Delikatesy z Algarve aneb sardinky, cataplana a piri-piri vás dostanou

Delikatesy z Algarve aneb sardinky, cataplana a piri-piri vás dostanou

Nejjihozápadnější cíp Evropy, Algarve, je víc než z poloviny omýván Atlantikem. Že hrají prim čerstvé ryby a mořské plody nikoho nepřekvapí.  Mnohé ale zaujmou prvky arabské a indické kuchyně. V případě prvním cataplana, která se z mořských plodů, ryb a zeleniny připravuje ve stejnojmenném hrnci ve tvaru mušle srdcovky, v případě druhém hojné používání kari, koriandru, zázvoru i česneku. Abyste měli zážitek z Algarve ucelený, přichystali jsme pro vás gastronomického průvodce po Algarve.

1. Vongole, chobotnicový salát nebo vilejši

Jen co  usednete, již se nese chléb, máslo, sýr, nakládané olivy a mrkve. Místní pochoutky jen tak na zakousnutí, abyste se nevyvrátili hlady, než vám přinesou předkrm. Nejoblíbenějším předkrmem jsou mušle vongole (ameijoas a bulhão de pato) na olivovém oleji, bílém víně s česnekem, koriandrem a citrónem. Sbírají se v ústích místních řek, tudíž jsou vždy čerstvé a náramně šťavnaté. Na podobném principu jen bez vína s pořádnou dávkou pálivého piri-piri se připravují krevety. Další specialitou je chobotnicový salát. Kousky vařené chobotnice s rajčaty, paprikami, cibulí a listovou petrželkou, zakápnuté olivovým olejem a vinným octem nemají chybu. Pokud však toužíte po skutečné exotice, dejte si vilejše (percebes), malá klepeta rostoucí na skalách s velmi chutnými nožičkami. Jen se pár minut povaří ve slané vodě, případně se přidá piri-piri a bobkový list, scedí se a mohou se podávat.

2. Grilované ryby, olihně a sépie

Chcete se ještě po obědě koupat? Doporučujeme dát si grilované ryby. Snad v každé restauraci na pláži mají na výběr toho rána vylovených ryb, mořských vlků (robalo), pražem (dourada) a dalších druhů rybovitých obratlovců a hlavně sardinek. Nijak se nekoření, jen lehce naříznou na bocích, nasolí mořskou solí a pokládají na gril. Podávají se vařenými brambory nebo jen tak se zeleninovým salátem. Sardinky (sardinhas) se zejména na výletních lodích podél pobřeží podávají s čerstvým chlebem. Určitě ochutnejte i grilované olihně (lulas) a sépie (chocos).

3. Na večeři Cataplana a jiné rybí mixy

Na vymazlené pochoutky si počkejte na večeři. Jsou to sice pochoutky z ryb, mořských plodů, zeleniny, bílého vína a čerstvých bylinek, ale ty směsi jsou tak lahodné, že nebudete vědět, kdy přestat. Typické pro Algarve jsou rybí guláše zahušťované chlebem jako např. ensopado de gauropa, což je guláš z kanice, s množstvím krevet, mušlí, bylinek a dalších mořských pochoutek. Nebo třeba chlebová kaše z mořských plodů (açorda de marisco). Dělá se i rýžová varianta (arroz de marisco). „Nicméně nejtypičtější a dle mého názoru nejlahodnější je právě již zmiňovaná cataplana,“ doporučuje Filip Tůma, obchodní ředitel ck Firo-Tour. Do speciální nádoby ve tvaru mušle srdcovky se postupně, dle délky vaření, přidává kromě olivového oleje, papriky, cibule, česneku, rajčat a bílého vína na kostky nakrájená ryba, krevety, slávky, střenky a vongole.  „To co následuje je taková exploze chutí, že i po návratu do domů brzy poběžíte do Makra a budete se snažit tuto pochoutku uvařit doma“, dodává.

Pokud se vydáte do Portugalska, přečtěte si naše tipy na nejhezčí místa v Algarve, která doopravdy stojí za návštěvu a bylo by škoda je vynechat! Je ale pravda, že ani za několik měsíců bychom zemi nestihli procestovat tak, abychom viděli všechno důležité!

4. Kuře piri-piri

Máte pocit, že jste ztraceni, protože vy ryby nejíte? Nejste. Jídlo, bez ochutnání kterého neodjede z Algarve žádný turista je grilované kuře piri-piri (frango piri-piri). Kuře se naporcuje na malé kousíčky a naloží se do omáčky, jejíž hlavní složkou je pálivá chilli paprička, které se v Portugalsku říká piri-piri. Do omáčky patří také hodně česneku, bobkového listu a dalších voňavých ingrediencí. Nemusíte se bát, že vám tzv. shoří pusa. Kuře se totiž nakládá s kůží, takže pálivost nepronikne hluboko do masa. Kdo však touží po pálivém, bude si moci kuře dle odolnosti svých chuťových pohárků dochutit.

5. Vinho Verde a Medronho a překvapivě dobré pivo

Zelené víno (vinho verde) nepochází z Algarve, nicméně k letním algarveským pokrmům se hodí jako nic jiného. Výhodou je, že obsahuje o něco méně alkoholu 8 až 9%, tudíž se nemusíte bát, že po lahvince v páru budete veselý až moc. Z nejpopulárnějších značek lze rozhodně doporučit značku Casal Garcia, Gasela (2,5 až 3,5 EUR), o něco dražší je pak Alvarinho, které stojí kolem kolem 5 EUR. Dáváte v létě přednost hořkému nápoji? Portugalské pivo nám chutná. Nejznámější značky jsou Sagres nebo Super Bock, jejichž chuť neurazí žádného pivaře. Malé točené se řekněte „uma imperial“, velké  „uma caneca“.  Jako digestiv vám v mnoho restauracích nabídnou medronho, což je jemná, ale silná pálenka z plodů keře planiky. Zralé, velmi sladké plody červené barvy jsou o něco málo větší než třesně. Mezi Portugalci se povídá, že když planiky sníte moc, můžete se z nich opít. Obsahují prý tolik cukru, že vám ještě v žaludku začnou kvasit.

Na Algarve se dělají i skvělé sladkosti, vyrobené z místních surovin mandlí, fíků, pomerančů a svatojánského chleba. Mají i výborné zmrzliny. Nechte si doporučit, každá restaurace má domácí sladkost „doce da casa“. A klidně si dejte jen jednu porci pro dva, protože místní zákusky jsou výborné, ale také hodně sladké. Algarve je destinace, která láká turisty na nádherné pláže a množství slunečních hodin. Je také skvělou destinací pro gastronauty, nicméně ani zarytí klasici milující českou kuchyni nebudou strádat a masité pokrmy i pivo je svou chutí potěší.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: