Chorvatsko: Letní tip na zelený ostrov Lastovo

Chorvatsko: Letní tip na zelený ostrov Lastovo

Důvodů, proč se jezdí na Lastovo je několik. Důvody, proč se na Lastovo nejezdí, jsou dva. Nenechali jsme se odradit a vyrazili jsme na Lastovo na konci léta. Milujeme ostrovy a Lastovo jsme si zamilovali hned od začátku. Snad i proto, že je tak malé. Skoro se v té modři okolního moře ztrácí.

Nejdříve tedy něco málo o tom, proč se na Lastovo jezdí. Lastovo je chráněnou krajinnou oblastí. Hned při příjezdu nás překvapila jeho zelená barva a bujná vegetace. Po vyprahlosti ostatních chorvatských ostrovů to byla velmi osvěžující změna.Celá chráněná oblast čítá 44 ostrovů a je podporována organizací WWF. Nadšenci do pozorování hvězd či romantické duše ocení, že Lastovo je parkem tmavé oblohy. Jeho odlehlost zajišťuje dokonalé podmínky pro pozorování hvězd. Dokonce se za dobrých podmínek dá pozorovat i zodiakální světlo, velmi slabé sluneční světlo odražené od kosmických prachových částic. A pokud budete mít štěstí, můžete zde také vidět světélkující moře.

Nám se podařilo tento úkaz pozorovat na ostrově Hvar, na Lastovu jsme takové štěstí neměli. S odlehlostí ostrova souvisí i to, že si zachoval svůj osobitý ambient a davy turistů sem zatím ještě stále nedorazily. Po první světové válce ostrov dokonce patřil Itálii a za bývalé Jugoslávie jej využívala armáda. Turisté sem z tohoto důvodu dlouho neměli přístup. Lastovo je ideální destinace pro jachtaře. Kotvit se zde dá úplně všude a okolní ostrůvky lastovského archipelagu nabízejí dost možností k výletům. Lastovo je také rájem pro potápěče. Okolní vody jsou jedny z nejbohatších na Jadranu co se týká množství a rozmanitosti druhů ryb. V zátoce Zaklopatica dokonce funguje potápěčská základna.

Teď ty dva důvody, proč se na Lastovo nejezdí: dlouhá cesta a cena trajektu. Lastovo je skutečně daleko, úplně na jihu Chorvatska. Trajekt ze Splitu sem jede cca 5 hodin, katamarán cca 3 hodiny. Zvláště cena trajektu dle internetových diskusí mnoho lidí odradí. Na tento problém už delší dobu upozorňují také obyvatelé Lastova. Jednosměrný lístek na trajekt ze Splitu vyjde na 68 HRK na člověka a 530 HRK na auto (r. 2017). To prostě není málo. Dá se také jet katamaránem za 75 HRK na osobu, ale v tom případě musíte nechat auto zaparkované ve Splitu.

Další možností je dojet až na Pelješac a odtud trajektem na Korčulu a odtud na Lastovo. Vychází to levněji, co se týká ceny trajektů. V roce 2016 také létaly hydroplány na Lastovo, což je určitě zajímavá možnost. Pokud budete cestovat bez auta, můžete se na ostrově přepravovat místní autobusovou linkou, která jezdí mezi osadami Lastovo, Ubli (trajektový přístav) a Pasadur. Také se zde dá půjčit auto za cenu od 250 HRK/den. Nebo si můžete půjčit scooter či kolo. My jsme kvůli ceně trajektu nechali auto zaparkované na Hvaru, kde jsme předtím pobývali, a odtud jsme na Lastovo přejeli katamaránem.

Nejširší nabídku průvodců a map Chorvatska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Na Lastovo jsme se vydali s vidinou klidného ostrova bez přehršle turistů. A toto očekávání se nám na konci srpna skutečně splnilo. Ubytovali jsme se v zátoce Zaklopatica, což je malá a klidná rybářská osada poblíž hlavního městečka Lastovo. V zátoce není žádný obchod, ale na večeři se dá zajít do jedné ze čtyř restaurací. Koupat se v zátoce mezi velkými jachtami se nám moc nechtělo. Místní nám poradili vedlejší zátoku Korita, kde jsme byli celý den sami. Tedy kromě dvou loděk, které se po vykoupání zase vytratily. Boty do vody jsou povinná výbava – je tu dost ježků. Také šnorchl jsme zde hojně užili. Takové množství ryb jsme jinde v Chorvatsku neviděli.

V rámci výletů jsme si zajeli na organizovaný fish-picnic na ostrůvek Mladine. Boty do vody nejsou zapotřebí – pláž Saplun je na souši oblázková a v moři písečná. I tady se vyplatí mít s sebou šnorchl. Tady už s námi kotvilo více jachet – očividně oblíbená šnorchlovací destinace. Zajeli jsme si také do zátoky Strikvena Luka nedaleko majáku Struga na jihu ostrova. Zátoka je poměrně dost uzavřená a moře je tady velmi klidné. Kromě pár domů jsou tady dvě restaurace, obě hned u moře. Cestou zpět ze Skrivene Luky jsme si vyjeli na nejvyšší vrchol Lastova – kopec Hum. Je odsud skutečně překrásný výhled na ostatní zelené ostrůvky lastovského souostroví.

Za výlet na půl dne stojí také městečko Lastovo. Jeho uličkami se příjemně prochází. Určitě narazíte na nejeden fumar – typický lastovský komín, který nikde jinde neuvidíte. Každý je jiný. V Lastovu si můžete posedět v kavárně nebo i restauraci. Jak už to tak vždycky bývá, za večeři tady zaplatíte méně než v restauraci v zátoce. Také je zde obchod, bankomat a pošta. Za výšlap ještě stojí Kašćel nad městečkem – v současné době se využívá jako meteorologická stanice a je odtud krásný výhled na celé městečko.

Zkušenosti čtenářů

markéta chocholová

Dobrý den, v článku jsem nenašla info o ubytování. Schoval by se někde v zátoce zelený, otřískaný Transporter bez dalších známek kempování?
Díky.

markéta chocholová

Dobrý den, v článku jsem nenašla info o ubytování. Schoval by se někde v zátoce zelený, otřískaný Transporter bez dalších známek kempování?
Díky.

Alice

Ty fotky jsou naprosto perfektní. Tam bych chtěla příští rok jet. Do Chorvatska si s sebou vozíme kola, takže bychom mohli ostrov projet. Manžel koupil vloni na jaře nosič na kola z https://www.filsonstore.cz/ , abychom si je s sebou mohli brát a neleželi tak jen pořád na pláži.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí