Obrovské kolosy na dosah ruky, něžné sloní samice s mláďaty a velká stáda vodních buvolů, šakalů či opic. To vše je neuchopitelná krása národního parku Uda Walawe.
Stojím mezi několika obřími dřevěnými koly a ve mě se mísí úžas, pokora a obdiv s pocity krásna. Ano, přestože tyto výtvory lidských rukou sloužily původně zcela prozaické funkci zavlažování políček syrských zemědělců, a jsou vlastně produktem bídy a nedostatku, pohled současnýma očima je zcela jiný.
V poslední části o Mexiku si trochu odpočineme. Milan Kulhánek nás tentokrát na zavede do ekologicko-archeologického parku Xcaret. Protože být na Yucatánu a nenavštívit Xcaret prostě nelze.
Ponorková nemoc je zhoubou nejednoho cestovního kolektivu. Když se však na ni vytáhne bezedný, černý, pichlavý a někdy i drsný humor, nemá šanci.
V prvním z trojice článků o vybraných místech Gruzie nám cestovatel Petr Daubner představí Kazbegi jako neobjevený ráj pro milovníky hor a treků.
V Peru je mnoho tajemných a překrásných míst, o kterých místní lidé vypráví neuvěřitelné legendy. Do několika z nich můžeme nahlédnout prostřednictvím fotografií Petra Hingara.
K málo známým českým cestovatelům patří polární letec Jan Březina, který – ač se dožil sotva 24 let – patří k mužům s velmi zajímavým osudem.
I když je Emil Holub považován za prvního velkého českého cestovatele, tak podrobnější rozbor ukazuje, že Holub byl „velkým“ cestovatelem pouze v domácím měřítku a jeho životopis občas dovoluje polemizovat i s tím, že byl cestovatelem českým …