Při vyslovení názvu santeria se mnoha lidem vybaví Kuba, tajemné náboženství a krvavé oběti. Zvláštní rituály a krvavé oběti se skutečně stále na Kubě oehrávají. Jen to tajemno občas odplouvá pod náporem turistického ruchu.
Máme před sebou posledních pár nocí na cestě. Tři v Hamě, dvě v Damašku a jednu na letišti. Program je přesto nabitý a tak se těšíme na město Hamu v údolí řeky Orontes, antickou Apameu,Mrtvá města z byzantské doby a samozřejmě na atmosféru Damašku. K tomu všemu stihnout ještě sníst pár falafelů, kebabů a hummusů. Vypít několik litrů toho úžasného džusu, který tu všude okolo vymačkávají ze zralého ovoce a nakoupit dárky domu … Jen kdyby v týmu byla větší pohoda …!
Naše cestování nám nezačalo zrovna nejradostněji, ale vždycky se dá naštěstí říci, že by to mohlo být ještě horší. V Praze jsme si totiž v duty free shopu koupili dvě Becherovky, kterými jsme chtěli obdarovat naše pomocníky v Tanzanii. V Amsterdamu ale přišla do slova a do písmene studená sprcha.
K jaké kastě se smí chodit na večeři a komu se vyhýbat? A udělá indický vesničan víc, než musí?
Necháváme za sebou Jordánsko! Království, které se snaží balancovat mezi dvěma světy. Na jedné straně arabští soukmenovci, ale zoufaly nedostatek vody musí řešit s Izraelem, s kterým, ho nespojuje jen otázka nedostatku vody, ale i životy desetitisíců Palestinců, kteří žijí na obou březích hraniční řeky Jordánu. …
Jak udělat díru do kamenného stropu a kdo rozbil zedníkovu rouru? Pijí indičtí zedníci víc než čeští? Přinášíme 2. díl zprávy Vaška Pousky o jeho úspěšné výstavbě ekologických pícek v Rádžastánu. Projekt podpořil Expediční fond.