Martin Trabalík strávil půl roku na Balkáně v uprchlickém táboře a od té doby se věnuje dokumentární činnosti. Fotil v Afghánistánu, na Ukrajině i Náhorním Karabachu. Za svou fotografii Rohingů získal ocenění Czech Press Photo. Před dvěma lety se vydal natáčet rozsáhlé požáry v Amazonii. Původně směřoval do Brazílie, ale nakonec jeho dokument vznikl v Bolívii. Podle čeho si vybírá projekty, kterým se věnuje? Cestuje někdy pro zábavu? A co můžeme udělat pro záchranu pralesů my sami?
Historie čaje na Srí Lance se začala psát v roce 1867, kdy se do pěstování cejlonského čaje pustil Brot James Taylor a nedaleko Kandy založil první plantáž Loolecondera.
Skvělá vychytávka, která se hodí na cesty po celém světě. Pro cestovatele, outdooristy a všechny, kteří chtějí být nezávislí na elektrické síti. Nová powerbanka Venture 35 je připravena i na ta nejdivočejším dobrodružství.
Cestovatel a dobrodruh Martin Půlpán, vystupující pod pseudonymem Lost Czech Man, vydává svou první knihu mapující jeho téměř jedenáct měsíců dlouho cestu po Hedvábné stezce. Také jste někdy snili o tom, jaké to asi je, zabalit si malý batoh a vydat se do světa bez plánu, bez cílové destinace? Martin se na takovou cestu vydal. Na cestu, která se dá zažít jen jednou za život!
Internet se hemží příběhy lidí, kteří dali výpověď a místo zaměstnání dlouhé měsíce brázdí svět. Je jich tolik, že už mě přestaly překvapovat. Když ale na instagramu čtu, že takto odvážný krok udělala rodina se 4 dětmi, okamžitě zpozorním. Wow! Kdo je to? Co je vedlo ke změně? Jak to zvládají logisticky, emočně, finančně? Co jim nová svoboda přinesla? Terezku a Honzu, manželé Rychtaříkovi, jsem zastihla v Praze, kde vstřebávali dojmy z první výpravy a rovnou se chystali na další.
Polární záře, v originále Aurora Borealis na severní polokouli a Aurora Australis na té jižní, je hlavně úžasnou přírodní světelnou show. Barevné divadlo, při kterém člověk zažívá pocity tajemna, mystiky a obdivu k působení přírodních sil. Vždyť tuto nádhernou podívanou mají na svědomí vesmírné síly.
Cestovatel, spisovatel a dalo by se říct pábitel Ladislav Zibura musel změnit plány díky pandemii a myslím, že toho nelitoval ani on, ani čtenáři. Letos na podzim mu díky tomu vyšla knižní novinka s příznačným názvem: Prázdniny v Česku.
Martin Půlpán alias Lost Czech Man je český cestovatel (nebo jak on sám sobě říká, kluk s baťohem), který se na podzim roku 2018 vydal toulat světem. Bez plánu se mu během rok a půl dlouhé cesty podařilo projet Hedvábnou Stezku, putoval z Evropy přes Turecko, Írán, Kavkaz, střední Asii až do Číny, odkud pokračoval do jihovýchodní Asie. Tam ho v březnu 2020 zastihla pandemie, která ho přiměla k návratu zpět a cestu tak nechala otevřenou k případnému volnému navázání. Jeho pravidlem č. 1 bylo cestovat výhradně po zemi, tedy bez letadel a přeletů z místa na místo. Tento způsob mu proto přinesl nespočet zážitků a historek s místními, kteří ho v průběhu cesty vítali, hostili a zpovídali o zajímavé příběhy.
Jsme nyní přibližně za třetinou délky toku Indu, v pahorkatině pod velehorami, kde Indus přijímá velký a významný přítok ze západu, afghánskou řeku Kábul.
Koncem září roku 1957 začala nedaleko nejzápadnějšího bodu azorského ostrova Faial mocná podmořská erupce. Během následujících třinácti měsíců z moře vyrostl nový vulkán, který dostal jméno Capelinhos. Sopečná krajina kolem sopky Capelinhos dnes patří k symbolům ostrova Faial a k zajímavým přírodním úkazům Azorských ostrovů, které jsem si nechtěla nechat ujít.