Převážně hinduistický Nepál je plný festivalů. Většina svátků se řídí podle nepálského kalendáře, který má dnes o nějakých 57 let více než dnes.
V Nepálu jsme strávili měsíc a půl a utratili každý 12 107 Kč. Zdarma je v Nepálu pouze pobyt v turistickém centru Káthmándú – v Tamelu. Vše ostatní, co stojí za vidění, je zpoplatněno. Vybírání poplatků většinou hlídají ozbrojení vojáci, ale někdy je lze snadno obejít. Vstupné je stanoveno nejen do všech lesů, které se nacházejí v dohledu některé osmitisícovky, ale dokonce i na náměstí v centru města. A to nemluvím o „donation“, které od turistů na mnoha místech vybírají maoisté.
Hazaradžát neboli Hazarestán, země Hazárů, zabírá centrální hornatou část Afghanistánu, geograficky je součástí hindúkušského masivu, jehož západní hřeben končí právě u jednoho z nejpozoruhodnějších míst tohoto regionu – jezer Bande Amir, druhým magnetem Hazaradžátu, který sem přitahuje nejen dobrodruhy, ale nedávno k němu byla upřena i pozornost všech světovým médií, jsou bamjánští Buddhové.
Po mnoha dnech či týdnech náročné cesty je občas dobré si odpočinout a načerpat síly. Zde jsou naše tipy na ta nejlepší místa k relaxaci mezi Istanbulem a Pekingem.
Komunistická strana Nepálu, známá pod názvem Maoisté, vede již téměř deset let partyzánskou válku s nepálskou vládou. Usilují o sesazení krále a vytvoření komunistické republiky.
Pavel Brunclík je spíš fotograf, než cestovatel. Ale aby jeho snímky z cyklu ZEMĚ byly takové, jaké jsou, musel projet snad půlku světa.
Přinášíme slíbený rozhovor s šéfredaktorkou geogarfického časopisu Koktejl Dagmar Cestrovou, v němž odpovídala i na otázky, které jste jí položili sami vy, čtenáři.
Vedle Hanzelky a Zikmunda zanechala své stopy ve světě řada dalších Čechů. Přivezli s sebou domů spoustu zajímavých fotek, suvenýrů a dokumentace, které nyní shromažďuje zlínské muzeum. [cut]
Zamiloval jsem se – z lanovky je vidět totálně krásná hora – Bolšoj Dongorazon… Musíme ty prsa (Elbrus) zvládnout rychle a jít se podívat sem.
Výlet do Jižní Ameriky jsme plánovali celkem dlouho. Vzhledem k omezenému počtu volných dní (oba již nejsme studenti) jsme byli nuceni pečlivě zvážit a naplánovat každý den. Věděli jsme, že bychom při jedné cestě rádi najednou navštívili Argentinu, Uruguay, Chile i Ohňovou zemi, a proto jsme si na internetu a v průvodci Lonely Planet zjistili veškeré dostupné informace o místech, které stojí za to navštívit (památky, přírodní úkazy atp.) včetně jízdních řádů autobusů a místních leteckých společností.