Indický kandidát na filmového Oscara, remake slavné filmové klasiky a další zajímavá díla indické kinematografie jsou na programu 19. ročníku Festivalu indického filmu, který hostí od 12. do 15. října tradičně pražské Kino Světozor.
Petr Horký je režisérem stovky cestopisných dokumentů, pořádá filmové festivaly a je autorem desítky knih. Cestování po světě mu přineslo řadu zajímavých pracovních setkání i přátelství – s Miroslavem Zikmundem, Thorem Heyerdahlem, Reinholdem Messnerem, Arthurem C. Clarkem, Erichem von Dänikenem, Edmundem Hillarym nebo Jamesem Lovellem.
V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory,
jsme se bavili s Pavlou Jazairiovou, českou spisovatelkou a reportérkou. Mezi její díla patří kniha Globalizovaná Indie, na jejíž motivy měla na festivalu přednášku.
Nikdo neumí vytvořit tak úchvatnou podívanou jako sama příroda. V Německu je celkem 16 národních parků a se scenérií jednoho z nich si příroda obzvláště vyhrála. Park Kellerwald-Edersee nabízí svým návštěvníkům procházky bukovými lesy s výhledy na uklidňující vodní hladinu zdejšího jezera.
Íránci každý den čelí řadě zákazů, příkazů a omezení. Pod letitým vlivem sankcí navíc zažívají nekončící inflaci bez naděje na zlepšení. Navzdory tomu jsou místní snad nejpohostinnějšími lidmi světa, kteří našli způsob, jak si užívat života. Jak tedy vypadá skutečný život v přísné náboženské diktatuře?
Co se děje se světem? Petr Horký si na Hausbotu tentokrát povídal s Lenkou Klicperovou na téma Válka jako reality show…
Na severovýchodě Andalusie, tam, kde se zdánlivě nekonečné, mírně zvlněné plantáže olivovníků mění v hradbu hor, se skrývá poklad evropského významu – přírodní rezervace Sierras de Cazorla, Segura y Las Villas.
Na Borneu nás uvítá tropická příroda, kterou se prohání obrovské množství zvěře v čele s orangutany a kahau nosatými a kde žijí v dlouhých domech a těsné blízkosti hnědých meandrujících a zlatonosných řek původní obyvatelé ostrova.
Pro milovníky pěších túr nebo zapálené cyklisty toužící po krásách nedotknuté přírody je v Německu na pobřeží Baltského moře národní park Jasmund. Také UNESCO ocenilo zdejší původní lesy, když je přidalo na svůj seznam přírodních památek. Kromě magie bukového hvozdu se tu návštěvníkům skýtá úchvatný pohled na křídové útesy lemující pobřeží.
Pozvání Petra Horkého do jeho Hausbotu tentokrát přijal geolog, filosof a esejista Václav Cílek. „Zajímal mne čistě osobní, subjektivní pohled Václava Cílka na to, co se v dnešní době děje a jak v tom všem hledat a snad i najít svoje místo,“ komentoval rozhovor sám moderátor.