Byla odedávna spojována s buddhismem. Už od 8. stol. po Kr. se v tomto horském regionu usazovali tibetští imigranti a zakládali zde buddhistické kláštery. V r. 1848 byla oblast připojena k britské Indii a o 4 roky později se Dharmšala stala administrativním centrem okresu Kangra.
Pro své příznivé klimatické podmínky si rychle získala oblibu u Britů pracujících v Dillí a okolí. Stala se vyhledávaným horským střediskem a jejich útočištěm před letním horkem. Bylo tomu tak až do r. 1905, kdy oblast postihlo ničivé zemětřesení a Britové přesunuli své letní sídlo do Šimly, nynějšího hl. města státu Himáčalpradéš. Když v r. 1959 Dalajlama opouštěl Tibet, tehdejší indický premiér J. Néhrú mu poskytl ochranu v Dharmšale. Od r. 1960 je město exilovým sídlem tibetské vlády a místem pobývání Tenzinga Gyatsa, 14. Dalajlamy.
Dharmšala je rozdělena do dvou části – Horní, tzv. McLeodgandž (1700 m n.m.) se sídlem Dalajlamy a Dolní (1240 m n.m.), kde je komerční centrum.
Cuglagkhang
Jinak známý jako hlavní chrám, je nejdůležitějším tibetským buddhistickým chrámem mimo území Tibetu. Svatostánek byl pojmenován podle lhaského chrámu ze 7. století Cuglagkhang byl jako jedna z prvních budov postaven krátce po příchodu Dalajlamy v r. 1959 a od počátku je jeho svatostánkem. Soukromá rezidence jeho Svatosti se nachází naproti chrámu. Chrámu dominují tři sochy – Šákjamuni, Avalókitéšvara a Padmasambhava.
Namgjalma stúpa
Tato buddhistická stúpa, která se nachází v centru McLeodgandže, byla postavena jako pomník Tibeťanům, kteří padli v boji za svobodný Tibet. Dnem i nocí stúpu obcházejí věřící roztáčejíce modlitební mlýnky.
Katedrála Sv. Jana
Tento anglikánský kostel byl postaven v r. 1852 v neogotickém stylu. Je místem odpočinku Lorda Elgina, britského místodržitele.
Zpracováno ve spolupráci s China Tours