Pohlédněte do sluncem zalité zasněžené alpské krajiny z dobře dostupných vyhlídkových vrcholů, užijte atmosféru adventních trhů v historických městečkách, načerpejte energii v lázních.
Davos, Zürich a Lugano – města předvánočních trhů a vyhlídkových vrcholů
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieDavos – rušné město alpských sportů
Davos leží v údolí ledově průzračné řeky Landwasser a je obklopeno hradbou Plessurských Alp a pohořím Albula. S nadmořskou výškou 1560 m je nejvýše položeným městem Evropy.
Davos dýchá atmosférou starých časů. Městu dominuje kostel s typickou dlouhou špičatou střechou, zapadající mezi vrcholky okolních pohoří. Fanoušky moderní architektury zaujme Sportovní centrum Davos Platz, které je více než jen zázemím pro sportovce. Velká sluneční terasa přiléhající k restauraci poskytuje nádherný výhled na venkovní ledové kluziště. Stačí malebnými uličkami popojít kousek od centra a ocitnete se v oáze klidu. Davos Dorf tvoří pomyslný protiklad k náměstí a jeho hlavní dominantou je park. Kupte si výbornou horkou švýcarskou čokoládu a projděte si park, nebo se v něm na chvíli zastavte a nasajte pohodovou atmosféru, kterou bude dokreslovat šumění jezírka s fontánou. Po náročném dni si dopřejte místní klimatické lázně.
Davos a jeho okolí je protkáno sítí lanovek, díky nimž můžete prozkoumávat vrcholy a užívat si široké výhledy, ať už pěšky nebo na lyžích. Spojuje je 36 km dlouhá Rhétská dráha – vlak staví vždy přímo u nástupního místa lanovky. Díky dráze prozkoumáte celé malebné okolí od Klosters Dorf přes Davos až po Filisur. V Davosu vás zaveze i na nádraží v centru, tedy na Davos Platz.
Nejširší nabídku průvodců a map Švýcarska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Schatzalp – poklid s nádechem secese
Od jednoho z nejkrásnějších míst v Davosu vás dělí 300 výškových metrů. Na náměstí Davos Platz nasedněte na rychlou pozemní lanovku a za chvíli už vás přivítá Schatzalp, ležící pod průsmykem Strelapass. Místu dominuje původně plicní sanatorium v secesním stylu z konce 19. století, přebudované ve druhé polovině 20. století na moderní čtyřhvězdičkový horský hotel. Většina secesních prvků byla v hotelu citlivě rekonstruována a zachována v autentické podobě. Tak například v bývalé RTG vyšetřovně je nyní Röntgen café s prostornou jídelnou s křišťálovými lustry.
Z celého Schatzalpu je překrásný výhled na Davos, ležící v údolí, stejně jako na okolní vrcholky hor. Položte se do lehátka a nechte se oslnit jasnými slunečními paprsky odrážejícími se od sněhu všude kolem. Zpět dolů do města se kromě lanovky můžete dostat také po unikátní tři kilometry dlouhé sáňkařské dráze vedoucí zasněženým lesem – prosvištíte dolů bezmála dvaceti zatáčkami. Klidnější povahy mohou zvolit naučnou stezku pro pěší, která přináší prostřednictvím informačních tabulí poznatky o davoské historii, kultuře i krajině. V létě pak nevynechejte návštěvu botanické zahrady Alpinum s více než 3500 druhy rostlin a svezte se na půl kilometru dlouhé bobové dráze.
TIP: Už od jedné noci ubytování v některém z hotelů a apartmánů v oblasti Davosu a sousedního Klostersu obdržíte čipovou kartu Davos Klosters Inclusive, opravňující k bezplatnému používání všech zdejších lanovek, městských autobusů nebo 36 kilometrů Rhétské dráhy ve 2. třídě od Klosters Dorf přes Davos až po Filisur.
Zürich plný butiků i historických domů
Největší švýcarské město je zároveň nejbohatším městem světa, ale je to také krásná, čistá a živá metropole. Na své si tu přijdou jak milovníci luxusu, tak i ti, kdo preferují alternativnější scénu a architekturu sahající až do 15. století. Město má skvělou polohu na severním břehu Curyšského jezera, které je unikátní svojí vysokou kvalitou vody, a slouží tedy jako zdroj pitné vody pro celé město. Ve městě se nachází kolem 1200 vodních pramenů, které jsou přístupné zcela zdarma.
Z jezera vytéká řeka Limmat, která město rozděluje na dvě části. Na západním břehu řeky je kolem přírodní vyvýšeniny Lindenhof nejstarší část města. Tady stávala keltská osada a nyní se zde nachází park, který nabízí pěkný výhled na město, ale i možnost zahrát si obrovské šachy pod širým nebem. Západní část města je plná butiků – ulice Bahnhofstrasse, lemující trasu bývalé hradební zdi, patří k nejvěhlasnějším v Evropě a je výkladní skříní švýcarského luxusu. Nábřeží lemují historické domy s okenicemi a vzadu se tyčí věž kostela St Peterskirche z roku 1534, který zdobí hodiny s největším ciferníkem v Evropě o průměru 8,7 metru. Pokračujte dál po břehu a zastavte se u starobylé katedrály Fraumünster, která je pozůstatkem někdejšího ženského kláštera. Nahlédněte dovnitř a všimněte si barevných vitráží s biblickými náměty.
Východní břeh se naopak vyznačuje uvolněnou atmosférou. Nachází se zde spousta restaurací, roztomilých obchůdků, ale i kaváren a barů. Nebojte se z nábřeží odbočovat do malých uliček, které ho lemují. Proslulá je především ulička Spiegelgasse. V historickém domě číslo 1 sídlí kultovní kavárna a bar Cabaret Voltaire, kde vzniklo umělecké hnutí dada. U umění chvíli zůstaneme. Až dojdete na náměstí Heimplatz, kterému nikdo neřekne jinak než Pfauen, v překladu pávi, a to kvůli soše páva nad místním divadlem, navštivte galerii Kunsthaus. Jedná se o největší a také nejlepší galerii v celé zemi. Obdivovat zde můžete Rodina, Rubense, Halse i Rembrandta. Nechybí zde ani díla Dalího, Picassa nebo Chagalla a Warhola. V umělecky povznesené náladě se ještě zastavte v kavárně Pfauencafé, kde sedával spisovatel James Joyce.
TIP: Z náměstí Bürkliplatz na jižním konci západního břehu pak odplouvají výletní lodě na Curyšské jezero. To se táhne v délce téměř 50 km a dohlédnete až k podhůří Glarnských Alp. V zimě je projížďka zasněženou krajinou nesmírně romantická a adventní atmosféru doladí krytý vánoční trh na hlavním nádraží. Zahřejte se horkým nápojem a prohlédněte si strom ozdobený figurkami Swarovski.
Panorama z rozhledny na Üetlibergu
Z ruchu velkoměsta můžete uniknout na horu Üetliberg (871 m). Doveze vás na ni pohodlně üetliberská dráha, která jezdí z města v pravidelných intervalech už od roku 1875. V zimě si zde můžete zalyžovat, v létě užít příjemný piknik. Na vrcholu stojí třicetimetrová rozhledna, která vás vynese až do nadmořské výšky 900 metrů a umožní výhled do všech světových stran, samozřejmě i na Curych a jezero pod vámi. Za dobré viditelnosti je vidět až do Rakouska na východě a Jungfrau na jihozápadě. Druhou možností, odkud si užít panoramatický výhled na Alpy, je výhled z plošiny 72 metrů vysoké vyhlídkové věže u hotelu Uto Kulm. Zpět se dostanete také jednoduše – na Felseneggu čeká lanovka dolů do Adliswilu, odkud jezdí vlaky na Curych.
Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE. Kup si předplatné časopisu TRAVEL LIFE a žádný skvělý článek o cestování už nikdy nezmeškáš. Najdeš v něm nejžádanější destinace, tajné tipy, krásné fotky, rozhovory s našimi i zahraničními cestovateli. AŤ VÍŠ, KAM PŘÍŠTĚ. |
Italsky laděné Lugano
Po typicky švýcarském Curychu se přesuneme na jihovýchod země, a to do města Lugano v kantonu Ticino, který tvoří hranice s Itálií, a uslyšíte zde italštinu. Ve městě se snoubí švýcarská atmosféra s tou italskou, což mu dává jedinečný charakter, a rozhodně stojí za návštěvu.
Prohlídku města začněte v historickém centru, a to na náměstí Piazza della Riforma. Prozkoumejte neoklasicistní budovu radnice, postavenou v letech 1845–1851. Centrem se klikatí úzké malebné uličky se spoustou zachovalých historických domů. V řadě z nich najdete typické místní restaurace, které vám nabídnou gurmánský zážitek. Ochutnejte například polentu, kukuřičnou kaši se sýrem gorgonzola. Výtečný oběd či večeři pak zapijte vínem z místních vinic. Od centra se pomalu vzdalujte po promenádě, která vás dovede do klidné části města.
Modrým doplňkem města je Luganské jezero, lemované zmíněnou promenádou. Jezero, vzniklé srážkou dvou ledovců, nepatří k největším, co se rozlohy týče, jeho rozmanitost je však značná. Při pozorování břehu se ve vašem zorném poli střídají pruhy polí s hřebeny hor. Lemují ho celkem tři vrcholky hor, které korunují panoramatické vyhlídky. Nejvyšší z nich je Sighignola (1314 m) a prochází přes ni státní hranice, na západě je to Monte San Salvatore (912 m) a na východě Monte Brè (925 m). Na jihu jezera pak leží poloostrov tvořený horou Monte San Giorgio, na které se nachází přírodní rezervace zapsaná od roku 2003 na Seznamu světového dědictví UNESCO pro svoje mimořádně bohaté naleziště zkamenělých mořských živočichů. K jezeru se váže ještě jedna zajímavost: na jeho břehu se nachází kolem 130 modelů významných švýcarských památek v měřítku 1:25.
Monte Brè – nejslunnější místo v zemi
Východně od Lugana se nachází oblíbený cíl místních obyvatel i návštěvníků města, Monte Brè. Tento vrch na úbočí Monte Boglia patří k nejslunnějším místům v celém Švýcarsku. Místo bříz, kaštanů a buků převažují olivovníky, granátová jablka, borovice, a dokonce i palmy. Atmosféra je zde opravdu jedinečná. Na vrchol se dostanete lanovkou původně z roku 1908 a otevře se vám pohled na Bernské i Walliské Alpy, dokonce i masiv Monte Rosy. V zimě si užijete pohled na pohádkově zasněžené Luganské jezero.