Ač se to nemusí zdát, vybrat si ten správný batoh může být jednoduché, ať už vybíráte batoh na vícedenní horské přechody, nebo na jednodenní výlety. Měl splňovat mnoho požadavků, které ulehčí vaše cestování. Značka Bergans of Norway je světoznámou jedničkou mezi batohy a známá také svým patentem na zádový nastavitelný systém, který je nepřekonatelný.
Jak cestovat udržitelně? Jaké místo považuje za svůj domov? Má někdy pocit, že její snaha chránit přírodu nemá smysl? A co ji dělá šťastnou?
Přečtěte si rozhovor s Hanou Svobodovou, zakladatelkou organizace Chráníme mořské želvy. Hanka vystudovala biologii a ochraně mořských želv se věnuje více než 16 let, a to nejen v Indonésii, ale také na Srí Lance a v Ekvádoru. Je propagátorkou udržitelného cestování a každý den se snaží plnit si své sny.
Z kastilských zlatavých plání občas vykukují kopce korunované velkolepými strážními hrady, zelené oživení se ale koná až v živější vinařské oblasti podél řeky Río Duero na západě či v malé samostatné provincii La Rioja. Pouť vede přes úchvatná historická města León, Burgos a Salamanca, v nichž musíte ztrávit minimálně den, abyste načerpali atmosféru časů dávno minulých.
Milý a malý kanárský ostrůvek La Gomera připomíná jednu obří horu porostlou bujnou zelení. Od středu ostrova ukrytého v hustém deštném vavřínovém lese se směrem k moři paprskovitě rozbíhají hluboké skalnaté rokle, barrancos. Tam, kde se údolí otevírají nejvíce, vznikly rybářské vesnice a později městečka. Aby mohli místní lidé na prudkých svazích zajišťovat svou obživu, změnili je v terasová políčka se zavlažovacími kanály, s nichž vykukují banánovníky, citrusové plody nebo v plochých údolích palmové a bambusové háje.
Když se řekne vlna, většině z nás se vybaví zima a pletený svetr, který sice hřeje, ale kouše. Napadlo vás někdy, že vlna je výborná i na léto? Přečtěte si, proč začít vlnu nosit celoročně, a to dokonce i v horkých letních dnech!
U příležitosti narozenin jednoho z nejznámějších českých cestovatelů a fotografa Jiřího Kolbaby jsme pro vás ve spolupráci s nakladatelstvím Jota připravili soutěž o jeho knihu Šest kontinentů – Příběhy z cest!
Příchod jara, spojený s teplejším počasím a lepší náladou, obvykle láká k cestování. Letošní situace, stejně jako ta loňská, je ale pro cestovatele složitější. Pokud byste se znovu rádi podívali do ciziny, ale bezpečně a zodpovědně, ideální příležitostí jsou národní parky a ospalé vesničky v nich. A právě to nabízí Národní park Sierra de Guadarrama, který se rozprostírá kolem hlavního města Španělska Madridu.
„Nyní pořád slyším, že cestovat nejde, že je to nemožné, to ale není pravda. Cestovat možné je, a to i zodpovědně a podle zákona či vládních nařízení. “ A to třeba rovnou do iráckého Kurdistánu a Turecka! Jaké bylo projíždět tyto země za covidové pandemie? Přečtěte si rozhovor s Jiřím Kalátem, který se odtud před pár dny vrátil.
Lenka Hrabalová vystudovala arabštinu a perštinu, které plně využívá během svého putování zeměmi islámského světa. Zkušeností jak z Blízkého východu, tak severní Afriky nasbírala opravdu mnoho. Přesvědčit se můžete v její knize Saharské příběhy, na webových stránkách nebo na festivalu Culturea probíhajícím už tento víkend – od 9. do 11. dubna, kde vám Lenka povypráví o cestě stopem přes Kurdistán. Do tohoto dobrodružství částečně nakouknete i v následujícím rozhovoru.
Cestovatelů jsou tisíce, jak zrovna svoji cestu prodat? Slávek Král, autor knihy Stopařův průvodce zeměkoulí, se rozhodl pomoci začínajícím i pokročilým dobrodruhům a prozradí celé své know-how. Drží se ale stejného motta jako ve své knize, tedy: “Zkušenost je nepřenositelná”. Níže tedy nenajdete podrobný návod. Slávek vám ukáže cestu, vydat se na ni ale musí každý sám.