Ahoj, touto cestou se obracim zejmena na zkusene mistni cestovatele, majici opravdove srovnani.
Na pozdim planuji svou vubec prvni cestu do SA pravdepodobne sam, max s 1 spolehlivym kamaradem. Optimalne na slabsi motorce (pujcene, v ramci RP na auto). Takto mam za sebou jiz JV Asii (Filipiny a Vietnam).
Nejdrive mne napadl Honduras nebot je cca uprostred deni a da se skloubit se 3 okolnimi zememi. Nyni ale ctu zkusenosti ze je pomerne dosti divoky a nebezpecny. Tak nevim. Z vl. zkusenosti vim ze nazory je zapotrebi slusne receno velmi filtrovat, 100 nazoru – 100 zkusenosti.
Zajima me primarne priroda (foto), sekundarne plaze a pamatky (po mistnich ind. kulturach, proste nejake „traditionale“ 🙂 Nizsi ceny a bezvizovy styk je take vitanym faktorem.
Opakuji ze prosim o radu zejmena zkusenejsi cestovatele, co to treba vzali od Mexika az po Panamu, mistni rezidenty, celozivotni cestovatele apod. Prispevky typu „byl/a jsem pouze v Guatemale, ale je to tu nej o nicem jinem ani neuvazuj“ apod. opravdu nevyhledavam… Dekuji za pochopeni…;)
Marek
My (2 kluci) jsme to projeli autem a vlakem od Belize az do Panamy. Budu strucny a dam znamky jako ve skole. Belize 2. Guatemala 4. Honduras 5. San Salvador 5 a znovu 5 tam slo 3x o holy zivot. Nicaragua 3. Costa Rica 1. Panama 1.
Diky, ale muzes opravdu trochu rozepsat, proc maji dve zeme buro a dve za jedna? 🙂 Hodnotis z hlediska bezpecnosti, anebo i zazitku?
V posledních 4 letech 3x Guatemala, 2x Salvador, letos na jaře cesta z Guatemaly do Panamy.
Guatemala – dost turistická zejména na gringo trailu, relativně izolované mayské vesničky v horách, fajn trhy, mayské ruiny na každém rohu. Na focení spíš lidi, pár pěkných ladscape fotek se dá udělat kolem Atitlanu a na sopkách kolem Xely.
Salvador – pobřeží dost turistické, na focení možná tak pár věcí kolem Santa Ana (výlet na vulkán) a na relax Ruta de las Flores.
Honduras – kromě Copánu a Roatánu málo turistů, nějaké extra focení mě nenapadá.
Nikaragua – dost turistická oproti Salvadoru a Hondurasu, pohodová, Ometepe na pár dnů fajn.
Kostarika – drahá a místy předražená, jedna velká turistická atrakce, davy lidí. Asi nejlepší ze zmíněných zemí na focení pěkných barevných obrázků ze všech možných národních parků. Karibik typicky kýčovitý, Pacifik ještě stále spíše batůžářský. Bahia Drake a okolí se mi líbilo velice. Kostarika mi přišla až sterilní – všechno čisté, všechno funguje… nuda.
Panama – ceny neodpovídají poskytnutým službám. Oproti Kostarice špinavá, ale plus mínus stejně drahá. Bocas del Toro turistické, ale dají se tam najít i místa stylu Robinson Crusoe. Darian jen s průvodcem.
Od Guatemaly na jih mi to přišlo celé postupně víc turistické, dražší a méně „tradiční“.
Na motorkách se tyhle země jezdí naprosto běžně. V současné či nedávné době se tam flákají/li například http://wayaway.cz/ nebo http://www.jedemkolem.cz/
Belize – anglicky mluvici zeme, celkem vsechno funguje, dobre bankovnictvi, dobre resorty. Bezpecnost dobra az na Belize City tam je treba trochu davat pozor. Guatemala – stredoamericka bida, nic zajimaveho. Honduras – stredoamericka bida, dobra zeme kdyz mas penize a muzes zit v oplocenych komunitach a s privatni ochrankou. El Salvador – SAN SALVADOR =- bezpecnostni katastrofa, 1. velka rvacka s opilci (odpoledne!), 2. typek vytahnul macetu (odpoledne!) a chtel penize, nastesti jeli kolem policajti tak zmizel, 3x dva chlapi s bouchackou (odpoledne!) vydali jsme obsah kapes celkove jen neco pres 40USD s tim se spokojili a zmizeli, batohy kde jsme meli vsechny penize a pasy jim nejak unikly. Nicaragua – nic zajimaveho, nic nebezpecneho, smrdi to tam rudyma (komunista Ortgega). Costa Rica – naprosta pohoda, skoro takove male USA. Panama – Panama City – perfektni mesto, vyborne bankovnictvi. Nepohybovali jsme se mezi luzou tak nemohu hodnotit bezpecnostni situaci.
Hmm. Marku, píšeš že chceš rady od zkušených cestovatelů, diktuješ nám jaké typy příspěvků nevyhledáváš. Chápu. Považuješ se za zkušeného cestovatele, a nechceš aby Ti lidi dávali rady které jsou vhodné pro newbies.
V tom případě nechápu proč se ptáš na takové základní informace jako kdyby jsi byl začátečník. Neber to ve zlém, Marku, ale otázky jako kde je příroda na focení, kde jsou pláže, bezvízový styk, atd., jsou typy otázek od cestovatelů kteří nebyly dále než Ostrava, a jsou to typy otázek který každý zkušený cestovatel už ví nebo si najde na mnoha cestovatelských stránkách za pár vteřin.
Moje rada: pročti si průvodce o Střední Americe od RG, LP, Moon, atd., najdi si co o těchto státech píší na Thorntree nebo Tripadvisor, a až budeš mít doopravdovské otázky, tak je sem dej.
🙂
Chocho, Ota: tisicere diky 🙂 ! Presne o tenhle druh prispevku mne slo. I kdyz ne vsechny informace ziskane se mne prirozene libi tak presne o tento typ subjektivnich ale autentickych individualnich zkusenosti mne slo. Podobne jsem to ziskaval v Asii od ruznych backpackeru apod. Ten „pattern“ co se vyrysuje pro dilci zeme na zaklade jednotek ci desitek zkusenosti je pro mne pred odjezdem dulezity pro rozhodnuti, kam.
Jinak fotim prevazne motyly. To jsem ani nezminoval, protoze sance ze zde potkam nekoho kdo tomu rozumi a pozoruje ci foti je v SA se limitne blizi nule. Je to hobby exotu 🙂 A verim ze kazda ze zemi je na tento druh zazitku dobra. V tomto ohledu se spojuji s mistnimi odborniky teprve az se rozhodnu, kam vlastne pojedu.
Pdmlynek: Samozrejme mam radu informaci nactenych. Ale mnoho infa na netu je copypaste, nebo balast. To vim ze zkusenosti. O SA a svet obecne se zajimam cca od 4 takze mne plis prestan soudit. Zajimaji mne indiv. zkusenosti viz vyse, vse ostatni si umim zaridit nebo najit. Jinak jsi muj post ocividne ani nepochopil, zminoval jsem, ze nemam zajem o prispevky lidi, kteri byli v 1 zemi ze 7, nic o „newbies“ jsem nepsal. Pokud se ti zda muj pozadavek arogantni nebo cokoliv, proste na nej nereaguj 🙂
Jinak jedu do Ameriky poprve v zivote, takze se samozrejme za zkuseneho cestovatele v techto koncinach nepovazuji
Mam nejake tuseni, ze nikdy do Ameriky neodletis…
A co mne v tom zabrani, tvoje bezvyznamne prognozy? 🙂
Kdyz chci nekam jet tak behem cca 3 dnu dam dohromady vycerpavajici data a informace ( i kdyz na netu je i spousta blbosti) a jedu nebo letim. Blafanim na HS nikdy nic neziskas!!! PS. Nejsi nahodou student plzenske university nebo prazak?
Neboj, Marku, nepovažuji Tvůj příspěvek za arogantní. A vidím že plánuješ léta dopředu podobně jako já. Vše je v pořádku. 🙂
Souhlasím s Tebou že ono to je dobré mít informace od mnohých cestovatelů, než jen z jednoho zdoje. Za posledních 35 let jsem ve Střední Americe a Mexiku byl mnohokrát, někdy s kamarády, jindy s rodinou, jindy s ženou a děckami. Většinou autem, ale jindy autobusem, jindy mikrobusem (zatím né na motorce).
Chocho a Ota Ti dobře radí, jen pár poznámek:
(1) Jak asi víš, bezpečnostní situace se pořád mění, tak to co někdo prožil před 10 lety může dneska být úplně jinak. Navíc, to že někdo nebyl napadený neznamená že země je bezpečná, nebo že jiný byl napadený neznamená že země je nebezpečná. Dávej si pozor všude, i v docela přepychových částech; Střední Amerika bohužel není pro lidi kteří se neumí vyhnout nebezpečí.
(2) Ohledně která země je lepší na focení, pláže a památky. Asi tak: jsou rozdíly mezi těchto 7 zeměmi, ale je daleko větší rozdíl mezi ČR a jakoukoliv z těchto 7 zemích. Je to podobné jako kdyby se nějaký Japonec či Australan ptal jestli má jet do Německa, Česka, nebo Polska, podle toho kde jsou pěknější hrady a zámky. Najdeš nádherné pláže, hory, a focení v každé z těchto zemí.
Jak už bylo psáno, Kostarika je bezpečná, turistická, dražší.
Panamu bych také nějak nepreferoval.
Honduras, Belize, Nicaragua, Guatemala či San Salvador sdílí podobné lidi, podobnou krajinu, podobnou historii, … . Něco jako Čechy a Polsko. Ve skutečnosti mezi nimi velké rozdily nejsou, jen San Salvador je nebezpečnější, takže tomu je moudřejší se vyhnout.
Ahoj, abych vyvážila Otův pohled – tak mně se v Guatemale líbilo hodně, je to dost tradiční, lidi v krojích, v horách má každá vesnice svůj odlišný, hodně zajímavý oslavy semana santa, v každém místě úplně jiné. Tikal super. Příště bych jela i do Semuc Champey, nebo jak se jmenují ty vodopády. Belize pohoda. Další země mě letos teprv čekají.
Každá země nabízí něco jiného, a každý cestovatel má svoje očekáváné, vidí stejné věci svýma očima, potká jiný lidi, který podle mě nejvíc ovlivní, jak se v zemi citíš (no u tebe možná motýli, dobře:) Takže přečíst si deset názorů může dát stejný výsledek jako copypaste info jinde na webu…
(3) Je to dobře že se chceš soustředit jen na 1 či 2 zemi, a né to celé projet. Ono se to jede docela pomalu. Ty cesty v horách jsou dosti o hubu, jede se často i na hlavních silnicích třeba jen 40 km/hod, náklaďáky jsou všude, a na motorky dosti nedávají pozor. A zácpy ve velkých mětech najdeš tam stejně jako kdekoliv na světě. Bude Ti to trvat více času než se domníváš.
Mně je týpek (bez osobní konotace Marku), který řekne, chci tam fotit motýly, sympatickej. To je pěkný cíl. Já třeba rád fotím vlaky, bohužel jsem v SA přijel všude pozdě. Ale k těm motýlům, co si vybavuju ze svých pobytů, tak ty bych v rozsahu běžných možností cestovatele (t.j. nikoli speciální expedice) hledal spíš v Kostarice nebo Panamě, protože v těch ostatních zemích tam, kam se lze nějak rozumě dostat, moc původní přírody není. Méně známá místa s motýly, kde se mi líbilo, mne napadají – rezervace Mico Quemado u El Progresa v Hondurasu, kam se dá celkem snadno dostat a Cobán v Guatemale. Celkově si myslím, že Honduras je neprávem opomíjená země. Ono tam samozřejmě JE nebezpečno, ale rozumným chováním se to dá přijatelně eliminovat.
Prijatelne eliminovat? Co az se budes divat v prave poledne v docela rusne ctvrti divat do hlavne namirene pistole?
Tak odevzdáš, co máš, to je holt riziko cestování. Hele, nejste vy ten borec, co má potřebu si dát za každou cenu chytráckej přípodotek (viz nedávná Panama)?
(4) Nemám skušenosti s přepravou motorek z jedný země ve SA do druhé, ale s auty to není jednoduché. Problém je, že mnozí lidi jedou z USA na jih a prodají své auto někde ve SA, a mnohé vlády SA proti tomu bojují. Není to nemožné; např. jsem si vypůjčil auto v Mexiku a jel jsem do Belize, ale musel jsem najít autopůjčovnu která vyřídila export svého auta do Belize, a Belizská vláda mi vlepila do pasu lepenku že nesmím vyjet z Belize bez toho auta. V Panamě je prý přísnější. Z jihu na sever to nemá být tak velký problém, takže spíš plánuj si tu motorku vypůjčit v jížnějším státu, a jeď na sever.
(5) Jak asi víš, mnohé země SA se nemají na vzájem v lásce, tak přes hranice to není vždy rychlé. Dej si na to dosti času.
(6) Pročti si jak je to s propinas v každé zemi.
Tip měsíce: Mauricius
Mauricius … tak trochu jiná pracovní cesta
Jak prožít na Mauriciu několik měsíců života?
Nejlepší tipy co vidět a zažít na sopečném ostrově Mauricius
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
Do Španělska za historií, vínem a dobrým jídlem
Švýcarsko s dětmi. Trek po loukách a chatách nad údolím Nendaz
ROZHOVOR: Radek Jaroš – Izolované hory světa jako cestovatelský cíl
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru