Žijeme v trochu divné době – pořád se někam řítíme. V práci jedeme na sto procent a na rodinu a cestování zbývá málo času. Chceme ho využít naplno, a tak se z práce řítíme na výlet, z výletu se zase řítíme do práce. V chodbě mám stále zabalený batoh nebo kufr, po nocích brouzdám prstem v mapě, píšu si seznam, co zabalit, na co nezapomenout.
Tak a teď se zastavme. Je dobré se zamyslet, kam se chystáme a jak to tam asi bude vypadat. Čím méně známe místo, tím důkladnější by měla být příprava na túru. Nejprve by měla přijít na řadu mapa. Prozkoumejme možné cesty a vyberme si takovou, která odpovídá našim turistickým zkušenostem. Z toho taky vyplyne, jak dlouho asi půjdeme, jak to bude obtížné a třeba i exponované, kde se budeme nebo naopak nebudeme moct najíst. Při vypočítávání času, který strávíme na túře, nezapomeňme na přestávky na odpočinek a pro jistotu přidejme i rezervu. Sledujme také počasí. Obzvláště to horské je specifické svými náhlými změnami, a proto buďme raději připraveni na všechno. Čím delší čas se chystáme strávit na túře, tím univerzálnější by mělo být naše vybavení.
Jak se dobře připravit na výlet nebo túru?
V batohu by nemělo nikdy chybět
- jídlo a pití
- náhradní ponožky
- náhradní tričko
- obvazy a náplasti
- pláštěnka (nebo nepromokavá bunda)
- mapa (i v případě, že máme mobil s navigací)
- powerbanka (obzvláště v případě, že máme jen mobil s navigací)
- peněženka s občankou a kartou zdravotní pojišťovny
- sluneční krém
- hodinky
- mobil (s aplikací Záchranka)
Správné boty a dobré jídlo
Ve správných botách se šlape příjemně a zároveň se vyhneme nepříjemným zraněním. Podvrtnutí kotníku je druhým nejčastějším zraněním. Pro turistické zážitky potřebujeme pevné, ideálně kotníkové boty, které nám poskytnou oporu v nezpevněném terénu. Boty by měly být o něco větší než chodidlo, noha se v botě ale nesmí pohybovat, jinak si při cestě z kopce zaděláme na puchýře. Novou botu je dobré napřed rozchodit a až teprve potom vyrazit na první opravdovou túru. A máte-li hůlky, používejte je, zejména máte-li těžký batoh. Snižují zátěž kloubů až o 30 %.
Při chystání svačinky na cestu je dobré zaměřit se na takové potraviny, ze kterých získáme v krátkém čase co nejvíce energie, a přitom moc neváží – třeba banán nebo müsli tyčinka. Nezapomeňme na dostatečné množství tekutin v průběhu celého dne (obvyklá poučka 2 l vody za den platí pro klidový režim, při túře máme daleko větší výdej energie, takže klidně 3 l nebo víc).
A to hlavní nakonec: dobře zvolený parťák a plán B
Ve skupince cesta ubíhá rychleji, a když se něco zvrtne, nejsme na řešení sami. Ne vždy jde všechno podle plánu, a proto buďme připraveni na zvraty. Může se změnit počasí, může se vybít telefon, můžeme spadnout do potoka, můžeme si zvrtnout kotník. Může se stát spousta věcí, a proto je vždy dobré mít nastudovaný i „PLÁN B“ a nebát se ho použít.
Bezpečnost má zelenou
Když víte, na co si dát pozor, je jakýkoliv pohyb ještě větší zábava. A protože právě bezpečnost a prevence jsou pro nás prioritou ve všech sportech a oblastech, kterým se věnujeme, dali jsme dohromady užitečné tipy na míru vašim aktivitám.