1. dubna jsme přinesli článek o skupině známých dobrodruhů, kterým se jako prvním podařilo navštívit tuto africkou zemi. Nyní přinášíme nové zprávy.
(Aktuální zpravodajství ze Zabundy najdete níže, pod původním článkem.)
Martin M. Kyška, Milan Muflon, Karel Vlk, David Kadeřa, Lukáš Dcerka, Martin Kolotočík, Petr Studený, Michaela Mysha Smetáková a Pepa Čtvrtek – to jsou jména, která se zapíší do historie. Jako prvním Čechům – a dost možná i jako prvním bělochům po více než 100 letech – se jim koncem března podařilo navštívit Zabundu a vyfotografovat několik nesmělých obyvatel. Toto uzavřené království na hranicích středoafrického Konga získalo nezávislost teprve v roce 2006 a je obestřeno mnoha mystérii.
První pokus o vstup do země podnikli již v lednu Petr Malina a Jiří Kolděda. Neuspěli, neboť ochrana hranic země je nekompromisní.
Našim čtenářům přinášíme exkluzivní fotografie z této mimořádné expedice (najdete je v galerii vpravo), zaslané satelitním spojením přímo ze Zabundy.
ZPRÁVY Z EXPEDICE:
– Výprava je od samého počátku pronásledována težkostmi. Zdržení nastalo hned na náročném přechodu hranice, kdy každý z dobrodruhů musel podstoupit tzv. body check, důkladnou osobní prohlídku prováděnou zabundskými bojovnicemi. Lukáš Dcerka přesto trval na tom, že si celý přechod hranice ihned zopakuje ještě jednou, údajně z tréninkových důvodů.
– Další postup zpomalilo zásadové chování Martina Kolotočíka, který si mačetou razil cestu hustým pralesem … přestože vedle vedla asfaltová silnice. "Jednou jsem dobrodruh a cestovatel, tak přece nepůjdu po cestě", volal zpocený Kolotočík na své společníky, kteří pozorovali jeho snažení z pohodlí zánovní asfaltky.
Další zprávy ze Zabundy právě zpracováváme. Spojení s expedicí je bohužel nespolehlivé. Sledujte nadále naše zpravodajství.
Foto: Zabunďané stopařům nezastaví a ještě se jim hezky vysmějou
Název: Zabunda (plným názvem Zabundské demokratické království, zkráceně také ZaDeK)
Počet obyvatel: 1 564 870 kg (Podle zabundské tradice se sčítání obyvatel provádí vážením, což ovšem k velkému množství pygmejů a permoníků ztěžuje další výpočty.)
Podnebí: Pokud neprší, je sucho, po dešti však mokro. V západní části Zabundy je obvykle vyšší nebo stejná teplota než ve východní části, často ovšem také chladněji. (Přesnější údaje bohužel nejsou k dispozici.)
Telefon: Místní operátor TamTamMobile nemá vzhledem k neslučitelným technologiím uzavřeny žádné roamingové smlouvy.
Foto: Na zasedání zabundského parlamentu
Foto: Někteří členové expedice se věnují hloubkovému etnografickému průzkumu
Nám neznámý přispěvatel Libor Med zaslal zásadní doplnění k expedici do Zabundy:
K reportáži o Zabundě bych měl několik doplnění. Petru Malinovi se nakonec podařilo do Zabundy dostat. Potkali jsme ho před týdnem ve chvíli, kdy nás nekompromisní strážkyně (totožná jako na fotu) odváděla do chýše předběžného zadržení. Po několikahodinovém nepříjemném výslechu jsme byli vyhoštěni ze země. Aby se o tom nedozvěděly naše drahé polovičky, publikovali jsme vymyšlenou verzi, podle které nás naopak zastavili v postupu povstalci z organizace Svobodná Antizabunda, kteří si dali za cíl svrhnout krále Zabundy, šejcha Amira Qorallecka.
Známý a seriózní pravdomluvec Malina nemohl dopustit, že se šíří lži o naší výpravě, a proto na svých anglických i českých stránkách uvedl vše na pravou míru, čímž nás dokonale nachytal na švestkách. Cílem Petra Maliny bylo proniknout k tajemnému kmeni Podzemáků, žijícímu 500 metrů pod zemí. Ke kmeni se dá dostat jedině kolmou šachtou (bývalým sopouchem sopky). Petr se rozhodl, že k tomuto kmeni jako první člověk na světě sletí na padáku. Aby se pojistil, seskok uskutečnil ve žlutých ponožkách. A udělal dobře, ukázalo se, že den před Malinou ke kmeni Podzemáků doletěl už Američan J.R.Smith, ale nikoliv ve žlutých ponožkách!! Takže Malinův skvělý výkon bude v nejbližší době zaznamenán do Guinessovy knihy rekordů.
V současné době je zájem o Zabundu mezi českými i slovenskými cestovateli obrovský. Právě se ze Zabundy vrátili majitel cestovní kanceláře CK Holub Ruda Zeťáček společně s proslulým slovenským filmařem Pavolem Tunelárem. Natočili film Barabimbo o úžasném kmeni, který žije v korunách stromů až za proslulou linii pravdy a rozumu. Za touto linií ze země vyvěrají na povrch záhadné plyny, které mají vliv na levou mozkovou hemisféru. Výsledkem je, že člověk, který žije déle v tomto prostředí, začne notoricky lhát. Tajemný kmen si proto získal příznačné označení falsarios (podle španělského objevitele Juana Mendese, pozn.red.:falsario = lhář ve španělštině). O tomto kmeni zatím chyběly jakékoliv hodnověrné informace a to z jednoduchého důvodu, že všichni objevitelé začali po návštěvě tohoto kmene stejně jako domorodci notoricky lhát. Pavol s Rudou se tedy dohodli, že daný film natočí v rekordně krátké době. Po heroickém výkonu, při kterém museli rychle pronikat pralesy, až z nich stříkala krev, dorazili ke kmeni a bleskurychle natočili dokument. Bohužel, došlo k neblahé události. Jeden domorodec si spletl kameru s míčem a zničil ji.
Pavol musel některé pasáže natočit znovu, čímž došlo ke zdržení. Film je však úžasný, získal řadu filmových cen, nicméně někteří zlí jazykové hodnověrnost filmu zpochybňují – přece jenom autoři byli za linií pravdy a rozumu delší dobu. Veškeré otazníky kolem tohoto filmu se rozhodl vyřešit Jiří Koloděda, který se nedokázal smířit s tím, že by mu unikla 356. jím navštívená země. Vymyslel skvělý projekt, při kterém při návštěvě Zabundy, která bude trvat pouhých 7 hodin 38 minut stačí poznat i kmen falsarios. Za linií pravdy a rozumu bude pouhé 3 hodiny a 17 minut, čímž bude zaručena hodnověrnost jeho reportáže. Držte všichni Kolodědovi palce, aby se mu jeho záměr vydařil a konečně jsme se dozvěděli o kmeni falsarios pravdu. O jeho výpravě se dočtete na stránkách www.jirikolodeda.zab. Jiří totiž plánuje zaregistrovat si ještě před odletem ze Zabundie pravou zabundskou doménu. Bude mít opravdu málo času, bezprostředně poté odlétá do Grónska nafotit unikátní snímky o Eskymácích vegetariánech.
Před několika chvilkami jsem navíc dostal aktuální e-mail od Karla Vlka (první unikátní e-mail, který byl ze Zabundy odeslán). Píše v něm, že jsou všichni neustále očumováni domorodci, až jim je to nepříjemné. Karel se rozhodl spočítat všechny domorodce, kteří jej obklopují. Napočítal 175 324 kusů. Vzhledem k uváděnému počtu obyvatel 1 564 870 kg je zjevné, že v davu, který je obklopoval, bylo i hodně nezabunďanů. Nechce se věřit, že by totiž průměrná hmotnost Zabuňďana byla menší než 10 kg. O výpravě do Zabundy uvažují i další cestovatelé.
Třeba takový novinář Ivan Dubina. Ten se rozhodl, že vystoupí na nejvyšší horu Zabundy Čumulu vysokou 848 metrů pouze v trenkách. Ivan je známý odpůrce moderního outdoorového vybavení a tímto svým pokusem chce dokázat, že i na tak vysokou a těžkou horu lze vylézt pouze spoře oděn. Pokud bude úspěšný, hodně zpochybní úroveň právě probíhající expedice primátora Pavla Čecha, který se k výstupu na tuto horu řádně připravil, kvůli aklimatizaci si dokonce vzal dva měsíce neplaceného volna. Ale vzhledem k tomu, že ze Zabundy existuje, jak jsem již napsal, nově zřízené spojení přes internet a též satelitní spojení (viz výše reportáž expedice), nebude problém s řízením radnice. Na Čumulu též úspěšně již dříve vystoupil horolezec Miroslav Boban. Výstup uskutečnil v rámci projektu Sedm samic. Tento projekt v sobě zahrnuje zdolání sedmi nejkrásnějších hor, jejichž tvar se podobá těm nejsvůdnějším ženským ňadrům. A Čumula mezi ně právem patří. Výstup uskutečnil bez budování postupových táborů, pouze před posledním útokem přespal v chatrči dědka Solua ( pozn. red.: solu=chromý v zabundštině). Při výstupu též nepoužíval umělý kyslík. Právem se tedy pyšní faktem, že se stal teprve druhým člověkem na světě po Reinholdu Messnerovi, který získal Sedm samic bez kyslíkového přístroje a navíc vylezl na Čumulu alpským způsobem.
Za zprávu Libora Meda redakce neručí. Nebylo všechno jinak? Napište nám! Libora Meda prosíme, zda by se ozval redakci.