Už jste byli ve Švédsku? Pokud ne, tak nevíte, o co přicházíte! Nejde jen o švédská města, památky, architekturu případně zdravé rybí pokrmy. Švédsko – to je hlavně příroda. A jaká! My jsme neodolali a ve složení tři kluci, jedna holka jsme se vydali pokořit známou „Královskou stezku“ čili prostě Kungsleden. A takhle vypadala naše cesta za polární kruh…
Přinášíme horké novinky ze zmrzlého podzemí. Expedice Kačna Jama, kterou podpořil Expediční fond ve třetím kole, má již za sebou zimní část svého průzkumu.
Kdo skutečně vládne Zimbabwe? Diktátor Mugabe, velká stáda slonů nebo „Král zvířat“ lev? To se možná dozvíte v cestopisu Miloše Kalerty.
Relativně hezké fotky „jako od profíka“ se dají udělat z domácího ateliéru, který vyrobíte z kusu pauzáku (jeden list á 10,-Kč v papírnictví) a jedné či dvou lampiček (stačí si na chvíli vypůjčit ty z nočního stolku).
Zdravíme vás ze severního Laosu. Luang Prabang je staré koloniální město, které leží v nádherném údolí řeky Mekong. Kolem jsou jen hory porostlé hlubokou džunglí. Strávili jsme tu tři dny, které jsme věnovali výletům do okolí a prohlídce města. Ubytovali jsme se v rodinném penzionu s velkým parkovištěm a vyrazili do centra. V Prabangu je mnoho krásných starých domů postavených francouzskými kolonizátory a většina z nich je přestavována na penziony a restaurace, které si vyžaduje cestovní ruch. Luang Prabang je asi totiž nejnavštěvovanější město v Laosu.
Rumunsko je členem Evropské unie, ale můžete si v něm někdy připadat jako v Asii. Můžete tu potkat bohaté podnikatele v drahých autech, ale častěji narazíte na koňské povozy. Ale potkáte tu báječné lidi a společně se můžete pobavit nad paradoxy života.
Po návratu z Tasmánie do Melbourne se rozhodujeme zůstat ještě 2 noci u našich vánočních hostitelů Prue a Marka. Během té doby navštěvujeme ještě starší pár Australanů, které jsme potkali v Západní Austrálii a kteří nás též k sobě pozvali.
Už víte, které z 54 soutěžících projektů měly štěstí a získaly podporu Expedičního fondu? Proč jsou zakladatelé fondu v depresi?