedy vyplatí „naučit“ a která nepoužiji?

Mohlo by to pomoci i ostatním, děkuji 🙂

Zkušenosti čtenářů

Ivan

Ne děkuji, nechci, nekoupím, nepotřebuji, neotravuj, zmiz, nedám, nemám, nevím, příště

Pope Francis

Tahni do p rdele. Kdo neumi mluvit tak at nikam nejezdi. Tech tvejch 50 slov si nech pro absolventy zvlastnich skol. C-URAKU.

bneu

Pope Francis je obrovský C-URAk sám !!!! Nechápu ty zamindrákovaný ubožáky, co sem vůbec lezou. Tomáši, náhodou je to dobrý nápad 🙂

Pope Francis
bneu:

Vlez Tomasovi do p rdele. C-URAKU.

tom
bneu:

To tam bude take v tom slovniku? Myslim slovo C-URAK. To je nejaky novy mezinarodni vyraz? Neco jako esperanto? Ja kdyz nekam jedu tak mluvim zasadne polsky a vubec nesnazim pokurovat nejakym domorodcum. Vozim jim tam jako turista penize tak at se snazi.

Tomáš
tom:

Chtěl jsem využít zkušeností místní komunity a dát dohromady základní slova, která se nejvíce využijí v praxi. Snad každého by potěšilo, když by tady potkal turistu, co by se snažil mluvit česky (krom omezených lidí). Je to lepší i pro domluvu, urychlí se základní komunikace. Myslím to pragmaticky. A jak reagovat na Pope Francise? Jestli ovládáte všechny jazyky a nepotřebujete se učit, potom klobouk dolů.

Renáta

50 slov je hodně málo a číslovky do 10 taky. Mám svých „několik vět“ v AJ, ŠP, FR a vždy mi přišly vhod. např. Fr. ani moc nedokážu přečíst, tak hold větu ukážu. Číslovky rozhodně do 1000 podle země, kam jedeš a jaké jsou ceny.

Terka

Ahoj Tomáši,

myslím, že to není vůbec špatný nápad. Pro zabedněné a omezené lidi tahle diskuze rozhodně nebyla vytvořena. Takže, kdo máte s tímto nápadem problém, tak sem nelezte.
Mimochodem Ivanův příspěvek „Ne děkuji, nechci, nekoupím, nepotřebuji, neotravuj, zmiz, nedám, nemám, nevím, příště“ mě velice pobavil…myslím, že nebyl daleko od věci:)).

Terka

Terka:

Tak tady u nás na Pattay je ještě užitečné znát:šukáš? hulíš až na mandle? za kolik? na jak dlouhou? máš ségru? ke mě nebo do hotelu?…..

eva

Ahoj, slovníček si dělám do každé země a vždycky to bylo dobře. 50 slov tam sice nemám, spíš takové ty nutné základy jako pozdravy, zavřeno, otevřeno, nocleh, ubytování, střecha, stan, spacák, potraviny, obchod, ano, ne, nevím, promiňte, omlouvám se, nerozumím, zákaz, vchod, východ, banka – bankomat, WC, ženy, muži…
Lidi jsou opravdu mnohem vstřícnější, když se člověk snaží mluvit po jejich než, když si myslí, že všude musí umět anglicky.

Tomáš
eva:

Jasný, takže spíš takovýhle věci. Co jsem měl vymyšlenýho, tak to šlo hodně do detailů, až zbytečně. Tohle je dobrý, zkusim to příští týden všechno protřídit a uvidim, co z toho vyleze.

Nadherna prehlidka lidske ubohosti tato debata. Fakt nadherna. Cesi jsou opravdu vystavni narod prisprostlych tupcu. A pak se divi, ze ve svete moc nezaboduji.

Na cizi jazyky je v tomto pripade lepsi se radsi vykaslat. Vetsinu z techto ubozaku tady je totiz potreba naucit nejdrive jejich vlastni jazyk, nebot jak vidno, moc o nem nevi. Vetsina se tu vyjadruje hur jak Hotentoti.

Frank

Myslim si, ze kdyz clovek jede do zeme jejiz jazyk neovlada tak by si mel koupit kapesni slovnicek nebo konverzaci. LonelyPlanet ma vyborne kapesni konverzace. Samozrejme, v zemich jako je Finsko kde vsichni mluvi anglicky staci umet jenom dekuji, prosim, dobry den a nashledanou. U obtiznych jazyku jako je cinstina je treba znat presnou vyslovnost jinak tomu mistni nebudou rozumnet. A taky se naucit jak se v mistni jazyk cte aby clovek nedopadl jako ti Anglicani co jeli autem z Prahy do Liberce pet hodin, protoze nevedeli jak se cesky vyslovuje Liberec.

eva
Frank:

Konverzaci – slovníček s sebou vozím jen když jedu někam na dýl. Přece v ní nebudu pořád listovat, a stejně tam často to co potřebuju vůbec není. Naučit se aspoň ty nejdůležitější základy v jazyce státu do něhož jedu, je podle mě slušnost, a určitě to i víc otevírá lidská srdce.

jan

V cizich zemich se mluvi jinak nez u nas? Nerozumim tomu

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: