Pokud se vypravíte na Sardinii minimálně na 10 – 14 dní, stihnete projet celý ostrov, užít si koupání i výlety v horách!
Na Sardinii se dostanete buď trajektem nebo letadlem. Mezinárodní letiště leží například ve městě Alghero a z Česka (a okolních přilehlých letišť – například Bratislavy) sem létá několik spojů týdně. Začneme putování tedy zde. Nejsnazší způsob, jak se po Sardinii dopravovat, je vlastním nebo zapůjčeným automobilem.
Alghero a Grotta di Nettuno
V Agheru za prohlídku určitě stojí centro storico (historické centrum obehnané opevněním). Gotické stavby, kostely a náměstíčka jsou propojeny sítí úzkých uliček. Procházkou dojděte k městskému opevnění a spletitými uličkami pak až ke gotickému kostelu Duomo di Santa Maria. Z jeho osmiboké zvonice „Campanile“ je na celé město na pobřeží úžasný výhled.
Jen pár kilometrů od Alghera leží mys Capo Caccia, který je součástí parku Parco Naturale Regionale di Porto Conte. Na mys se dostanete nejlépe buď autem anebo přímo z Aghera lodí. Zde můžete navštívit jeskynní komplex Grotta di Nettuno. Na Capo Caccia najdete i několik ferrat, takže si případně nezapomeňte přibalit to správné vybavení. Na Alghero a okolí si vyhraďte dva až tři dny.
Nejširší nabídku průvodců a map Sardinie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Cesta na východ
Z Alghera se vypravte na východ. Cestou se můžete zastavit v Sassari, druhém největším sardinském městě. Projděte se po třídě Corso Vittorio Emanuele až k náměstí Piazza San Antonio ke zbytkům staveb ze 4. století a sloupu Colonna di Sant’Antonio. Za vidění stojí také barokní kostel San Nicola s gotickým interiérem, románský kostel S. Maria di Betlemme nebo bazilika Santa Trinita di Saccargia, která leží kousek za městem. Na návštěvu Sassari vám bude stačit pár hodin.
Pokračujte potom dál do hor v oblasti Gallura a k pobřeží Costa Smeralda. Oblast Gallura je dobře známá agroturismem, je možné se ubytovat na některé z místních farem. Pobřeží Costa Smeralda je moc hezké – moře má smaragdovou barvu a pláže sněhobílý písek přesně jako na fotkách! V této oblasti narazíte na letoviska plná turistů, milionářských jachet a luxusu, ale pokud budete správně hledat, v odlehlých zátočinách si můžete užít krásu pobřeží úplně sami. Nejznámější místní pláží je Spiaggia del Principe – ale bohužel sem míří každý. Pokud vás zajímá historie, navštivte město Arzachena – zde se nacházejí bývalá sídliště původní nuragské kultury na Sardinii. Na Galluru a Costu Smeraldu si vyhraďte také dva až tři dny.
Golfo di Orosei
Z Costy Smeraldy se vydejte na jih podél mořského pobřeží až ke Golfo di Orosei. Záliv Golfo di Orosei je součástí největšího sardinského národního parku. Pohoří Gennargentu tu přímo spadá do tyrkysového moře. Město Orosei bylo dříve významným přístavem. Ze středověku se zde dochovalo někollik významnějších památek – katedrála a další kostely a věže Prigione Vecchia – zbytky středověkého opevněného hradu. Od města Orosei na jih pokračuje několik kilometrů pláží (například Spiaggia Su Barone nebo Caletta di Osalla).
V okolí zálivu v NP Golfo di Orosei e del Gennargentu můžete podnikat řadu výletů. Navštívit jeskyni Grotta di Ispinigoli, kde se nachází druhý největší stalagmit na světě, navštívit archeologická naleziště u Tiscali, dechberoucí soutěsku Gola su Gorropu v masivu Supramonte, které se přezdívá evropský Grand Canyon, zdatní lezci si mohou zalézt v zálivuCala Goloritzè… V pohoří Gennargentu můžete také vystoupit na nejvyšší hory ostrova Punta La Marmora a Bruncu Spina. Na oblast si nechejte minimálně tři dny, pokud budete mít času více, jistě se zde zabavíte.
Více tipů na výlety v okolí zálivu Golfo di Orosei a v pohoří Gennargentu najdete v článcích Sardinie: Tipy na výlet v Golfo di Orosei a Trekování v NP Golfo di Orosei e del Gennargentu. |
Jih Sardinie
Na jihu ostrova leží největší město Cagliari. Na jeho návštěvu stačí část dne a za vidění stojí místní muzea, středověěká čtvrť Il Castello, Marina a kolonie plameňáků na solných polích Santa Gilla za městem. Až budete městským ruchem unavení, můžete se okoupat na zdejší pláži Poetto. Za chvíli času stojí také výjezd serpentinami nad pobřeží směrem na východ od města, budete odsud mít dechberoucí rozhled.
Na západ od Cagliari leží městečko Nora, které zaujme milovníky historie fénickými památkami. Cestu zpět do Alghera naplánujte z Cagliari přes město Oristano. Cestou se zastavte u významného archeologického komplexu Nuraghe Su Nuraxi, který je zapsán i na seznamu UNESCO. Dodnes zůstává záhadou, k čemu tyto sardinské stavby nazývající se nuraghi sloužily. Samotné středověké Oristano stojí alespoň za procházku kvůli zmrzlině nebo dobrému obědu. Na jih od Alghera se ještě zastavte v malebném městečku Bosa, mnoho času zde neztratíte. Na oblast jihu a návrat do Alghera si vyhraďte tři dny (nebo více, pokud na jihu strávíte nějaký čas koupáním a surfováním). Šťastnou cestu!