Člověk v tísni: Cenu Homo Homini za rok 2019 obdrží významný tádžický právník Buzurgmehr Jorov

Člověk v tísni: Cenu Homo Homini za rok 2019 obdrží významný tádžický právník Buzurgmehr Jorov

Cena bude Buzurgmehrovi udělena za jeho odhodlání hájit základní lidská práva a zajistit spravedlivé soudní řízení pro všechny občany Tádžikistánu. Slavnostní předání proběhne 5. března na zahájení mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Cenu Homo Homini bude předávat ukrajinský filmový režisér, bývalý politický vězeň a držitel Sacharovy ceny 2018, Oleh Sencov.

„My právníci neneseme odpovědnost za činy svých klientů, my jen plníme svou povinnost. A protože je to naše povinnost, měla by být prováděna co nejlépe,” odpověděl Buzurgmehr Jorov, když ho příslušník tajné tádžické služby požádal, aby byl méně aktivní v obhajobě zatčených členů opoziční Strany islámské obrody.

Statečný obhájce dlouhodobě usiloval o dodržování lidských práv v Tádžikistánu a nebál se zastupovat politicky pronásledované, které se jiní hájit neodvážili. Veřejně odsoudil tádžickou vládu a státní orgány za porušování lidských práv a informoval o mučení, kterého se na jeho zatčeném klientovi dopustili.  Kvůli tomu, že dělal svou práci, přišel prosperující právník nejen o majetek, ale dokonce i o vlastní svobodu.

V roce 2015 se jako jeden z mála rozhodl obhajovat 13 členů opoziční Strany islámské obrody. V den, kdy vláda označila Stranu islámské obrody za teroristickou organizaci, vtrhla policie bez povolení k prohlídce do jeho domu i do jeho kanceláře. Jorov byl zadržen a obviněn z „vzbuzování národního, rasového, místního nebo náboženského nepřátelství a extremismu.“

Před vynesením rozsudku v roce 2016 citoval perského básníka: “Společnost je zkažená několika nevzdělanci, kteří věří, že jsou nejmoudřejší,” za což byl obviněn z “pohrdání soudem” a rozsudek mu byl navýšen o další dva roky. Dohromady byl Buzurgmehr Jorov odsouzen k 28 rokům vězení.

“Já samozřejmě myslím na svou rodinu a své blízké, ale především myslím na 8 miliónů obyvatel své země,” řekl Buzurgmehr.

Cenu za něj převezme jeho bratr, aktivista a právník, Džamšed Jorov, který žije v exilu v Polsku. Cenu Homo Homini uděluje Člověk v tísni od 90. let osobnostem a skupinám, které se významně zasloužily o ochranu lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů. Mezi laureáty z předchozích let patří například čínský literární kritik a disident Liou Siao-po, ázerbajdžánský právník Intigam Alijev nebo nikaragujská farmářka Francisca Ramírez.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: