Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Člověk v tísni podpořil v Jižním Súdánu 36 000 lidí v boji s podvýživou
29. 2. 2016
Monika Ticháčková
Jižní Súdán sužuje vleklá humanitární krize způsobená současným etnickým konfliktem a ekonomickou krizí. Podle nejnovějších údajů OSN přes 3,9 milionu lidí, tedy téměř každý třetí člověk, v současné chvíli trpí vážným nedostatkem potravin. Více než 686 000 dětí do 5 let je aktuálně podvyživeno.
Právě s podvýživou na severu tohoto nejmladšího státu světa bojuje také Člověk v tísni. Díky prostředkům Evropské unie učí místní obyvatele, jak předcházet podvýživě například pomocí komunitních zahrádek, kde se obyvatelé učí vypěstovat a posléze uchovat dostatečné množství výživnější a pestřejší stravy. Tým ČvT již podpořil přes 6 000 domácností, tedy přes 36 000 lidí.
ČvT pracuje ve státě Severní Bahr el-Ghazal na severu Jižního Súdánu, kde je historicky nejvíc případů chronické podvýživy v zemi. Pod hranicí chudoby tu podle národních statistik žije 76 % populace. Špatná výživa ale není způsobená jen nedostatkem jídla, ale i nevyhovujícími hygienickými návyky, jednotvárností stravy nebo nedostatečným kojením, zejména u dětí do 6 měsíců. Farmáři také využívají neefektivní zemědělské postupy, což vede k velmi nízké produktivitě farmaření.
Celkem 1 000 lidí z nejchudších domácností se proto zúčastnilo terénních školení zaměřených na zemědělství achov domácích zvířat. Učili se zakládat a spravovat komunitní zahrádky tam, kde mohou pomocí pumpy snadno využívat vodu z řek. Vybrané ženy se také zúčastnily kurzu vaření, kde se dozvěděly, jak vařit výživné pokrmy z místně dostupných plodin. Ženy a malé děti se také učí, jak si správně mýt ruce a skladovat potravinyv hygienických podmínkách. Muži se učí efektivně využívat tažný dobytek a pluh k práci. Díky Člověku v tísni se mimo jiné také dozví, jak se o dobytek správně starat a jak uchovávat maso. V rodinách rybářů týmy ČvT učí například udit nebo opravovat sítě.