Námořník, který jako první pojmenoval šestý světadíl. Kvůli sporu o prvenství na Antarktidě se však dostal až před soud, kde nakonec musel odstoupit z aktivní služby.
Wilkes Charles (* 3. 7. 1798, New York, USA, † 8. 2. 1877, Washington, D. C., USA) – americký polárník, který dal jméno Antarktidě
V květnu 1836 vyslal Kongres USA na cestu kolem světa flotilu, kterou tvořilo šest lodí pod velením poručíka Charlese Wilkese. Při plavbě v Oceánii navštívily posádky amerických lodí Havaj, Tuamotu, Tahiti, Samou, ostrovy Tonga a Fidži, Gilbertovy ostrovy, Austrálii a Nový Zéland. Po prvním neúspěchu, když počátkem roku 1839 dospěla pouze jedna z lodí k 70. rovnoběžce, vydal se Wilkes v prosinci 1839 (29. 12.) se čtyřmi plachetnicemi (jako vlajková loď sloužil trojstěžník Vincennes) ze Sydney na jih.
6. světadíl pojmenován
V husté mlze se čtveřice lodí rozdělila – Porpoise a Vincennes se dostaly k břehům Adéliny země (28. 1. 1840) a setkaly se s francouzskou výpravou, které velel Dumont d’Urville (loď Astrolabe). Před divokou bouří se Američané uchýlili do neznámé zátoky (66° 45’ jižní šířky, 140° 30’ východní délky), relativně blízko jižního magnetického pólu. Poručík Wilkes při pohledu na dlouhou linii nepřístupného pobřeží (mohlo však jít o pás mohutných ledovců) zapsal do deníku: Dávám této zemi jméno Antarktický kontinent. Šestý světadíl byl pojmenován.
Kurděje a úplavice donutily Wilkese k návratu. Americký poručík se dostal do sporu s francouzskými polárníky o prvenství při dosažení antarktické pevniny. Za dlouhou řadu přečinů (pro přílišnou tvrdost vůči posádce a zvláště pro zneužití pravomoci) byl v květnu 1842 postaven před soud. Tribunál vyloučil Wilkese z aktivní služby a teprve prezident Lincoln jej za občanské války znovu aktivoval. V závěru života dostal někdejší poručík Wilkes hodnost kontradmirála.
Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.