Volná diskuse

3 otázky

Honza

server je to sice hezký ale dost nepřehledný!předpokládám že když je de tolik světaznalých cestovatelů že bude hrračkou zopovědět mé 3 otázky na něž sem odpověď zde nenašel ani po půlhodině hledání-při tom by to měly být základní informace…

1/která cestovní pojišťovna/samozřejmě s pobočkou v ČR/nabízí cestovní pojištění do celého světa s tím že VY při úrazu,nemoci apod. na místě nemusíte platit hotově ,tzn že ihned platí ONA a nikoli ta klasika že platíte vy a pojišťovna vám to pak po tahanicích vrací až doma..???

2/která cestovní platební karta je pro cestovatele nejvýhodnější?eventuelně jsou li výhodnější cestovní šeky tak jaké?

3/kde se dají koupit /nejlépe v EU/antimalarika na bázi Artemisinu-tj ARTESUNATE,ARTEMETHER,ARINATE apod?
zatím se mi je nepodařilo koupit v ČR nikde,donekonečna je nabízen LARIAM,MALARONE,Paludrine Delagil, apod s děsivými vedlejšími účinky…

už předem děkuji za odpovědi nějaké moudré /cestovatelské hlavě…/

Zkušenosti čtenářů

David G

Ahoj Honzo,

ad 1) toto na celém světě nezajistí žádná pojišťovna, protože to není problém v té pojišťovně, ale v zahraničních zdravotních střediscích, které prostě chtějí zaplatit hned a nadřevo a nechtějí nic vymáhat kdesi v zahraničí. Takže se tomu podle mě nedá úplně vyhnout, i když samozřejmě s některými pojišťovnami na tom budeš lépe než s jinými.

ad 2) co znamená „výhodnější“? a kde? na šeky v některých zemích dostaneš lepší kurz než na hotovost, jinde je vůbec neberou; celkově bývá docela problém šeky měnit; obvykle to bývá za větší poplatek a zabere čas; karty – opět záleží, kde. Třeba v západní Africe jsem si všiml, že brali jen VISA, Mastercard tam byl skoro k ničemu. Ale jinde se mi to nestalo.

ad 3 nevím

Ahoj
David

dan

asi ti moc nepomůžu:
1. podle mě žádná. pokud nějakou najdeš, dej vědět.
2. pokud najdeš v místě pobytu bankomat, tak bych řekl, že je to jedno. za nejspolehlivější považuji cash ($)
3. netuším. obecně se ale dá říct, že nejúčinnější antimalarika se dají pořídit v místě pobytu, pokud tam najdeš solidní zdravotnické zařízení. jinak ohledně děsivých účinků lariamu bylo hodně napsáno, ale není nad osobní zkušenost :)) někomu vyhovuje, někomu ne.

Lucie K

Ahoj,

ad1) souhlas s Davidem

ad2) ja jezdim s kombinaci embosovaneho MasterCardu a embosovane Visa karty-oboji jsou zabezbeceny zaroven cipem, takze vzdy musis zadat PIN. To je dobra ochrana u obchodniku. Zneuziti karty pokud platis po internetu z internetove kavarny ale nezabrani bohuzel asi nic. Pokud bych jela smerem Amerika,asi bych poridila Amex. V Lonely Planet pruvodcich se doctes, jake je aktualni pokryti dane zeme bankomaty a podle toho uvidis,jestli je nutne s sebou vozit hotovost … i kdyz nejakych min 500 dolaru je vzdycky dobre s sebou mit.

ad3) ve vsech vetsich indickych a pakistanskych mestech jsem bez problemu sehnala antimalarika na bazi artemisinu. Davku na leceni za cca 80 Kc. Jinde na svete nevim.

Martin

Zajimava cerstva zkusenost z Jizni Ameriky (vratil jsem se dnes rano): vsude – Arg.,Chile,Peru,Bolivie,Ekvador – jsem vybiral bez problemu z bankomatu libovolnych jihoamerickych bank s kartou Visa – ovsem po malych castkach, cca USD 200 – 300 (nekdy i dvakrat po sobe, kdyz jsem to potreboval). Kdyz jsem vsak chtel vybrat najednou vetsi castku primo v bance (v USD nebo mistni mene, bylo to jedno), byl jsem odmitnut – ma karta je kreditni, coz nikdy nevyuzivam, na debetni kartu by mi to pry vyplatili. Je to nove opatreni, asi souvisi z ek.krizi a krachy ruznych bank, loni jsem tento problem pri vyberu hotovnosti, treba cca USD 1000, nezaznamenal (cestoval jsem se stejnou kartou, jen napr. v Chile vyplaceli pouze pesa, nikoliv dolary).

HONZA

tak zatim 5 odpovědí a nedozvěděl jsem se odpověd na jedinou z otázek.prosím pište jen v případě že znáte odpovědi,ne jako ty co mi zde píší že nevědí ,nebo „že asi nenajdu“popř mi sdělují své zkušenosti s nákupem antimalarik na bázi artemsisnu v asii. TO VIM TAKY ,ALE NA TO SEM SE NEPTAL!

dan
HONZA:

myslím, že minimálně na první otázku si už odpověď dostal, ne? ptal si se jaká, odpovědi se ti dostalo ŽÁDNÁ. to je dost jasná odpověď.

kitty
HONZA:

Honzo, když neumíš položit otázku, nediv se, že nedostaneš odpověď. „Jaká karta je nejvýhodnější?“ Pokud Ti už bylo aspoň 15 let, tak snad pochopíš, že to záleží na tom, kam jedeš, jestli s ní chceš platit nebo vybírat, kolik a jak často a třeba jestli Ti jde více o bezpečnost nebo o ušetření par dolarů.

Tak se nejdřív namáhej zformulovat otázku, než začneš trousit uštěpačné poznámky k lidem, kteří se Ti snaží pomoct a – jak soudím podle jejich jmen – mají bezpochyby daleko více zkušeností než Ty.

pava
kitty:

fuj, ten honza je ale neprijemnej pan.

Challenger

odpověď bod 2:

nejlepší na cesty je asi Visa Classic od mBanku. Dá se z ní vybýrat kdekoliv v zahraničí zdarma neomezeně(max.3 výběry denně), kurzy jsou velice slušný a odpadají problémy s veksláky a směnárnami. Na druhou stranu, bankomaty nejsou všude. Já ale tuto kartu vřele doporučuji, zatím jsem s ní byl maximálně spokojen-Ukrajina, Balkán, Turecko, EU, nikde nebyly problémy.

MartinT.
Challenger:

Ackoliv tohle neni odpoved pro ponekud arogantniho Honzu (nevim jak jinak bych nazval ta jeho velka pismena a celkovy ton jeho druheho prispevku), nicmene pro pripadne dalsi zajemce me dve zkusenosti:
1. – Visa Classic od mBank nema za vybery z bankomatu zadne minimalni poplatky. Kdyz potrebujete treba jen 20 USD, nebudete platit minimalni poplatek 80-100 Kc jako napr. u CS, KB, CSOB… – tedy plus.
– Kurzove prevody jsou ovsem pocitany v mene vyhodnem kurzu, kdyz se jedna o vetsi vyber, neni to az tak vyhodne. Napriklad singapurske dolary se prevadeji na EUR a nasledne CZK, vse s relativne vyssim kurzovym rozpetim… – tedy neslouzi k vyberu velkych castek
– Visa Classic mBank – dnes jsem s ni „narazil“ v Parizi na nadrazi… platba neprobehla.
Tudiz Visu mBank brat, ale kombinovat s jinou, proverenou kartou.
2. Pozor na platby v zemich, jako je napr. Indonesie – 2 mesice po platbe v supermarketu doslo na mem uctu k zpronevere a ztrate cca 50 000 Kc. Uhradila to Sporitelna z pojisteni pro tyto priklady, ale podvodna data z Indonesie byla zneuzita ve Spanelsku, kde jsem uz 10 let nebyl. Od teto udalosti (2005) je jiz vetsina karet cipovych, ale presto pozor na platby u obchodniku.

S autorem prispevku mohu souhlasit v tom, ze diskuse byvaji neprehledne. Funkce vyhledavani/archivace relevantnich informaci je ponekud slaba.

petra
MartinT.:

JAK si mám dát pozor na platby platební kartou u obchodníků?

p
petra:

mohou si nenápadně opsat veškeré informace o kartě, pak už se s tím dá naložit všelijak…

p
p:

teda sorry, ted koukam, ze na to ses vlastne neptala..

MartinT.
petra:

Velmi jednoduše. Vybírat hotovost z bankomatů a platit hotovostí, i když mnohé obchody platby kartou umožňují. Tato lákavá možnost je podle mého názoru rizikovější, než vybírat rupie v přiměřeném množství z bankomatů.

eva
MartinT.:

Ahoj, tohle není odpověď pro Honzu, ale třeba inspirace pro jiné lidi.
V Jižní Americe jsme měli VISU CLASSIC a ELECTRON, obě brali bez problémů jak bankomaty (i když hlavně v Brazílii byly někdy tak složité, že bysme bez pomoci ochotných lidí nevybrali nic) tak všude kde se dalo platit kartou. Je, ale pravda, že v Argentině nám dal bankomat najednou max. 320 pesos (v té době přepočet ze 100 USD). Kde to šlo, radši jsme platili kartama protože je to bez přirážky. A protože kartu dokážou zkopírovat asi všude tak jsem si tam nechala jen asi 10000Kč a zbytek peněz jsem převedla na účet mamce, abych v případě ztráty nebo zkopírování karty nepřišla o všechno. A když jsem potřebovala napsala jsem si mamce aby mi na účet zas něco převedla. Naštěstí jsme, ale o žádné peníze nepřišli. Teda kromě těch které jsme poctivě utratili :-).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: